اتریش, تحصیلی

تحصیل در مدارس شبانه روزی در اتریش

تحصیل در مدارس شبانه روزی در اتریش

تحصیل در مدارس شبانه روزی در اتریش را می‌توان در واقع گزینه‌ای در جهت تسهیل امر آموزش تلقی کرد. اساساً فلسفه وجودی مدارس شبانه روزی بر این ایده استوار است که حتی‌الامکان همه کودکان بتوانند از حق تحصیل و آموزش برخوردار باشند. پیش از آنکه مستقیماً به بحث تحصیل در اتریش ورود کنیم، شاید بد نباشد که آشنایی مختصری با سیستم و نظام آموزشی کشور اتریش داشته باشیم.

سیستم آموزشی در کشور اتریش

کودکان در اتریش از سه سالگی می‌توانند وارد فرایند آموزش و تحصیل شوند. البته تحصیلات اجباری برای کودکان در این کشور به‌طور رسمی از سن شش سالگی آغاز می‌شود و یک فرایند اجباریِ نُه ساله را در بر می‌گیرد. قانون تحصیل اجباری برای کودکان نه‌فقط برای شهروندان کشور اتریش بلکه برای کلیه افرادی که تابعیت اتریش را دریافت می‌کنند، یک قانون لازم‌الاجراست. کودکان در سن دوازده یا سیزده سالگی و با توجه به نوع محل تحصیل، پس از شرکت در یک آزمون خاص مدرکی را تحت عنوان Matura اخذ می‌کنند. واضح است که تکمیل تحصیلات اولیه و مقدماتی، یک پیش‌شرط جهت امکان ادامه تحصیل و ورود به مقطع آموزش عالی در کشور اتریش است. مدارس کشور اتریش در عین التزام به اصول خاص و راهبردهای کلان مشترک آموزشی، در اجرا و پیاده‌سازی برنامه‌های درسی خود دارای استقلال و آزادی عمل مناسبی هستند.

تحصیل در اتریش

اما حالا به موضوع اصلی بحث یعنی تحصیل در اتریش برمی‌گردیم. در هر کشوری، کم نیستند دانش‌آموزانی که به هر دلیلی ممکن است امکان حضور در مدارس معمول را نداشته باشند و در این خصوص لازم است که برای حل مشکلشان تدبیری اتخاذ شود. شاید بتوان گفت که فلسفه پیدایش مدارس شبانه روزی در اتریش و نیز هر نقطه دیگری از دنیا، بر همین اصل استوار بوده است.

در اتریش کودکان زیادی هستند که به دلیل سکونت در نواحی روستایی و دورافتاده که با شهر فاصله زیادی دارند، به دلیل بُعد مسافت و مشکلاتی از این دست، امکان حضور و تحصیل در مدارس متداول روزانه را ندارند. تحصیل در اتریش، گزینه‌ای ایده آل است که می‌تواند مسیر تحصیل و آموزش را برای این گروه از دانش آموزان هموار کند. خانه‌ها یا اماکن دانش‌آموزی، عناوین دیگری هستند که به مدارس شبانه روزی در اتریش اطلاق می‌شود.

یک تجربه‌ی ویژه!

تحصیل در کشور اتریش می‌تواند تجربه‌ای متفاوت، چالش‌برانگیز و البته جذاب برای دانش آموزان باشند. این مدارس، دارای ساختمان‌های متمرکزی هستند که با برخورداری از امکانات اقامتی و آموزشی، میزبانی مناسبی از دانش آموزان به عمل می‌آورند. تحصیل در اتریش تجربه‌ای است که زندگی و تحصیل را در هم می‌آمیزد. دانش آموزان در کنار یکدیگر و در یک محوطه مشترک هم زندگی می‌کنند و هم درس می‌خوانند. ضمن اینکه در بعضی از مدارس کشور اتریش، مسئولین و آموزگاران نیز شب و روز خود را همانند دانش آموزان در مدرسه سپری می‌کنند. واضح است که دانش آموزان و مسئولین مدرسه در مقاطع زمانی خاصی به تعطیلات می‌روند و پس از سپری کردن آن، روند تحصیل و آموزش را از سر می‌گیرند.

شاید یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های مدارس اتریش این باشد که اقامت در آن‌ها، اصل یادگیری را به‌عنوان یک رویکرد حیاتی در ذهن و نگرش دانش آموزان نهادینه می‌کند. به عبارت دیگر تحصیل فرصتی است که یادگیرندگی را به بخشی جدایی‌ناپذیر از شخصیت دانش آموزان تبدیل می‌کند. یادگیری و تسهیم دانش، دومؤلفه‌ای هستند که در مدارس شبانه روزی، شدیداً مورد تأکید و تشویق قرار می‌گیرند. عضویت در این مدارس به معنای آن است که یادگیری و آموزش بر هر چیز دیگری مقدم است و این امر می‌تواند در بالندگی شخصیتی و نیز پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نقش به سزایی ایفا کند. مدارس فنی و حرفه‌ای، مدارس متوسطه در سه سطح پایین، میانی و بالا و نیز مدارس ویژه را می‌توان به‌عنوان تعدادی از بهترین مدارس در اتریش معرفی کرد.

هزینه تحصیل در مدارس اتریش

واضح است که هزینه تحصیل در اتریش با توجه به نوع مدرسه، منطقه‌ای که مدرسه در آن واقع شده و نیز سطح خدماتی که مدرسه ارائه می‌کند، متفاوت است. اما به‌عنوان یک قانون کلی، مسئول تأمین هزینه‌های تحصیل در مدارس شبانه روزی در اتریش، والدین دانش آموزان هستند. البته والدین در این مسیر، تنها نیستند و دولت با ارائه یارانه، بخش قابل‌توجهی از کمک‌هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی در اتریش را متقبل می‌شود. ضمن اینکه بعضی از خودِ مدارس شبانه روزی در اتریش نیز تا حد مشخصی در تقبل هزینه‌های تحصیلی به کمک خانواده‌ها می‌شتابند. البته که برای بهره‌مندی از این کمک‌هزینه‌ها، باید واجد شرایط قانونی موردنظر باشید.

تحصیل دانش آموزان خارجی در اتریش

امکان تحصیل در اتریش  صرفاً مختص دانش آموزان اتریشی نیست و دانش‌آموزانی که از کشورهای دیگر به اتریش می‌آیند نیز می‌توانند برای ورود به این مدارس درخواست ارائه دهند. البته این‌طور نیست که همه مدارس شبانه روزی در اتریش، پذیرای دانش آموزان خارجی باشند. بنابراین اگر تحصیل در اتریش را گزینه مناسبی برای فرزند یا فرزندانتان می‌دانید، باید در ابتدا فهرستی از مدارس واجد شرایط را شناسایی کنید.

در هر صورت لازم است بدانیم که ثبت‌نام و پذیرش دانش آموزان خارجی زیر 18 سال به دلیل بحث مسئولیتِ آنها، معمولاً با سخت‌گیری بیشتری از جانب مدارس شبانه روزی در اتریش همراه است. در این حالت یا باید در کنار فرزندتان در مدرسه حضور فیزیکی داشته باشید و یا طی یک فرایند قانونی، مدرسه را به‌عنوان قَیِّم و ولی فرزندتان به رسمیت بشناسید.

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *