اقامت, سوئد

تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد

تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد

تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد هدف بسیاری از مهاجرانی است که از راه های مختلفی همچون سرمایه گذاری، کار، تحصیل، ازدواج و … به این کشور وارد می ­شوند و با توجه به امکانات و شرایط موجود در آن، می­ خواهند اقامت موقت خود را به اقامت دائم و در نهایت به تابعیت تبدیل نمایند. این نوشتار سعی دارد متقاضیان اخذ تابعیت سوئد را با نحوه تبدیل اقامت به تابعیت در این کشور آشنا نماید.

روش های مهاجرت به سوئد

کشور سوئد از جمله کشورهایی است که به علت برخورداری از شرایط و امکانات مناسب و ایده آل برای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و زندگی سالانه مقصد خیل عظیمی از مهاجرانی می­ شود که به دلایل مختلفی ترک وطن کرده و راهی دیار غریب می ­شوند. این افراد متناسب با امکانات و شرایط خود از میان راه های مختلفی که برای مهاجرت به این کشور وجود دارد یکی را برگزیده و از طریق اخذ ویزای آن به این کشور مهاجرت می ­نمایند.

برای مهاجرت به کشور سوئد راه های مختلفی وجود دارد که در زیر به شرح هر یک پرداخته می­ شود.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

این روش مناسب کسانی است که تمایل دارند در یک کشور پیشرفته که دارای دانشگاه های معتبری است تحصیل نمایند. برای این کار لازم است متقاضیان علاوه بر دارا بودن شرایطی همچون داشتن مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی، مدرک آیلتس و … ویزای تحصیلی سوئد را دریافت کنند و از طریق آن وارد کشور سوئد شوند.

چون هدف از اخذ ویزای دانشجویی توسط افراد تحصیل در سوئد بوده و فرض بر این گذاشته می شود که متقاضیان پس از پایان تحصیل به کشور خود باز خواهند گشت بنابراین مدت زمان اعتبار این ویزا با توجه به مقطع تحصیلی افراد بین 2 تا 6 سال خواهد بود مگر آن که متقاضیان پس از پایان یک مقطع تحصیلی خواهان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر باشند. در این مدت اجازه اقامت موقت در سوئد برای متقاضیان صادر خواهد شد.

مهاجرت به سوئد از طریق کار

این روش به کسانی توصیه می­ شود که به دنبال کار در یک کشور پیشرفته و صنعتی هستند. افرادی که این روش را برای مهاجرت به کشور سوئد انتخاب می ­نمایند باید علاوه بر داشتن شرایطی همچون دریافت دعوتنامه از سوی یک کارفرمای سوئدی و … به اخذ ویزای کاری این کشور اقدام نمایند و از طریق آن وارد کشور سوئد شوند.

مدت زمان اعتبار این ویزا دو سال است. بعد از گذشت این دو سال متقاضی در صورت تمایل می ­تواند به مدت دو سال دیگر نیز آن را تمدید نماید. چنانچه در مدت این 4 سال متقاضی نتوانست موفقیتی در زمینه شغلی به دست آورد باید این کشور را ترک نماید چرا که تمدید دوباره ویزای کاری امکان پذیر نیست.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

کسانی که دارای یک طرح خوب و مناسب برای راه اندازی یک کسب و کار هستند و یا دارای سرمایه کافی می­ باشند می ­توانند از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری وارد کشور سوئد شوند. به این افراد در ابتدا اجازه اقامت موقت در سوئد صادر می­ شود. چنانچه توانستند شرایط لازم برای اقامت دائم و یا اخذ تابعیت که بعداً به آن اشاره خواهد شد کسب نمایند می­ توانند برای اخذ اقامت دائم و یا اخذ تابعیت کشور سوئد اقدام نمایند.

مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج

چنانچه شخصی با یک فرد سوئدی و یا فردی مقیم سوئد ازدواج نماید می ­تواند از طریق اخذ ویزای ازدواج به این کشور وارد شود. برای اخذ این ویزا اثبات این که ازدواج به صورت واقعی انجام گرفته و صرفاً برای اخذ اقامت کشور سوئد نبوده امری لازم و ضروری است.

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

کسانی که در کشور خود به دلیل داشتن عقیده سیاسی و مذهبی خاص، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و افشا شدن فعالیت آن گروه، تبعیض نژادی و … با مسائل و مشکلاتی همچون مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، ترس از زندانی شدن و یا مرگ مواجه هستند این روش مهاجرتی را انتخاب می­نمایند.

در مهاجرت از طریق پناهندگی متقاضی درخواست خود را مبنی بر پناهندگی اعلام می­دارد چنانچه درخواست وی از سوی دولت سوئد مورد پذیرش قرار گرفت اجازه اقامت موقت برای فرد به مدت یک سال یا سه سال صادر خواهد شد. در برخی موارد همچون پناهندگی سیاسی ممکن است در بدو ورود برای فرد اجازه اقامت دائم صادر شود.

همگی روشهای نام برده اجازه اقامت موقت را برای فرد صادر می ­نمایند. بعد از پایان این زمان چنانچه فرد خواهان اخذ اقامت دائم و در نتیجه اخذ تابعیت کشور سوئد باشد با توجه به شرایط، صلاحیت ها و شایستگی­ هایی که در این مدت به دست آورده است می ­تواند برای این کار اقدام نماید.

تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد

شرط کلی برای تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد داشتن اقامت و زندگی در سوئد به مدت چند سال است. فردی که دارای اقامت دائم و یا دارای اقامتی باشد که می­ تواند نهایتاً منجر به اخذ اقامت دائم سوئد شود بعد از سپری شدن زمان مشخصی معمولاً پنج سال می ­تواند برای تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد اقدام نماید. برای مثال: می توانید شرایط تابعیت از طریق تولد در سوئد را بررسی نمایید.

تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد برای افرادی که از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری و یا پناهندگی وارد این کشور شده اند به شرح زیر می ­باشد:

چنانچه این افراد موفق به اخذ تابعیت کشور سوئد شوند تمام فرزندان آنان که زیر 18 سال سن دارند نیز تابعیت کشور سوئد را دریافت خواهند کرد.

چنانچه این افراد بیشتر از 21 سال سن داشته باشند برای تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد باید به مدت 5 سال در سوئد زندگی کرده و دارای اقامت دائم بوده باشند.

چنانچه فرزندان آنان در سوئد به دنیا آمده باشند فرزندانی که از پدر و مادر سوئدی نیستند می­ توانند پس از 3 سال حضور در این کشور برای اخذ تابعیت کشور سوئد اقدام نمایند که این مدت کمتر از زمان لازم برای اخذ تابعیت والدین آنان می­ باشد.

برای کودکان زیر 12 سال والدین آنان می­ توانند برای آنان درخواست تابعیت نمایند و چنانچه این کودکان بالای 12 سال و زیر 18 سال سن داشته باشند والدین و یا قیم آنان در خاک سوئد به همراه رضایت نامه ای که از فرزندان اخذ کرده اند به اداره مهاجرت سوئد مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت این کشور برای فرزندانشان ارائه می­ نمایند.

متقاضیان بدون تابعیت و یا متقاضیان خارجی که بین 18 تا 21 سال سن دارند برای تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد باید دارای کارت اقامت یا اقامت دائم در سوئد باشند. علاوه بر آن نیز متقاضیان خارجی از زمانی که به سن 13 سالگی رسیده و متقاضیان بدون تابعیت از زمانی که به سن 15 سالگی رسیده باشند باید در این کشور زندگی کرده باشند.

پناهندگانی که بالای 21 سال سن دارند برای درخواست تابعیت باید به مدت 4 سال در این کشور اقامت داشته باشند.

برای دانشجویان مدت 5 سال اقامت لازم برای تابعیت در سوئد از تاریخ فارغ التحصیلی آنان محاسبه خواهد شد. به عبارت دیگر این افراد پس از اتمام تحصیلشان در سوئد باید به بهانه ای همچون کار در این کشور به مدت 5 سال دیگر زندگی نمایند تا بتوانند برای تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد اقدام نمایند.

تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد برای افرادی که از طریق اخذ ویزای ازدواج وارد این کشور شده اند به این صورت است که می­ توانند پس از سه سال به شرط آن که دو سال آخر این سه سال را با تبعه سوئدی زندگی کرده باشند اقدام به اخذ تابعیت این کشور نمایند. این افراد در صورت ازدواج با فردی که تابعیت سوئدی را اخذ نموده تنها زمانی می­ توانند برای اخذ تابعیت کشور سوئد اقدام نمایند که دو سال از زمان اخذ تابعیت سوئدی همسرشان گذشته باشد.

شرایط تابعیت در سوئد

از جمله شرایط تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد به شرح زیر است:

  • اطمینان از صحت مدارکی که مربوط به هویت فرد است.
  • داشتن کارت اقامت و یا اجازه اقامت دائم در سوئد
  • داشتن حداقل 18 سال سن
  • برخورداری از سابقه زندگی در سوئد به مدت مشخص
  • برخورداری از حسن رفتار و عملکرد مناسب در این کشور

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *