آلمان, ویزای شنگن

ویزای شینگن آلمان

ویزای شنگن آلمان

ویزای شینگن آلمان ازجمله ویزاهایی است که می‌توان با آن به آلمان سفر کرد. به‌طورکلی چند گونه ویزا جهت مهاجرت به آلمان وجود دارد که شامل؛ ویزای ترانزیت، ویزای کار، ویزای تحصیلی و نظایر این هاست.

ویزای شینگن آلمان، درواقع همان ویزای توریستی است که می‌توان ازطریق آن به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کرد. این نوع ویزا، درواقع اقامت کوتاه مدت 3 ماهه است که درصورت دلخواه نیز فرد می‌تواند به مدت کمتر از 3 ماه اقامت داشته باشد. درادامه به توضیح مختصری در رابطه با اخذ ویزای شینگن آلمان و انواع آن می‌پردازیم.

ویژگی‌های ویزای شینگن آلمان

همانطور که از پیش به آن اشاره شد، جهت سفر کوتاه مدت به آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن بایستی دارنده ویزای شینگن آلمان باشید. این ویزا برای آن دسته از افرادی است که درصدد بازدید از کشور آلمان، گردش، تفریح، دیدار از بستگان و موارد این‌چنینی هستند.

معمولا افرادی که قصد سفر؛ پژوهشی، علمی، تحقیقاتی، ورزشی، شرکت در فستیوال‌ها، سمینار‌ها، بازدید از نمایشگاه‌های مشهور آلمان که همه ساله برگزار می‌شود را دارند، صورت می‌پذیرد.

توجه داشته باشید که وقتی با ویزای شینگن آلمان یا توریستی به کشور آلمان ورود پیدا می‌کنید، امکان تبدیل آن به دیگر انواع ویزا وجود نداشته و تنها در زمان مورد نظری که برایتان با توجه به ویزای شینگن تعیین شده است، می‌توانید در آلمان ماندگار شوید و پس از اتمام دوره بایستی کشور را ترک نمایید.

اگرچنانچه درصدد اقامت بیش از سه ماه در آلمان را خواستار هستید، بایستی اقدام به دریافت دیگر ویزاها نمایید. بنابراین اگر پس از ورود به آلمان به این فکر کردید که اقامت سه ماهه برای اهداف شما به هردلیلی کافی نبوده و نیاز به مدت زمان بیشتری برای سپری کردن دوره‌های آموزشی، پژوهشی، دیدن بستگان و مسائل دیگری را دارید، قبل از ورود به آلمان بایستی ازدیگر گونه‌های ویزا بهره‌مند شوید.

چراکه ویزای توریستی تنها به شما اجازه سه ماه اقامت در کشور آلمان را می‌دهد. افرادی که در کشورهای دیگر اروپا هستند می‌توانند به راحتی بدون اخذ ویزای شینگن آلمان به کشور آلمان سفر کنند اما دیگر کشورها ازجمله ایران فاقد چنین شرایطی بوده و افراد جهت ورود به آلمان بایستی به دریافت ویزا و چگونگی شرایط اقامت در آن به‌صورت کوتاه مدت و یا بلند مدت، اطلاعات مورد نظر را کسب نمایند.

هر آنچه که باید درباره ویزای شنگن بدانید در مقالات زیر وجود دارد توصیه می کنیم که حتما قبل از اقدام آن‌ها را مطالعه بفرمایید.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن عهد و پیمانی است میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بدین منظور دارنده این نوع ویزا بتواند با اهداف و شرایطی مشخص به کشورهایی که در زیر مجموعه‌ی عهد و پیمان شینگن هستند، سفر کند. در رابطه با ویزای شینگن هدف از سفر، مقصد، مدت زمان اقامت و دیگر شرایط بایستی قید شود. در این قسمت به شرح خلاصه‌ای از انواع ویزای شینگن می‌پردازیم.

ویزای شینگن آلمان

ویزای شینگن آلمان

Uniform Schengen Visas – USV ویزای شینگن

می‌تواند به کشورهای عضو اتحادیه شینگن مانند؛ ایتالیا، مجارستان USVدارنده ویزای:
روسیه، آلمان، فنلاند، سوئد، نروژ، هلند، بلژیک، پرتقال، سوئیس، اسلواکی، اتریش، ایسلند، لیتوانی، یونان، فرانسه، دانمارک، چک، لوکزامبورگ، لتونیمالت، استونی به راحتی سفر کند. لازم به ذکر است که مدت زمان این نوع ویزا جهت اقامت بین 90 الی 180 روز است. درواقع ویزای شینگن همان ویزای توریستی، گردشگری تلقی می‌شود.

ناگفته نماند که با توجه به هدف سفر متقاضی که حتما در اخذ ویزا ثبت می شود یکی از ویزاهای B ،A یا C به فرد ارائه میشود:

نوع ویزا

توضیحات

1

ویزای شینگن نوع A

گونه‌ای از ویزای ترانزیت فرودگاهی می‌باشد. که مسافر می‌تواند با استفاده از این نوع ویزا پرواز خود را در یکی‌از فرودگاه‌های شینگن تغییر داده. و به کشوری خارج از عضو اتحادیه شینگن سفر کند.

2

ویزای شینگن نوع B

گونه‌ای از ویزای ترانزیت است. که دارنده این نوع ویزا می‌تواند برای حداکثر مدت زمان 5 روز از خاک کشور منطقه شینگن عبور نماید.

3

ویزای شینگن نوع C

ویزای کوتاه مدتی است که اعتبار آن در نوع ویزا به هنگام صدور درج می‌شود. دارندگان این نوع ویزا با توجه به هدف از سفر خود می‌توانند. به یکی‌ از سه نوع ویزایی که در زیر عنوان می‌شود، اقدام نمایند.

4

ویزای سینگل- یکبار ورود

از طریق این ویزا می‌توان یکبار به کشور عضو اتحادیه شینگن سفر کرد و وارد کشور مقصد شد. پس از ترک کشور، ویزای صادره منقضی می‌شود.

5

ویزای دوبار ورود

با توجه به نوع ویزا، شخص حق دو بار ورود به کشور مقصد را داشته و درواقع می‌تواند دوبار به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر کند.

6

ویزای مولتیپل- چندبار ورود

همانطور که از نامش پیداست، شخص می‌تواند ازطریق این نوع ویزا چندین دفعه به کشور مقصد، سفر نماید. ناگفته نماند که این نوع ویزای شینگن آلمان دارای محدودیت زمانی 90 روز در قبال هر6 ماه از سال تعیین می‌شود. که در هنگام صدور ویزا نیز زمان مذکور ثبت و درج می‌شود.

مقاله پیشنهادی: کشورهای عضو شنگن

VLT ویزای محدود ناحیه ای

ویزای شینگن آلمان

ویزای شینگن آلمان

بااستفاده از این نوع ویزا شخص می‌تواند تنها به چند کشور عضو اتحادیه شینگن سفر نماید و درواقع محدودیت سفر منطقه‌ای را دارد. این نوع ویزا اغلب برای پناهندگانی که وارد مناطق عضو اتحادیه شینگن شده‌اند، صادر می‌شود.

برای مهاجرت به آلمان راه های زیادی وجود دارد که شما با کسب اطلاعات در این زمینه می توانید راحت‌تر امر مهاجرت را انجام دهید توصیه می کنیم که حتما مقاله ای با نام راه های مهاجرت به آلمان را مطالعه بفرمایید.

National Visas ویزای ملی

ویزای ملی به ویزای نوع دی نیز خوانده می‌شود. این گونه ویزا نیز برای اشخاص دانشجو، تاجران، کاسبان، اساتید، پزشکان و یا کسانی که در زمان مشخص قرار است. در یکی از کشورهای عضو اتحادیه شینگن جهت اهداف شخصی و کاری شان ماندگار شوند، صادر می‌شود.

ویزای نوع دی به دو گونه یکبار ورود و چند بار ورود است. در صورت ویزای شینگن آلمان نوع دی یکبار ورود، طبیعتا برای افرادی صادر می‌شود. که قصد یکبار ورود به کشور را داشته و در مدت زمانی مشخص درصدد داشتن اقامت محدودی در کشور هستند. ازطریق ویزای نوع دی چند بار ورود، شخص می‌تواند به دفعات سفر کرده و همچنین به کشورهای دیگر عضو اتحادیه شینگن نیز در مدت تعیین شده سفر نماید.

منتها جهت دریافت ویزای نوع دی چند بار ورود به کشور مقصد. شرایطی را برای افراد حائز می‌شود از قبیل:

دسته اول

پزشکان و متخصص‌های خدمات درمانی که درصدد شرکت در سمینارها، سخنرانی‌ها و نظایر این جلسات هستند. و نیاز به سپری کردن مدت زمان بیشتری در کشور مقصد هستند.

دسته دوم

دانشجویانی که درصدد تکمیل برنامه‌ها و پروژه‌های علمی تحقیقاتی خود بوده و نیاز به مدت تعیین شده بیشتری البته کمتر از یکسال به مناطق عضو اتحادیه شینگن هستند.

دسته سوم

دانشجویانی که درصدد ادامه تحصیل در یکی‌ از کشورهای عضو اتحادیه شینگن را داشته. که برای آنها ویزای یکساله صادر می‌شود.

دسته چهارم

موارد ویژه و خاصی که برای فرد امکانی را فراهم می‌سازد که قادر به ترک کشور ناحیه شینگن نباشد و بایستی مدت بیشتری را در منطقه سپری کند. مانند وضعیت‌های اورژانسی و خدمات پزشکی.

بطور کلی با استفاده از اخذ ویزای شینگن آلمان و آگاهی از دریافت انواع آن، می توان از سفر به کشورهای عضو اتحادیه شینگن بهره‌مند شد. همچنین باتوجه به اقامت کوتاه در نواحی و مناطق عضو اتحادیه شینگن به راحتی می توان اهداف خود را در کشور مقصد اعم از شرکت در فستیوال‌ها، دوره های آموزشی کوتاه مدت، شرکت در سمینارها، بازدید از نمایشگاه‌ها، اقدامات علمی و پژوهشی، خدمات درمانی و نظایر این‌ها قابل دسترس و امکان‌پذیر ساخت.

مراحل دریافت ویزای شینگن

مهم‌ترین موضوع در مراحل درخواست ویزای شینگن، وقت سفارت است. مراحل درخواست ویزای شینگن شامل:

 • بررسی مدارک افراد متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا با هدف تایید واجد شرایط بودن.
 • پر کردن فرم‌های مربوطه.
 • عقد قرارداد با هلدینگ آوات.
 • درخواست وقت سفارت توسط کارشناسان اجرایی آوات.
 • بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و بر طرف کردن نواقص احتمالی.
 • ارسال مدارک متقاضی به سفارت توسط کارشناسان اجرایی آوات.
 • انجام انگشت نگاری توسط افراد متقاضی.
 • مدارک لازم.
 • شرایط سنی (سفارت‌های اروپایی در قبال افراد مجرد زیر 30 سال که سابقه سفر به اروپا نداشته‌اند، سخت گیری بیشتری اعمال می‌کنند)
 • سابقه سفر افراد.

زمان درخواست ویزای شینگن

بر طبق قوانین شما باید درخواست ویزای شنگن خود را حداقل 15 روز قبل از شروع تاریخ سفر ارسال کنید. اگرچه، ممکن است کنسولگری از شما مدارک بیشتری را درخواست کند و یا اینکه به زمان بیشتری برای بررسی درخواست شما نیاز داشته باشد.

بدین خاطر شما باید بین 30 تا 60 روز قبل از زمان سفر برای اپلای کردن و درخواست ویزا اقدام کنید. شما مجاز هستید تا حداکثر 3 ماه قبل از زمان سفر برای ارسال مدارک و درخواست ویزا مجاز به سفارت اقدام کنید.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی راحت ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن نگاهی بیندازید.

در پایان

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می‌کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1. چه کشورهایی عضو شینگن هستند؟

 • در حال حاضر 26 کشور عضو پیمان شینگن هستند این کشورها شامل: اتریش، مجارستان، لهستان، بلژیک، ایسلند، پرتغال، جمهوری چک، ایتالیا، اسلواکی، دانمارک، لاتویا، اسلوونی، استونی، لیتوانی، اسپانیا، فنلاند، لوکزامبورگ، سوئد، فرانسه، مالت، سوئیس، آلمان، هلند، لیختنشتاین، یونان و نروژ هستند.

2. برای اولین بار ویزای شینگن را چه کشوری مطرح کرد؟

 • برای نخستین بار در سال 1957 کشورهای اسکاندیناوی شامل سوئد، نروژ، فنلاند و دانمارک پیمانی واحد را امضا کردند و مجوزی برای رفت‌وآمدهای همدیگر صادر کردند. پس‌ از آن در سال 1984، فرانسه و آلمان این روش را برای کشورهایی که در اتحادیه‌ی اروپا عضو هستند مطرح کردند.

3. اگر قصد سفربه چند کشور را ویزای شینگن داشته باسیم بهتر است از کدام کشور اقدام کنیم؟

 • پیشنهاد ما این است که از کشوری اقدام کنید که بیشترین مدت قصد اقامت در آن را دارید.

4. برای افراد زیر 18 سال ویزای شینگن صادر می شود؟

 • بله. اما باید در زمان تکمیل فرم به امضای والدین و قیم برسد.

5. چه زمانی برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنیم بهتر است؟

 • حداقل 6 ماه قبل از سفر باید برای این ویزا اقدام کنید.

6. هزینه ی ویزای شینگن چه میزان است؟

 • برای افراد بزرگسال کمتر از 100 یورو و برای کودکان کمتر از 50 یورو می باشد.

7. چه مدت طول می کشد تا ویزای شینگن صادر شود؟

 • مدت زمانی رسیدگی سفارت برای صدور ویزای شینگن کمتر از 2 ماه است.

8. ویزای شینگن آلمان چه ویژگی‌های دارد؟

 • جهت سفر کوتاه مدت به آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن بایستی دارنده ویزای شینگن آلمان باشید. این ویزا برای آن دسته از افرادی است که درصدد بازدید از کشور آلمان، گردش، تفریح، دیدار از بستگان و موارد این‌چنینی هستند.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *