ویزای شنگن

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شنگن

مدارک لازم ویزای شینگن

به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن شامل دو دسته است. دسته اول مدارکی هستند که هر فرد براساس شرایط شغلی، مالی، املاک و مستغلات و سابقه سفر خود ارائه می‌دهد و دسته دوم مدارک شامل فرم آنلاین درخواست ویزا است. در ادامه با مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن

پرینت گردش حساب و موجودی یا مانده‌حساب بانکی، اصلی‌ترین مدارک مالی لازم برای اخذ ویزای شنگن محسوب می‌شوند. پرینت گردش مالی ۶ ماهه حساب کوتاه‌ مدت شما باعث می شود تا حساب شما به‌درستی و دقت بررسی شود.

اینکه چه مبالغی وارد حساب‌شده‌اند و چه مدت در حساب شما مانده‌اند و حساب شما چقدر کار کرده است. آیا حساب شما حساب فعالی است یا خیر.

هر اندازه مبالغ ورودی به حساب شما منظم‌تر و یکسان‌تر باشد و مدت‌زمان بیشتری در حسابتان باقی‌ بمانند، شماره حساب ارائه‌شده توسط شما ارزش بیشتری خواهد داشت.

مانده‌حساب و یا موجودی یکی از مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن است. اگر می‌خواهید برای ویزای شنگن اقدام کنید مانده‌حساب شما نباید کمتر از ۶۰ میلیون تومان باشد.

این مبلغ نشان می دهد شما توانایی تأمین هزینه‌های سفر خود را خواهید داشت. بنابراین سعی کنید در زمان مراجعه به سفارت حتماً این مبلغ در حسابتان موجود باشد.

نکات مهم جهت اخذ مدارک مالی لازم برای ویزای شنگن

بهتر است تا زمان مشخص شدن نتیجه درخواست ویزا و در زمان بررسی ویزایتان به موجودی حساب خود دست نزنید و اگر مجبور هستید مبلغی برداشت کنید این مبلغ بیش از ۳۰ درصد موجودی نباشد.

به‌هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی سعی در جعل و یا دست‌کاری اطلاعات درج شده در نامه تمکن مالی بانک خود نداشته باشید. این موضوع می‌تواند شما را در لیست سیاه سفارت قرار دهد و علاوه بر ریجکت شدن درخواست ویزایتان، تا مدت‌ها امکان سفر به اروپا را نیز از شما بگیرد.

مدارک شغلی جهت اخذ ویزای شینگن

 

مدارک اخذ ویزای شنگن

مدارک اخذ ویزای شنگن

داشتن شغل مناسب یکی دیگر از مهم‌ترین معیارهای مدنظر سفارت برای صدور ویزای شنگن شما خواهد بود. اگرچه در این زمینه قانونی وجود ندارد. اما هر اندازه شغل معتبر‌تر و مدارک شغلی شما قوی‌تر باشد، شانس موافقت با درخواست ویزای شما بیشتر خواهد شد.

سابقه بیمه

سابقه بیمه یکی دیگر از مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن است. نامه ۳ ماهه آخر بیمه تأمین اجتماعی و یا بیمه‌های دیگر (همچون بیمه بانک‌ها و یا سازمان‌های خاص) تکمیل‌کننده مدارک شغلی شما خواهند بود و این اطمینان را برای سفارت و افسر ویزا حاصل می کنند که شما از شغل و سابقه شغلی مناسبی در کشورتان برخوردار هستید.

سایر مدارک شغلی

اگر کارمند هستید و قصد ارائه نامه اشتغال به کار دارید، حتماً این نامه باید در سربرگ رسمی شرکت و یاز سازمان محل کار شما با امضای مدیرعامل و ذکر سمت شغلی حقوق ماهانه و مدت‌زمان اشتغال به کار شما باشد و به زبان انگلیسی ارائه شود.

اگر دانشجو هستید حتماً باید از دانشگاه محل تحصیل نامه اشتغال به تحصیل داشته باشید.
اگر صاحب مشاغل تولیدی هستید، ارائه پروانه بهره‌برداری از مدارک بسیار مهم است.

برای افرادی با شغل آزاد

برای افرادی با شغل آزاد، پروانه کسب و سوابق آخرین پرداخت‌های مالیاتی ممهور به مهر اداره مالیات اجباری است. مگر مشاغلی که معاف از مالیات هستند.

شماره نظام پزشکی، نظام‌مهندسی و یا کانون وکلا یکی دیگر از مدارک مهم محسوب می‌شود.
برای خانم‌های خانه‌دار، ارائه گواهی اشتغال به کار و یا سایر مدارک شغلی همسر الزامی است.

مدارک ملکی

مدارک ملکی یکی دیگر از مدارک لازم جهت اخذ ویزای شنگن است که می‌تواند شانس درخواست ویزای شما را افزایش دهد.اسناد ملکی شامل تمامی املاک و مستغلاتی هستند که به نامتان باشند و اسناد مالکیتتان برای آن موجود باشد.

این مدارک می‌توانند سند انواع ملک (مسکونی، تجاری و… باشند و یا سند واحد‌های تجاری، صنعتی و تولیدی باشند و بیانگر شرایط مناسب شغلی و زندگی شما برای اخذ ویزای شینگن خواهند بود.

سایر مدارک اخذ ویزای شنگن

 

مدارک اخذ ویزای شنگن

مدارک اخذ ویزای شنگن

در روز مصاحبه شما باید علاوه بر مدارکی که در بالا به آن‌ها اشاره شد دو قطعه عکس جدید نیز به سفارت و یا دفتر vfs تحویل دهید. این دو قطعه عکس باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند که در حال حاضر مورد تأکید سفارت‌های اروپایی قرارگرفته است.

این عکس‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و اصطلاحاً عکس بیومتریک برای ویزای شنگن نامیده می‌شوند. اگر این عکس را نداشته باشید در این شرایط به دلیل در اختیار نداشتن عکس بیومترک وقت سفارت خود را از دست می‌دهید و یا مجبور می‌شوید در دفتر انگشت‌نگاری با پرداخت هزینه‌ای نسبتاً زیاد عکس جدید بگیرید و تحویل سفارت دهید.

ترجمه شناسنامه و رضایت‌نامه

مدارک لازم دیگری مانند ترجمه شناسنامه و رضایت‌نامه محضری والدین برای افراد زیر ۱۸ سال و حتی توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه برای دانشجویان همگی از مواردی هستند که باید به‌عنوان مدارک لازم برای ویزای شنگن ارائه شوند.

علاوه بر مدارکی که در بالا برای شما ذکر شد شما باید بتوانید افسر ویزا را متقاعد کنید که برنامه‌ و هدفی مشخص از سفر خود دارید، سپس تمکن مالی لازم برای پوشش هزینه‌های سفر خود و همراهان تان را دارید.

درنهایت باید این اطمینان را بدهید که پس از پایان سفر و پیش از پایان اعتبار ویزای خود، اروپا را ترک می کنید و به کشور خود باز می گردید این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که تمام مدارکی که گفته شد را تکمیل و به درستی به سفارت تحویل دهید تا مراحل اخذ ویزای شما به راحتی پیش برود.

۲۵ سوال مهم ویزای شینگن در روز مصاحبه +پاسخ‌های کامل

پیش از طرح سوالات ویزای شینگن و ارائه‌ی پاسخ آن‌ها باید به این نکته اشاره‌کنیم که این نمونه سوالات تنها مختص ویزای شینگن و یا سفارتی خاص در حوزه‌ی اروپا نیستند، بلکه می‌توانند برای تمامی کشورها همچون نمونه سوالات ویزای هلند و یا آلمان کاربرد داشته باشند. بسیاری از این پرسش‌ها حتی برای کشورهایی غیراروپایی مثل آمریکا و استرالیا هم به کار می‌آیند.

توجه داشته باشید هدف افسر پرونده از طرح این سوالات تخمین توانایی شما در پاسخ به سوالات، صداقت و همچنین دقیق بودن پاسخ‌ها است. توجه داشته باشید که نباید هیچ تناقضی بین پاسخ‌های شما وجود داشته باشد، چراکه بروز کوچک‌ترین تناقضی مساوی با ریجکت شدن ویزای شینگن شما خواهد بود پس با دقت، سوال و پاسخ‌های زیر را بخوانید.

۲۵ سوال مهم ویزای شینگن در روز مصاحبه

مدارک لازم ویزای شینگن

مدارک لازم ویزای شینگن

مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه عبارت‌اند از:

سوال 1: آیا متأهل هستید؟ اگر بله، شغل همسرتان چیست و از ازدواجتان چند سال می‌گذرد؟

اگر متأهل هستید با دقت تاریخ ازدواجتان را اعلام کنید، هرگونه تردید و یا اشتباه در اعلام تاریخ ازدواج می‌تواند به معنی عدم صداقت شما تعبیر شود. اگر هم متأهل نیستید، تنها بگویید مجرد هستم.

سوال 2: آیا در سفر همراه دارید؟

تنها با بله یا خیر پاسخ دهید اما  در صورت همراه داشتن باید نسبت وی با خود را بگویید.

سوال 3: چرا به ویزای ۱ ماهه و یا ۳ ماهه شینگن نیاز دارید؟ آِیا می‌توانید سفرتان را کوتاه‌تر کنید؟

درصورتی‌که از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام نکرده‌اید و برنامه سفرتان با تورهای گردشگری هماهنگ نیست، حتماً به این نکته اشاره‌کنید که قصد دارید از جاذبه‌های گردشگری در سایر کشورهای حوزه شنگن نیز دیدن کنید بنابراین با ویزایی ۱۰ روزه قادر به این کار نخواهید بود.

سوال 4: می‌توانم مدارک مالی (نظیر پرینت گردش حساب و یا موجودی حساب بانکی) شما را ببینم؟

بدون کوچک‌ترین تعلل و یا امتناعی مدارک مالی خود را به افسر پرونده نشان دهید.

سوال 5: آیا بیمه مسافرتی دارید؟

بیمه مسافرتی یکی از الزامات اخذ ویزای شینگن است و حتماً بیمه مسافرتی خود را در روز مصاحبه به همراه داشته باشید و به افسر ویزا نشان دهید.

سوال 6: آیا نامه مرخصی برای طول سفر دارید؟

حتماً نامه مرخصی از شرکت، اداره و یا سازمان محل خدمت خود به همراه مهر و امضا رسمی به همراه داشته باشید. در غیر این صورت تلاش شما برای متقاعد کردن شفاهی افسر ویزا عموماً به نتیجه نخواهد رسید.

سوال 7: آیا فرزند دارید؟ اگر بله چند سالشان است و چه‌کار می‌کنند؟

گاهی به یادآوردن تاریخ دقیق تولد فرزندان و یا نام دانشگاه و حتی شغل و محل کار آن‌ها در روز مصاحبه دشوار می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً از قبل تاریخ تولد فرزندان و نام دانشگاه و رشته تحصیلی آن‌ها را مرور کنید تا در پاسخ به این سؤال ویزای شینگن دچار مشکل نشوید.

سوال 8: آیا از دوستان و یا اعضا خانواده‌تان کسی در کشورهای عضو پیمان شینگن زندگی ‌می‌کنند؟

حتماً پیش از حضور در مصاحبه، فهرست دوستان، آشنایان و یا اقوامی که در اروپا دارید را آماده کنید و نام و موقعیت آن‌ها در اروپا را به ذهن بسپارید. اگر از اشاره به این افراد امتناع کنید و یا فراموش کنید، می‌تواند به این معنی باشد که از پاسخ طفره رفته‌اید.

سوال 9: آیا با فرد و یا افرادی که سابقه اقدامات تروریستی داشته‌اند ارتباط دارید؟

این سؤال را شخصی در نظر نگیرید و به آن واکنش منفی نشان ندهید. با خونسردی از چنین اقداماتی در هرجائی دنیا اعلام انزجار کنید و بگویید هیچ‌وقت با چنین افرادی ارتباطی نداشته‌اید.

سوال 10: آیا بلیط هواپیما خریده‌ یا رزرو کرده‌اید؟

با نشان دادن بلیط هواپیما و یا تأییدیه رزرو بلیط رفت‌وبرگشت به آفیسر پرونده نشان دهید که مصمم به سفر به کشور مقصد و بازگشت در زمان مقرر هستید. به خاطر داشته باشید خرید بلیط افسر را به صدور ویزا مجاب نمی‌کند پس تنها رزرو بلیط هواپیما کفایت می‌کند.

سوال 11: آیا تاکنون به کشور دیگری سفر کرده‌اید؟

اگر به کشوری دیگری سفر داشته‌اید طبعاً باید به این سؤال پاسخ مثبت دهید و حتی آن‌ها را نام ببرید.

سوال 12: از کجا مطمئن باشیم که پیش از پایان اعتبار ویزا، به کشورتان بازخواهید گشت؟

این یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود و پاسخ شما به آن بسیار مهم است. با اشاره دقیق و محکم به پیوندهای خویشاوندی قوی خود در کشور مبدأ (همسر، فرزندان، پدر و مادر و …) تحصیلات نیمه‌کاره، موقعیت شغل، املاک و دارایی‌ها و موارد دیگر افسر ویزا را متقاعد کنید دلایل بسیار زیادی برای بازگشت به کشور خود دارید.

سوال 13: چه مدت در اروپا خواهید ماند؟

پاسخ به این سؤال باید کاملاً منطبق بر برنامه سفر شما باشد. برنامه سفر خود را از بر باشید و تاریخ بلیط برگشت را به‌خوبی به خاطر بسپارید. فراموش نکنید مدت اعتبار ویزای شینگن شما به برنامه سفرتان بستگی دارد. از سوی دیگر اگر نتوانید برنامه سفرتان را به‌خوبی بیان کنید و یا تاریخ بازگشت خود را فراموش کنید، مطمئن باشید دچار مشکل خواهید شد.

سوال 14: هزینه سفرتان چقدر است؟

پیش از حضور در مصاحبه ویزای شینگن با دقت تمامی هزینه‌های سفر خود را تخمین بزنید. این عدد باید شامل زمان بازگشت به کشور و انتقال از فرودگاه به منزل هم باشد. با ارائه مدارک مالی خود و هزینه تخمینی سفر فرد مسئول را قانع کنید برآورد دقیقی از هزینه سفر خود دارید و می‌توانید این هزینه‎‌ها را تأمین کنید.

سوال 15: حقوق بازنشستگی شما چقدر است؟

این مورد هم یکی از سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست که باید بلافاصله به آن پاسخ دهید. اگر تردید کنید و یا عدد متناقضی با آنچه در مدارک شما آمده، اعلام کنید افسر ویزا را به تردید خواهید انداخت.

مدارک لازم ویزای شینگن

سوال 16: چه اطلاعاتی درباره کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، دارید؟

این سؤال ویزای شینگن در روز مصاحبه از آن دست پرسش‌های انحرافی است که افسر ویزا از طریق آن می‌خواهد به هدف از سفر شما پی ببرد. اگر برای ویزای توریستی شینگن اقدام کرده‌اید پس طبعاً باید از جاذبه‌های گردشگری کشور مقصد خود اطلاعات مختصری داشته باشید. حتی می‌توانید به فرهنگ، جغرافیا، آب‌وهوا و غذاهای مشهور کشور مقصد نیز اشاره‌کنید.

سوال ۱7: حیطه فعالیت شرکت شما چیست؟

سعی کنید خلاصه‌ای مفید از فعالیت‌ شرکت و یا اداره محل کار خود ارائه دهید. خیلی وارد جزئیات نشوید و تنها به حیطه فعالیت و مسئولیت خود اشاره‌کنید. اگر صاحب شرکت هستید می‌توانید به برخی از مهم‌ترین دست‌آوردهای شرکت نیز اشاره‌کنید. اما از جواب‌های طولانی و خسته‌کننده پرهیز کنید.

سوال ۱8: تحصیلاتتان در چه حد است؟

توضیحی مختصر در خصوص آخرین مدرک تحصیلی خود و رشته‌ای که در آن تحصیل‌کرده‌اید ارائه کنید. نیازی نیست تمامی مقاطع تحصیلیان را نام ببرید. ذکر آخرین مدرک تحصیلی، نام دانشگاه و کار مرتبط احتمالی با رشته تحصیلی کفایت می‌کند. اما سال اخذ مدارک در مقاطع مختلف تحصیلی‌تان را به خاطر بسپارید.

سوال 19: هدف از سفرتان چیست؟

شاید بتوان گفت این پرسش یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه هست. اساس همه‌چیز حول دو سؤال اصلی می‌چرخد: هدف از سفر، ضمانت بازگشت. بنابراین خود را برای این سؤال آماده کنید. اگر برای گشت‌وگذار می‌روید به‌صراحت آن را اعلام کنید و اگر هم هدف دیگری همچون تحصیل، شرکت در نمایشگاه یا سمینار و یا درمان دارید باید با صراحت و ارائه مدارک لازم بیان کنید.

سوال 20: چه دارایی‌هایی در کشورتان دارید؟

در پاسخ به این سؤال می‌توانید بدون مشکل تمامی دارایی‌های خود را نام ببرید. خانه، ویلا، مطب، باغ، مغازه و حتی خودروی شما جز دارایی‌های شما هستند و می‌توانید از آن‌ها نام ببرید.

سوال 21: در صورت ریجکت ویزا، چه می‌کنید؟

هدف افسر ویزا از طرح این پرسش در روز مصاحبه این است که بداند چه‌کارهایی در آینده باید انجام دهید. بنابراین با خونسردی برنامه کاری خود در آینده اعم از تحصیل و یا کارهای دیگر را اشاره‌کنید و به افسر ویزا این اطمینان را بدهید که کارهای زیادی برای انجام در کشور خود دارید. ادامه تحصیل، ادامه کار، بزرگ کردن فرزندان همگی از مواردی هستند که می‌توانید به آن‌ها اشاره‌کنید.

سوال 22: محل اقامت شما در طول سفر کجاست؟

این مورد هم بدون شک یکی از مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه خواهد بود. باید برای تمام شب‌های اقامت خود در طول سفر هتل رزرو کرده باشید و نام آن را به خاطر بسپارید. اگر دعوت‌نامه دارید و قرار است کسی میزبان شما در اروپا باشد باید نام میزبان و آدرس محل سکونت (شهر و خیابان) وی را به‌طور دقیق بیان کنید. کوچک‌ترین تردید و یا تناقضی در پاسخ به این سؤال به‌راحتی می‌تواند به ریجکت ویزای شما بیانجامد.

سوال 23: در طول سفر از چه کشورهایی در حوزه شنگن دیدن خواهید کرد؟

همان‌طور که می‌دانید با ویزای شینگن می‌توانید به ۲۶ کشور اروپا سفر کنید اما این سؤال به این دلیل پرسیده می‌شود که آفیسر پرونده مطمئن شود شما از برنامه سفر خود به‌طور کامل اطلاع دارید. برای مثال اگر از طریق تور ترکیبی اروپا (ایتالیا-هلند-سوئیس) برای ویزای شنگن اقدام کرده‌اید باید بدانید چند شب در ایتالیا می‌مانید و چند شب در دو کشور دیگر و نام تمامی کشورهای موجود در تور ترکیبی را با دقت اعلام کنید.

سوال 24: آیا مالیات درآمد خود را پرداخت می‌کنید؟

پاسخی که افسر ویزا مایل است در قبال این پرسش بشوند، بله است. با ارائه مدارک مالیاتی خود به او ثابت می‌کنید که شهروندی مسئولیت‌پذیر هستید.

البته پرسش‌های بسیار دیگری نیز می‌توانند در فهرست مهم‌ترین سوالات ویزای شینگن در روز مصاحبه قرار گیرند. سؤالاتی جزئی‌تر در خصوص کاری که انجام می‌دهید، فرد اداره‌کننده شرکت در زمان سفر شما، افرادی که با شما زندگی می‌کنند و مواردی این‌چنینی. نکته دیگر این که حتماً پیش از شرکت در مصاحبه ویزای شینگن مدارک و پرسش پاسخ‌های احتمالی را به‌دقت مرور کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *