اسپانیا, تحصیلی

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا

در اینن مقاله به بررسی هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا می پردازیم. اسپانیا یکی از کشورهای زیبای اروپاست و جزو مقاصد گردشگری مورد علاقه توریست‌ها در دنیا شناخته می‌شود. اسپانیا دارای شرایط آب و هوایی معتدل بوده و بهار و پاییزهای بسیار زیبایی دارد. اسپانیا علاوه بر توریستی بودن یکی از مقاصد مورد علاقه دانشجویان برای ادامه تحصیل نیز شمرده می‌شود.

اگرچه این کشور جزو مقاصد اصلی تحصیلی نیست، اما ویژگی مهم آن یعنی ارزان بودن و پایین بودن هزینه زندگی، سبب شده است که در سال‌های اخیر مورد توجه علاقمندان تحصیل در اروپا واقع شود. بنابراین می‌توان گفت: اسپانیا کشوری است که هم می‌توان در آن یک موقعیت تحصیلی خوب را تجربه کرد و هم فرصت تفریح و بهره بردن از مناطق توریستی آن را داشت.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا تقریبا پایین است و از این لحاظ کشور اسپانیا، جزو ارزان‌ترین کشورهای اروپا شناخته می‌شود. هزینه تحصیل دراسپانیا بر اساس اعتبار واحدهای درسی ارائه شده آن به طور مجزا محاسبه می‌شود. به این صورت که برای محاسبه هزینه سالانه اخذ دروس در این کشور باید هزینه اعتبار درس را در عدد ۶۰ ضرب کنند تا هزینه اخذ دروس یک سال آن به دست بیاید. با این حال، هزینه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه‌های اسپانیا متفاوت بوده و هر مقطع را باید به صورت جداگانه بررسی کرد.

هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا در مقطع کارشناسی، بین ۱۲تا ۳۶ یورو متفاوت است، که برای یک سال حدود ۷۵۰ تا ۲۱۰۰یورو معادل ۲میلیون و نیم الی  ۷و نیم میلیون تومان محاسبه می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد، این هزینه‌ها تا حدود ۵۵یورو و سالانه بین ۹۰۰ الی ۳۳۰۰یورو یعنی معادل ۳الی ۱۱و نیم میلیون متفاوت هستند. این هزینه‌ها مربوط به دانشگاه‌های دولتی اسپانیا هستند که هزینه آنها با دانشگاه‌های خصوصی این کشور متفاوت است.

طبیعی است که دانشگاه‌های خصوصی در تمام دنیا پول بیشتری بابت تحصیل از دانشجویان دریافت می‌کنند و دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا هم از این شاخصه مستثنی نیستند، اما هزینه تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های اسپانیا از حدود ۱۸هزار یورو در سال، به طور معمول تجاوز نمی‌کند. این رقم برای تمامی پایه‌های تحصیلی در این دانشگاه‌ها یکسان بوده و مثل دانشگاه‌های دولتی تفاوت هزینه در مقطع، در این دانشگاه‌ها وجود ندارد. با این حال برخی موسسات آموزش عالی در اسپانیا وجود دارند که ممکن است بیشتر از ۲۰هزار یورو هم دریافت کنند، اما تعداد آن‌ها بسیار کم است.

برترین دانشگاه‌های تحصیلی اروپا، دانشگاه‌های مستقل مادرید، دانشگاه بارسلونا و دانشگاه پومپئو هستند که هزینه تحصیل در آن‌ها متفاوت بوده و مبلغی در حدود ۳ الی ۴هزار یورو، معادل ۶الی ۱۳میلیون تومان برآورد می‌شوند.

در اسپانیا هزینه زندگی دانشجویی، مثل شهرهای دیگر سراسر دنیا قوانین خود را دارد. طبیعی است که یک دانشجو نیازمند خابگاه، خورد و خوراک و ایاب و ذهاب است که هر یک، هزینه‌های خاص خود را دارند. در اسپانیا ممکن است یک دانشجو در خوابگاه اقامت گزیند و یا آپارتمان اجاره کند که انتخاب هر گزینه، هزینه‌های جداگانه‌ای خواهند داشت. خوابگاه‌های اسپانیا هزینه‌ای در حدود ۳۶۰ الی۶۵۰ یورو دارند که تقریبا معادل یک الی دو میلیون تومان می‌شود. هزینه اجاره آپارتمان یا اقامت در خانه بالاتر بوده و در حدود تقریبا دو برابر هزینه خوابگاه، ممکن است برای دانشجو، هزینه‌بردار باشد. بنابراین بیشتر دانشجویان خوابگاه را بر اجاره خانه یا آپارتمان ترجیح می‌دهند. نکته مهم این است که در خوابگاه هم باید هزینه آب و برق و زباله و همچنین هزینه مربوط به اینترنت را تقبل کنند که هریک ممکن است برای آن‌ها هزینه‌ای جداگانه محسوب شود.

هزینه  زندگی در اسپانیا

اسپانیا به کشور ارزان معروف شده است. هزینه‌های زندگی در اسپانیا نسبت به کشورهای دیگر کمتر است. این کشور از لحاظ غذایی تنوع زیادی دارد. برای خرید در اسپانیا می‌توان از فروشگاه‌های ارزان آن استفاده کرد. برای مثال فروشگاه مواد غذایی Mercadona‌ یکی از فروشگاه‌های ارزان این کشور است. به طور کلی صرف یک وعده غذایی در اسپانیا در رستوران‌های ارزان قیمت آن در حدود ۱۰یورو هزینه بر بوده که معادل ۳۰هزار تومان است. هزینه‌های حمل و نقل در این کشور نیز با وسایل نقلیه عمومی در حدود ۵/۱ یورو است که به صورت ماهیانه ۴۵یورو می‌شود. برای سفر به داخل اسپانیا و گشت و گذار در آن، می‌توان از قطار هم استفاده کرد. داشتن کارت سفر می‌تواند تا حدودی هزینه‌های حمل و نقل شما در کشور اسپانیا را کاهش دهد.

دانشجویان علاوه بر خورد و خوراک و هزینه حمل و نقل، هزینه‌های فرعی دیگری مثل خرید کتاب و لوازم آموزشی، هزینه‌های مربوط به بیمه و دیگر هزینه‌های شخصی جانبی مثل کلاس‌های فوق‌العاده و مورد علاقه را دارند که هریک هزینه‌هایی در حدود ۱۰۰تا ۲۰۰ یورو برای آن‍‌ها در بر دارد.

با وجود ارزان بودن کشور اسپانیا، هزینه‌های گفته شده، ممکن است برای بسیاری از دانشجویان به سختی تامین شود. دانشجویان می‌توانند در صورت لزوم از بورسیه‌های کشور اسپانیا برای کمک در هزینه‌های خود، استفاده کنند. یکی از بورسیه های معروف دانشگاه‌های اسپانیا بورسیه اراسموس ماندوس است. این بورسیه که برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده است، برای دانشجویان منتخب بوده و توسط اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است اما شامل حال دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز می‌شود. از دیگر کمک هزینه‌های تحصیلی این کشور، بورسیه تحصیلی African Leadership in Business MBA است. این بورسیه برای دانشجویان رشته‌های MBA درنظر گرفته شده و سهمیه‌ای تعیین شده برای کشورهای آفریقایی است.

اگر به قصد رفتن به اسپانیا و اقامت در این کشور به همراه خانواده خود را دارید، بهتر است در ابتدا هزینه‌های زندگی در این کشور را با شرایط کاری آن وفق دهید. زیرا اگرچه اسپانیا به عنوان یک کشور ارزان قیمت شناخته شده است، اما درآمد کار در آن در سطحی پایین قرار دارد و ممکن است برای کسانی که قصد اقامت در این کشور را دارند، چندان جذاب نباشد. اسپانیا کشوری است که قوانین آن اولویت کار و استخدام را به شهروندان خود می‌دهد. بنابراین شرایط داشتن کار دایمی در این کشور، برای خارجی‌ها چندان آسان نیست.

مردم اسپانیا از مردم سایر دنیا شادترند و شاید یکی از مواردی که دانشجویان خارجی اسپانیا همواره به آن اذعان دارند همین شاد بودن مردم این کشور است. امید به زندگی بالا در این کشور، نکته جالب و نقطه قوت مورد توجه توریست‌ها و دانشجویانی است که به این کشور رفت و آمد می‌کنند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *