ایتالیا, تولد

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا

تابعیت از طریق تولد در ایتالیا

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا بر اساس دو قاعده خاک و خون صورت می ­پذیرد. در این نوشتار سعی شده است که به موضوع اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا پرداخته شود.

معرفی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا به پایتختی رم در جنوب قاره اروپا واقع شده است. این کشور دارای جمعیتی بیش از 60 میلیون نفر و مساحتی به اندازه 301338 کیلومتر مربع می ­باشد. این کشور یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می ­باشد که همین امر موجب شده است که سطح زندگی در این کشور در زمینه­ هایی هم چون ثروت اجتماعی، رفاه، خدمات اجتماعی، بهداشت و پوشش ­های بیمه ای بالا باشد.

بنابراین افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور می ­باشند و از راه­ هایی هم‌چون: تحصیل، کار، ازدواج و تولد می ­توانند اقدام به مهاجرت به این کشور نمایند. در ادامه به بررسی اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیاکه یکی از راه‌­های مهاجرت به این کشور می­ باشد می ­پردازیم.

قبل از پرداختن به موضوع اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا بهتر است ابتدا معنی تابعیت را بیان کنیم. تابعیت به وجود رابطه حقوقی، معنوی، سیاسی و بین المللی بین شخص و دولت گفته می­ شود. تابعیت موجب می ­شود که دولت و شخص در قبال همدیگر متعهد به اجرای حقوق و وظایفی باشند.

تابعیت کشور ایتالیا

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا از طریق دو سیستم خاک و خون صورت می ­گیرد. بر اساس سیستم خاک فردی که در کشوری متولد شود تابعیت آن کشور را به دست خواهد آورد. بر اساس سیستم خون ملیت هر شخصی بر طبق ملیت یکی از والدین و یا هر دوی والدینش تعیین می ­گردد.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا

تابعیتی که از طریق تولد به فرد تعلق می­ گیرد تابعیتی تحمیلی و غیر ارادی است. اخذویزای تولد در ایتالیا با قاعده خون اصلی ­ترین نوع تابعیت در این کشور است. همان طور که قبلاً نیز اشاره شد بر اساس این قاعده فرزند بدون در نظر گرفتن محل تولدش، تابعیت یک و یا هر دوی والدینش را اتخاذ می ­کند بنابراین چنانچه فرزندی از پدر و مادری متولد شود که یکی از آن دو و یا هر دو تابعیت کشور ایتالیا را دارند دارای تابعیت کشور ایتالیا خواهد بود. چنانچه فرزندی در خارج از خاک این کشور از پدری که تبعه ایتالیا نیست اما مادرش تبعه ایتالیاست، متولد شود فرزند نیز به تبعیت از مادرش تابعیت کشور ایتالیا را اخذ می ­نماید.

موردی که بیان گردید در خصوص فرزندی که از مادری که دارای تابعیت کشور ایتالیا نیست ولی پدرش تابعیت این کشور را دارد نیز صادق است. از آن جائیکه این کشور برای اعطای تابعیت از دو سیستم خاک و خون استفاده می­ کند چنانچه فرزندی در کشور ایتالیا از پدر و مادر نامعلومی متولد شده باشد تابعیت کشور ایتالیا را اخذ خواهد نمود.

فرزندانی که بعد از تاریخ 1 ژانویه سال 2000 از پدر و مادر خارجی در خاک کشور ایتالیا متولد می­ شوند در صورتی­که والدینشان به مدت 6 و یا 8 سال در این کشور اقامت دائم داشته باشند و یا دارای اقامت دائم این کشور باشند تابعیت کشور ایتالیا را به دست خواهند آورد.

راه­های اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در ایتالیا

راه­های اخذ ویزای تولد در ایتالیا عبارتند: از اخذ تابعیت از طریق دعوی و اخذ تابعیت خودکار. در ادامه مختصراً به شرح هریک از این موارد می ­پردازیم.

اخذ تابعیت از طریق دعوی: اخذ تابعیت از این طریق مخصوص فرزندانی است که خارج از خاک کشور ایتالیا از پدر و مادری متولد شده اند که تبعه این کشور می­ باشند و یا افرادی که بی­­تابعیت هستند.

اخذ تابعیت خودکار: این نوع از تابعیت به فرزندانی تعلق می­ گیرد که از پدر و مادری متولد شده اند که تبعه ایتالیا هستند حتی اگر در خاک ایتالیا متولد نشده باشند. شایان ذکر است که اگر والدین فرد تابعیت این کشور را ترک کرده باشند فرزند نیز تابعیت این کشور را نخواهد داشت. مورد دیگری که در خصوص اخذ تابعیت به صورت خودکار وجود دارد در رابطه با فرزند خواندگی می ­باشد به این گونه که اگر فرزندی ایتالیایی نباشد اما توسط فردی که ایتالیایی است به فرزند خواندگی پذیرفته شود  بعد از گذشت 5 سال والدینش می ­توانند درخواست تابعیت این کشور را نمایند.

لازم به ذکر می ­باشد که محل سکونت این افراد برای دولت کشور ایتالیا مهم نمی ­باشد و چنانچه این افراد در خارج از این کشور به فرزند خواندگی پذیرفته شوند باز هم موفق به اخذ تابعیت این کشور ایتالیا خواهند بود. یکی دیگر از راه­های اخذ تابعیت از طریق تولد در کشور ایتالیا به گونه ای است که فرد شهروند کشوری غیر از کشور ایتالیا باشد و دارای تابعیت نباشد در این صورت فرد از دو طریق می­ تواند اقامت این کشور را به دست آورد.

در یکی از سازمان­­‌های دولتی این کشور مشغول به کار باشد. قبل از رسیدن به سن 18 سالگی به صورت مداوم دو سال در این کشور اقامت دائم داشته باشد.

اگر فردی از یکی از دو شرایط بالا برخوردار باشد و یا در نیروهای مسلح این کشور کار کرده باشد می ­تواند با ارائه مدارکی از جمله گواهی اشتغال و شناسنامه تابعیت والدین خود را اخذ نماید.

از دست دادن تابعیت کشور ایتالیا

از دست دادن تابعیت کشور ایتالیا به یکی از دو روش بیان شده در زیر صورت می­ گیرد.

ترک غیر ارادی: افرادی که به صورت اختیاری به استخدام ارتش کشور دیگری به خصوص در زمان جنگ در آمده باشد و یا تابعیت کشوری را که با کشور ایتالیا در جنگ است اخذ نماید تابعیت این کشور را از دست خواهند داد.

ترک ارادی: قانون حاکم در کشور ایتالیا اجازه ترک تابعیت را به افرادی که خواهان ترک تابعیت این کشور باشند داده است و با توجه به این­که تابعیت مضاعف در این کشور امکان پذیر است افرادی که خواهان اخذ تابعیت کشور دیگری به غیر از کشور ایتالیا باشند می­ توانند تابعیت ایتالیایی خود را حفظ نمایند و تابعیت کشور مورد نظرشان را اخذ نمایند.

در نهایت در خصوص اخذ ویزای تولد در ایتالیا می ­توان بیان کرد که فرد در صورتی­‌که دارای شرایط اخذ اقامت از طریق تولد باشد موفق به اخذ اقامت و تابعیت این کشور خواهد شد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post