ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه یکی از مواردی است که بسیاری از دانشجویان در ترکیه تمایل به این کار دارند. چرا که با کار در ترکیه می توانند بسیاری از کمبود های مالی خود را جبران نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی اجازه کار کردن در ادارات دولتی و یا ادارات خصوصی نخواهند داشت. اما محققان خارجی و بین المللی اجازه کار کردن خواهند داشت و در دانشگاه ها به روی آنها باز می باشد. دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی هردو دانشجویان خارجی و غیر ترک زبان نیز استخدام می نمایند.

اما تمامی دانشگاه های ترکیه این امکان را نخواهند داشت. از این میان می توان به دانشگاه های بغازیچی استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا اشاره کرد که اجازه کار کردن در هر دو این دانشگاه ها وجود خواهد داشت. همچنین دانشگاه های خصوصی نظیر سابانج و بیلگی، کوک اشاره کرد که همگی در استانبول واقع شده اند. همچنین دانشگاه بیلکنت نیز در آنکارا واقع شده که تمامی این دانشگاه ها اجازه کار کردن و استخدام به دانشجو می دهند. دانش زبان ترکی یکی از موارد حائز اهمیت می باشد اما در تمامی مواقع اینگونه نخواهد بود چرا که در برخی دانشگاه های ترکیه تدریس به زبان انگلیسی صورت می پذیرد.

کار ضمن تحصیل در ترکیه

در ترکیه دانشگاه هایی با عنوان دانشگاه های انگلیسی زبان تاسیس شده اند که در حال رقابت با دانشگاه های دولتی می باشند. در حالی که این دانشگاه ها با کمبود نیروی کار و اساتید مواجه هستند در همین راستا اقدام به جذب محققان و اساتید می نمایند که دانشجویان می توانند بنا به شرایط نسبت به کار ضمن تحصیل در ترکیه اقدام نمایند. همچنین موسسات تحقیقاتی نیز می تواند به عنوان یکی از بهترین انتخاب ها برایتان بوده باشد که در این موسسات می توانید به کار ضمن تحصیل در ترکیه بپردازید.

برخی از دانشگاه های ترکیه به دلیل کمک رسانی به اساتید اقدام به اخذ بورسیه می نمایند که شرایط آن دشوار بوده و پذیرش در آن نیز سخت خواهد بود. پس از پذیرش دانشجو از دولت حقوق دریافت خواهید نمود. معمولا بورسیه تحصیلی ترکیه به مقطع کارشناسی ارشد اختصاص داده شده است. اما مقطع دکتری نیز مورد پذیرش برخی دانشگاه ها قرار می گیرد. لازم است بدانید که در هیچ یک از موارد ذکر شده نیازی به فراگیری دقیق زبان ترکی نخواهد بود.

چنانچه قصد کار ضمن تحصیل در ترکیه داشته باشید گزینه های کمی پیش رو خواهید داشت. یکی از مهمترین مولفه هایی که کمک بسزایی در یافتن کار خواهد نمود تسلط به زبان ترکی استانبولی می باشد. همچنین نباید ترکیه را مانند سایر کشور های اتحادیه اروپا در نظر بگیرید چرا که در این کشور میزان حقوق تفاوت قابل مشاهده ای با کشور های اروپایی خواهد داشت. اما باید بدانید که به دنبال فرصت باشید و در صورتی که ایده داشته باشید. به راحتی می توانید کسب و کار خود را شروع نمایید.

پیدا کردن کار در ترکیه

پیدا کردن کار مناسب و جستجوی آن از مهمترین موارد قابل توجه می باشد که جهت پیدا کردن کار می توانید از طریق وب سایت های اینترنتی جویا شوید. باید توجه داشته باشید که داشتن رزومه کاری مناسب، می تواند کمک بسزایی در پیدا کردن کار نماید. که بهتر است قبل از جستجوی کار به فکر رزومه کاری خود باشید که تمامی تخصصات شما را در بر گرفته و نشان دهنده توانایی های شما بوده باشد. همچنین آشنایی با چند زبان می تواند کمک بسزایی بر گزینش شما بکند. چرا که مراکز بسیاری در ترکیه فعالیت می نمایند که برخی به زبان های فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و … صحبت می نمایند.

پس از اینکه کار مناسبی در ترکیه یافتید به مصاحبه دعوت خواهید شد که پس از قبولی در مصاحبه اجازه کار ضمن تحصیل به شما داده خواهد شد. یکی از کارهایی که می تواند هر دانشجویی در ضمن تحصیل انجام دهد آموزش دادن زبان مادری خود می باشد که در این راستا موسسات متعددی در تمامی شهرهای ترکیه فعالیت می نمایند. بسیاری از دانشجویان و یا مردم مقیم ترکیه و همچنین مردم خود این کشور علاقه شدیدی به فراگیری دانش های زبان انگلیسی دارند به همین دلیل در صورت داشتن مهارت های کافی زبان انگلیسی شروع به آموزش نمایید.

باید در نظر داشته باشید بهترین کارهای ترکیه به افرادی تعلق می گیرد که مدارک کاری و علمی داشته باشند که از جمله این مدارک می توان به TESOL ،PGCE ،TOEFL ،CELTA اشاره کرد. البته بسیاری از شرکت های بین المللی نیاز به ویراستار، سردبیر، روزنامه نگار و … دارند. می توانید با مراجعه به این مراکز از شرایط آن اطلاع یافته و شروع به کار ضمن تحصیل در ترکیه نمایید.

مقاله پیشنهادی:تحصیل در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

در زمینه کار ضمن تحصیل در ترکیه باید گفت که در صورتی که در هنگام اقامت در ترکیه شغلی مناسب پیدا کنید ممکن است مجبور به ترک این کشور شوید تا با ویزای کار دوباره به آن وارد شوید. چرا که امکان کار در ترکیه پس از اتمام ویزای تحصیلی امکان پذیر نخواهد بود و فرد متقاضی باید پس از خروج از این کشور اقدام به اخذ ویزای سرمایه گذاری و یا ویزای کاری ترکیه نماید.

شرط متقابلی در قانون اجازه کار ترکیه وجود دارد که برای کشور های مختلف متفاوت می باشد. به این معنی که در صورتی که یکی از تبعه ترکیه در کشور شما بتواند بدون اجازه کار به کار کردن بپردازد شما نیز می توانید بدون اجازه کار مشغول به کار کردن شوید. برای مثال؛ در صورتی که ترکیه به اتحادیه اروپا بپیوندد مردم اتحادیه اروپا بدون اخذ مجوز می توانند در این کشور به کار کردن بپردازند.

اجازه کار در ترکیه توسط وزارت کار ترکیه صادر می شود و اشتغال در این کشور توسط قانون اتحادیه صنفی و کار ترکیه اداره می شود.
کار های پاره وقت معمولا بیشتر مورد توجه دانشجویان قرار می گیرد. چرا که ساعات کار کردن در این مشاغل کمتر بوده و لطمه ای به تحصیل وارد نخواهد کرد.
در حالت کلی می توان گفت: کار ضمن تحصیل در ترکیه امکان پذیر می باشد، اما دانشجویان خارجی باید شرایط ویژه ای داشته باشند تا روند پذیرش آنها با مشکل روبرو نشود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *