تحصیلی, سوئیس

کار ضمن تحصیل در سوئیس

كار ضمن تحصيل در سوئيس

كار ضمن تحصيل در سوئیس یکی از مزایای تحصیل در این کشور می باشد. کشور سوئیس با داشتن شرایط رفاهی مناسب برای اغلب مردم، شرایط پذیرش مهاجرتی بسیار سختی دارد و این شرایط بسیار سختگیرانه ­تر از دیگر کشورهای هم تراز  کشور سوئیس می ­باشد.

كار ضمن تحصيل در سوئیس

بنابراین تحصیل در این کشور دشوار می ­باشد. سوئیس جزو دسته کشورهایی است که علاوه بر شرایط رفاهی و مالی از نظر سطح علمی در بالاترین حد قرار گرفته و افراد خواستار ادامه تحصیل در دانشگاهی با سطح علمی بالا می ­توانند دانشگاه ­های سوئیس را اتنتخاب کنند.

با توجه به بالا بودن سطح رفاه در این کشور متناسب با کیفیت زندگی، هزینه­ زندگی در این کشور نیز بالا می­ رود. بنابراین دانشجویان می ­توانند به کار ضمن تحصیل در سوئیس بپردازند و دولت نیز به دانشجویان خارجی اجازه کار ضمن تحصیل در سوئیس را داده است.

اگر بخواهیم تحصیلات آموزشی سوئیس را به دوره ­های مختلف دسته­ بندی کنیم سوئیس دارای 4 دوره تحصیل تا دکترا می باشد:

تحصیلات ابتدایی و قبل از دانشگاهی

تحصیل در سوئیس از 6 سالگی شروع می ­شود. دوره­ ی ابتدایی 4 تا 6 سال و دوران دبیرستان 3 تا 5 سال می باشد. لازمه ورود به دانشگاه­ های سوئیس مدرک دیپلم می ­باشد.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی

مقطع لیسانس در مدت 4 سال می­ باشد. اما ممکن است بعضی دانشجویان با انتخاب واحدهای متغیر سریع ­تر این زمان را مثلا در مدت 3 سال و 9 ماه به پایان برسانند. مدرک زبان آلمانی در سطح B1 یا B2 در این دوره باید تکمیل شده باشد و یکی از شرایط پذیرش در این مقطع می­ باشد.

کار ضمن تحصیل در سوئیس برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز محدودیتی ندارد دانشجویان خارجی اجازه حق کار ضمن تحصیل در سوئیس را دارند. محدوده­ی کاری این دانشجویان حدود 10 ساعت در هفته به صورت نیمه وقت می ­باشد. حقوق این دانشجویان مبلغی در حدود 12 تا 15 فرانک سوئیس به ازای هر ساعت می ­باشد. دانشجوی خارجی با انجام کار ضمن تحصیل در سوئیس مبلغی حدود 1200 فرانک با انجام کارهای ساده و خدماتی بدست می­ آورد.

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس در یک ماه و به طور معمولی حدود 1000 فرانک سوئیس می­ باشد. که بخش قابل توجه از این درآمد صرف هزینه­ های مسکن می­ شود. البته این مبلغ بستگی به شهر محل اقامت نیز دارد. شهر زوریخ و ژنو از گران­ترین شهرهای سوئیس می ­باشد که هزینه ­ی زندگی در آن 2000 فرانک می­ باشد. البته یکی از شرایط تحصیل در سوئیس پشتوانه مالی به اندازه یک سال می­ باشد. این پشتوانه مالی باید در حساب بانک باشد و به دولت سوئیس ثابت شود.

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد

سوئیس به دلیل امنیت بسیار بالا هر ساله دانشجویان و افراد زیادی را به سمت خود جذب می ­کند. پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به مراتب راحت ­تر از کارشناسی است.

بورسیه ­های تحصیلی سوئیس در این دوره محدودتر و دشوارتر می­ باشد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دارند باید مدرک IELTS 6 تا 6.5 را به دانشگاه ارائه بدهند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز اجازه کار در سوئیس را دارند. این دانشجویان می­ توانند هفتگی 20 ساعت را به کار مشغول شوند. میانگین حقوق افرادی که مشغول کار در سوئیس شده­ اند، مبلغی حدود 12 تا 15 فرانک به ازای هر ساعت می ­باشد که این میزان درآمد برای هزینه ­های زندگی یک دانشجو کافی می ­باشد.

هزینه­ های زندگی برای دانشجویان کارشناسی ارشد

هزینه­ های زندگی در سوئیس برای دانشجویان کارشناسی ارشد مبلغی در حدود 1000 فرانک در ماه می ­باشد که بیشتر این مبلغ هزینه­ ی مسکن می ­شود. البته در صورت داشتن کار در سوئیس می­ توان برای دریافت اقامت دائم سوئیس در صورت لزوم اقدام کرد. چرا که یکی از مزیت ­های کار ضمن تحصیل در سوئیس این است که فرد یک پله جلوتر است تا برای اقامت اقدام کند.

به این صورت که اقامت سوئیس زمانی انجام می­ گیرد که دانشجو کار ثابت و تسلط زیادی به یکی از زبان­ های رسمی سوئیس داشته باشد. می­ توان بعدا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل و بعد از مدتی اقامت دائم و در آخر اقدام به دریافت پاسپورت سوئیسی کرد.

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا

از آن جایی که، کشور سوئیس بسیار پیشرفته است و در زمینه ­های آموزشی در سطح بالایی قرار دارد پس می­ توان گفت اهمیت ویژه ­ای به مقطع دکترا و دانشجویان دکترا می ­دهند و با اعطای وام و بورسیه ­های تحصیل در این مقطع دانشجویان زیادی را علاقمند به تصحیل در سوئیس کرده­ است. اما به دلیل قوانین دولت سوئیس بورسیه­ های تحصیلی هم محدود هستند و دارای اولویت بندی می ­باشد. هزینه پرداخت دولت سوئیس به دانشجویان خارجی ماهیانه 2 هزار دلار می ­باشد.

كار ضمن تحصيل برای دانشجویان دکترا

اجازه کار در سوئیس به دانشجویان دکترا نیز داده شده است و می ­توانند مجوز کار بگیرند. دانشجویان با شرایط کار ضمن تحصیل می ­توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و مبلغی در حدود 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت کار در سوئیس دریافت می کنند. درآمدهای حاصل از کار دانشجویی در این مقطع می­ تواند به طور کامل هزینه­ های زندگی دانشجو را پرداخت کند.

پیدا کردن کار در سوئیس برای دانشجویان به: سطح مهارت زبانی و تسلط به زبان بومی منطقه محل اقامت دانشجو سطح آگاهی از فرهنگ مردم سوئیس، مهارت­ های کاری و … بستگی دارد.

هزینه ­های زندگی در سوئیس برای دانشجویان به صورت میانگین مبلغی در حدود 700 تا 900 یورو در ماه می­ باشد که شامل تمام هزینه های زندگی از جمله مسکن ، غذا، رفت و آمد بیمه و سایر هزینه ­های می ­باشد که دانشجو موظف به پرداخت آن می باشد.

جستجوی كار ضمن تحصيل در سوئیس

دانشجویان می­ توانند از طریق مراجعه به سایت postgraduatedgunding.com به بانک اطلاعاتی جامع درباره بورس ­ها و کمک­ های مالی به دانشجویان استفاده نمایند. این روش می ­تواند برای دانشجویانی که با مشکل پیدا کردن کار ضمن تحصیل در سوئیس روبرو هستند، پیشنهاد مناسبی باشد.

كار ضمن تحصيل(برای دانشجویان)

دانشجویان بین المللی اجازه کار در سوئیس در مدت 15 ساعت در هفته را در این کشور دارند. در شهر جنوا می­ توان بیشتر از 30 ساعت در هفته کار ضمن تحصیل در سوئیس داشته باشند. اما توصیه می­ شود که دانشجویان زیاد کار نکنند چرا که مطالعه دروس زمان زیادی را می­ برد و باید زمانی را برای مطالعه دروس اختصاص دارد.

دانشجو باید به این نکته توجه کند که برای تحصیل به سوئیس آمده است نه برای کار. به این منظور باید برای کشور سوئیس ثابت شود دانشجو برای دریافت اقامت دائم به این کشور نیامده و هدف تحصیل بوده است.

دانشجویان می­ توانند با سفارت کشور سوئیس یا دانشگاه مورد پذیرش خود درباره پیدا کردن شغل مناسب در محل زندگی اقدام نماید و كار ضمن تحصيل در سوئیس را این گونه انتخاب کنند و اقامت سوئیس را بدست آورند.

منبع: سفارت سوئیس

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *