عمان

شرایط کار در عمان برای ایرانیان

شرایط کار در عمان برای ایرانیان

مهاجرانی که قصد کار در عمان را دارند، ممکن است از دانستن یک سری موارد در مورد تاریخ اقتصادی این کشور متعجب شوند. عمان در گذشته نقشی بسیار قدرتمند و با نفوذی در تجارت خاورمیانه و سواحل شرق آفریقا را ایفا می کرد.

در اواسط قرن نوزدهم، بریتانیا منافع تجاری خود را در این منطقه پیاده کرد و سیاست‌های جدیدی را اجرا کرد. سلطنت عمان با افول اقتصادی رو به‌ رو شد و اکثریت مردم در بخش کشاورزی، ماهیگیری یا مشاغل صنایع دستی کار می‌کردند.

در سال 1964 منابع بزرگ نفتی در عمان کشف شد. اگرچه این کشور عضو اوپک نیست، اما اکنون به یک کشور مهم تولیدکننده نفت تبدیل شده است. این روزها تعداد قابل توجهی از افراد در صنعت پتروشیمی عمان مشغول به کار هستند و روزانه 930 هزار بشکه نفت تولید می کنند که این امر نشان میدهد برای کار در عمان در زمینه های نفتی فرصت های بسیاری وجود دارد. به دلیل مشکلات زمین شناسی در استخراج نفت از خاک عمان، این میزان ممکن است در آینده بیشتر شود.

معرفی کوتاه کشور عمان

عمان از کشورهای همسایه ایران و نزدیک به ایران می باشد و از لحاظ مذهبی و فرهنگی بسیار شبیه ایران است. به همین تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت و کار این کشور را در بین سایر کشورهای حوزه خلیج فارس انتخاب می کنند.

از دیرباز تاکنون کار در عمران متقاضیان زیادی داشته است. کشور عمان حدود 5 میلیون جمعیت دارد و پایتخت آن شهر مسقط می باشد. این کشور دارای سطح رفاهی بسیار بالایی است. ارزش پول کشور عمان از کشور ما بالاتر است از این رو بسیاری از هموطنان ما در جست و جوی کار در عمان هستند.

کشور عمان از شرایط اقتصادی و اجتماعی بسیار خوبی برخوردار است و همچنین هزینه های زندگی و کار نیز در این کشور بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. از این رو عده کثیری از افراد سراسر دنیا خصوصا ایرانیان به سمت مهاجرت به عمان روی ﺁورده اند.

به همین دلیل کسانی که به دنبال مهاجرت به عمان هستند بهتر است سطح اطلاعات خود را از این کشور بالا ببرند. ما نیز برای کمک به این متقاضیان اطلاعاتی در مورد شناخت کشور عمان و طریقه مهاجرت کاری به این کشور را شرح می دهیم.

کشور عمان هم از لحاظ اقتصادی و هم وقوع جرم و جنایت از امنیت بالایی برخوردار می باشد. از این رو متقاضیانی که قصد مهاجرت به عمان را دارند می توانند با خیالی ﺁسوده به این کار اقدام نمایند.

مزایای کار در کشور عمان

 • از مزایای مهم کار در عمان می توان به معافیت مالیاتی اشاره کرد.
 • کار در عمان نیازی به سرمایه گذاری ندارد.
 • امکان افتتاح حساب بانکی و برخورداری از ویزا بانک
 • تمدید ویزا با هزینه بسیار کم
 • امکان همراه داشتن اعضای خانواده (همسر و فرزندان)

شرایط کار در عمان برای ایرانیان

اگر به عنوان یک شهروند ایرانی علاقه مند به کار در عمان به عنوان یک مهاجر هستید، مشاغل ویژه ای وجود دارد که می توانید برنامه خود را محقق کنید. علاوه بر زمینه‌های پررونق مانند صنعت پتروشیمی و گردشگری، سایر بخش‌های رو به رشدی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: ساخت و ساز و لجستیک، پروژه‌های زیربنایی برای فن‌آوری‌های حفاظت از آب و آبیاری، ایجاد انرژی، دفع زباله و بازیافت، تجهیزات پزشکی، فناوری زیستی و خدمات بهداشتی. و همچنین ماشین آلات برقی.

علاوه بر این، باید به شرکت‌هایی که در مناطق آزاد مستقر هستند، مانند شرکت‌هایی که در سهار و صلاله، یا در منطقه مسقط، که مقرهای محلی شرکت‌های فناوری اطلاعات مانند مایکروسافت و اوراکل در آن قرار دارند، توجه ویژه ای داشته باشید. سهمیه «عمانی‌سازی» برای کارکنان خارجی در مناطق آزاد کمتر است.

تقریبا 91 درصد مرد کشور عمان با سواد هستند. این کشور دارای زبان دومی نیز می باشد که زبان رسمی این کشور است و آن هم زبان انگلیسی است.

کار در عمان

شرایط و شیوه یافتن کار در عمان چگونه است؟

شیوه کار در این کشور بدین صورت است که ابتدا کارفرمایان عمانی نیروهای کار مورد نیاز خود را اعلام می کنند. سپس متقاضیان کارجو از دو طریق می توانند برای کار به این کشور وارد شوند. در ادامه هر دو روش کاریابی در عمان را بیان می کنیم.

روش اول

اقدام از توسط خود متقاضی است. این متقاضیان کارجو می توانند به صورت مستقیم وارد این کشور شوند. معمولا برای مشاغل کارگری از این روش استفاده می کنند. این متقاضیان مصاحبه انجام داده که از این طریق هم‌ سطح زبان شخص متقاضی سنجیده و هم از نظر تخصص ارزیابی می‌شود.

معمولا این مصاحبه بعد از ارسال مدارک و مستندات متقاضی به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می شود. اشخاصی که دارای حرفه و مهارت شغلی خاص هستند، به راحتی می‌توانند به کار در کشورهای حوزه خلیج فارس خصوصا کشور عمان مشغول شوند.

مشاغل سطح پایین متقاضیان زیادی از سایر کشورها مانند بنگلادش و پاکستان دارد. کارفرمایان نیز دستمزد چندانی به این کارجویان نمی دهند. حقوق دریافتی این نوع مشاغل بسیار پایین تر از شغل های تخصصی است. به همین علت متقاضیان جویای کار بهتر است که در حرفه ای تخصص داشته باشند. به عنوان مثال مشاغلی نظیر مکانیک خودرو، تاسیسات، مهندسی ساختمان، مهندسی نفت، جوشکار و … شانس بالایی برای پیشنهادهای کاری مناسب دارند.

روش دوم

کاریابی در عمان از طریق موسسات داخلی فعال در زمینه اعزام نیروی کار به عمان است. در این روش فرصت شغلی از قبل توسط موسسه شناسایی می شود و سپس نیروی متناسب با آن به کارفرمای عمانی معرفی می شود. این روش به نسب روش اول آسان تر و کم هزینه تر خواهد بود.

مقاله پیشنهادی: شرایط اعزام نیروی کار به عمان

لیست تعدای از موسسات کاریابی در عمان

برای تحقیق در مورد یک بخش، زمینه حرفه ای یا شرکت خاص، می توانید روزنامه های انگلیسی زبان Oman Economic Review و Business Today عمان را امتحان کنید. هنگامی که تصمیم گرفتید روند درخواست را ادامه دهید، از طریق موتورهای جستجوی سایت های زیر مفید هستند:

 • Monster Gulf
 • Al Jazeera Jobs
 • Gulftalent
 • Gulfjobsmarket
 • Careerjet Oman

اگر به دنبال شغلی در یک صنعت خاص هستید، وب سایت های تخصصی مانند Go 4 Construction Jobs، Oil Careers، Caterer Global و Jobs TEFL نیز وجود دارد. علاوه بر این، صفحات اصلی شرکت‌های بزرگ مستقر در عمان مانند شل یا عمان ایر را برای موقعیت‌های خالی آگهی شده در بخش شغلی آنها بررسی کنید.

 متقاضیان توجه داشته باشند که معمولا کارفرما ها هیچ‌گونه تعهدی نسبت به پرداخت هزینه مسکن شما ندارند.

قوانین بازنشستگی، مالیات و سایر شرایط کار در عمان

تا سال 1371 سیستم بیمه سراسری اجرا نمی شد. اما امروزه تمامی شهروندان 15 تا 59 ساله که در بخش خصوصی شاغل بوده و دارای قرارداد کار دائم هستند، مشمول طرح تامین اجتماعی هستند. این امر حتی اگر آنها در یکی دیگر از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس کار کنند، مانند بحرین، کویت، قطر، عربستان سعودی یا امارات اعمال می شود.

هنگامی که یک کارمند به سن 60 (مرد) یا 55 (زن) رسیده باشد، مستمری کهولت سن دریافت می کند. اما باید به ترتیب حداقل 180 یا 120 ماه حق بیمه را پرداخت کرده باشند.

کارمند 6.5 درصد از حقوق اولیه خود را به طور خودکار از لیست حقوق و دستمزد پرداخت میکند در حالی که کارفرما 9.5 درصد اضافی را به دولت کمک می کند. ضمنا 2 درصد دیگر به صندوق بازنشستگی کارکنان واریز می نمایند.

این صندوق همچنین شامل مزایای از کارافتادگی، حوادث کار و بیماری های شغلی می شود. برای تکمیل سهم برای آسیب های ناشی از کار، شرکت یک درصد دیگر از حقوق را پرداخت می کند.

ساعت کار

طبق قانون کار عمان، هفته کاری عادی از شنبه تا پنجشنبه است و 40 تا 48 ساعت است. در طول ماه رمضان، کارمندان مسلمان تنها باید 36 ساعت در هفته کار کنند. اگر یک کارمند برای تکمیل یک کار یا پروژه مجبور به اضافه کاری باشد، حق دریافت حقوق بیشتر یا مرخصی به عنوان غرامت دارد.

حداقل دستمزد ملی وجود دارد، اما فقط برای شهروندان عمانی. با این حال، مهاجران معمولاً تحت تأثیر این قانون قرار نخواهند گرفت. اکثر کارمندان خارج از کشور متخصصانی هستند که دستمزد خوبی دریافت می‌کنند. کارگران خارجی که از دستمزد کمتر برخوردارند، عمدتاً کارگران مهاجر غیرماهر (اغلب با دستمزد کمتر) هستند.

سیستم مالیاتی متفاوت

حتی اگر لازم باشد بخشی از حقوق خود را برای بازنشستگی خود پس انداز کنید، می توانید از کار در عمان از نظر مالی بهره مند شوید. قوانین مالیاتی کشور نسبتاً جذاب است، بنابراین درآمد خالص شما ممکن است بالاتر از درآمد داخلی باشد.

هیچ مالیات بر درآمد شخصی یا مالیات بر مزایای جانبی در عمان وجود ندارد (که مهاجران با مزایای فراوان از شنیدن آن خوشحال خواهند شد) و هیچ مالیات بر هدیه، مالیات بر ثروت یا مالیات بر ارزش افزوده در عمان وجود ندارد. با این حال، اگر به عنوان یک تبعه غیر عمانی فعالیت های تجاری درآمدزا انجام می دهید به عنوان مثال به عنوان صاحب یک SME شما باید مالیات کسب و کار بپردازید.

نرخ مالیات برای درآمد شرکت به عواملی مانند میزان سالانه درآمد مذکور و درصد سهام شریک عمانی در مقابل سهام خارجی در شرکت بستگی دارد. کسب‌وکارها در بخش‌های اولویت‌دار خاص، به‌عنوان مثال، کلینیک‌های خصوصی، مدارس یا گردشگری، ممکن است در طول پنج سال اول از معافیت‌های مالیاتی بهره مند گردند. به خصوص اگر صاحب یک مؤسسه تجاری دائمی در عمان هستید، بهتر است از یک حسابدار مالیاتی عمانی مشاوره حرفه ای دریافت کنید.

اگر کشور مبدأ شما با عمان موافقت نامه مالیات مضاعف منعقد کرده باشد، می توانید از پرداخت مالیات بر درآمد یکسان دو بار اجتناب کنید. تا کنون، این امر در مورد کشورهای زیر صدق می کند:

 • الجزایر، بلاروس، برونئی، کانادا، چین، کرواسی
 • فرانسه، هند، ایران، ایتالیا، ژاپن، لبنان
 • موریس، مولداوی، مراکش، هلند، پاکستان
 • سیشل، سنگاپور، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سودان، سوریه
 • تایلند، تونس، ترکیه، بریتانیا، ازبکستان، ویتنام، یمن

مدرک زبان مورد نیاز برای کار در عمان

از دیگر مواردی که برای به دست ﺁورن یک شغل خوب در عمان بسیار حائز اهمیت است سطح زبان کارجو است. زیرا بسیار دیده شده که متقاضی در حرفه خود بسیار متخصص بوده است ولی به دلیل اینکه تسلطی بر زبان انگلیسی نداشته، بسیاری از فرصت های کاری عالی در عمان را از دست داده یا میزان دستمزدش پایین تر بوده است.

کار در عمان

شرایط دریافت ویزای کار عمان

در سال های اخیر تقاضای کار در این کشور و جذب نیروی کار در این کشور بسیار زیاد شده است. لذا سالانه تعداد زیادی از افراد جویای کار سراسر دنیا مانند آمریکا، فیلیپین، پاکستان و هند به کشور عمان مهاجرت می کنند.

این افراد در صنایع مختلفی در کشور عمان مانند صنایع نفت و گاز، ساختمان سازی،خدمات،کشتیرانی و … مشغول به کار می شوند. متقاضیان جویای کار در عمان توجه داشته باشند که کار در این کشور در دو حوزه پزشکی و فنی و مهندسی متقاضیان زیادی دارد.

افراد متقاضی کار در ابتدا باید از سوی کارفرمای عمانی پیشنهاد شغلی داشته باشند. بدون ارائه پیشنهاد کاری به هیچ وجه قادر به اخذ ویزای کاری عمان نیستند. سپس باید نسبت به اخذ ویزای کاری عمان اقدام نمایند.

اسناد و مدارکی که برای اخذ ویزای کار عمان لازم است:

 • ارائه گذرنامه ای که حداقل دارای 6 ماه اعتبار است
 • ارائه اصل شناسنامه متقاضی
 • شناسنامه همه اعضای خانواده به همراه ترجمه آن ها
 • ارائه رزومه کاری خوب
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه ﺁن
 • 2 قطعه عکس
 • کپی گذرنامه

شرایط استخدام کادر درمان در عمان

تا آنجا که به بخش خدمات مربوط می شود، دولت هم گردشگری و هم تجارت بین المللی را ترویج می کند. بنادر بزرگ، مناطق صنعتی و مناطق آزاد در صحار و صلاله وجود دارد و پروژه‌های زیربنایی دیگری مانند منطقه ویژه اقتصادی در شهر نفتی دقم به خوبی در حال انجام است. علاوه بر این، کشور عمان قرار است مشوق هایی را برای سرمایه گذاری خارجی و همچنین برای افرادی که در زمینه هایIT و CT  در عمان کار می کنند، ارائه دهد.

اما بیشترین نیاز کشور عمان به متخصصانی که در زمینه های خدمات پزشکی و آموزش فعالیت دارند به تعداد بیشتری از کارکنان نیاز دارد تا بتوانند با تقاضای جمعیت رو به رشد کنار بیایند. به همین دلیل مهاجرت کادر درمان به عمان یکی از پر متقاضی ترین طرق مهاجرت به عمان است و جذابیت های بسیاری را برای فعالان این عرصه دارد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4.9/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. محمدزضا گفت:

  سلام‌خسته نباشید ایا برای ویرای کار کشور عمان سابقه بیمه لازم هست ؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام خیر نیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *