تحصیلی, روسیه

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه چه شرایطی دارد؟

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه چه شرایطی دارد؟

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه جایگاه شناخته شده ای در میان بیشتر دانشجویان خارجی این کشور دارد. به هر حال این کشور بالاترین نرخ سوادآموزی در جهان را دارد و از لحاظ تحصیلی هزینه‌های آن مقرون به صرفه است. دانشگاه های مهندسی این کشور در زمینه پیشرفت تکنولوژی و مطالعات فضایی هم در جهان رتبه درخشانی دارند. به دلیل علاقه ایرانیان برای تحصیل در دانشگاه های مهندسی روسیه در این مقاله قصد داریم صفر تا صد تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه را مورد بررسی قرار دهیم.

شرایط تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه

حتما می دانید که روسیه در رشته‌های فنی و مهندسی جایگاه بسیار خوبی در جهان دارد کیفیت تحصیلی در رشته های مهندسی در روسیه بسیار بالا است و تاکنون توانسته است فارغ التحصیلان بسیار خوبی را تربیت کند.

رشد اقتصادی این کشور هم باعث شده است که سیستم آموزشی آن پیشرفت خیلی خوبی در سال‌های اخیر داشته باشد طوری که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۵ دانشگاه این کشور در رنکینگ جهانی زیر ۵۰۰ بوده‌اند.

از میان برترین دانشگاههای برای تحصیل رشته های مهندسی در رشته می‌توان به دانشگاه بسیار معروف لومونوسف٬ دانشگاه فنی و مهندسی مسکو٬ دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو٬ دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ٬ دانشگاه پلی تکنیک تومسک٬ دانشگاه پلی‌تکنیک سن پترزبورگ و دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ای اشاره کرد.

دانشجویان مطرح

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای مسکو در رشته های هوافضا و مهندسی راکت٬ مهندسی زیست شناسی و رشته های هوایی زبانزد است. فارغ التحصیلان این دانشگاه هم از خود کشور روسیه و هم از خارج از کشور تقاضای همکاری دارند.

افراد سرشناسی مانند: باسوف نیکولای٬ میخایلوف ویکتور٬ رومانیسانز الکساندر، لو اوکون٬ ویکتور گالیتسکی٬ یوری کاگان و جوجوی ریکو وانوف از فارغ التحصیلان دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای مسکو بوده اند.
موسسه فیزیک و فناوری مسکو هم در رشته‌های ریاضی کاربردی٬ تجزیه تحلیل و نرم افزار جزو بهترین دانشگاه‌های دنیا است.

در رشته های فناوری نانو٬ توسعه میدان نفت و گاز و مهندسی نرم‌افزار می‌توان دانشگاه پلی تکنیک تومسک را جزو برترین دانشگاه های مهندسی روسیه و جهان دانست.

برای آشنایی با سایر دانشگاه های روسیه به مقاله لیست دانشگاه های روسیه نگاهی بیندازید.

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه چه شرایطی دارد؟

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه چه شرایطی دارد؟

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه برای دانشجویان خارجی رایگان نیست اما شهریه ای کشور روسیه از دانشجویان خارجی دریافت می‌کند در مقایسه با کشورهای اروپایی پایین‌تر است. این در حالی است که دانشگاه های مهندسی روسیه از استانداردهای بین المللی برخوردارند و کسانی که در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند می‌توانند از آنجا برای ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی بروند. چرا که مدرک دانشگاه های معتبر روسیه در کشورهای معتبر اروپایی تایید می‌شود.

هزینه‌ای که برای تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه پرداخت خواهید کرد بسته به دانشگاه و برنامه نیمه وقت یا تمام وقت و نیز مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. مثلاً برای تحصیل در مقطع کارشناسی سالانه بین 2500 تا 11500 دلار هزینه خواهید کرد. این هزینه‌ها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می تواند از بین ۲۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار متغیر باشد. اما به دلیل اینکه در مقطع دکترا برای کارهای تحقیقاتی و طرح‌های عالی امکان دریافت بورسیه وجود دارد می‌توانید برای رسیدن به آن هم تلاش کنید.

مقاله ی پیشنهادی : هزینه ی تحصیل و زندگی در روسیه

تحصیل در دانشگاه های مهندسی روسیه به زبان روسی

برای تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه هم صد در صد به زبان روسی نیاز خواهید داشت. دانشگاه‌های معتبر روسی معمولاً دروس را به زبان روسی ارائه می‌دهند و دانشگاه‌هایی که درس انگلیسی ارائه می‌دهند چندان مورد تایید وزارت بهداشت ایران یا دانشگاههای اروپایی نیستند. پس بهتر است چنانچه به اعتبار مدرک خود فکر می کنید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنید که دروس را به زبان روسی ارائه می‌دهند.

چنانچه مدرک روسی ندارید می‌توانید در دوره‌های پادفک این کشور شرکت کنید. این دوره‌ها برای آموزش زبان روسی و ارائه دروس پایه به زبان  روسی برگزار می شوند. ثبت نام در این دوره فقط یکبار در سال انجام می شود. برای شرکت در دوره پادفک که ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد حداقل ۲ هزار دلار هزینه خواهید کرد.

تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه چه مزایایی دارد؟

به هر حال کشور روسیه جزو کشورهایی است که دانشگاه های آن در رشته های مهندسی در سطح دنیا حرفی برای گفتن دارند و به همین دلیل مدرکی که ارائه می دهند در اکثر کشورهای اروپایی مورد تایید است. این کشور در رشته‌های فیزیک٬ شیمی٬ ریاضی و مهندسی اعتبار جهانی جهانی دارد. دانشجویانی که در دانشگاه های مهندسی روسیه تحصیل می کنند می توانند کار نیمه وقت انجام دهند.

ویزای تحصیلی هم برای این دانشجویان صادر می‌شود.
مشخص است که اگر در دانشگاه های مهندسی روسیه تحصیل کنید پس از اخذ مدرک تحصیلی خود می توانید در بازار کار روسیه جذب شوید یا به ایران برگردید. مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی هم ممکن است که در این صورت دانشگاه های مهندسی روسیه برای شماره یک سکوی پرش خواهند بود.

زمان پذیرش دانشجو

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه چه شرایطی دارد؟

تحصیل رشته های مهندسی در روسیه چه شرایطی دارد؟

توجه داشته باشید که برای اخذ پذیرش جهت تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه حداقل باید ۶ ماه قبل از ماه‌های شهریور و بهمن اقدام کنید چرا که در این ماهها پذیرش دانشگاه ها شروع می شود. مدارک خود را هم حتماً باید به زبان روسی تایید کنید و نهادی که آن‌ها را ترجمه می‌کند باید مورد تایید امور خارجه و دادگستری باشد.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در این کشور پهناور هم بسته به نوع زندگی شما می‌تواند متفاوت باشد. اما در کل می‌توان یک هزینه احتمالی برای افراد در نظر گرفت. برای هزینه‌های خوراک ماهانه یک نفر در روسیه باید تقریبا ماهی ۴۰ تا ۵۰ دلار صرف کنید. اگه میخواهید یه غذای منصفانه و معقول بخورید 30 دلار پرداخت خواهید کرد. هزینه بلیط ماهیانه مترو در این کشور 16 دلار و هزینه اتوبوس ۱۰ دلار خواهد بود. اگر هم اهل نمایشگاه هنری و سینما و تئاتر هستید باید بگویم که برای ورود به این مکان ها باید ۱۰ دلار پرداخت کنید.

در کل می ‌توان گفت که هزینه زندگی در روسیه چندان هم پایین نیست اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه نسبتاً کمتری دارد. این موضوع می تواند برای کسانی که به تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه با پرداخت هزینه پایین فکر می کنند یک نکته مثبت باشد.

مقاله ی پیشنهادی : تحصیل در کشور روسیه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1.امکان تحصیل مهندسی به زبان انگلیسی در روسیه وجود دارد؟

  • دانشگاه هایی در روسیه هستند که رشته های مهندسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

2.چرا تحصیل مهندسی در روسیه را انتخاب کنیم؟

  • استفاده از روش های نوین آموزشی, هزینه های مقرون به صرفه، بالا بودن نرخ سوادآموزی و امکان دریافت بوسیه های دولتی و غیر دولتی از مزایای تحصیل در این کشور است.

3.آیا دانشگاه های مهندسی روسیه اعتبار جهانی دارند؟

  • بیش از 35 دانشگاه این کشور در بین پانصد دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

4.برترین دانشگاه مهندسی روسیه کدام است؟

  • در بین دانشگاه های معتبر روسیه، دانشگاه لومونسوف دارای رتبه ی 90 در دنیا می باشد.

5.برای دریافت بورسیه ارشد و دکترا چه زمانی باید اقدام کرد؟

  • برای دریافت بورسیه های این مقطع لازم است پس از طی کردن یک ترم یا یک سال تحصیلی اقدام شود.

6.چرا روسیه به دانشجویان بورسیه تحصیلی می دهد؟

  • کشور روسیه برای بالا بردن امتیاز دانشگاه های خود در سطح جهانی فرصت تحصیل بسیار خوبی برای دانشجویان اینترنشنال را فراهم می کند. زیرا یکی از مهم ترین راه های بالا بردن کیفیت دانشگاه ها و ارتقاء آن‌ها افزایش تعداد دانشجویان اینترنشنال است. دانشجویان در تمام رشته ها می توانند از این امکان بهره مند شوند.

7.حداقل معدل برای دریافت بورسیه چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *