تحصیلی, سوئیس

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

هزينه تحصيل و زندگي در سوئيس با توجه به هزینه­ های بالای زندگی در این کشور قابل توجه می باشد. از آن جایی که سوئیس یکی از امن ­ترین کشورهای جهان محسوب می­ شود، کشور سوئیس قوانینی مبنی بر ایجاد یک پناهگاه اتمی برای هر خانه مسکونی می ­باشد. این کشور برای ایجاد امنیت در سرتاسر شهرهای خود، قوانینی برای حفاظت از فرزندان، حفاظت از حیوانات و احترام به حقوق شهروندی گذاشته است.

هزينه تحصيل و زندگي در سوئيس

اگر قصد زندگی یا تحصیل در سوئیس را دارید باید بتوانید به آن قوانین شاید عجیب و غریب احترام بگذارید. بنابراین سوئیس یک کشور مرفه محسوب می شود و باید بتوانید از پس هزینه­ های زندگی در آن کشور بربیایید تا زندگی مطلوبی داشته باشید. البته دولت سوئیس هم اجازه زندگی افراد خارجی در سوئیس را بدون پشتوانه مالی راه نمی­ دهد.

افراد مهاجر باید یا شغل داشته باشند یا حساب بانکی مطلوبی را ارائه دهند در غیر این صورت آنها تأییدیه ورود به این کشور را امضا نمی­ کنند. برای مهاجرت به سوئیس می­ توان از طرق مختلف اقدام کرد. تحصیل در سوئیس یا کار می­ تواند یک کمک بزرگ برای افرادی باشد که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند. اما هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس بسیار بالا می ­باشد. باید قبل از مهاجرت به این کشور برای تحصیل یا زندگی هزینه­ ها را در نظر گرفت.

هزینه تحصیل در دانشگاه­ های مختلف

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس در دانشگاه­ ها و شهرهای مختلف متفاوت است. شهر زوریخ یکی از گران­ ترین شهرهای سوئیس محسوب می­ شود البته به تناسب گران بودن هزینه­ ها، کیفیت زندگی نیز بالا می­ رود.

بنابراین اگر نمی ­توان از پس هزینه ­های سنگین این شهریه بربیایید بهتر است شهرهای دیگری را برای زندگی انتخاب کرد. بزرگ ترین شهرهای سوئیس، شهرهای زوریخ، لوزان و ژنو می ­باشد. افراد زیادی به دلیل سطح بالای علمی دانشگاه­ های سوئیس قصد تحصیل یا ادامه تحصیل در این کشور را دارند. یکی از نکات قابل توجه برای افراد متقاضی تحصیل در این کشور هزینه ­های تحصیل و زندگی در سوئیس می ­باشد.

هزينه تحصيل و زندگي در سوئيس

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دارند باید به مدت 4 سال این دوره را بگذرانند. دولت سوئیس این اجازه را به افراد دانشجوی مهاجر می ­دهد که بتوانند در یک شغل پاره وقت استخدام شوند تا بتوانند از پس هزینه­ های تحصیل و زندگی­شان بربیایند. دانشجویان مقطع کارشناسی می­ توانند 10 ساعت در هفته کار کنند که حقوق آنها مبلغی در حدود 120 تا 150 فرانک سوئیسی می­ باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس مبلغی در حدود 1000 فرانک سوئیس می ­باشد. البته بخش قابل توجهی از این مبلغ صرف هزینه ­های مسکن می شود. هزینه تحصیل در سوئیس در هر مقطع مبلغی در حدود 600 تا 700 فرانک سوئیسی می ­باشد.

این میزان از مبلغ اختصاص به دانشجویان بدون هزینه خوابگاه یا مسکن مستقل و اجاره­ ای می ­باشد. دانشجویانی که درخواست خوابگاه نیز دارند ماهیانه مبلغی در حدود 1000 فرانک سوئیسی باید هزینه کنند و دانشجویانی که منزلی مستقل را اجاره کنند باید مبلغ 1200 فرانک سوئیسی را پرداخت کنند.

البته دانشجویان موظف هستند مدارک لازم جهت بیمه تحصیلی و درمانی را آماده کنند و ماهیانه مبلغ حدود 80 تا 100 فرانک را نیز به آن اختصاص دهند. بنابراین هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس بعد از دیگر کشورهای اروپایی بالا بوده و باید بتوان این هزینه ­ها را به راحتی پرداخت تا دولت سوئیس اجازه ادامه تحصیل و زندگی را در این کشور بدهد.

در کشور سوئیس 11 دانشگاه دولتی وجود دارد که زبان تحصیلی در این دانشگاه­ ها بیشتر به زبان­ های آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی م­ی باشد.

روند دانشگاه ­های سوئیس

سال تحصیلی در کشور سوئیس جهت اعزام دانشجو به سوئیس متشکل از دو نیم سال تحصیلی تابستان و زمستان است که هر کدام تقریبا 5 ماه به طول می ­انجامد.

دانشگاه­ های سوئیس بعد از اتمام هر سال تحصیلی بمدت 2 ماه تعطیل است و دانشجویان می توانند در این زمان در هفته 2 ساعت مشغول به کار شوند. دانشجویانی که تمایل به یادگیری زبان دارند می توانند به طور رایگان در دانشگاه­ اقدام کنند یا در مؤسسات خصوصی ثبت نام کنند که هزینه یادگیری زمان در هر 4 ماه چیزی حدود 3400 فرانک سوئیسی می ­باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس شاید به نظر زیاد بیاید اما به دلیل کیفیت بالای زندگی در این کشور این هزینه ­ها زیاد به چشم نمی­ آید و به نوعی احترام به حقوق انسانی می ­باشد. چرا که انسان ­ها حق زندگی و تحصیل با بالاترین کیفیت را دارند.

هزينه تحصيل و زندگي در سوئيس برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان در مقطع فوق لیسانس محصل در دانشگاه­ های دولتی در هر ترم تحصیلی باید مبلغی حدود 700 فرانک و در دانشگاه­ های خصوصی حدود 4000 فرانک پرداخت نماید. البته این دانشجوها در صورت شاغل بودن می­ توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و مبلغی در حدود 400 تا 600 فرانک سوئیس در هفته حقوق داشته باشند. خوشبختانه این مبلغ می­ تواند به راحتی هزینه ­های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را تأمین کند.

دانشجویان مقطع دکترا که بورسیه تحصیلی می­ شوند با مبلغی حدود 2000 فرانک که از دولت سوئیس دریافت می ­کنند زندگی آسوده­ ای خواهند داشت. به همین دلیل متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا به صورت بورس تحصیلی بسیار زیاد می ­باشند.

هزینه زندگی در سوئیس

هزينه تحصيل و زندگي در سوئيس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است و این سطح زندگی افراد را بالا می ­برد. این هزینه­ های بالا به دلیل ثبات اقتصادی در این منطقه می ­باشد. اقتصاد سوئیسیکی از با ثبات­ ترین اقتصادهای جهان می ­باشد. دولت سوئیس یک محیط امن و پایدار اقتصادی برای سرمایه ­گذاران ایجاد کرده است و براحتی می­ توان گفت سوئیس یک بهشت برای سرمایه گذاران و سپرده ­گذاران خارجی می ­باشد.

اقتصاد سوئیس

در حقیقت اقتصاد سوئیس وابسته به سرمایه ­گذاری خارجی می ­باشد. اما افراد مهاجر زیادی موفق به دریافت ویزای این کشور نمی ­شوند. دلیل آن هم بالا بردن هزینه ­های تحصیل و زندگی در سوئیس می­ باشد. هزینه­ های زندگی یک دانشجو به طور معمولی مبلغی در حدود 1500 فرانک در ماه می باشد. درآمد سالانه هر شهروند سوئیسی مبلغی در حدود 40 هزار فرانک می ­باشد. حال این 1500 فرانک را اگر بخواهیم تجزیه و تحلیل کنیم:

مبلغی در حدود 750 فرانک سوئیسی هزینه یک سوئیت یک نفره نقلی به صورت ماهیانه می­ باشد. اجاره بها آپارتمان یک خوابه 50-40 متری مبلغی در حدود 1300 فرانک می­ باشد.

البته این آپارتمان با تمام وسایل خانه و یا به اصطلاح مبله مبلغی حدود 100-150 فرانک گران­تر می ­باشد. حالا به این مبالغ مسکن، 100 فرانک هم برای پرداخت هزینه ­های جانبی مسکن چون پرداخت قبوض، اضافه می­ شود. حدود 200 فرانک نیز می­ تواند هزینه­ خوراک یک دانشجو در یک ماه کافی باشد.

هزینه بیمه

البته که این هزینه برای ایرانیان که باید گوشت حلال استفاده کنند بیشتر می­ شود. یکی دیگر از موارد زندگی در سوئیس حق بیمه به صورت ماهیانه می باشد. هزینه بیمه برای دانشجویان مبلغی در حدود 80 تا 100 فرانک سوئیسی در ماه می­ باشد و به ازای هر همراه مبلغی در حدود 250 تا 300 فرانک می ­شود. هزینه حمل و نقل عمومی مبلغی حدود 50 فرانک در ماه تخمین زده می­ شود.

این هزینه به صورت متوسط و یک زندگی معمولی می باشد. بنابراین باید در نظر داشت هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس بالا است و علت آمار کم مهاجرت به این کشور نیز همین گران بودن هزینه­ ها می باشد.

منبع: سفارت سوئیس

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *