سوئیس

اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

تابعيت سوئيس از طريق تولد

اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

یکی از راه های شهروند شدن در سوئیس اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد در این کشور می­باشد. سوئیس قوانین عجیب و غریب زیادی دارد. اما همه آنها در راستای رعایت حقوق فرزندان، حقوق حیوانات و شهروندی می­باشد. یکی از قوانین عجیب و غریب کشور سوئیس دخالت در امر نام گذاری فرزندان می­باشد. به این منظور که والدین حق انتخاب اسمی برای فرزند را ندارند که او در آینده از داشتن چنین اسمی خجالت زده شود. بنابراین سوئیس کشوری با فرهنگ بالا و امکانات بسیار زیادی است و با دادن سرویس ­های مناسب به شهروندان خود توانسته یک زندگی آسوده و مطلوب ایجاد کند. گرفتن اقامت سوئیس فرآیند و مراحل خود را دارد اما اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد می­تواند دشوارتر باشد.

اخذ تابعیت از طریق تولد

امروزه یکی از راه هایی که والدین را بر آن داشته تا بتوانند زندگی آسوده ­تری را به فرزندشان هدیه دهند، اخذ تابعیت از طریق تولد می­باشد. امروزه والدین نسبت به مزایای اخذ تابعیت از طریق تولد آگاه شده­اند و این گونه می­خواهند زندگی را برای خود و فرزندشان آسوده­ تر کنند و از طریق تولد فرزند نیز می­توان به راحتی برای گرفتن اقامت یا تابعیت خود اقدام کرد.

التبه بستگی به کشور مقصد دارد که این قانون را در دستور کار خود داشته باشد یا نه. در اصطلاح اسم این قانون اصل خاک می­باشد. قانون اصل خاک بیان می­دارد که فرزند متولد شده خاک یک کشور می­تواند دارای اقامت یا تابعیت آن کشور باشد و به راحتی شهروند آن کشور محسوب می­شود و والدین او نیز می­توانند از این طریق اقدام به اخذ اقامت یا تابعیت از طریق تولد داشته باشد.

کشور سوئیس برای پذیرش جهاد سخت­گیر عمل می­کنند و افراد زیادی اقدام به اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد می­کنند. البته پیروی از قانون اصل خاک برای کشورها نیز مزایایی دارد اینکه بعضی از این کشورها نیز بخاطر شهروند بودن مالیات می­گیرند و این میتواند قسمتی از بودجه­ های سنگین آن کشور را تأمین می­کند. البته نام دیگر اخذ تابعیت از طریق تولد، «گردشگری تولد» می­باشد. «گردشگری تولد» به این معناست که مادر در هنگام وضع حمل به یکی از کشورهایی که از قانون اصل خاک پیروی می­کنند مسافرت کند و فرزند خود را در این کشور بدنیا بیاورد.

امروزه بسیاری از کشورها این قانون را لغو کرده و ایرلند و استرالیا کشورهایی هستند که به تازگی این امتیاز را از مهاجرین گرفته ­اند و دیگر از قانون اصل خاک پیروی نمی­کنند. اما باید به این نکته پی برد که آیا اخذ تابعیت سوئیسی از طریق تولد امکان­پذیر می­باشد یا نه؟

سوئیس یک کشور سخت مهاجر­پذیر است پس باید پیش­بینی کرد که اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد امکان پذیر می­باشد یا نه؟

دیگر نکات اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

ابتدا در بیانی ساده باید گفت نظام اصلی اخذ تابعیت سوئیس، بر اساس خون می­باشد و اگر شخصی از والدین سوئیسی متولد شود، تبعه سوئیس محسوب می­شود.

اصل خاک در سوئیس: در موارد بالا به قانون اصل خاک اشاره شد. حال می­توان به سؤال مطرح شده در بالا درباره اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد فرزند پاسخ گفت. در واقع کشور سوئیس از قانون اصل خاک پیروی نمی­کند و قانون اصل خاک به تنهایی نمی­تواند در اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد نقش داشته باشد. پس باید این نکته را بصورت واضح و روشن بیان کرد که تولد فرزند یا بچه دار شدن در سوئیس موجب اخذ تابعیت و اقامت سوئیس برای فرزند نمی­شود بنابراین کمکی هم برای والدین آنها نخواهد بود.

راه های اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد امکان­پذیر می­باشد اما حتی باید یک رابط سوئیسی در این بین وجود داشته باشد. یعنی بلأخره پدر یا مادر یا هر دو تابعیت سوئیسی داشته باشد.

البته استثنا هم وجود دارد. راه های زیادی برای اخذ اقامت سوئیس از طریق تولد وجود دارد:

1- پدر و مادری که خودشان تابعیت سوئیس را دارند و شهروند آنجا محسوب می­شوند می­توانند نسبت به دریافت تابعیت فرزند خود اقدام کنند. اخذ تابعیت برای فرزند کار چندان مشکلی نیست و بعد از تولد فرزند می­تواند اقدام به انجام مراحل اداری و پر کردن فرم­ های درخواستی برای ثبت مدارک انجام داد.

2- اگر فرزندی از مادر سوئیسی متولد شده باشد شرایط اخذ تابعیت را داراست. می­توان به این مسأله پی برد که سوئیس فقط به افرادی تابعیت سوئیسی می­دهد که آن فرد یک ربطی به دولت سوئیس داشته باشد.

3- فرزندی که از پدر سوئیسی و مادر غیر سوئیسی متولد شده باشد می­تواند در خواست تابعیت سوئیس را بدهد. البته این راه شرایطی دارد که باید آن را رعایت کرد و آن هم پدر باید قبل از سن بلوغ فرزند این مسأله پدر و فرزندی را به دولت سوئیس اطلاع دهد. البته این قانون مشمول فرزندانی می­شوند که بعد از سال 2006 متولد شده ­اند و پدر و مادرشان بعد از این تاریخ ازدواج کرده ­اند.

4- اگر فرزندی در سوئیس متولد شود که پدر مادر او مجهول الهویه باشند به صورت خودکار تابعیت سوئیسی خواهد گرفت.

5- یکی دیگر از راه های اخذ اقامت سوئیس از طریق تولد فرزند خواندگی می­باشد. این روش به این صورت است که فرزند غیر سوئیسی از طریق یک پدر و مادر سوئیسی به فرزند خواندگی پذیرفته شود.

این فرزند می­تواند تابعیت سوئیس را به دست آورد و از تمامی امکانات شهروندی سوئیس استفاده کند. نکته جالب توجه درباره سوئیس این است که این کشور تابعیت مضاعف را پذیرفته و شهروند سوئیسی می­تواند دو تابعیت را داشته باشد.

مزایا و وظایف افرادی با تابعیت سوئیسی

  • – افرادی که تابعیت سوئیس دارند می­توانند در انتخابات رأی بدهند. (در صورتی که بالای 18 سال سن داشته باشند).
  • – افراد دارای تابعیت می­توانند در انتخابات، نامزد یا کاندید بشوند.
  • – حق شرکت در رفراندوم ­ها را دارند.
  • – اگر تابعیت سوئیسی داشته باشید می­توانید برای اخذ پاسپورت سوئیسی اقدام کنید.
  • – در صورت بروز مشکل و اخراج فرد دارای تابعیت از کشور سوئیس می­توان در دادگاه­ های سوئیس اقدام به دفاع و جلوگیری از اخراج شدن خود انجام داد.

اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد فقط از طریق تابعیت خون امکان پذیر است و در صورتی می­توان از تابعیت از طریق تولد استفاده کرد که فرزند بدنیا آمده دارای پدر و مادر مجهول باشند و آن فرزند به صورت خودکار می­تواند تابعیت سوئیسی بگیرد. حتی از طریق فرزند خواندگی هم استفاده از اصل خاک نشده و فرزند از طریق پدر و مادر خوانده سوئیسی خود توانسته اقامت سوئیس را بگیرد.

به طور کلی تابعیت به دو گونه است:

1- تابعیت ذاتی:

تابعیت ذاتی تابعیتی است که فرد به محض به دنیا آمدن آن را دریافت می­کند.

2- تابعیت اکتسابی:

تابعیت اکتسابی به تابعیتی می­گویند که فرد در زمان تولد آن را کسب نمی­ نماید و به دلیل داشتن شرایطی توانسته تابعیت آن کشور را بدست آورد.تابعیت تحصیلی یکی از روش­ های تابعیت اکتسابی می­باشد. به هرحال اخذ اقامت سوئیس از طریق تولد به تنهایی نمی­تواند امکان پذیر باشد، اما می­تواند کم کننده باشد و با داشتن شرایط تشریحی در موارد بالا می­توان تابعیت این کشور را بدست آورد

منبع: سفارت سوئیس

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *