قبرس

هر آنچه که باید درباره تحصیل در قبرس بدانید

شرایط تحصیل در قبرس

کشور قبرس یکی از بزرگترین جزایر مدیترانه ای است که در جنوب ترکیه قرار دارد. این جزیره زیبا به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. قبرس شمالی تحت کنترل ترکیه و قبرس جنوبی تحت تسلط یونان است. تحصیل در قبرس شما را با فرهنگ های متنوع دنیا آشنا خواهد کرد زیرا این کشور در مسیر سه قاره آسیا، آفریقا و اروپا قرار گرفته است. فرهنگ عمیق، تاریخ غنی و هزینه پایین زندگی و تحصیل در کشور قبرس توجه دانشجویان بین المللی را جلب کرده است. در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار دانشجو در قبرس در حال تحصیل هستند که بیش از ۳۳ هزار نفر از آنها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. اگر می خواهید با شرایط و مزایای تحصیل در دانشگاه های قبرس آشنا شوید؛ با ما همراه باشید.

چرا برای تحصیل کشور قبرس را انتخاب کنیم؟

مزایا

کشور قبرس با فرهنگ و تاریخی هزاران ساله بین اروپا و خاورمیانه قرار دارد و به یکی از مقاصد دانشجویان بین المللی تبدیل شده است.‌ جالب است بدانید که دانشجویان بعد از حدوداً ۲ سال تحصیل در دانشگاه های قبرس می توانند در طرح مبادله دانشجو با دانشگاه های اروپایی شرکت کنند و بدین ترتیب بقیه تحصیل خود را در کشور مقصد بگذرانند. البته مزایای تحصیل در قبرس به اینجا ختم نمی شود. در بین مزایای تحصیل در دانشگاه های قبرس می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هزینه پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • هزینه پایین تحصیل
 • امکان اخذ پذیرش تحصیلی رایگان
 • سیستم آموزشی باکیفیت در کشور قبرس (این کشور حدود ۷ درصد از تولید ناخالص ملی خود را صرف بهبود سیستم آموزشی می کند.)
 • تطابق سیستم آموزشی کشور قبرس با ایالات متحده آمریکا
 • حق کار پاره وقت در قبرس

علاوه بر اینها برای مهاجرت تحصیلی به قبرس از دریافت مدرک زبان نیز معاف هستید. در بخش بعدی در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

معایب

تحصیل و زندگی در قبرس خالی از عیب نیز نیست. در ادامه به بعضی از معایب این امر اشاره می کنیم:

 • پایین بودن استانداردهای زندگی در قبرس نسبت به کشورهای مطرح اروپایی
 • قوانین مختلف حاکم بر قبرس شمالی و جنوبی
 • عدم عضویت قبرس در معاهده شینگن و در نتیجه عدم امکان سفر آزادانه در اروپا
 • شانس کم دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای پیدا کردن کار رده بالا بعد از فارغ التحصیلی

تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان انگلیسی

اخذ مدرک زبان یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان بین المللی است. با اینکه زبان تحصیل در قبرس، ترکی و انگلیسی است اما برای تحصیل در این کشور از دریافت مدرک زبان معاف هستید. در واقع دانشگاه مقصد ابتدا از شما به عنوان دانشجوی جدیدالورود امتحان زبان می گیرد. در صورت موفقیت در این آزمون، دوره تحصیل شما شروع می شود. در غیر این صورت ابتدا باید در دوره آموزش زبان دانشگاه شرکت کنید؛ سپس تحصیلات خود را آغاز نمایید. بنابراین تحصیل در قبرس بدون مدرک آیلتس یا تافل یک مزیت مهم محسوب می شود. علاوه بر اینها برای تحصیل در قبرس شمالی از دریافت ویزا نیز بی نیاز هستید. بخش بعدی مقاله را به این موضوع اختصاص می دهیم.

تحصیل در قبرس شمالی بدون اخذ ویزا

همان‌طور که گفتیم؛ قبرس شمالی تحت تسلط ترکیه است. به همین دلیل برای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی از اخذ ویزا معاف هستید. همچنین بعد از مهاجرت به قبرس، کارت اقامت ترکیه نیز برای شما صادر می شود‌. دریافت کارت اقامت ترکیه مزایایی به همراه دارد. به عنوان مثال: به راحتی می توانید به شهرهای مختلف ترکیه سفر کنید. همچنین مجاز به انجام کار تمام وقت در این کشور می شوید.

با این تفاسیر اگر مایلید که با شرایط تحصیل در قبرس بیشتر آشنا شوید؛ همچنان با ما همراه باشید‌. در بخش های بعدی شرایط تحصیل در قبرس در مقاطع تحصیلی مختلف را بررسی خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف قبرس

1. تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس قبرس به سه بخش پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان تقسیم می شود. دوره پیش دبستانی اختیاری است و به کودکان زیر ۶ سال اختصاص دارد. پیش دبستانی ها هم به صورت دولتی و هم خصوصی فعالیت می کنند. سپس کودکان از سن ۶ تا ۱۱ سالگی در دبستان تحصیل می کنند. دوره دبستان اجباری و کاملاً رایگان است. بعد از دبستان، مقطع دبیرستان شروع می شود که حداقل ۶ سال به طول می انجامد. دبیرستان های قبرس هم دولتی و هم خصوصی هستند. مدرسه بین المللی دوگا یکی از بهترین مدارس قبرس است که در دانشگاه مدیترانه شرقی قرار دارد.

2. تحصیل در مقطع کارشناسی

سیستم آموزش عالی در قبرس به سه بخش کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می شود. تحصیل کارشناسی در قبرس ۴ سال به طول می انجامد که در این مدت باید حداقل ۲۵۰ واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذارید. داشتن مدرک دیپلم برای تحصیل کارشناسی در قبرس الزامی است. اما ارائه مدرک زبان ضروری نیست. دانشگاه با برگزاری امتحان زبان، سطح زبان شما را می سنجد. در صورت عدم موفقیت در این آزمون ابتدا باید در دوره آموزش زبان شرکت کنید‌، اما در صورت ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵/۵ یا ۶ از شرکت در آزمون زبان دانشجویان جدیدالورود معاف می شوید.

3. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد ۲ سال زمان می برد و شامل ۴ ترم است.‌ دانشگاه های قبرس برنامه های متنوعی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می کنند. زبان تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس انگلیسی است اما ارائه مدرک زبان الزامی نیست؛ موفقیت در آزمون زبان دانشگاه کفایت می کند. البته ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵/۶ شما را از شرکت در آزمون زبان بی نیاز خواهد کرد. همچنین دانشگاه های قبرس برای پذیرش دانشجو در این مقطع، آزمون ورودی یا کنکور برگزار نمی کنند.

4. تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل دکتری در قبرس مطابق با سیستم استاندارد جهانی است و بین ۳ تا ۵ سال به طول می انجامد. دانشجو ابتدا باید ۸ درس را با موفقیت پشت سر بگذارد و سپس پایان نامه خود را شروع کند. زبان تحصیل دکتری در این کشور انگلیسی است. برای تحصیل دکتری نیز مانند مقاطع پیشین به مدرک زبان نیاز ندارید. اما با ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵/۶ از شرکت در آزمون زبان دانشجویان جدیدالورود معاف می شوید. همچنین ارائه مدرک کارشناسی ارشد مرتبط نیز الزامی است. ضمناً برای ورود به مقطع دکتری نیز کنکور برگزار نمی شود.

حال که شرایط تحصیل در مدارس و دانشگاه های قبرس را بررسی کردیم؛ بهتر است ببینیم که کدام رشته های تحصیلی در قبرس محبوب تر هستند. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

بهترین رشته های تحصیلی در قبرس

دانشگاه های قبرس، برنامه های متنوعی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می کنند، اما بعضی از رشته های تحصیلی در قبرس طرفداران بیشتری دارند. در بین بهترین رشته های تحصیلی در قبرس می توانیم از موارد زیر نام ببریم:

 • فناوری اطلاعات
 • علوم کامپیوتر
 • مدیریت بازرگانی
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • تجارت
 • گردشگری

در این بین، تجارت و گردشگری محبوبیت بیشتری دارند، اما صرفنظر از رشته تحصیلی، متقاضیان ورود به بعضی از دانشگاه های قبرس به مراتب بیشتر هستند، اگر شما هم می خواهید با بهترین دانشگاه های قبرس آشنا شوید؛ بخش بعدی مقاله را نیز بخوانید.

بهترین دانشگاه های قبرس برای تحصیل

قبرس به عنوان یک جزیره کوچک دارای چند دانشگاه دولتی و خصوصی است‌. بعضی از دانشگاه های قبرس، دوره هایی با مدرک دوگانه و موردتایید کشورهای تراز اول دنیا مانند: انگلیس و آمریکا برگزار می کنند. پس اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی به قبرس هستید؛ شرایط دانشگاه موردنظر را با دقت بررسی کنید. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های دولتی و خصوصی قبرس را ارائه می دهیم:

 • دانشگاه قبرس (دولتی)
 • دانشگاه آزاد قبرس (دولتی)
 • دانشگاه فناوری قبرس (دولتی)
 • دانشگاه اروپایی قبرس (خصوصی)
 • دانشگاه فردریک (خصوصی)
 • دانشگاه نیاپلیس (خصوصی)
 • دانشگاه لانکشایر مرکزی (خصوصی)
 • دانشگاه نیکوزیا (خصوصی)
 • دانشگاه فیلیپس (خصوصی)

در صورتی که مایل به تحصیل در قبرس هستید؛ نگاه ویژه ای به دانشگاه های مذکور داشته باشید. اما بعد از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه برای گرفتن پذیرش باید اقدام کنید. در بخش بعدی، پروسه اخذ پذیرش تحصیلی از قبرس را توضیح می دهیم.

نحوه دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور قبرس باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. آماده کردن مدارک لازم برای تحصیل در قبرس:

برای تحصیل در قبرس به مدارک مختلفی اعم از تصویر و ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین، رزومه، دو توصیه نامه از طرف اساتید مقاطع پیشین، انگیزه نامه و مدرک زبان انگلیسی (در صورت وجود) نیاز خواهید داشت. همچنین بسته به دانشگاه موردنظر ممکن است ملزم به ارائه مدارک دیگری نیز باشید.

2. ارسال آنلاین مدارک به دانشگاه موردنظر:

برای انجام این امر ابتدا باید فرم پذیرش تحصیلی را به صورت آنلاین تکمیل و سپس مدارک را ارسال کنید. برای ثبت نام و ارسال مدارک باید اوایل سپتامبر یا فوریه و از طریق وب سایت دانشگاه مقصد اقدام کنید. ثبتنام و ارسال مدارک به اکثر دانشگاه های قبرس رایگان است.

3. منتظر اعلام نتیجه بمانید:

نتایج معمولاً اواخر بهار اعلام می شوند. اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه خصوصی باشید و با درخواست شما موافقت شده باشد؛ باید هزینه ترم اول را بپردازید، اما اگر دانشگاه مقصد دولتی است و با تقاضای شما موافقت کرده باشد؛ نامه پذیرش تحصیلی را برای شما ارسال خواهد کرد.

بعد از دریافت پذیرش تحصیلی اگر مسافر قبرس شمالی هستید؛ بدون اخذ ویزا می توانید وارد این کشور شده و تحصیل کنید. اما یکی از دغدغه های دیگر شما احتمالاً هزینه تحصیل در قبرس است. به همین دلیل در ادامه هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس را بررسی می کنیم.

هزینه تحصیل در قبرس

هزینه تحصیل در قبرس به رشته تحصیلی، دانشگاه موردنظر و استان مقصد بستگی دارد. به طور کلی هزینه تحصیل کارشناسی بین ۳ هزار تا ۱۳ هزار یورو در سال است. اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید حدود ۵ هزار تا ۱۰ هزار یورو در سال بپردازید. همچنین هزینه تحصیل در مقطع دکتری نیز از ۷ هزار یورو در سال به بالا است. اما اگر متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در قبرس هستید؛ سالانه باید بین ۱۰ هزار تا ۲۲ هزار یورو پرداخت کنید. البته کشور مبدا شما نیز روی شهریه دانشگاه های قبرس تاثیر می گذارد. هزینه تحصیل دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در قبرس معمولاً بیشتر از دانشجویان اروپایی است‌. شایان ذکر است که هزینه تحصیل در قبرس شمالی کمتر از قبرس جنوبی هست زیرا واحد پول قبرس شمالی لیر ترکیه است.

اگر می خواهید بخشی از هزینه ها را از طریق کار دانشجویی در قبرس جبران کنید؛ بخش بعدی مقاله را نیز بخوانید.

شرایط کار دانشجویی در قبرس

اگر موفق به مهاجرت تحصیلی به قبرس شوید؛ می توانید به صورت پاره وقت در این کشور کار کنید. بهترین فرصت های شغلی برای دانشجویان در بخش گردشگری است. فرصت های شغلی مرتبط به بخش بهداشت و سلامت، فناوری اطلاعات و امور مالی  نیز درآمد نسبتاً مناسبی دارند. نرخ مالیات بر درآمد نیز در قبرس پایین است. اگر به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنید؛ ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو کسب خواهید کرد. البته همانطور که گفتیم اگر مقصد شما قبرس شمالی باشد؛ کارت اقامت ترکیه به شما تعلق می گیرد و بدین ترتیب می توانید به صورت تمام وقت نیز کار کنید.

اما اگر به دنبال تحصیل رایگان در قبرس هستید؛ باید به اخذ بورسیه تحصیلی فکر کنید. در بخش بعدی انواع بورسیه های تحصیلی قابل دریافت در این کشور را معرفی می کنیم‌.

بورسیه های تحصیلی قبرس

دانشگاه ها و موسسات آموزشی قبرس، بورسیه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند. در بین بهترین بورسیه های تحصیلی قبرس می توانیم از موارد زیر نام ببریم:

 • بورسیه تحصیلی IAL برای دانشجویان دکتری
 • بورسیه هنر HKADC
 • بورسیه انجمن هنرهای ملی
 • بورسیه تحقیقاتی کانون

با توجه به رشته تحصیلی خود می توانید بورسیه ای مناسب پیدا کنید، اما اگر می خواهید در مورد هزینه زندگی در قبرس هم بدانید؛ بخش پایانی مقاله را نیز بخوانید.

مقاله پیشنهادی: بورسیه تحصیلی قبرس

هزینه زندگی دانشجویی در قبرس

اجاره آپارتمان در مرکز شهر حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است. اما اگر زندگی در خوابگاه های دانشجویی را انتخاب کنید؛ هزینه اجاره به ۸۰ تا ۹۰ یورو در ماه کاهش می یابد. همچنین از پرداخت هزینه مصرف برق، گاز، سیستم تهویه و… نیز معاف می شوید. در مورد سایر هزینه های زندگی در قبرس می توانیم به مبالغ زیر اشاره کنیم:

 • هزینه هر وعده غذایی: ۱۲ یورو
 • هزینه هر فنجان قهوه: ۳ یورو
 • هزینه بلیط سینما: ۹ یورو
 • هزینه استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی: ۴۰ یورو در ماه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *