آذربایجان, ویزای تحصیلی

تحصیل در باکو به چه صورت می باشد؟

تحصیل در باکو

می توان گفت سالانه دانشجویان زیادی برای تحصیل در باکو اقدام می کنند. آمار این دانشجویان در چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است که دلیل آن فراهم بودن شرایط تحصیلی مناسب و امکانات مطلوب برای تحصیل در باکو می باشد. ارزان بودن شرایط زندگی در باکو دلیل استقبال و تمایل بسیار زیاد افراد، برای تحصیل در باکو است.

در دانشگاه های باکو شرایط را به گونه ای برنامه ریزی می کنند که دانشجو برای تامین هزینه های خود در کنار تحصیل به کار هم مشغول باشد. از آنجایی که شرایط تحصیل در باکو بسیار مناسب است، می تواند به عنوان یکی از کشورهای آسیایی پیشنهاد خوبی برای تحصیل باشد.

دغدغه اکثر دانش آموزان، پیدا کردن دانشگاهی معتبر برای ادامه تحصیل است. از آنجایی که ارزش ریال به شدت پایین آمده است، باعث افزایش هزینه تحصیل در کشورهای اروپایی شده است که این امر والدین را برای تامین هزینه های تحصیلی و اولیه زندگی دچار مشکل کرده است.

در همین راستا تحصیل در باکو می تواند پیشنهاد خوبی برای افراد مشتاق به ادامه تحصیل در کشوری با سطح علمی بالاتر می باشد. زیرا دانشگاه های باکو به نسبت کشورهای اروپایی، هزینه های خوراک، حمل و نقل و مسکن پایین تری دارد که قشر متوسط هم توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

نزدیک بودن کشور باکو به ایران این امکان را برای خانواده ها فراهم می کند که در صورت تمایل به محل تحصیل فرزند خود سفر کنند که از ویژگی های مثبت تحصیل در باکو می باشد.

برای تحصیل در باکو چه شرایطی نیاز است؟

تحصیل در باکو

داشتن مدرک زبان برای ورود به دانشگاه های باکو به شما کمک شایانی می کند. زیرا بسیاری از دانشگاه های باکو تدریس خود را به زبان انگلیسی انجام می دهند و داشتن مدرک زبان زمینه تحصیل شما در دانشگاه باکو را فراهم می کند. بعضی از دانشگاه ها هم به تدریس با زبان روسی و آذری می پردازند که برای افرادی که به این زبان ها تسلط دارند، پیشنهاد خوبی است.

در صورتی که بر هیچ یک از این زبان ها تسلط نداشتید، اول باید در دانشگاه مورد نظر خود دوره یادگیری زبان را تکمیل کنید تا بتوانید به عنوان دانشجوی ترم اول وارد دانشگاه شوید. میزان شهریه یادگیری زبان به دانشگاه مورد نظرتان بستگی دارد.

مقاله پیشنهادی:تحصیل در جمهوری آذربایجان

چه خدماتی مراکز پشتیبانی برای تحصیل در باکو به دانشجویان ارائه می دهند؟

 1. ثبت نام برای ویزا
 2. برنامه ریزی برای ورود و تحصیل در باکو
 3. اطلاعات مسکن و برنامه های خانواده میزبان
 4. برنامه های آشنایی با نیاز های شخصی، مالی، حقوقی، بهداشتی، ارزش های ملی و فرهنگ
 5. ترتیبات ملاقات، از جمله برنامه های تنظیم و فعالیت ها برای دانشجویان بین المللی و خانواده های آن ها
 6. ادامه اقامت تحصیلی به دلایل معتبر
 7. راهنمایی شهری

چگونگی ورود افراد خارجی به دانشگاه برای تحصیل

آموزش و پرورش باکو دوره های تحصیلی خود را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان متقاضی ارائه می کند که این سیستم آموزشی با سیستمی که در ایالات متحده و اروپا استفاده می شود، فرقی نمی کند. دیپلم هایی که در آذربایجان و شهر باکو اخذ شود، در حداقل 50 کشور رسمیت دارند.

می توان گفت زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی همه دپارتمان ها محسوب می شود که دانشجویان بین المللی بعد از اثبات توانایی و تسلط خود بر زبان انگلیسی، می توانند مستقیم به عنوان دانشجوی ترم اول وارد دانشگاه شوند. حداقل نمره رسمی  toefl=500 یا ielts بیش از 6  را دانشجو باید در آزمون مهارت کسب کند.

بعد از موفقیت و قبولی در آزمون، گواهی های دولتی را در قالب یک فرم دریافت می کنند که به وسیله آن امکان شرکت در دانشگاه و تحصیل در باکو برای افراد خارجی فراهم می شود. ویزای تحصیلی توانایی پوشش همه دوره های آموزشی را برای فرد مشغول به تحصیل در باکو را دارد.

چه ویژگی هایی ایرانیان را مشتاق به تحصیل در باکو کرده است؟

از آن جایی که یک شهر ساحلی به شمار می رود که آب هوای معتدل و دلپذیری هم دارد، توانسته  توجه افراد زیادی را در تمام دنیا به خود جلب کند.

به دلیل همسایگی ایران با کشور آذربایجان و وجود مرز زمینی برای رفت و آمد به این کشور هزینه های اقتصاد به صرفه تر شده و در صورتی که فردی قصد رفتن به این کشور را داشته باشد، با اتومبیل در عرض 4 ساعت از مرز ایران می تواند به شهر باکو برسد.

می توان گفت فرهنگ شهر باکو به کشور ایران بسیار نزدیک می باشد چه از نظر مواد غذایی و چه از نظر آداب و رسوم، که این امر سبب شده هر دانشجویی  بدون کوچکترین سختی خود را با فرهنگ و شرایط شهر باکو وقف دهد.

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور می توانند به دلخواه خود یکی از سه زبان ترکی، انگلیسی و آذری را برای ادامه انتخاب کنند.یکی دیگر از دلایل حضور برای تحصیل در باکو و همچنین زندگی، هزینه پایین آن نسبت به کشورهای اروپایی می باشد

چه مدارکی برای ثبت نام در دانشگاه های باکو نیاز است؟

تحصیل در باکو

 • اصل و فتوکپی مدرک دیپلم کامل متوسطه با ریزنمرات آن.
 • اصل و فتوکپی گواهی اشتغال به تحصیل دانشگاه همراه با اصل و فتوکپی کلیه ریز نمرات و مدارک تحصیلی دوره نیمه تمام (کارشناسی، کارشناسی ارشد) که به تائید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل رسیده باشد.
 • اصل و فتوکپی مدرک کارشناسی با ریزنمرات آن (برای متقاضیان انتقال کارشناسی ارشد)
 • اصل و فتوکپی مدرک کارشناسی ارشد با ریزنمرات آن (برای متقاضیان انتقال دکتری)
 • اصل و فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده از ایران برای دانشجویانی که قبل از دیپلم متوسطه از ایران خارج شده اند.
 • یک نسخه فتوکپی تمام صفحات شناسنامه
 • یک نسخه فتوکپی تمام صفحات گذرنامه
 • فتوکپی برگه وضعیت خدمت نظام وظیفه ( برای آقایان )
 • یک قطعه عکس
 • فتوکپی احکام بورس و موافقت اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج برای ادامه تحصیل در ایران
 • فتوکپی حکم کارگزینی هیات علمی
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده از کشور خارج به زبان اصلی و یک نسخه ارزشیابی شده آن

در صورتی که فرد متقاضی به دلایل سیاسی و فرهنگی از کشور محل تحصیل خود اخراج شده است ارائه مدارک مستند که دلالت بر این امر نماید، از سوی وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل ضروری می باشد.

مقاله پیشنهادی:

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *