ترکیه

معرفی و شرایط تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه

معرفی و شرایط تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه موفق به کسب رتبه ی 601 در میان دانشگاه های برتر دنیا شده است و این نشانگر سطح بالای علمی این دانشگاه است و همین امر سبب جذب دانشجویان نخبه ی خارجی به این دانشگاه می شود.

همچنین این دانشگاه طی توافق نامه‌های رسمی و بین المللی با دانشگاه‌های مطرحی از کشور‌های شمال آمریکا، استرالیا، کشورهای حوالی اقیانوس آرام، خاورمیانه، آسیای مرکزی و… همکاری می‌کند. این همکاری شامل تبادل اساتید و دانشجویان، برگزاری سمینار و دوره‌های آموزشی و پروژه‌های مشترک علمی است.

دانشگاه METU از ترکیه و سایر کشور‌ها اقدام به پذیرش دانشجو می کند. برای مثال تنها %1 از 1.5 میلیون متقاضی ورود به دانشگاه ترکیه ای، در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند همین امر نشانگر سطح علمی بسیار بالای این دانشگاه است.

دانشگاه فنی خاورمیانه (Metu) خوابگاهی با ظرفیت ۷ هزار نفری تاسیس کرده است . این خوابگاه امکانات بسیار زیادی مانند زمین تنیس، زمین های بسکتبال و فوتبال، استخرسرپوشیده و سرباز، مسیر های پیاده روی و دوچرخه سواری دارد.

همچنین امکانات دیگری مثل کتابخانه ،سالن کنفرانس ،سالن مطالعه، زمین های ورزشی ،رستوران ، کافه تریا و… در محوطه دانشگاه در اختیار دانشجویان قرارداده شده است.

ویدئویی از دانشگاه خاورمیانه

 

 

تحصیل مقطع كارشناسی در دانشگاه خاورمیانه

دانشجوياني كه از دبيرستان يا معادل آن فارغ‌التحصيل شده‌اند و معيارهاي مربوطه را برآورده مي‌كنند مي‌توانند مستقيماً با دانشگاه فني خاورميانه مكاتبه كنند.

معيارهاي پذيرش در M.E.T.U معمولاً شامل نمره قابل قبول از يكي از امتحانات معتبر بين‌المللي مانند: SAT، GCE يا از كنكور دانشگاههاي بعضي از كشورها مانند اردن، چين، سوريه، لبنان و فلسطين يا كسب نمره قابل قبول از امتحانات بين‌المللي دانشجويي (YOS) كه توسط مركز تعيين سطح و گزينش دانشجوي تركيه برگزار می گردد.

YOS تنها براي دانشجويان خارجي است كه در كنسولگري يا سفارتخانه‌هاي تركيه در بيش از ۱۷ كشور جهان در آنكارا يكبار در سال برگزار مي‌شود كه معمولاً اين امتحان در ماه آوريل برگزار مي‌گردد.

تحصیل مقطع كارشناسی ارشد در دانشگاه خاورمیانه

دانشجوياني كه مايل هستند در مقاطع كارشناسي ارشد تحصيل كنند مي‌بايستی با دانشكده مورد نظر در M.E.T.U تماس بگيرند.

تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

دانشکده‌ها دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه خاورمیانه دارای ۴۲ بخش آکادمیک می‌باشد که اکثر آنها توسط ۵ دانشکده مدیریت می‌شوند.لیست پایین نام رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی می‌باشد.

 • دانشکده معماری

این دانشکده رشته‌های معماری٫شهرسازی و طراحی صنعتی را ارائه می‌دهد.

 • دانشکده علوم پایه

این دانشکده رشته‌های بیولوژی، شیمی٬ریاضی٬تاریخ٬ژنتیک٬فلسفه٬فیزیک٬روانشناسی٬جامعه‌شناسی و آمار را ارائه می‌دهد.

 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

این دانشکده رشته‌های مدیریت بازرگانی٬اقتصاد٬روابط بین‌الملل٬علوم سیاسی و مدیریت جامعه را ارائه می دهد.

 • دانشکده علوم آموزشی

علوم کامپیوتری٬علوم آموزشی٬معلمی دوره ابتدایی٬آموزش زبان های خارجی٬آموزش تربیت بدنی٬معلم مقطع راهنمایی و آموزش علوم ریاضی .

 • دانشکده فنی مهندسی

این دانشکده رشته‌های مهندسی هوافضا مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک مهندسی، متالورژی مهندسی، محیط مهندسی عمران، مهندسی صنایع غذایی مهندسی معدن و مهندسی نفت را برای سطوح کارشناسی ارائه می‌دهد.

در کنار واحدهای ذکر شده بخش آموزش پایه زبان و بخش آموزش پیشرفته زبان انگلیسی نیز بطور مجذا به دانشجویان مقاطع کارشناسی دروسی ارائه می‌دهند.این دانشگاه همچنین دارای ۵ بخش آموزشی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد.

برای مشاهده تمام دانشگاه های ترکیه می توانید به مقاله لیست کامل دانشگاه های ترکیه مراجعه کنید و درباره همه 60 دانشگاه ترکیه اطلاعات کسب کنید.

زبان آموزش دانشگاه فنی خاورمیانه

همانطور كه گفته شد زبان آموزشي در M.E.T.U زبان انگليسي است. از اينرو، دانشجوياني كه در مقاطع تحصيلي دانشگاه پذيرفته مي‌شوند بايد نمره قابل قبولي از امتحان مهارت در زبان انگليسي كسب كنند.

استثنا در اين مورد مربوط مي‌شود به دانشجوياني كه زبان مادري آنها انگليسي است. دانشجوياني كه مهارت زبان انگليسي آنها در سطح مورد نياز M.E.T.U نيست در يك دوره مقدماتي ۱ساله كلاس‌هاي انگليسي در دپارتمان انگليسي پايه شركت داده مي‌شوند.

دپارتمان تحقيقات و مشاوره

تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

M.E.T.Uبعنوان يك دانشگاه تحقيقاتي اولويت زيادي را به تحقيقات و مشاوره مي‌دهد. كل تعداد پروژه‌هاي كاربردي و نظري در حال اجرا در طول يكسال بيش از ۷۰۰ پروژه مي‌باشد. بيش از نيمي از آنها پروژه‌هاي تحقيقاتي قراردادي مي‌باشد كه توسط صنايع بخش دولتي و خصوصي اسپانسر شده‌اند.

نيم ديگر مربوط مي‌شود به كمك‌هاي اعطايي توسط سازمان‌هاي ملي و بين‌المللي و توسط صندوق تحقيقات دانشگاه –كل بودجه براي پروژه‌هاي فعال با بيش از ۳۰ميليون دلار ارزش بالغ بر ۱۴ ميليون دلار مي‌باشد.

مراكز تحقيقاتي عبارتند از:

 • مركز تحقيقات كاربردي
 • مركز تحقيقات سمعي – بصري و توليد
 • مركز تحقيقات كشورهاي آسياي ميانه و درياي سياه

 ساير مراكز تحقيقاتی

در داخل كمپ در يك فضاي ۷۰ هكتاري يك پارك علمي كاربردي واقع شده است و هدف آن افزايش قابليت رقابت‌پذيري تركيه در زمينه‌هاي فن‌آوري با ارائه فضاي مناسب جهت همكاري تحقيقاتي بين M.E.T.U و صنايع تركيه است.

خدمات دانشجویی

دانشگاه M.E.T.U داراي كتابخانه مجهز مي‌باشد كه در مركز كمپ واقع شده است. مساحت اين كتابخانه ۱۲۰۰۰ مترمربع است كه شامل ۸ سالن مطالعه، ۲ اطاق نمايش، يك سالن تصويري و محل نشستن براي ۷۵۰نفر و همينطور سالن‌هاي سخنراني و آموزش و امكانات سمعي و بصري است. اين كتابخانه داراي ۹۲۸،۴۹۴ كتاب و مجلات معتبر علمي است كه بيشتر آنها به زبان انگليسي مي‌باشد.

دانشگاه فني خاورميانه داراي يك مركز كامپيوتر است كه خدمات به‌روز را به دانشجويان و هيئت علمي ارائه مي‌دهد. اين مركز خدمات كامپيوتري را به بيش از ۳۰ سِروِر اصلي بطور شبانه‌روزي در طول سال ارائه مي‌دهد.

دفاتر هماهنگي دانشجويي نيز در كمپ وجود دارد كه خدمات مشاوره و راهنمايي را در اختيار دانشجويان خارجي قرار مي‌دهد.

ساير مراكز عبارتند از:

 • مركز مشاوره‌اي براي كسب و پيشه
 • مركز مشاوره‌اي بهداشتي
 • مركز خريد
 •  پستخانه
 •  بانك
 • فروشگاه كتاب دانشگاه
 • رستوران‌هاي متعدد
 • مركز فرهنگي و تفريحي
 •  موزه باستان‌شناسي
 • موزه تكنولوژي و علوم
 •  باشگاه هاي ورزشي و آكادميك
 •  ايستگاه راديويي اف.ام   ۱-۱۰۳

شهريه و هزينه زندگي

هزينه تقريبي زندگي براي دانشجويان خارجي حداقل ماهي ۴۰۰ الي ۶۰۰ دلار آمريكا است و اين بستگي به نحوه زندگي دانشجو دارد. كتاب و هزينه‌هاي اداري براي هر ترم معادل ۱۰۰ الي ۱۵۰ دلار آمريكا مي‌باشد.

زبان تدریس در دانشگاه فنی خاورمیانه

زبان تدریس دانشگاه فنی خاورمیانه، انگلیسی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید دارای یک مدرک معتبر زبان مانند IELTS و یا TOFEL باشند و یا اینکه نمره قبولی در آزمون تایین سطح دانشگاه فنی خاورمیانه را کسب کنند. از آنجایی که این دانشگاه کلاس های زبان برگزار می کند می توانید با شرکت در این کلاس ها زبان خود را تقویت کنید.

مقاله پیشنهادی:تحصیل در ترکیه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *