ترکیه

معرفی دانشگاه بیلکنت و شرایط تحصیل در آن

معرفی دانشگاه بیلکنت و شرایط تحصیل در آن

دانشگاه بیلکنت دانشگاهی انگلیسی زبان است که به صورت خصوصی و غیرانتفاعی اداره می‌شود. این دانشگاه در آنکارا پایتخت کشور ترکیه واقع شده است؛ آنکارا یکی از کلان شهرهای ترکیه است و جمعیتی ۵ میلیونی دارد. دانشگاه بیلکنت کانون فعالیت‌های دانشگاهی، اجتماعی و فرهنگی می‌باشد. با توجه به حضور پژوهشگران برجسته در میان هیئت علمی دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) و داشتن امکانات درجه یک در پردیس خود، بیلکنت تنها دانشجویان برجسته را جذب می‌کند. دانشگاه بیلکنت ترکیه می تواند گزینه جذابی برای دانشجویان ایرانی که علاقمند به تحصیل در ترکیه هستند باشد.

درباره دانشگاه بیلکنت

دانشگاه Bilkent به عنوان نهاد برتر آموزش عالی ترکیه در دانشگاه های بین الملل شناخته و رتبه بندی می شود. این دانشگاه واقع درآنکارا ، کلانشهر پر جنب و جوش با 4.5 میلیون نفر  می باشد.

دانشگاه بیلکنت در سال 1984 به عنوان اولین موسسه آموزش عالی و غیرانتفاعی ترکیه تأسیس شد. بیلکنت با داشتن دانشمندان مشهور جهانی در دانشکده های خود و امکانات عالی آموزشی در سراسر دانشگاه ، امروزه بسیاری از درخشان ترین دانش آموزان بین المللی را به خود جلب می کند. این دانشگاه میزبان بیش از 13000 دانشجو است که 34 رشته در مقطع کارشناسی و 58 رشته تحصیلات تکمیلی دارند.

دانشگاه Bilkent به چشم انداز بین المللی خود می بالد. تدریس آموزش در بیلکند به زبان انگلیسی است یک چهارم از اساتید و مربیان این دانشگاه بین المللی هستند و از 34 کشور مختلف گرد هم آمده اند.

دانشگاه Bilkent فضای فرهنگی و اجتماعی پر جنب و جوش را در اختیار دانشجویان قرار میدهد. تنها 12 کیلومتر با مرکز آنکارا فاصله دارد و دسترسی آسان به پارک های شهر ، مناطق خرید ، فعالیت های فرهنگی ، موزه ها و اماکن تفریحی است.

علاوه بر این، موقعیت بیلکنت در سرزمین تاریخی ترکیه، امکان دسترسی آسان به سایر شهرها ، روستاهای سنتی ، مناظر خیره کننده، مکان های تاریخی و مکانهای با اهمیت فرهنگی زیادی را در سراسر کشور فراهم می کند.

دانشگاه Bilkent در رده بندی دانشگاه های تایمز آموزش عالی در سال های 2017 رتبه 46 را به خود اختصاص داده و به عنوان بالاترین دانشگاه ترکیه در جدیدترین رتبه های اشتغال تحصیلات تکمیلی Quacquarelli Symonds برای سال 2018 معرفی شده است. مهمترین فاکتور در بین عوامل تضمین کننده سطح کیفی دانشگاه فعالیت بالای تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه می باشد. اساتید و مربیان به عنوان مربی و مدرس، در كلاسهای مدرن و آزمایشگاه های، كه توسط یك زیرساخت رایانه و اینترنت گسترده به هم متصل می شوند، با دانشجویان تعامل دارند.

کتابخانه دانشگاه بیلکنت گسترده ترین کتابخانه دانشگاهی در کشور است. این کتابخانه علاوه بر مجموعه بزرگ کتاب های خود، دسترسی به محل و از راه دور به ژورنال ها و پایگاه های داده را برای پاسخگویی به نیازهای علمی دانشجویان و دانشکده ها فراهم می کند.

دانشگاه Bilkent یک محیط غنی و متنوع برای یادگیری و رشد فکری فراهم می کند.

دانشگاه های ترکیه

تقریبا ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن ها توسط دولت اداره می شوند. همچنین بیشتر دانشگاه ها تازه تأسیس هستند، به طوری که تا سال ۱۹۷۰ تنها ۸ دانشگاه دولتی در ترکیه وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی این کشور (دانشگاه بیلکنت – Bilkent University) در سال ۱۹۸۴ تأسیس شده است.

در میان دانشگاه های تازه تأسیس ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا Antalya International University از سال ۲۰۱۲ ثبت نام اولین دوره خود را آغاز کرده است و در نظر دارد که بیش از نیمی از ورودی هایش را به دانشجویان بین المللی اختصاص دهد.

تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه از توافق نامه بولونیا پیروی می کنند و برنامه های مقاطع مختلف تحصیلی را مطابق استانداردهای اروپا ارائه می دهند همچنین بسیاری از آن ها در برنامه اراسموس شرکت می کنند که تبادل دانشجویان بین المللی را حمایت می کند.

۱۰ دانشگاه از دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی QS در سال 2020 قرار دارند. همچنین ۱۶ دانشگاه ترکیه ای در رنکینگ EECA (اروپا و آسیای مرکزی) حضور دارند. اکثر این دانشگاه های برتر ترکیه در استانبول و آنکارا (دو شهر بزرگ ترکیه) واقع شده اند.

در آنکارا دانشگاه بیلکنت Bilkent University، دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University و دانشگاه هاستپه Hacettepe University و در استانبول هم دانشگاه های سابانکی Sabanci University، دانشگاه استانبول Istanbul University، دانشگاه کوچ Koç University، دانشگاه بوگازیچی Bogaziçi Üniversitesi و دانشگاه فنی استانبول Bogaziçi Üniversitesi قرار دارند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه دانشگاه های می توانید به مقاله ای با نام دانشگاه های ترکیه مراجعه کنید ما تمامی دانشگاه ها همراه با توضیحات جامع را در این مطلب قرار داده ایم.

تحصیل در دانشگاه بیلکنت

دانشکده های دانشگاه بیلکنت ترکیه

 • دانشکده هنر، طراحی و معماری
 • دانشکده مدیریت کسب و کار
 • دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی
 • دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم

خوابگاه های دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت با ۲۶ خوابگاه با امکانات مختلف که در مرکز و شرق پردیس دانشگاهی دانشگاه بیلکنت قرار دارد بیش از ۴۰۰۰ دانشجو با پیشینه فرهنگی مختلف را در خود جای داده است.

دانشجویان این خوابگاه ها می توانند اتاق های یک، دو و یا سه نفره و یا حتی سوئیت برای اقامت خود انتخاب کنند. هزینه این خوابگاه ها بنابر نوع اتاق سالیانه از ۳۲.۰۰۰ – ۳.۰۰۰ لیر می باشد.

دانشگاه بیلکنت خوابگاه هایی را نیز برای دانشجویانی که برای گذراندن یک دوره کوتاه مدت در تابستان به این دانشگاه می آیند نیز فراهم کرده است که هزینه آن ها به ازای هر روز ۷۵ – ۱۱ لیر است.

نحوه ثبت نام در دانشگاه بیلکنت در مقاطع مختلف

ثبت نام در مقطع کارشناسی

در پاییز امسال ، دانشگاه بیلکند از دانشجویان استقبال می کند تا به یک محیط یادگیری استثنایی بپیوندید که جاه طلبی های دانشگاهی و تمایل به تجربه تنوع فرهنگی را در ثروتمندترین کشور خود برآورده سازد. برنامه های تحصیلی نیمسال پاییز 2020-2021 بین 3 فوریه – 19 ژوئیه 2020 باز خواهد بود:

SAT Reasoning Test: A minimum score of 900 out of 1600 in “Math” and “Critical Reading” sections.
Subject Test: A minimum score of 500 out of 800 from mimimum two sections related to the applied program.
GCE Advanced Level

(General Certificate Education),
Cambridge International A Level

Minimum three A level subjects in particular area of the applied program with at least “C” grade.

For 5 (five) subjects:
a) 2 (two) A levels + 3 (three) O levels
b) 2 (two) A levels + 1 (one) AS level + 2 (two) O levels
For 4 (four) subjects:
a) 3 (three) A levels + 1 (one) O level

International Baccalaureate
(IB)
A minimum diploma score of 28 out of 45. Mimimum one HL subject related to the applied program.
International Science Olympiads

 

Gold, Silver or Bronze Medal holders in International Science Olympiads recognized by TÜBİTAK (The Scientific and  Technical Research Council of Turkey)

 

دانشگاه Bilkent مدارک بین المللی ذکر شده در زیر و طیف گسترده ای از مدارک ملی را که برای تحصیل در برنامه های کارشناسی ارشد ما ذکر شده است، می پذیرد.

از دانشجویانی که در دانشگاه پذیرفته شده اند خواسته می شود نسخه اصلی کلیه اسناد ارسالی را با درخواست خود تهیه کنند. دانشگاه Bilkent حق تأیید صحت نمرات امتحان را دارد.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی

 1. دانشجویان آینده نگر که متقاضی کمک مالی هستند، براساس نمرات دبیرستان ، نمرات کنکور سراسری و یا بین المللی، انتخاب برنامه آنها و سایر معیارهای مرتبط علمی ارزیابی می شوند.
 2.  به متقاضیان واجد شرایط بورس های تحصیلی جزئی یا کامل شهریه ارائه می شود. بورس های تحصیل بدون پرداخت شهریه در پنج سطح اعطا می شود.
 3. دانشجویان می توانند از بورسیه تحصیلی به مدت 8 ترم استفاده کنند و اگر به هر دلیلی ترم های دانشجو زیاد شود دیگر نمی تواند از بورسیه تحصیلی استفاده نماید.
 4. دانشجویان بورسیه تحصیلات اقامتی موظف هستند حداقل سالانه معدل 4.50 / 4.00 را حفظ کنند. اگر که نتوانند این شرط را برآورده کنند، بورسیه اقامت خود را از دست می دهند. اگر سالانه-معدل آنها کمتر از 2.00 باشد، بورسیه تحصیلی آنها با دو سطح کاهش می یابد.
 5. حضور در کلیه سخنرانی ها و فعالیت های دانشگاهی برای کلیه دانشجویان بورس تحصیلی الزامی است.
 6. در صورت حضور ضعیف، بورس های تحصیلی ممکن است هر زمان موقتاً به حالت تعلیق درآید.
 7.  اگر دانشجوی بورس تحصیلی مشمول یک عمل انضباطی شود، بسته به تخلفات انضباطی و مجازات تحریم، بورس تحصیلی فعلی وی ممکن است کاهش یا لغو شود.

دانشگاه بیلکنت

شهریه دانشگاه بیلکنت

شهریه سال تحصیلی 2020-2019 (8٪ مالیات بر ارزش افزوده را شامل می شود):

 • پذیرفته شده قبل از سال 2016 13،950 دلار است
 • پذیرفته شده در سال 2016 یا بعد از آن 14،500 دلار است

شهریه را می توانید در دو بخش قبل از ترم های پاییز و بهار پرداخت کنید.

شهریه دانشجویان بین المللی به لیر ترکیه  (TL) پرداخت می شود. اگر دانشجویان بین المللی ترجیح دهند مبلغ شهریه را به دلار بپردازند، نرخ تبدیل ارز محاسبه ارائه شده توسط بانک مرکزی ترکیه در تاریخ پرداخت معیار پرداخت خواهد بود.

دانشجویان همچنین ممکن است شهریه شهریه را از کشور خود به حساب بانکی ارائه شده در زیر انتقال دهند. لطفاً توجه داشته باشید كه دانش آموزان باید نام كامل خود را در رسید بانك بنویسند و این رسید باید به دفتر ثبت ارائه شود.

شهریهٔ دانشجویان بومی ۳۷٬۱۲۰ لیر ترکیه، دانشجویان شهریهٔ بین‌المللی ۱۴٬۵۰۰ دلار آمریکا

ویزای دانشجویی دانشگاه بیلکنت

شما اگر متقاضی تحصیل در ترکیه هستید، ابتدا باید از دانشگاه بیلکنت پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای دانشجویی به نزدیک ترین کنسول ترکیه در کشورتان مراجعه کنید.

مقاله پیشنهادی:ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه

 • کپیِ نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه
 • فرم تکمیل شده پذیرش دانشجویی ترکیه (از کنسولگری دریافت می شود)
 • یک پاسپورت معتبر که تاریخ انقضای آن فراتر از دوره اقامتتان در ترکیه باشد
 • هزینه روند کار که با توجه به ملیتتان متفاوت است
 • عکس پاسپورتی
از زمانی که شما درخواست خود را ارائه می دهید تا زمانی که ویزایتان را بگیرید، ۸ هفته طول می کشد. بعد از اینکه به ترکیه رسیدید، در مدت زمانی یک ماه باید درخواست اجازه اقامت بدهید که این کار از طریق نزدیک ترین مرکز فرماندهی پلیس انجام می شود. همچنین دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا ۲۴ ساعت در هفته کار کنند.

رشته‌های موجود در دانشگاه

 • دانشکده علوم پایه: فیزیک، شیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک
 • دانشکده هنرهای زیبا: معماری داخلی و طراحی محیط، معماری شهرسازی و روستایی
 • دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی: اقتصاد، علوم سیاست و مدیریت عمومی، روابط بین‌الملل،
 • دانشکده علوم انسانی و ادبیات: فرهنگ و ادبیات آمریکایی، باستان‌شناسی و تاریخ هنر، زبان و ادبیات انگلیسی
 • دانشکده مهندسی: مهندسی رایانه، مهندسی الکتریک – الکترونیک، مهندسی صنایع
 • مدرسه عالی مدیریت توریسم و هتلداری: تکنولوژی رایانه و سیستم‌های اطلاع‌رسانی، مدیریت بهره‌برداری، مدیریت توریزم و هتل داری.
 • مدرسه عالی زبان‌های خارجی قابل اجرا: بانکداری و امور مالی، سیستم‌های علم محاسبه، مترجمی (انگلیسی، فرانسه و ترکی)

مهارت در زبان انگلیسی (English Language Proficiency)

نیمی از دروس ارائه شده در دانشگاه بیلکند به زبان انگلیسی تدریس می شود. دانشجویان می توانند نتایج حاصل از یکی از امتحانات بین المللی شناخته شده را ارائه دهند یا پس از ورود و ثبت نام، آزمون دانشگاه انگلیسی بیلکنت را در زمینه زبان انگلیسی دانشگاهی (PAE) شرکت کنند. دانشجویانی که نمی توانند شرایط لازم برای مهارت را کسب کنند ملزم به شرکت در برنامه آمادگی زبان انگلیسی هستند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *