ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

اگر شما هم مانند سایرین به ادامه تحصیل در ترکیه فکر می کنید، باید قبل از هر چیز در مورد شرایط پذیرش در دانشگاه های این کشور به طور جامع مطالعه کنید و اطلاعات دقیقی در این مورد به دست بیاورید. اگر به دنبال تحصیل در ترکیه بدون کنکور هستید، این مطلب را دنبال کنید.

اکثر دانشگاه های این کشور برای انتخاب از بین متقاضیان خود آزمونی برگزار می کنند. تا بدین وسیله بتوانند افرادی را که واجد شرایط هستند برگزینند.

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

 

آیا شما واجد شرایط تحصیل در ترکیه بدون آزمون ورودی هستید؟

داشتن مدرک تافل یا ایلتس با امتیاز بالا می تواند شانس شما را برای ورود به دانشگاه خصوصی بدون آزمون افزایش دهد. کیفیت تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ترکیه بسیار بالاست و بسیاری از این دانشگاه ها دارای رنکینگ جهانی در بین دانشگاه های بین الملی می باشند و رتبه بسیار بالایی دارند.

با داشتن نمرات ممتاز و معدل دیپلم بالای 18، یا داشتن مدال های المپیادهای جهانی شانس بیشتری برای تحصیل بدون آزمون و پذیرش مستقیم دارید.

برای این که بدانید آیا شرایط ورود به دانشگاه ترکیه بدون آزمون را دارید می توانید از گروه مهاجرت آوات بهره مند شوید. ما می توانیم اعتبارات شما را ارزیابی کنیم و شانس شما را برای ورود تخمین بزنیم.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون در دانشگاه های بدون آزمون

اکثر دانشگاه های خصوصی این کشور در شهر استانبول واقع شده و بقیه نیز در آنکارا، ازمیر، دیگر شهرهای آناتولی و نیز قبرس شمالی قرار گرفته اند. قبولی در برترین دانشگاه های دولتی و خصوصی، کار دشواری است و معیارهای بالایی را طلب می کند.

برخی از دانشگاه های بدون کنکور ترکیه عبارتند از:

دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا، دانشگاه قیریق قلعه، دانشگاه هیتیت، دانشگاه ارزینجان، دانشگاه کارابوک، دانشگاه سلیمان دمیرل، دانشگاه کاستامونو، دانشگاه رجب طیب اردوغان، دانشگاه آبانت عزت بایسال، دانشگاه ارجیس می باشند.نکته: قبل از هر اقدامی باید راجب تمامی این دانشگاه ها تحقیق کرده و هرکدام که اولویت های شما را در بر دارد انتخاب نمایید.

تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه سطح بسیار بالایی از لحاظ علمی و ارائه ی خدمات دارد؛ اما این خدمات رایگان نیست و بابت آن باید هزینه های را متحمل شوید.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین است؛ تا حدی که می توان آن را رایگان در نظر گرفت. در بعضی رشته ها هزینه های تحصیل چیزی حدود ۸۰۰ دلار در سال است.

اما همان طور که قبلا بیان کردیم پذیرش در این دانشگاه ها نیازمند قبولی در آزمون ورودی شان است.

دانشگاه های خصوصی بدون آزمون این کشور هزینه های بالایی را بر دانشجویان خود متحمل می کند. هزینه ی این دانشگاه ها بسته به رشته ی انتخابی و خود دانشگاه متفاوت و گوناگون خواهد بود اما به طور کلی می توان آن را حدود ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار به صورت سالیانه ارزیابی کرد.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون

دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه در سال ۱۹۸۴ ساخته شده و یک دانشگاه خصوصی می باشد. از این رو آن را جز دانشگاه های بدون کنکور ترکیه می توان به حساب آورد.

مکان قرارگیری این دانشگاه در شهر آنکارا بوده و آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌‌گیرد.

رشته های ارائه شده در این دانشگاه شامل حسابداری، مدیریت، روانشناسی، روابط بین‌الملل، حقوق، موسیقی و فیزیک می باشد.

این دانشگاه دارای نه دانشکده بوده که نام های آن ها عبارتند از: دانشکده‌ هنرهای زیبا، مدیریت، اقتصاد، موسیقی، آموزش، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق. نام این دانشگاه در زبان ترکی به معنی شهر یادگیری و علم است.

البته لازم به ذکر است این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی بوده و دارای بزرگ ترین کتابخانه ی کشور است. به طور کلی هزینه ی این دانشگاه حدود ۱۴ هزار دلار می باشد.

این رقم یک هزینه ی کلی می باشد؛ بنابراین هزینه ی رشته ی انتخابی خود را از قبل بررسی کنید و اگر شرایط پرداخت آن را داشتید؛ نسبت به پذیرش در این دانشگاه اقدام کنید.

مقاله پیشنهادی:معرفی دانشگاه های ترکیه

رشته پزشکی و دندان پزشکی بدون کنکور

کسانی که امکان ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی ترکیه بدون کنکور را معمولا در ایران پیدا نکرده‌اند و به دنبال ادامه تحصیل پزشکی ودندانپزشکی در کشوری هستند که دیگر شرایط کنکور ایران را تجربه نکنند.

پزشکی و دندانپزشکی ترکیه بدون کنکور می‌تواند گزینه مناسبی باشد برای آن دسته از داوطلبانی که نمرات دبیرستان بالایی داشته و قادر به پرداخت شهریه‌های بالای این رشته در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه هستند. سیستم گزینش دانشگاه های خصوصی ترکیه با توجه به متقاضیان زیاد این رشته‌ها معمولاً آسان نخواهد بود.

دانشگاه‌های ترکیه چه دانشگاه های دولتی و چه دانشگاه‌های خصوصی برای پذیرش رشته پزشکی و دندانپزشکی ظرفیت محدودی دارند. گروهی دیگر ازاین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی است را ملاک قرار می دهند. علاوه بر زبان نمرات دبیرستان و فارغ‌التحصیلی نیز حائز اهمیت است.

هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه

دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه بهترین گزینه تحصیل تحصیل پزشکی در ترکیه بدون کنکور می باشند که هر یک شرایط و قوانین خاص خود را دارند. همان طور که می دانید برای تحصیل پزشکی در کشور ترکیه و در دانشگاه های دولتی، شرکت با پذیرش در دانشگاه های خصوصی برای متقاضیان و کسب نمره قبولی الزامی است. همچنین هزینه تحصیل پزشکی بدون کنکور در ترکیه بنا به دانشگاهی که انتخاب می کنید نیز میتواند متغیر باشد.

مقاله پیشنهادی:تحصیل پزشکی در ترکیه

دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه در دانشگاه‌ های خصوصی‌

 

دانشگاه های خصوصی بسیار خوبی جهت تحصیل در دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه مشغول فعالیت آموزشی بوده است. همچنین مدارکی که در این زمینه به دانشجویان فارغ التحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اعطا می نمایند، از درجه اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

ظرفیت این دانشگاه ها بالا بوده و دانشجویان بین المللی و خارجی شانس زیادی برای پذیرش خواهند داشت. اما شما متقاضیان بایستی نمرات بالایی را در دوره دبیرستان و متوسطه کسب کرده باشید.

هزینه های تحصیل در این گونه دانشگاه ها به طور معمول بین 10.000 الی 25.000 $ می باشد که بایستی پرداخت گردد. زبان تحصیلی برخی برنامه ها به زبان انگلیسی و برخی دیگر نیز به زبان ترکی می باشد.

مقاله پیشنهادی:تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

معادل سازی مدارک ترکیه

یکی از راه هایی که شما می توانید به جای شرکت در آزمون ورودی از آن استفاده کنید معادل سازی مدرک تحصیلی است. امور معادل سازی مدارک در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط شورای آموزش‌های عالی ترکیه و معادل سازی در مقاطع بالاتر توسط ریاست شورای بین دانشگاهی انجام می‌شود. پس از بررسی مدارک، دانشجویان بایستی اقدام به شرکت در آزمون های تعیین سطح نمایند و در صورت قبولی، سایر مراحل مربوط به پذیرش در دانشگاه‌ها را طی کنند.

دانشگاه های کشور ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند. این تقسیم بندی شامل دانشگاه های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی می شود. به طور کلی در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه موجود است که از بین آن ها چیزی حدود ۱۲۰ دانشگاه دولتی هستند.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون

اکثر دانشگاه های خصوصی این کشور در شهر استانبول واقع شده. بقیه نیز در آنکارا، ازمیر، دیگر شهرهای آناتولی و نیز قبرس شمالی قرار گرفته اند. قبولی در برترین دانشگاه های خصوصی، سخت تر بوده و معیارهای بالاتری را طلب می کند. برخی از دانشگاه های بدون کنکور ترکیه، دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا، دانشگاه قیریق قلعه، دانشگاه هیتیت، دانشگاه ارزینجان، دانشگاه کارابوک، دانشگاه سلیمان دمیرل، دانشگاه کاستامونو، دانشگاه رجب طیب اردوغان، دانشگاه آبانت عزت بایسال، دانشگاه ارجیس می باشند. قبل از هر اقدامی باید راجب تمامی این دانشگاه ها تحقیق کرده و هرکدام که اولویت های شما را در بر دارد انتخاب نمایید.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

این هزینه در بعضی رشته ها چیزی حدود ۳۰۰ دلار در سال است. اما همان طور که گفتیم پذیرش در این دانشگاه ها نیازمند قبولی در آزمون ورودی شان است که در این صورت در مطلب مورد نظر ما نمی گنجد. اما دانشگاه های خصوصی بدون آزمون این کشور هزینه های بالایی را بر دانشجویان خود متحمل می شوند. هزینه ی این دانشگاه ها بسته به رشته ی انتخابی و خود دانشگاه متفاوت و گوناگون خواهد بود. اما به طور کلی می توان آن را حدود ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار سالیانه ارزیابی کرد.

رشته ی پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه

ظرفیت موجود برای دانشجویان بین المللی رشته های پزشکی در ترکیه، دندان پزشکی و داروسازی در دانشگاه های خصوصی این کشور بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی است. جهت قبولی در این دانشگاه ها باید نمرات خوبی در دبیرستان داشته باشید. و بتوانید از پس مخارج سنگین این دانشگاه ها برآیید.

هزینه ی تحصیل در این دانشگاه ها بسته به رشته و دانشگاه انتخابی بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال است. با این وجود خدمات و امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می دهند. در سطح بسیار بالایی قرار دارد. زبان مورد تدریس در این دانشگاه ها اکثرا انگلیسی بوده  و تعداد کمی نیز به زبان ترکی هستند. بنابراین قبل از اقدام نیازمند دریافت مدرک معتبر برای زبان انگلیسی هستید.

در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد. اکثر آنها دانشگاه های دولتی هستند (حدود۱۲۰ دانشگاه) ومابقی دانشگاه های خصوصی یا پایه می باشند. دانشگاه برتر دولتی تقریبا هزینه تحصیل رایگان را برای با این حال شما باید برای ورود به این دانشگاه ها آزمون دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، و همچنین آزمون و نمره تافل بالایی در زبان انگلیسی ارائه دهید.

آزمون YOS ترکیه

این امتحان آسان بوده و راه را برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه تضمین می کند، Kunib E-YOS امتحانات فقط برای دانشجویان خارجی است که می خواهند در ترکیه تحصیل کنند. نیازی نیست که زبان ترکی را بیاموزید. از آنجا که تمامی فرایندها مبتنی بر کامپیوتر هستند، سایر دانشگاه ها آزمون های راجداگانه می باشد. KÜNİB E-YÖS می توانید برای ۸ دانشگاه درخواست کنید.

برای آگاهی بیشتر:درباره آزمون یوس ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

در پذیرش از سوی دانشگاه‌ ها، اولویت با دانشجویانی است که از افتخارات و موفقیت‌های علمی بیشتری برخوردار باشند. مصاحبه به صورت حضوری در سفارت یا کنسول‌گری کشور ترکیه در کشور مبدأ انجام می‌شود؛ چنان چه تعداد دانشجویان کم باشد یا سفارت ترکیه در کشور مبدأ وجود نداشته باشد، مصاحبه به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه‌ی کشور ترکیه می‌شوند، کمک هزینه‌ی مسافرت برای ورود به کشور ترکیه برای آغاز دوران تحصیل و خروج از کشور ترکیه، بعد از فارغ التحصیلی را دریافت خواهند کرد.

برای آگاهی بیشتر:بورسیه تحصیلی ترکیه

اعتبار دانشگاه های ترکیه و گرفتن انتقالی به سایر کشورها

رنکینگ دانشگاه ‌های ترکیه در چند سال اخیر با افزایش قابل توجهی رو به رو بوده است. به طوری که امروزه مدارک این دانشگاه‌ها در سطح بین الملل از اعتبارات خوبی برخوردار است، و در دانشگاه‌های معتبر جهان شناخته شده است. همچنین دانشگاه‌‌های ترکیه با ارائه‌ی مدرک بین الملل این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که در هر کشوری بتوانید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

بر اساس رتبه بندی دانشگاه ها توسط موسسه‌ی CIR رتبه‌ی یک دانشگاه‌های منطقه‌ی خاورمیانه به دانشگاه حاجت تپه در ترکیه اختصاص یافته است. رتبه‌ی جهانی این دانشگاه 354 است. از دیگر دانشگاه ‌های کشور ترکیه که از رتبه‌ی خوبی در این رنکینگ برخوردارند. می‌توان به دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه اژه، دانشگاه مرمره، دانشگاه فنی استانبول، دانشگاه آتاتورک و… اشاره کرد.  باتوجه به شرایطی که توضیح دادیم، می توانید برای تحصیل اقدام کنید. با آرزوی موفقیت برای شما همراهان گرامی.

در پایان

در پایان امیدواریم که اطلاعات مفیدی در مورد مهاجرت پزشکان و دندانپزشکان به فرانسه ارائه کرده باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *