فرانسه, ویزای کار

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

همه دانشجویان خارجی می توانند یک کار دانشجویی در فرانسه داشته باشند. این حتی برای تمام دانشجویان فرانسه صادق است. اگر شما شهروند اتحادیه اروپا نیستید باید اقامت فرانسه و یا اقامت دانشجویی داشته باشید.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی ممکن است خیلی مشتاق باشید که در فرانسه کار کنید؛ اما به علت بیکاری رو به رشد در فرانسه فرصت های شغلی آن چنان زیادی برای دانشجویان خارجی وجود ندارد.

این بدین معنی است که اگر یک دانشجوی خارجی و یک فرانسوی متقاضی یک شغل باشند، احتمال استخدام فرد فرانسوی بسیار بیشتر است. این را نمی توان تبعیض نژادی نامید، این در واقع راهی است برای کاهش درصد بیکاری در فرانسه.

در وهله اول ناامید نشوید. شرکت های زیادی هستند که متقاضی استخدام از بین دانشجویان خارجی می باشند. بنابراین پس از ورود به فرانسه اولین کاری که می کنید درخواست کار بدهید. همچنین خیلی خوب است که یک ترجمه ی فرانسه ی رزومه کاری خود را به همراه داشته باشید.

 

قانون کشور فرانسه به دانشجویان اجازه می دهد 964 ساعت در سال در حین تحصیل در فرانسه کار کنند. این ساعت معادل با 60% ساعت کاری قانونی در یک سال است. کار دانشجویی در فرانسه تنها به عنوان درآمد کمکی به حساب می آید.

اگر شما در فرانسه کار می کنید، چه دانشجو باشید چه نباشید، طبق قانون یک حداقل حقوقی دارید. از ژانویه 2018 این مقدار 76/9 یورو به ازاء هر ساعت است. برای این که متوجه شوید واقعا درآمد شما چقدر است، از این پول باید هزینه های اجتماعی (مانند مالیات و…) را کم کنید(حدودا 20%): 61/7 یورو در هر ساعت. اگر در هفته 10 ساعت با کمترین حقوق کار کنید در مجموع 78 یورو در می آورید.

برای کار دانشجویی در فرانسه دیگر نیازی به اجازه کار موقت نیست. مگر برای دانشجویان الجزایری که وضعیت آن ها طبق توافق فرانسه-الجزایر در 27 دسامبر 1968مشخص شده است.

میزان کار دانشجویی در فرانسه در هفته

در فرانسه دانشجویان خارجی می توانند در دانشگاه یا موسسه خود کار کنند. این قرارداد های کاری حداکثر دوازده ماه طول می کشد، از 1 سپتامبر تا 31 آگوست.

میزان کار دانشجویی در فرانسه به مقطع تحصیلی بستگی دارد. دانشجویان لیسانس می توانند در هفته بین 10 تا 20 ساعت، فوق لیسانس بین 20 تا 30 ساعت و دانشجویان دکتری بین 30 تا 40 ساعت کار کنند.

مدارک لازم برای کار دانشجویی در فرانسه

به منظور کار دانشجویی در فرانسه مدارک زیر مورد نیاز است:

  • پاسپورت با ویزا و اجازه اقامت
  • کارت دانشجویی سال تحصیلی فعلی
  • تأییدیه وابستگی دانشگاه به تأمین اجتماعی فرانسه
  • قرارداد کاری؛ که شامل موارد: تاریخ شروع و پایان، ساعت کاری، جریمه، صلاحیت ها و محل کار است.
  • یک پاکت تمبردار دارای آدرس و نام متقاضی
  • مدارک فوق به همراه یک کپی از هر یک لازم است.

مزایای کار دانشجویی در فرانسه

تقویت زبان فرانسوی

کار کردن فرصت بی نظیری برای آمیختگی با مردم و جامعه فرانسه پدید می آورد. با ورود به محیط کار مجبور می شوید با مردم در ارتباط باشید و بنابراین زبان آن ها را یاد بگیرید. در واقع می توان گفت با کار کردن محیطی برای دانشجو به وجود می آید که از هر دانشگاه و آموزشگاهی برای تقویت زبان فرانسوی بهتر عمل می کند.

آمیختگی با فرهنگ فرانسه

هرچه بیشتر در جامعه و در ارتباط با اقشار گوناگون باشید با فرهنگ و خصوصیات اجتماعی مردم بیشتر آشنا می شوید. این می تواند در پیدا کردن شغل آینده بسیار به شما کمک کند.

درآمدزایی

کار دانشجویی در فرانسه این فرصت را پدید می آورد که منبع درآمدی هرچند اندک برای خود دست و پا کنید.

ساختن رزومه کاری

با کار دانشجویی در فرانسه – به خصوص اگر مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد- علاوه بر این که یک مهارت و فن جدید فرا می گیرید، یک رزومه ای برای خود ایجاد کرده اید که برای شغل آینده شما می تواند بسیار حیاتی باشد.

پیدا کردن دوستان جدید

بسیاری از افراد در یافتن دوست و رفیق ناتوان هستند. کار کردن شما را با افراد مختلفی در محیط کار آشنا می کند؛ و می توانید با توجه به معیارهای خود یک دوست برای خود انتخاب کنید.

برای کار دانشجویی در فرانسه چه کارهایی وجود دارد؟

بسیاری از خانواده ها برای نگهداری از فرزند خود به دنبال یک پرستار می گردند. و این شغل یکی از کار های محبوب در بین دانشجویان است. در دانشگاه خود ممکن است بتوانید آگهی های تبلیغاتی مربوط به پرستاری پیدا کنید. آژانس های واسط بین پدر و مادر و پرستار وجود دارند.

کار در دانشگاه:

برخی دانشگاه ها خود اقدام به استخدام دانشجویان برای کار های پاره وقت می کنند. حتما قسمت کار دانشجویی سایت دانشگاه خود را چک کنید.

خدمات پذیرایی و مهمان نوازی:

در رستوران ها و کافه ها می توانید به دنبال شغل پاره وقت بگردید. برخی موسسات ممکن است با برنامه دانشگاه شما سازگار باشند می توانید رزومه خود را برای کار در چنین جاهایی ارائه دهید.

سوپر مارکت ها :

بعضی از سوپرمارکت ها نیز مطابق با برنامه دانشگاه ها اقدام به استخدام دانشجویان می کنند.

چگونه یک کار دانشجویی در فرانسه پیدا کنم؟

در زیر وب سایت های معروفی برای یافتن کار دانشجویی در فرانسه آمده است:

Jobaviz

L’Étudiant

Les Échos Start

Student Job

ProStudent

شما می توانید کارآموزی نیز بگیرید، گرچه یک کارآموز شاغل به حساب نمی آید. برای اخذ کارآموزی یک توافق میان دانشگاه، شرکت و شما امضا می شود و شما می توانید به عنوان کارآموز مشغول به کار شوید.

از سال 2015 برای کارآموزی هایی که بیشتر از 2 ماه طول می کشند، در صورت مرتبط بودن با رشته تحصیلی باید حقوق پرداخت شود. حداقل دستمزد نیز در سال 2015 ، 508 یورو در ماه بوده است. در سال 2017 این حقوق به 615 یورو در ماه رسید. شرکت کارآموزی نیز ممکن است بعضی هزینه های خاص مثل وعده های غذایی، حمل و نقل و … را به عهده گیرد.

یک دانشجوی کارآموزی در صورت موفق بودن در دوره کارآموزی ممکن است با یک پیشنهاد شغلی از طرف شرکت مواجه شود. اطلاعات مربوط به شرکت های کارآموزی و مکان های آن ها را می توانید از سایت دانشگاه خود به دست آورید.

  منبع: سفارت فرانسه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *