آلمان, تحصیلی

اقامت آلمان از طریق تحصیل

اقامت آلمان از طریق تحصیل

برای دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل قوانینی وجود دارد که با توجه به شرایط هر کدام از انواع درخواست بررسی و توضیح داده خواهد شد. با توجه به مهاجرت شما برای دریافت اقامت آلمان از طریق تحصیل به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا باید حتما ویزا داشته باشید. همچنین برای مهاجرت تحصیلی به آلمان اخذ ویزای این کشور اجباری می باشد.

شما درخواست ویزا را از طریق سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود انجام می دهید و آنجا مدارک لازم را برای شما شرح داده و بر طبق مستندات لازم و همچنین شرایط شما برای اخذ ویزا مراحل را طی و اجازه ورود به آلمان را پیدا می کنید.

روش های اقامت آلمان از طریق تحصیل برای دانش آموزان

یکی از روشهای اقامت آلمان از طریق تحصیل که اساسا برای دانش آموزان در قانون فدرال آلمان می باشد دارای دو شیوه برای اقامت تحصیلی در آلمان است.

حالت اول

اولین حالت به نوعی اقامت موقت در صورت تبادل دانش آموز ما بین دولت آلمان یا موسسات آموزشی این کشور با کشور شما و یا به نوعی بورس دانش آموزی می باشد. آموزش در این دوره به شرطی تداوم دارد که هزینه های اقامت و تحصیل شما در دوره های مورد نظر پرداخت شود.

حالت دوم

دومین حالت شرکت در یک دوره فشرده برای آموزش زبان در آلمان می باشد. پیش نیاز این روش تحصیل در تمام ایام هفته و حداقل 18 ساعت در هفته می باشد. در ضمن هزینه های اقامت و تحصیل شما باید در طول این دوره بصورت ممتد پرداخت شود.

اقامت آلمان از طریق تحصیل حین کار و ارتقای علمی

در صورتی که شما قصد اقامت آلمان از طریق تحصیل در دوره های آموزشی و یا آموزش ارتقای علمی بیشتر را دارید می توانید درخواست اقامت کنید. شرایط شما باید توسط آژانس استخدامی فدرال تایید شده باشد. باید بدانید این تاییدیه رایگان می باشد .اگر درخواست دوره های شما برنامه ریزی شده و یا آموزش مورد نیاز باشد و یا بدون تایید ورود می کنید، شما حتما در درخواست که به سفارت ارائه می دهید کلیه موارد فوق را علامت بزنید.

برای آموزش دوره حرفه ای شما باید در هفته حداقل 10 ساعت تحت آموزش باشید. همچنین مجوز اقامت معمولا برای آموزش های حرفه ای به مدت دو سال اعطا می شود، اگر دوره شما بیش از دو سال بطول بکشد می توانید اقامت را تا پایان دوره آموزش خود تمدید کنید.

اقامت آلمان از طریق تحصیل برای دانشجویان

اگر شما علاقمند به اقامت آلمان از طریق تحصیل در دانشگاه ها و یا کالج های آلمان هستید ،و هنوز دانشگاهی را انتخاب نکرده اید می توانید به عنوان یک متقاضی دانشجویی برای آلمان اقدام کنید. شما می توانید حداکثر به مدت 9 سال برای اقامت دانشجویی در آلمان مجوز دریافت کنید.

قبل از همه شما باید شرایط پرداخت هزینه ها برای مدت تحصیل خود را با ارائه مدارک برای دولت آلمان به اثبات برسانید. سپس شما مدارک مورد نیاز برای اقامت دانشجویی را ارائه می کنید. با توجه به اینکه مدرک تحصیلی فعلی شما صلاحیت ورود به دانشگاه را تایید نمی کند باید در یک بررسی تحصیلی از سطح آموزشی قرار بگیرید که می تواند تاییدی برای ورود شما به دوره های دانشجویی باشد. همچنین شما دوره های آموزشی زبان را برای شروع به تحصیل باید بگذرانید.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را در دانشگاه های دیگر آلمان گرفته باشند و برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد به دانشگاه دیگری رفته باشند باید شهریه ای حدود 10000 یورو در هر ترم به دانشگاه بپردازند که این هزینه در دانشگاه های خصوصی از 30000 یورو هم بیشتر است.

هزینه  دوره ی دکترا که حدودا 6 ترم است رایگان می باشد و دانشجویان این مقطع تنها هزینه ای بابت ارائه خدمات که 150 تا 200 یورو بود می پردازند.

شرایط تحصیل در دانشگاه ­های دولتی آلمان

دانشگاه ­های دولتی همان مراکزی هستند که نامشان را می ­توان در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مشاهده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که رایگان بودن دانشگاه ­ها در آلمان به معنای پرداخت هیچ­گونه هزینه نیست زیرا به هر حال یک دانشجو باید توانایی تأمین مبلغی در حدود ششصد هزار یورو در ماه را برای امرار معاش و گذران زندگی دانشجویی خود داشته باشد.

این مبلغ صرف هزینه­ هایی مانند تغذیه، مراقبت­های بهداشتی و سلامتی، سکونت، سفر، خرید لوازم جانبی مانند کتاب و … می­شود. طبق این موارد یک دانشجوی خارجی باید آماده پرداخت مبلغی معادل با 8 هزار یورو در سال بابت هزینه ­های زندگی خود باشد حتی اگر دانشگاه محل تحصیل خود را از میان لیست دانشگاه های رایگان آلمان انتخاب کرده باشد.

البته در همان قدم اول و برای گرفتن ویزا، فرد باید توانمندی مالی خود را برای اداره امور مالی خویش در آلمان از یکی از راه­های زیر به اثبات سفارت آلمان برساند:

 • داشتن یک حامی مالی در آلمان (دوست یا خویشاوند) که مدرکی مبنی بر حمایت مالی شما را ارائه دهد.
 • افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک ­های آلمان که مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

برای مطالعه ی بیشتر در زمینه ی هزینه ی تحصیل در کشور آلمان پیشنهاد می کنیم به مقاله ی هزینه تحصیل در آلمان مراجعه کنید.

اقامت آلمان از طریق تحصیل برای محققان

اقامت  آلمان از طریق تحصیل

اقامت  آلمان از طریق تحصیل

اگر شما قصد دارید تحت یکی از راه های اقامت آلمان از طریق تحصیل بعنوان محقق اقدام کنید موارد کاربردی برای درخواست اقامت را برای شما شرح می دهیم. می توانید برای دوره های تحقیقاتی از دولت آلمان یا موسسات تحقیقاتی شناخته شده برای اقامت آلمان اقدام کنید.

شرایط اجازه اقامت به منظور تحقیق

شما باید در ابتدا یک قرارداد برای میزبانی از خودتان به اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی ارائه دهید که از طرف آنها به رسمیت شناخته شود. موسسه تحقیقاتی باید اعتبار موافقت نامه شما را تایید کند و در آن باید توانایی ویژه برای وجود قابلیت شما در پروژه تحقیقاتی به اثبات برسد. موسسه تحقیقاتی باید تعهد کند هزینه های این دوره را برعهده بگیرد. پس از اتمام دوره میزبانی احتمال اقامت غیر مجاز وجود ندارد در غیر اینصورت شما بعد از 6 ماه اخراج خواهید شد. البته برای پروژه های که عمدتا از بودجه عمومی تامین می شود، نیازی به موارد فوق نیست.

اجازه اقامت برای محققان برای حداقل یک سال اعطا می شود، مگر اینکه پروژه تحقیقاتی طولانی تر باشد .

آیا می توان در دوره تحقیقاتی فعالیت دیگری انجام داد ؟

اقامت  آلمان از طریق تحصیل

اقامت  آلمان از طریق تحصیل

شما می توانید در دوره تحقیقاتی خود، تدریس نیز انجام دهید. البته اگر به شما اقامت تحت قانون AufenthG 20 اعطا شود علاوه بر تحقیق می توانید اشتغال نیز داشته باشید. همچنین طبق این قانون شما در سایر کشورها عضو اتحادیه اروپا نیز، حداکثر تا 3 ماه دوره های تحقیقاتی بدون نیاز به درخواست برای اقامت در آن کشورها می توانید داشته باشید. فهرست موسسات تحقیقاتی شناخت شده در آلمان که دارای مجوز توافقنامه میزبانی و اقامت هستند در سایت www.bamf.de/forschungsaufent می توانید مشاهده کنید.

می خواهید در آلمان تحقیقاتی برای موارد غیر دولتی و موسسات خصوصی انجام دهید.

برای این کار شما نیاز به اقامت طبق بند 18 الف 2. AufenthG دارید که تامین کننده شرایط دوره تحقیقاتی شما برای مورد گفته شده می باشد. برای اطلاعات جزئی در این مورد می توانید به سایت www.bamf.de مراجعه کنید که شرایط کامل را برای شما تشریح کرده است .

همچنین اگر شما دانشجوی دوره دکتری باشید و هدفتان ارتقا علمی در مقطع کنونی باشد می توانید درخواست اقامت تحت قانون 16 AufenthG  داشته باشید که تامین کننده محل اقامت شما در طی دوره نیز می باشد. این قانون این مزیت را دارد که به شما برای تکمیل دوره دکترا و جستجوی شغل بعد از پایان دوره تا 18 ماه را می دهد، البته نکته مهم این است اگر اقامت شما بیش از این باشد شرایط شما رد و شما به وطن خود بازگشت داده می شوید.

 اقامت کاری آلمان 

اصولا کشورهایی که عضو  اتحادیه اروپا (شنگن) می باشند قوانین مشترکی در خصوص اقامت کاری و اخذ ویزای کاری دارند. روشی وجود دارد که شما ویزایی 6 ماهه از کشور مبدا دریافت می نمایید و فرصت 6 ماه ای را در آلمان دارید که بنا به تخصص خود بدنبال کار بگردید.

روشی دیگر که روش آگهی 3 ماهه است وجود دارد که شما با پیشنهاد شغلی وارد المان می شوید. به این ترتیب که کارفرما 3 ماه آگهی در آلمان منتشر می کند در صورت نیافتن فرد مناسب مجدد آگهی 3 ماهه در حوزه اتحادیه منتشر می کند و در صورت نیافتن شخص مناسب که امری محال به نظر می رسد می تواند نسبت به استخدام و دعوتنامه کاری برای شما اقدام نماید.

نکته در خصوص تحصیلات فرد متقاضی اقامت کاری آلمان

برای یافتن شغل مناسب در آلمان داشتن مدرک لیسانس با فوق لیسانس تفاوت چندانی ندارد .شما باید حداقل مدرک کارشناسی را داشته باشید، تا بتوانید جهت اخذ ویزای کاری آلمان اقدام نمایید. داشتن تخصص لازم و سابقه کاری در آن زمینه بسیار مهم تلقی می شود. شانس ویزا شدن شما را بالا خواهد برد. کشور آلمان و مردم آلمان نژاد پرست می باشند. زیر نظر زبان انگلیسی نیستند و داشتن مدرک زبان آلمانی هم یکی از موارد مهم اقامت کاری آلمان می باشد. مدرک B2 آلمانی برای افراد متقاضی کار در آلمان مناسب است. حداقل مدرکی که باید داشته باشید مدرک B2 است.

برای مطالعه ی کامل این مطلب به مقاله ی اقامت کاری آلمان نگاهی بیندازید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را برای شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. دانشجویان خارجی تا چه مدت بعد از فارغ التحصیلی می توانند در این کشور بمانند؟

 • تمام دانشجویان غیر آلمانی تا 18 ماه پس از زمان فارغ التحصیلی می توانند در این کشور بمانند.

2. چطور می توانم تمکن مالی برای تحصیل در آلمان را به اثبات برسانم؟

 • راههای مختلفی برای این کار وجود دارد:
   1. ارائه ی سندی از دارایی های والدین
   2. ضمانت نامه ی بانکی
   3. واریز پول به حسابی مسدود شده در آلمان

3. چه روشی را برای اخذ اقامت آلمان با کمترین هزینه پیشنهاد میکنید؟

 • تحصیل در آلمان و پس آن اقدام برای اقامت و همچنین کار در آلمان از کم هزینه ترین روش های مهاجرت به آلمان است.

4. برای دریافت اقامت دائم چه سطحی از زبان آلمانی را باید بدانم؟

 • برای اقامت دائم این کشور دانستن زبان آلمانی در سطح پیشرفته از شرایط اصلی به شمار می رود.

5. با 32 سال سن امکان دریافت ویزای تحصیل در آلمان را دارم؟

 • برای تحصیل در آلمان محدودیت سنی وجود ندارد، اما هر چه سن شما بالاتر باشد، شانس کمتری در دریافت ویزای تحصیلی دارید.

6. آیا میتوانم بلافاصله پس از فارغ التحصیل در آلمان مشغول به کار شوم؟

 • بله. کشور آلمان به دلیل صنعتی بودن و کمبود نیروی انسانی از متخصصین در رشته های مختلف برای کار استقبال خواهد کرد.

7. تفاوت اقامت دائم با مجوز سکونت در چیست؟

 • هر دو به معنی اقامت دائمی در کشور آلمان است.

8. داشتن وکیل برای دریافت اقامت آلمان تا چه میزان ضروری است؟

 • اگر با شرایط و قوانین آلمان در زمینه ی اقامت آشنا هستید نیازی نیست.اما داشتن وکیل به سریع تر انجام شدن کارها کمک زیادی خواهد کرد.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *