اتریش, اقامت, خرید ملک

اقامت اتریش از طریق خرید ملک

اقامت اتریش از طریق خرید ملک

اقامت اتریش از طریق خرید ملک یکی از راهکارهایی است که غالباً توجه بسیاری از ایرانیان را به‌عنوان یک گزینه برای اخذ اقامت در اتریش به خود جلب کرده است. اینکه آیا اقامت اتریش از طریق خرید ملک اساساً یک امر امکان‌پذیر است؟ البته چیزی که در همین ابتدا بدیهی به نظر می‌رسد این است که موقعیت خوب اقتصادی و متمول بودن، ویژگی مشترک همه کسانی است که به اقامت اتریش به‌ طور جدی فکر می‌کنند. چرا که خرید ملک در اتریش، به سرمایه قابل‌توجهی نیاز دارد. خصوصاً اگر خریدارِ بالقوه، به جهت نوسان‌های ارزش پول ملی، یک ایرانی باشد!

درباره خرید ملک در اتریش

بهتر است قبل از آنکه به اقامت اتریش از طریق خرید ملک فکر کنیم، کمی بیشتر درباره خرید ملک در اتریش بدانیم. بازار مسکن و به طور کلی بازار املاک در کشور اتریش از پویایی چشمگیری برخوردار است و رونق قابل‌توجهی دارد. طبیعی است که مانند هر کشور دیگری در دنیا، قیمت ملک در شهرهایی نظیر وین بیشتر باشد و هر چه که از مرکز چنین شهرهایی دور شویم، با کاهش قیمت ملک مواجه خواهیم بود.

قراردادهای ملکی شامل خرید و فروش و اجاره بر اساس ضوابط و قوانین سفت و سختی منعقد می‌شوند که بندهای آن به طور شفاف، تعیین و تبیین شده‌اند و دولت اتریش نیز بر روند اجرای قوانین در بازار معاملات ملکی نظارت جامع و دقیقی دارد.

فرایند خرید ملک در اتریش

آشنایی با فرایند خرید، مرحله‌ای ضروری است که پیش از اقدام برای اقامت اتریش از طریق خرید ملک باید طی شود. روال کلی کار به این شکل است که در ابتدا یک پیش‌قرارداد را در اختیارتان قرار می‌دهند که حاوی یک سری اطلاعات کلی در مورد ملک موردنظر شماست و در آن می‌توانید در مورد ویژگی‌هایی مثل قیمت خرید ملک، اَشکال خرید و پرداخت مبلغ آن و … آگاهی‌های لازم را کسب کنید.

پس از مطالعه پیش‌قرارداد، چنانچه مایل به خرید ملک موردنظر باشید نوبت به استعلامات قانونی آن می‌رسد که این کار معمولاً عُشر کل مبلغ ملک یا همان یک‌دهم قیمت خرید آن برایتان هزینه دارد.

این فرایند با انعقاد قرارداد اصلی خرید ادامه یافته و با پرداخت کامل مبلغ ملک خاتمه می‌یابد. بسیار مهم است که برای پرهیز از مشکلات احتمالی، کلیه فرایندهای ذکرشده را فقط و فقط از مسیرهای قانونی و رسمی طی کنید.

اقامت مسکونی در اتریش

اقامت، خود به اَشکال و انواع جزئی‌تری تقسیم می‌شود که اقامت مسکونی یکی از آن‌هاست و معنای آن این است که تملک ملک، دلیلی موجه برای اقامت مالک در یک کشور است. یعنی تا زمانی که به عنوان مالک قانونی یک ملک شناخته شوید، می‌توانید تحت شرایط خاص در آن کشور بمانید و ورود و خروجتان آزاد است. بنابراین مفهوم اقامت اتریش از طریق خرید ملک نیز بر همین مبنا استوار است.

البته قوانین اقامت مسکونی در کشورهای مختلف دنیا با یکدیگر متفاوت است اما واضح است که در اینجا به دلیل موضوع بحث که همان اقامت اتریش از طریق خرید ملک است، منحصراً درباره اقامت مسکونی در اتریش صحبت می‌کنیم.

اقامت اتریش از طریق خرید ملک برای ایرانیان

همچون بسیاری از موارد دیگر در امور بین‌الملل، وقتی یک سمت معامله ایرانی باشد، باید روال‌های مرسوم را فراموش کنیم و به سراغ بندها و تبصره‌ها برویم و در این میان، خود را برای اطلاع از اخبار ناخوشایند احتمالی آماده کنیم.

در حال حاضر، اقامت اتریش از طریق خرید ملک برای ایرانیان امکان‌پذیر نیست. یعنی اگرچه می‌توانید برای خرید ملک در اتریش اقدام کنید، اما این خرید، به هیچ وجه نمی‌تواند تضمینی برای اقامت شما در کشور اتریش باشد. پس اگر تا حالا، اقامت اتریش تنها گزینه و راهکار مدنظرتان بوده است بهتر است در افکار و برنامه‌ریزی‌هایتان تجدید نظر کنید.

خرید ملک در اتریش شاید بتواند برایتان یک امتیاز قابل استناد باشد اما به تنهایی، هرگز نمی‌تواند به‌عنوان یک عامل تعیین‌کننده برای تثبیت اقامت شما در کشور اتریش عمل کند.

بوده‌اند افرادی که بدون اطلاع از این واقعیت، در طول مدت موقت اقامت خود، اقدام به خرید ملک در اتریش کرده‌اند و به این امید که در پایان مدت اقامت می‌توانند صرفاً با استناد به سند مالکیت خود، اقامتشان در این کشور را تمدید کنند. اما در نهایت علاوه بر اینکه نتوانستند مجوز اقامت مسکونی دریافت کنند، از عهده فروش ملک خود طی زمان مقرر نیز برنیامده و در نهایت با بازگشت اجباری به کشور، یک ضرر مالی بزرگ را متحمل شده‌اند. بنابراین مجدداً تأکید می‌کنیم که اقامت اتریش از طریق صرفاً خرید ملک برای یک ایرانی امکان‌پذیر نیست، مگر آنکه…!

یک استثناء در اقامت اتریش از طریق خرید ملک

در اقامت اتریش از این طریق، یک استثناء نیز وجود دارد. همان‌طور که گفته شد، با صرفاً خرید ملک نمی‌توانید مجوز اقامت در اتریش را اخذ کنید اما حالتی نیز وجود دارد که می‌تواند این محال را به امری ممکن برایتان تبدیل کند. البته در اینجا، آنچه تفاوت‌ها را رقم می‌زند، تعداد صفرهای حساب بانکی شماست!

فرض کنید آن‌قدر وزن جیبتان زیاد است که توانایی خرید یک مجتمع چند واحدی یا املاکی از این دست را داشته باشید. طبیعی است که برای مدیریت این املاک به یک فرد کاربلد نیاز دارید تا به رتق‌وفتق امور مربوطه مثل بپردازد و شما این وظیفه را به یک کارگزار اتریشی، مثلاً یک وکیل محول می‌کنید.

اینجا دیگر ماجرا وارد فاز تازه‌ای می‌شود و به قول معروف، کلاً داستان فرق عوض می‌شود! حالا دولت اتریش شما را به چشم یک خریدار ارزش افزا می‌بیند زیرا با خرید خود، به نحوی مستقیم و معنادار در بازار مسکن و سیستم اقتصادی کشور اتریش مشارکت داشته و نقش مثبتی ایفا کرده‌اید.

بنابراین چنانچه چنین حالتی را امکان‌پذیر می‌دانید، حسابی خوش به حالتان می‌شود و می‌توانید برای اقامت اتریش شانستان را امتحان کنید!

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی مهاجرتی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *