ترکیه

مهاجرت قاچاقی به ترکیه

مهاجرت قاچاقی به ترکیه

مهاجرت قاچاقی به ترکیه از جمله راه های ورود به این کشور است. دلایل مختلفی همچون فقر، قاچاق مواد مخدر، جنگ، دلایل سیاسی، مذهبی، اجتماعی و یا برخورداری از رفاه بیشتر، برخورداری از سیستم آموزشی برتر، استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی پیشرفته تر صورت می­ گیرد.

مهاجرت قاچاقی به ترکیه روز به روز در حال افزایش است. چرا که کشور ترکیه یکی از کشورهای هم مرز با ایران است که دارای موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاصی می ­باشد. با کشورهای اروپایی بسیاری همسایه است. در واقع کشور ترکیه مانند پلی بین قاره آسیا و قاره اروپا عمل می ­کند.

بسیاری از مهاجرانی که خواهان مهاجرت قاچاقی به ترکیه هستند. قصد دارند از طریق ترکیه خود را به یکی از کشورهای اروپایی برسانند. بنابراین ترکیه را به عنوان کشوری که می­ تواند به آرزوی مهاجرت آنان به اروپا جامعه عمل بپوشاند نگاه می کنند.

موسسه مهاجرتی آوات روش های غیرقانونی را به هیچ وجه توصیه نمی کند. مطالعه مقاله راه های مهاجرت به ترکیه به صورت قانونی را قبل از مطالعه این مطلب پیشنهاد می کنیم.

مهاجرت قاچاقی به ترکیه چگونه انجام می­ شود؟

هدف ایرانیان و یا اتباع سایر کشورهای دیگر خارج از اتحادیه اروپا از مهاجرت قاچاقی به ترکیه رساندن خود به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. راهی که برای ایرانیان به منظور مهاجرت قاچاقی به ترکیه وجود دارد. کوهستان های آرارات که از مرزهای زمینی شمال غربی کشور ایران با کشور ترکیه محسوب می­ شود می ­باشد.

خروج قاچاقی از ایران از طریق کوهستان های آرارات به علت وجود راه های صعب العبور، شرایط آب و هوایی بسیار نامناسب و  مشکلاتی را برای مهاجران به وجود می ­آورد. به طور کلی هر سال در مهاجرت قاچاقی به ترکیه حدود 300 نفر در این مسیر جان خود را از دست می ­دهند.

این مهاجران بدون شناخت و کسب آگاهی های لازم مبلغ زیادی را در اختیار قاچاقچیان انسان قرار می­ دهند، تا آنها را به ترکیه برسانند. این قاچاقچیان بدون هیچ ضمانتی برای سالم رساندن مهاجران به مقصد در برخی موارد مال آنها را به غارت برده، خود آنها را یا در کوهستان ها رها می­ کنند و یا به قتل می رسانند. با این حال هستند کسانی که مهاجرت قاچاقی به ترکیه برای آنها موفقیت آمیز بوده و توانسته اند خود را به کشور ترکیه برسانند.

مقاله پیشنهادی:شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط مهاجران پس از ورود غیر قانونی به ترکیه

مهاجرانی که توانستند قاچاقی خود را به ترکیه برسانند چند راه پیش روی خود دارند. پس از ورود به خاک ترکیه به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کرده، برای ارائه درخواست پناهندگی اقدام نمایند.

این درخواست توسط اداره مهاجرت کشور ترکیه مورد بررسی قرار می­ گیرد. اگر با درخواست فرد مبنی بر پناهندگی موافقت شود می ­تواند در کشور ترکیه بماند. در صورت عدم موافقت با درخواست پناهندگی، فرد می ­تواند درخواست تجدید نظر بدهد. چنانچه در دادگاه تجدید نظر مجدداً با درخواست فرد مبنی بر پناهندگی فرد موافقت نشود وی موظف است ظرف مدت تعیین شده کشور ترکیه را ترک نماید. در صورت عدم ترک کشور ترکیه، دولت این کشور می­ تواند فرد را بازداشت و یا اخراج نماید. چنانچه هدف از مهاجرت قاچاقی به ترکیه رسیدن به کشورهای اروپایی باشد.

این مهاجران مدتی بعد از زندگی در ترکیه برای خروج از این کشور به یکی از بنادر داتجا، ازمیر،خوجا  انتقال می یابند تا از طریق آن به اروپا مهاجرت نمایند.

در اردوگاه های پناهندگی متعلق به اتحادیه اروپا که غالباً در کشور یونان قرار دارند اسکان داده می ­شوند.

همان طور که بیان شد مهاجرت قاچاقی به ترکیه با مشکلات و دشواری های بسیاری همراه است. افرادی که خواهان مهاجرت به ترکیه هستند بهتر است؛ از راه های قانونی آن همچون مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق خرید ملک، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار به این کشور مهاجرت نمایند.

راه آسان دیگری که برای مهاجرت قانونی به کشور ترکیه وجود دارد. اجاره یک ملک در ترکیه به مدت یک سال است که باید مبلغ اجاره بهای آن پرداخت شود.

مقاله پیشنهادی:راه های مهاجرت به ترکیه

متقاضی با اجاره ملک با عقد قراردادی که طبق قوانین ترکیه انجام گرفته و رسمی می ­باشد. برای همسر و فرزندان که به سن 18 سالگی نرسیده اند می­ تواند، اقامت کشور ترکیه را به مدت یک سال دریافت نماید.

اقامت یک ساله با تمدید مجدد قرارداد اجاره و پرداخت بهای آن دوباره قابل تمدید خواهد بود. وجود چنین راه های آسانی برای مهاجرت قانونی به ترکیه مهاجرت قاچاقی به این کشور را غیر منطقی می­ کند. اقامت یک ساله ترکیه به کیملیک کارت ترکیه معروف است.

نمونه هایی از مهاجرت غیرقانونی به ترکیه

در زیر به نمونه هایی از مهاجرت غیر قانونی به ترکیه اشاره می­ شود:

 1. افرادی که با پاسپورت یا ویزای جعلی به این کشور مهاجرت می­ کنند و یا ویزا دارند. ولی با اتمام اعتبار ویزای خود کشور ترکیه را ترک نکرده اند و نیز برای پناهندگی اقدامی نکرده اند.
 2. افرادی که به عنوان پناهنده در کشور ترکیه حضور دارند، ولی برای سه بار متوالی حضورشان را به اداره مهاجرت اتباع خارجی در ترکیه اعلام نکرده باشند مهاجر غیر قانونی محسوب می ­شوند.
 3. افرادی که با درخواست آنها مبنی بر پناهندگی موافقت نشده، آنها در صورتی که در مدت تعیین شده کشور ترکیه را ترک ننمایند مهاجر غیرقانونی هستند. در صورت عدم ترک کشور ترکیه امکان بازداشت و یا دیپورت این افراد وجود خواهد داشت.
 4. افرادی که در کشور ترکیه اقدام به ارائه درخواست پناهندگی کرده اند، ولی در ورود به ترکیه قوانین مرزی را نادیده گرفته اند. در ارائه اطلاعات هویتی و ملیتی خود کمال صداقت را رعایت نکرده باشند مهاجر غیر قانونی محسوب می­ شوند.
 5. افرادی که حضور آنان در ترکیه امنیت آن کشور را به خطر می­ اندازد. به عنوان مهاجر غیر قانونی به ترکیه شناخته می شوند. بهتر است برای مهاجرت به ترکیه راه های قانونی اخذ اقامت کشور ترکیه را دنیال کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

3.3/5 - (65 امتیاز)

 1. هانی حزابی پور گفت:

  بنده سال ۲۰۱۵قانونی وارد کشور ترکیه شدم لاکن بعد از ۳روز غیر قانونی از ترکیه به سمت یونان رفتم اروپا کشور فلاند لاکن بعد از ۲ماه دوباره بابرگه عبوراز سفارت ایران درفلاند قانونی از فلاند به استانبول ترانزیت اومدم وبعد اهواز لاکن میخوام بدونم الان میتوانم قانونی وارد ترکیه بشم یانه

 2. حسین گفت:

  سلام.یکی از اشناهامون ک پسره مجرده ولی دختره ازدواج کردن ولی به هر حال میخوان باهم باشن اونا میتونن به ترکیه قاچاقی برن .ایا چه مشکلاتی رخ میده براشون

 3. Narges گفت:

  سلام ما یکی از آشناهامون ک پسر مجرد هست قصد دارد با دختری ک عاشقش هست و دختر ب دلایلی ازدواج کرده فرار کنند ب و ترکیه پناه ببرند چگونه میشود؟ ایا امکانش هست یا مشکلی پیش نخواهد امد؟؟

 4. راشدبندری گفت:

  سلام من کارت پایان خدمت دارم ومیخام برم ترکیه لطفا راهنمایی کنید

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   شما برای پاسپورت اقدام کنید و بلیط ترکیه رو بگیرید و از سفرتون لذت ببرید

  2. رسول گفت:

   کارت پایان خدمتت به درد عمت میخوره?

 5. رامین گفت:

  سلام داداش من پایان خدمت ندارم زیر دیپلم هستم کارم ارماتوربندی و قالبندی هست و شغل دومم مکانیک فول حرفه ایی هستم میشه با این حرکت اقامت کرد…لطفا پاسخ دهید ممنون

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   برای کار در ترکیه نیاز به دانش کامل زبان ترکی و همچنین مجوز کار هست البته عده ای بدون مجوز کار شاید در ترکیه کار کنند که مورد تایید و توصیه ما نیست و ممکن هست مشکلاتی رو در صورت محرز شدن فعالیت شما بوجود بیاره

 6. داوود گفت:

  سلام
  من کارت پایان خدمت ندارم
  مجبورم قاچاقی برم ترکیه
  یعنی نمیشه ب این روش اقامت گرفت
  راهنماییم کنید لطفا?

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   در زمینه پناهندگی و قاچاق هیچ خدماتی نداریم

Comments are closed.