پناهندگی, سوئیس

مهاجرت قاچاقی به سوئیس

مهاجرت قاچاقی به سوئیس

مهاجرت قاچاقی به سوئیس یکی از راه­ های ورود به این کشور است که برخی از افراد به علت نداشتن شرایط لازم برای ورود قانونی به این کشور، این راه را برای مهاجرت انتخاب می ­نمایند. در این نوشتار سعی شده است به توضیح مختصری از مهاجرت غیر قانونی به کشور سوئیس و نحوه برخورد دولت سوئیس با افرادی که از این طریق وارد خاک سوئیس شده ­اند پرداخته شود.

مهاجرت قاچاقی به سوئیس

کشور سوئیس در اروپای غربی قرار گرفته است و از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و از جنوب با ایتالیا همسایه است. این کشور یک جمهوری فدرال است و 7.5 میلیون نفر جمعیت دارد و مساحت آن بیش از 41.290 کیلومتر مربع می­ باشد. این کشور دارای 26 ایالت می­ باشد که “کانتون” نامیده می­ شود. پایتخت کشور سوئیس برن است. کشور سوئیس از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می ­شود و دو شهر جهانی زوریخ و ژنو قطب ­های اقتصادی این کشور می ­باشند.

شرایط زندگی و امکانات رفاهی در کشور سوئیس

از امکانات و شرایط رفاهی موجود در کشور سوئیس می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

این کشور از لحاظ شاخص کیفیت، بهترین کشور جهان می ­باشد. کشور سوئیس از زیباترین کشورهای جهان استهمان طور که در بالا هم اشاره شد این کشور از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می­ شود. در این کشور هرکس می­ تواند دین خود را آزادانه انتخاب نماید و در بیان عقیده ­اش هیچ گونه محدودیتی ندارد و به راحتی می­ تواند عقیده­ اش را بیان نماید و مطابق با آن عمل نماید. مهم­ترین بخش کشور سوئیس بانکداری آن می­ باشد و صنعت توریسم از بخش­های مهم اقتصادی این کشور محسوب می گردد. این کشور امنیت بسیار بسیار بالایی دارد، به گونه ­ای که خلاف در آن کمتر دیده می ­شود و قانون در آن جا بسیار سختگیرانه می ­باشد.

این کشور یکی از بهترین مکان ها برای تولد و زندگی است و بعد از دانمارک شادترین مردم، سوئیسی ها می­ باشند.

مزیت­های اقامت در کشور سوئیس

افرادی که اقامت سوئیس را داشته باشند از امکانات رفاهی زیادی برخوردار خواهند شد که در زیر به مواردی اشاره می نمایم:

  • سکونت دائم در ایالت­ های دلخواه کشور
  • برخوردار بودن از امکانات رفاهی
  • داشتن حق رأی و شرکت در انتخابات
  • حق دفاع از قوانین عمومی و فردی
  • برخوردار بودن از شرایط تحصیلی در دانشگاه­ های برتر سوئیس
  • امکان سرمایه­ گذاری و توسعه کسب و کار در سوئیس
  • خرید زمین و خانه
  • امکان دریافت شغل در ارگان­های دلخواه خصوصی و دولتی
  • افتتاح حساب در بانک­های معتبر جهانی
  • امکان زندگی ایده ­آل

مهاجرت به کشور سوئیس

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد این کشور یکی از کشورهای امن دنیا محسوب می­ گردد و به علت این ­که از نظر رفاهی و امکانات بسیار عالی می ­باشد یکی از پر متقاضی ­ترین کشورها برای مهاجرت می ­باشد.

لازم به ذکر است که در این کشور به دلیل مسائل امنیتی محدودیت­ هایی برای مهاجرت وجود دارد و همین امر سبب شده است که مهاجرت به این کشور بسیار مشکل باشد و این امر سبب شده است که افرادی که متقاضی مهاجرت به این کشور هستند به جای متوسل شدن به راه ­های قانونی تصمیم به مهاجرت قاچاقی و غیر قانونی بگیرند.

مهاجرت قاچاقی به سوئیس

مهاجرت قاچاقی نه تنها به کشور سوئیس بلکه به هر کشور دیگری یکی از پرخطرترین راه ­های مهاجرت می ­باشد. بسیاری از افرادی که قصد پناهندگی سوئیس را دارند از طریق کشورهای همسایه مانند ایتالیا و فرانسه بخصوص ایتالیا و از راه ­های زمینی اقدام به این امر می ­نمایند به این صورت که این گونه افراد ابتدا از جنوب ایتالیا وارد خاک این کشور می­ شوند و سپس از طریق دریای مدیترانه و از طریق زمینی خود را به کشور سوئیس می­ رسانند و پس از آن برای پناهنده شدن در این کشور درخواست می ­دهند.

در باب مهاجرت قاچاقی باید این موضوع را مد نظر قرار داد که عده زیادی از این پناهندگان با خطراتی مواجه می ­گردند و متأسفانه در برخی از موارد جان خود را نیز از دست می­ دهند.

پناهندگی در کشور سوئیس

بعد از مهاجرت قاچاقی سوئیس تنها راه­ حل موجود برای ماندن در خاک این کشور پناهنده شدن و یا دارا بودن شرایط پناهندگی می­ باشد. قانون اساسی کشور سوئیس صراحتاً به کنوانسیونی که مربوط به رسیدگی به وضعیت پناهندگان است و هم اکنون نیز در 147 کشور دنیا قابل اجرا می ­باشد، اشاره می­ کند و هم اکنون نیز در این کشور اجرا می ­گردد.

در ماده یکم این کنوانسیون آمده است که برای فردی که در کشور خویش مورد آزار و اذیت قرار دارد و یا در معرض ترس از عواملی همچون ملیت، مذهب و یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و یا بیان عقیده سیاسی قرار دارد و یا تحت حمایت کشور خویش قرار ندارد، تبعه خارجی صادر می­ گردد.

کشور سوئیس کمپ­ هایی را برای افرادی که به صورت قاچاقی وارد این کشور می­ شوند در نظر گرفته است که بعد از سپری شدن مراحل اولیه این افراد را تحت حمایت خود قرار می­ دهد.

بعد از این­ که فرد خود را در این کشور به عنوان پناهنده معرفی کرد، اداره مهاجرت اطلاعات فرد را در Application ثبت می ­نماید البته باید این موضوع را نیز خاطر نشان کرد که معاینات فردی خاص نیز انجام می­ گیرد و جای هیچ گونه سوء استفاده ­ای نیست. به عبارتی مأمورین مربوطه، به بررسی وضعیت افراد می­ پردازند تا متوجه شوند که علت مهاجرت قاچاقی این افراد مورد قبول است یا نه و در صورتی­ که دلایل ذکر شده توسط فرد، مأموران را قانع نکند فرد باید این کشور را ترک نماید.

راه ­های مهاجرت قاچاقی به سوئیس

بیشتر افرادی که به صورت قاچاقی و یا از راه ­های غیر قانونی وارد این کشور می­ شوند از طریق داشتن ویزای توریستی وارد این کشور شده ­اند و بعد از اتمام زمان تعیین شده دیگر به کشور خویش باز نگشته ­اند. بیشتر ساکنان آمریکای جنوبی و مرکزی مانند بولیوی، اکوادور و پرو با اهداف اقتصادی وارد کشور سوئیس می­ شوند و نهایتاً همین اهداف اقتصادی منجر می­ شود که در این کشور اقامت غیر قانونی داشته باشند.

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد کشور سوئیس پناهگاه و یا به عبارتی کمپ­ هایی را برای افرادی که به صورت قاچاقی وارد این کشور شده­اند در نظر گرفته است و این افراد موظف هستند تا زمانی­که درخواست پناهندگی آن­ها مشخص نشده است در یکی از این کمپ­ ها اقامت داشته باشند.

مشکلات مهاجرت قاچاقی به سوئیس

شرایط زندگی برای افرادی که به صورت قاچاقی وارد این کشور می­ شوند بسیار دشوار بوده به گونه­ ای که زندگی این گونه افراد بسیار پیچیده می ­باشد.

افرادی که از کشورهایی همچون آمریکای لاتین، یوگوسلاوی سابق، شرق اروپا و … بدون داشتن مجوز اقامت و به صورت قاچاقی وارد این کشور می­ شوند به دلیل این­ که قانون اتباع خارجه امید کمی برای دادن مجوز اقامت به این گونه افراد می­ دهد مجبور به شاغل شدن در کارهای غیرحرفه ­ای می­ شوند.

افرادی که قاچاقی وارد خاک این کشور شده ­اند حق ندارند از خدمات رفاهی بهره ببرند. البته در مواقع ناچاری بر اساس قانون این کشور حق برخورداری از امکانات رفاهی را خواهند داشت البته با توجه به این­ که سازمانی که برای این گونه از افراد امکانات رفاهی فراهم می­ نماید باید میزان کمک شده را به مقامات گزارش کند خطر بازداشت و حتی اخراج این گونه افراد از این کشور وجود دارد.

لازم به ذکر است که هیچ گونه تبادل اطلاعاتی مابین اداره مهاجرت و مدارس صورت نمی­ گیرد بنابراین کودکانی که مجوز اقامت در این کشور را ندارند می ­توانند در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند.

منبع:سفارت سوئیس

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *