تحصیلی, روسیه

دانشگاه‌های پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

دانشگاههای پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

کشور روسیه با هدف پیشرفت علمی در تمامی رشته از جمله پزشکی به جذب دانشجویان بین المللی، اقدام می کند. از اولین، قدیمی ترین و این روزها می توان گفت: بهترین دانشگاه پزشکی روسیه می توان به دانشگاه سچینوا اشاره کرد. این دانشگاه ارائه دهنده ی رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور می باشد که اعتبار خوبی نیز در سراسر جهان دارد.  سوالی که برای برخی متقاضیان ایرانی پیش می آید این است که آیا دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران هستند؟ و بعد از تحصیل در این دانشگاه ها و دریافت مدرک می توان در ایران به کار مشغول شد یا خیر؟ در ادامه به معرفی دانشگاه های مورد تایید ایران در روسیه می پردازیم.

دانشگاه های مورد تایید علوم پزشکی ایران در روسیه

نام دانشگاه

سایت رسمی

شرایط

1

Lomonosow Moscow State University

https://www.msu.ru

2

Novosibirsk State University

https://www.nsu.ru/n

3

Pavlov FirstSaint Petersburg State medical University

https://www.1spbgmu.ru/ru

4

I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry

https://www.msmsu.ru

فقط دندانپزشکی

5

Sechenov First Moscow State Medical University

https://www.sechenov.ru

فقط داروسازی

دانشگاه پزشکی سچینوا مسکو روسیه

دانشگاههای پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

دانشگاههای پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

دانشگاه پزشکی سچینوا مسکو روسیه، اولین دانشگاه علوم پزشکی مسکو و یکی از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی در روسیه می باشد که در سال ۱۷۵۸ در شهر مسکو به عنوان مرکز پزشکی امپراطوری مسکو تاسیس شد. بعد از ایوان سچنف (کسی که به عنوان «پدر فیزیولوژی روسی» شناخته می شود) یکی از فارغ التحصیلان دکترای امپراطوری مسکو به این نام خوانده شد .

سپس دانشگاه پزشکی سچینوا مسکو روسیه در سال ۱۹۳۰ مستقل شد. بیش از ۶۵ سال است که دانشگاه سچینوا روسیه، آموزش در سطح بین المللی خود را آغاز نموده و در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه سچینوا روسیه در حال تحصیل می باشند. آموزش در دانشگاه سچینوا روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی صورت می گیرد.

دانشگاه سچینوا را از لحاظ کیفیت آموزشی در رشته پزشکی می توان بهترین دانشگاه روسیه خطاب کرد. به همین خاطر شروط معدل بالای ۱۶ دیپلم را برای ورود به کورس پزشکی تعیین نموده است پذیرش به زبان انگلیسی دانشگاه سیچنوا با داشتن شرط معدل به صورت مستقیم انجام می گیرد البته این پذیرش مستقیم بدون امتحان با صلاح دید دانشگاه صادر می شود که در غیر این صورت دانشجو می بایست در آزمون ورودی که شامل دروس زیست شناسی و شیمی نیز می باشد شرکت نموده و حد نصاب نمره را کسب نماید.

دوره کالج و هزینه یکساله کالج

دورهای کالج (پادفک) دانشگاه سیچنوا شامل ۳ دوره می باشد که با توجه به تعیین سطح زبان دانشجو وارد یکی از این دوره ها می شود.

دوره اول: دوره ی کامل زبان(زبان روسی یا انگلیسی) بوده که متقاضی بیسی از این دو زبان نداشته و باید وارد دوره ۹ ماه کالج شود.

دوره دوم: شامل افرادی می باشد که بیس زبان انگلیسی را دارندزمان کالج ۵ ماه می باشد.

دوره سوم: شامل افرادی می باشد که بیس زبان روسی را دارندزمان کالج ۵ ماه می باشد.

شرایط اخذ پذیرش

دانشگاه سیچنوا برای صدور پذیرش اولیه کورس اصلی مبلغ ۲۰۰۰ دلار از متقاضی اخذ کرده و پذیرش را صادر می نماید که بعد از ورود دانشجو و انجام مراحل ثبت نام مبلغ ذکر شده از کل مبلغ نهایی کسر می گردد.

دوره کالج از یکم اکتبر شروع شده تا ۳۰ جون ادامه دارد و زمان شروع کورس اصلی از ماه سپتامبر می باشد.

دانشگاه دولتی لومانوسوف مسکو از دانشگاه های روسیه

دانشگاه دولتی مسکو به عنوان قدیمی ترین، بزرگترین و برترین دانشگاه روسیه شناخته می شود. جدای از کیفیت بالای آموزشی در این دانشگاه،

می توان به ساختمان مشهور و زیبای آن به عنوان دیگر وجه تمایز این دانشگاه اشاره نمود‌ که در سال ۱۷۵۵ میلادی تأسیس شده است.

استقرار اولین دانشگاه و آکادمی روسیه در مسکو به لطف فعالیت های دانشمند برجسته و سرشناس روس میخائل لومانوسوف (۱۷۶۵-۱۷۱۱) امکان پذیر شد.

دانشگاه پزشکی پاولوف

دانشگاههای پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

دانشگاههای پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

دانشگاه پزشکی پاولوف یکی از قدیمی ترین و مهمترین دانشگاه های علوم پزشکی در روسیه می باشد که در شهر زیبای سنت پترزبورگ واقع شده است.

این مرکز نخستین نهاد علمی و آموزشی در روسیه و اروپا بود که زنان می توانستند در آن به تحصیل علوم پزشکی بپردازند.
در سال ۱۹۳۴ میلادی نام دانشمند مشهور و برنده جایزه نوبل “ایوان پاولوف” بر روی دانشگاه نهاده شد.

در حال حاضر دانشجویان این دانشگاه (۵۰۰۰ دانشجو) در ۶۹ گروه آموزشی مشغول به تحصیل می باشند. همچنین دانشگاه پاولوف دارای ۵۶ آزمایشگاه علمی، ۱۱ انستیتو و مرکز تحقیقاتی می باشد و با ۴۳ بیمارستان و کلینیک پزشکی در سنت پترزبورگ همکاری می نماید.

این دانشگاه تنها مرکز آموزش پزشکی در سنت پترزبورگ می باشد که دارای کلینیک پزشکی اختصاصی بوده که همین امر بستر مناسبی جهت یادگیری هر چه بهتر دروس عملی را برای دانشجویان فراهم آورده است.

در حال حاضر ریاست این دانشگاه برعهده پروفسور “سرگئی باگننکو” می باشد. همچنین دانشگاه پاولوف دارای ۴ ساختمان خوابگاهی می باشد که به صورت اتاق‌های ۲ و ۳ نفره در اختیار دانشجویان خارجی و همچنین غیربومی روس قرار داده می شود.

برای آشنایی با سایر دانشگاه های روسیه به مقاله ی  لیست دانشگاه های روسیه  نگاهی بیندازید.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در روسیه

دانشگاههای پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

دانشگاه‌های پزشکی روسیه که مورد تایید ایران هستند

 • دوره ی پزشکی 6 سال و دوره ی دندان پزشکی 5 سال و دوره داروسازی 5 سال می باشد.
 • هزینه ی زندگی دانشجویی در روسیه ماهانه بین 300 – 500 دلار می باشد.
 • تحصیل در روسیه هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد.
 • تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در این کشور به زبان انگلیسی و روسی و داروسازی فقط به زبان روسی می باشد.
 • هزینه تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی سالانه 8000 تا 8500 دلار می باشد و به زبان روسی سالانه 5000 دلار می باشد.
 • افرادی که می خواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند، باید یک دوره ی پاتفک7 تا 10 ماهه قبل از شروع کورس تحصیلی زبان بگذرانند و وارد دانشگاه شوند.
 • یکسال تحصیلی در دانشگاه روسیه 10 ماه طول می کشد ( 1 سپتامبر- 30 ژوئن ) و سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود.
 • فرد متقاضی می بایست ابتدا یک دوره ی 6 تا 9 ماهه را در کالج (پاتفک) بگذراند و سپس وارد دانشکده ی پزشکی شود، که البته این دوره اجبار نمی باشد  و افراد می‌ توانند آزمون پاتفک را در کشور روسیه بدهند و در صورت قبولی این آزمون وارد دانشگاه می شوند.
 • مدارک مورد نیاز پذیرش دیپلم و پیش تجربی یا دیپلم و پیش ریاضی می باشد. متقاضیان می توانند حتی بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی هم افدام نمایند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

سوالات متداول

1.چرا دانشگاه های روسیه را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

 • تسهیلات خوبی که این دانشگاه ها به دانشجویان خارجی می دهند، هزینه ی پایین تحصیل در مقایسه با دانشگاه های اروپایی، بورسیه های متنوع و سطح علمی خوب دانشگاه ها از جمله مزایای تحصیل در روسیه است.

2.پذیرش در دانشگاه ایمانوئل کانت بالتیک به چه صورت است؟

 • دانشگاه فدرال ایمانوئل کانت بالتیک روسیه برای پذیرش از آزمون های ورودی یا بر اساس مطالعه ی رکوردهای تحصیلی گذشته محصلان را پذیرش می کند.

3.کدام دانشگاه های دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران است؟

 • دانشگاه‌های سماشکو و پاولوف دانشگاه های دندانپزشکی موردتایید ایران هستند.

4.امکان کار دانشجویی در تمامی مقاطع تحصیلی روسیه وجود دارد؟

 • در تمامی مقاطع‌، دانشجویان خارجی با داشتن مجوز میتوانند کار کنند.

5.آیا می توان پزشکی و دندانپزشکی را در روسیه به زبان انگلیسی تحصیل کرد؟

 • دروس این رشته ها به زبان های انگلیسی و روسی تدریس می‌شود، اما تنها بخش روسی این دانشگاه ها مورد تایید ایران می باشد.

6.هزینه ی تحصیل در دانشگاه های روسیه چه میزان است؟

 •  در طول ماه میانگین هزینه هر فرد ۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار خواهد بود و در سال باید در حدود ۱۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ دلار هزینه پرداخت شود که این هزینه های متغیر است.

7.مزیت تحصیل دندانپزشکی در روسیه چیست؟

 • در روسیه برای افرادی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارند خوابگاه هایی با هزینه هایی بسیار اندک در نظر گرفته شده است از سویی دیگر این کشور برای ورود هیچ آزمونی برگزار نمی کند.

8.چه کسانی در اولویت دریافت بورسیه دانشگاه های روسیه هستند؟

 •  اولویت اول دانشگاه های روسیه برای بورسیه دادن به افرادی است که می خواهند در دوره دکتری مشغول به تحصیل شوند. امکان گرفتن بورس دکتری نسبت به مقاطع دیگر که نام بردیم بسیار بیشتر است. برای دریافت بورسیه دکتری شما باید خلاصه ای از مقاله خود را به زبان روسیه ترجمه کنید و به دانشگاه مورد نظر خود بفرستید.
به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *