آذربایجان, اقامت

اقامت آذربایجان با خرید خانه

اقامت جمهوری آذربایجان با خرید ملک

طبق قوانین بین المللی و همچنین قوانین کشور آذربایجان یک شهروند خارجی امکان خرید زمین را ندارد، اما طبق قوانین موجود در اغلب کشورها و آذربایجان هر فرد خارجی می‌تواند جهت اخذ اقامت آذربایجان با خرید خانه بصورت یک یا دو دوره‌ی شش ماهه و پس از آن بصورت یکساله با خرید آپارتمانی به ارزش بیش از 100 هزار منات اقدام به اخذ اقامت خود نمایند.

در این مقاله موضوعات زیر را بیان خواهیم کرد:

  • اقامت آذربایجان با خرید خانه.
  • مسکن یارانه‌ای.
  • وضعیت ساخت و ساز در جمهوری آذربایجان.
  • شرکت های طرف قرارداد جهت خرید ملک در باکو.
  • اسناد ضروری برای خرید ویلا.
  • نکاتی درباره خرید ویلا در باکو.
  • هزینه ملک.
  • مسکن اجتماعی در آذربایجان.

 

اقامت آذربایجان با خرید خانه

با خرید ملک در آذربایجان ابتدا از اقامت 6 ماهه و 2 اقامت یک ساله و در مرحله بعد اقامت 5 ساله موقت این کشور استفاده کرد. بعد از گذشتن مدت ( هفت سال و نیم ) برای دریافت اقامت دائمی اقدام نمود .
نکته 1) یکی از شرایط این نوع اقامت پرداخت تمام و کمال پول در ابتدای خرید میباشد.

نکته 3) افرادی که تمایل به خرید اقساطی واحدهای آپارتمانی و نوساز دارند می توانند از پروژه های موجود در شهر باکو استفاده نمایند و پس از پرداخت کامل مبلغ ملک، از اقامت بهره‌مندخواهند شد.
نکته 4) طبق قانون جمهوری آذربایجان فقط کسانی که پاسپورت آذربایجانی دارندحق خرید خانه با رهن یا وام های بانکی را دارند.

مقاله مرتبط: خرید ملک در آذربایجان

مسکن یارانه‌ای

سیستم اعطای مسکن یارانه‌ای که در پرتال دولت الکترونیک باکو ایجاد شده، از سال 2017 میلادی در دسترس عموم قرار گرفته است.
این سیستم تمام اطلاعات ضروری و مورد نیاز جهت ثبت نام برای دریافت آپارتمان با بهترین و ساده‌ترین شرایط را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
پیش‌بینی می شود این سیستم به زودی به بهترین راهکار برای خانه‌دار شدن اقشار کم درآمد و طبقه متوسط آذربایجان تبدیل شود.
در این شیوه، برخلاف اعطای وام‌های معمولی مسکن که تنها توسط چند بانک مورد تایید دولت انجام می‌گیرد، وام‌های مسکن یارانه‌ای با نظارت صندوق اعتبارات آذربایجان پرداخت می‌شود که میزان اعطای این وام‌ها ازسوی بانک عامل باید دستکم 90 درصد هزینه‌های آپارتمان مورد نظر را تحت پوشش قرار دهد.

وضعیت ساخت و ساز در جمهوری آذربایجان

بخش ساخت و ساز در این کشور به دنبال توسعه سریع اقتصادی در اوایل دهه 2000 میلادی به شدت رشد کرد.
در ابتدا، رشد ساخت و سازها بیشتر منحصر به مراکز شهری و مناطق توریستی بود اما کم کم، بخش ساختمان سازی به یکی از بخش‌های اصلی توسعه اقتصادی آذربایجان بدل شد.
از سوی دیگر، رشد تقاضا برای خانه‌های مدرن و جدید مستلزم ساخت آپارتمان‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه بود.

شرکت های طرف قرارداد جهت خرید ملک در باکو آذربایجان

از جمله شرکت های طرف قرارد، شرکت اسکای لند باکو با سازه ی 20 طبقه با واحدهای 1 و 2 و3 خوابه در نزدیکی منطقه هزی اصلانو با 180 واحد با ویوی دریای خزر با امکاناتی از قبیل مهد کودک بچه در ساختمان، آسانسورهای مخصوص ماشین، سازه های مجهز به برق اضطراری و ژنراتور، نگهبانی 24 ساعته، دسترسی به سوپر مارکت و باشگاه ورزشی در خود ساختمان، دسترسی مناسب به مترو هزی اصلانو و … است.
همچنین می توان به همکاری با شرکت های آوی کید اشاره کرد. مجتمع های این شرکت واقع در ینی یا سامال (با سامال جدید) هستند. که در قسمت نسبتا مرتفع شهر واقع شده است. بدیهی است که به دلیل مرتفع بودن آب و هوا و نورگیری مناسب و بی نظیری نسبت به سایر نقاط شهر باکو دارد و شرایط بهتری برای زندگی را داراست.

اسناد ضروری برای خرید ویلا

در باکو برای خرید و فروش و به طور کلی معاملات املاک باید گذرنامه، کارت هویت و یا اقامت موقت، سند تایید مالکیت اموال را همراه خود داشته باشید. این معاملات در جمهوری آذربایجان باید در یک دفتر اسناد رسمی انجام شود. خرید ویلا در باکو برای افراد خارجی، مستلزم داشتن حداقل اقامت موقت در خاک آذربایجان می باشد.

نکاتی درباره خرید ویلا در باکو

برای صاحب خانه شدن در این کشور باید مراحل قانونی خرید و منتقل کردن سند انجام داد. در باکو بیشتر ساخت و سازها به صورت آپارتمانی و مسکونی هستند. اگر امنیت برای شما مسئله بسیار مهمی است، بهتر است در منطقه های مسکونی خانه بخرید.

اگر قصد خرید ویلا در باکو را دارید، بهتر است مناطق ساحلی شهر را انتخاب کنید. این منطقه با مرکز شهر چهل کیلومتر فاصله داشته و همینطور مجتمع های مسکونی زیادی در آن ساخته شده است. از نظر حمل و نقل نیز، دسترسی راحتی به مرکز شهر دارد. خرید ویلا در باکو، وضعیت متفاوتی دارد. به این صورت که در این شهر بالا شهر یا پایین شهری وجود نداشته و فقط در قسمت های قدیمی تر این شهر است که قیمت ها متفاوت و کمی بالا هستند.

هزینه ملک

اگر بخواهیم هزینه خرید ویلا در باکو را به تومان در نظر بگیریم، قیمت هر متر خانه در شهر باکو بین ششصد تا نهصد هزار تومان می باشد. که اگر ویلایی که قصد خرید آن را دارید دارای شرایط خاصی باشد، ممکن است قیمت بالاتر یا پایین تر باشد. اما از نظر اجاره، قیمت ها چندان تفاوتی با تهران ندارد. خرید ملک در باکو ارزان تر بوده و دلیل این ارزانی ها هم قیمت بسیار پایین زمین در باکو می باشد. باکو برای خریداران املاک، یکسری تسهیلات در نظر گرفته است. به خریداران املاک برای واحدهای آماده، تا 80% وام بانکی ارائه می شود. همینطور میتوان با سی درصد از قیمت ملک از راه تسهیلات بانکی، آن را خریداری کرد.

مسکن اجتماعی در آذربایجان

سیاست‌های مسکن اجتماعی در جمهوری آذربایجان عمدتا روی رفع مشکلات مسکن اقشار آسیب‌پذیر نظیر پناهجویان، آوارگان، معلولان جسمی و مجروحان جنگی متمرکز شده است. در همین راستا، سازمان‌ها و نهادهایی نظیر کمیته دولتی در امور پناهجویان و آوارگان جنگی، وزارت حفاظت اجتماعی و صندوق اعتبارات مسکن، به این امور رسیدگی می‌کنند.اتحادیه مسکن دولتی آذربایجان که به تازگی راه‌اندازی شده است. این اتحادیه تحت نظارت مستقیم ریاست‌جمهوری این کشور فعالیت می‌کند. علاوه بر تقویت بخش ساخت و ساز در اقتصاد این کشور، وظیفه رسیدگی به وضعیت مسکن مردم را نیز بر عهده دارد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *