پناهندگی, فرانسه

درخواست پناهندگی در فرانسه

درخواست پناهندگی در فرانسه

درخواست پناهندگی در فرانسه

در سال های اخیر با توجه به سخت تر شدن اخذ ویزا از کشورهای چون فرانسه درخواست پناهندگی در فرانسه افزایش یافته و از طرفی در قوانین جدی به صورت سختگیرانه با این موضوع برخورد می کنند. مهاجرت غیر قانونی به فرانسه بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمیشود اما راه های قانونی و مطمئن تری برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد مانند تحصیل در فرانسه  و کار در فرانسه و  ازدواج در فرانسه و سرمایه گذاری در فرانسه.

پناهندگی چیست؟ و به چه افرادی پناهندگی تعلق میگیرد؟

پناهندگی، یکی از چندی طریق مهاجرت به فرانسه می باشد اما تفاوتی که با سایر روش ها دارد این است که مهاجرت از طریق پناهندگی به صورت غیر قانونی می باشد که به طبع عوارض بعدی و سختی را به دنبال دارد.درخواست پناهندگی در فرانسه برای بیشتر افرادی مورد قبول واقع می شود که به دلایل سیاسی ، نژادی، مذهبی، ملیت و یا حتی آزادی خواهی در کشور محل زندگی خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و همچنین برای بعضی از افراد که بدون تابعیت هستند میتوانند درخواست پناهندگی در فرانسه را بدهند.درخواست پناهندگی شما می بایست قبل از گذشت 120 روز اقامت خود در فرانسه انجام شود.
در ابتدای کار می بایست برای پر کردن فرم درخواست به (PADA) مراجعه کنید.

PADA چیست؟

PADA اتحادیه رسیدگی به درخواست پناهندگی در فرانسه بوده و یک سازمان جدا می باشد که از پناهندگان حمایت می کند.
نمایندگان PADA به افراد پناهنده برای گذراندن مراحل درخواست پناهندگی کمک می کنند، با این حال تصمیم نهایی برای پذیرش درخواست پناهندگان بر عهده PADA نیست.
مرحله بعدی که پس از درخواست از طریق PADA، مراجعه به دفتر استانداری و ملاقات و مصاحبه با استانداری فرانسه می باشد که از طریق اثر انگشت سوابق فرد به صورت قانونی رسیدگی شود و همچنین مدارک و پاسپورت وی مورد بررسی قرار می گیرد.
در استانداری باید هویت دقیق خود و علت درخواست پناهندگی در فرانسه را اعلام کنید، چرا که در صورت دادن اطلاعات غلط شخصی و مسیری پیموده شده، ارائه مدارک شناسایی تقلبی، آگاهی از اینکه بیش از 120 روز است که در فرانسه هستید و صورت عدم همکاری درست، درخواست شما در همین مرحله متوقف می شود و شما هیچ گونه حق اعتراضی در این مورد نخواهید داشت.

در صورت نبودن هیچ گونه مغایرتی در مصاحبه و پرونده شما و در صورت تایید صلاحیت شما توسط استانداری، مدارک شما برای درخواست پناهندگی، به اداره پناهندگی فرانسه ارسال می شود.
پس از گذراندن مراحل درخواست پناهندگی در فرانسه شخص باید به مدت زمان 2 الی6 ماه به صورت موقت در فرانسه بماند و منتظر باشد تا نتیجه درخواست پناهندگی وی از طریق اداره پناهندگی فرانسه ( OFPRA) اعلام شود و قبل از اعلام نتیجه اقامت موقتی وی توسط PADA تمدید می شود.
پس از اعلام نتایج برخی از متقاضیان در صورت رد درخواست، آنها موظف هستند که به وطن خود برگردند اما برخی همچنان می توانند درخواست تجدید نظر بدهند.

اما چه کسانی نمی توانند درخواست تجدید نظر بدهند؟

افرادی که شهروند یک کشور امن می باشند با درخواست پناهندگی آنها در فرانسه موافقت نمی شود و پناهندگی برای این افراد تعلق نمی گیرد و حتی در صورت امکان تجدید نظر همچنان با درخواست آنها موافقت نمی شود.
برای افرادی که در خواست تجدید نظر می دهند، درخواست آنها توسط قاضی پرونده مورد بررسی مجدد قرار میگیرد و نتیجه بررسی دوباره می بایست بعد از حدود 4 الی 5 هفته اعلام شود.
برخی از افراد که با درخواست پناهندگی آنها در فرانسه موافقت شده است مدرکی مبنی برد تایید درخواست از طرف استانداری اعطا می شود که شخص بر اساس این مدرک یک ماه فرصت دارد تا به روند پرونده خود رسیدگی کند و فراموش نکنید که این مدرک را باید همیشه نزد خود داشته باشید تا در مواقع ضروری دچار مشکل نشوید، در واقع این مدرک نشان دهنده این است که شما متقاضی پناهندگی در فرانسه هستید.
مدرک ارائه شده توسط استانداری قابل تمدید می باشد و شما موظف هستید بعد از پایان مدت زمان اعلام شده با همراه داشتن مدارک زیر برای تمدید اعتبار به استانداری فرانسه مراجعه کنید.

مدارک لازم برای تمدید مدرک ارائه شده از سمت استانداری

– تایید درخواست پناهندگی  ( اصل مدرک)
– نامه و یا رسید ثبت درخواست پناهندگی در سازمان پناهندگی فرانسه
– دو قطعه عکس
– آدرس محل سکونت
تمدید در این مرحله و برای بار دوم به مدت 9 ماه برای شما اعتبار خواهد داشت و بعد از پایان دومین تمدید مدرک تایید پناهندگی هر 6 ماه نیاز به تمدید دوباره دارد.
در صورتی که در طی مدت زمان سپری شده و رسیدگی به ادامه مراحل درخواست پناهندگی دائم مورد تایید سازمان پناهندگی کشور فرانسه قرار نگیرد، مدرک تایید اولیه شما دیگر تمدید نمی شود.
در ضمن پس از گذشت 9 ماه از پناهندگی شما در فرانسه می توانید مشغول به کار شوید، در صورتی اجازه کار داشته باشید، برای گرفتن مجوز کار شما می بایست کارفرما پیدا کنید و با وی قرارداد کاری ببندید و همراه با قرار داد کاری به استانداری مراجعه کنید و از این طریق اجازه کار کردن در کشور فرانسه را بگیرید.

محل اقامت پناهندگان

کسانی که برای پناهندگی به فرانسه مراجعه می کنند ، اداره مهاجرت فرانسه موظف است که محلی برای اقامت آنها در نظر بگیرد و آنها را برای اقامت موقت در آن مکان مورد حمایت قرار دهد و در صورتی که در این محل های مورد نظر جای خالی وجود نداشته باشد خانه هایی از طرف اداره مهاجرت فرانسه معرفی می شود که فرد برای خود مسکن یا محل اقامتی را پیدا کند.

هزینه

در طی مدت زمانی که پرونده فرد متقاضی از طریق سازمان مهاجرت فرانسه مورد بررسی قرار می گیرد افراد از طریق این سازمان کمک های مالی را دریافت می کنند که این کمک مالی به صورت ماهانه به حساب بانکی آنها در این کشور واریز خواهد شد.
هزینه کمک مالی برای افرادی که دارای مدرک تایید درخواست پناهندگی هستند برای یک فرد به صورت روزانه مبلغی در حدود6.80 یورو محاسبه می شود.
البته شایان ذکر است که این کمک هزینه تا مدتی که درخواست شما مورد بررسی قرار می گیرد به حساب بانکیتان واریز می شود در صورت عدم موافقت دیگر شما مشمول دریافت کمک هزینه نخواهید بود.
در نهایت پس از گذشت مدت زمان زیاد و با تحمل سال ها سختی های فراوان در صورت تایید شدن درخواست پناهندگی در فرانسه ، افراد موفق به اخذ اقامت دائم فرانسه شده و میتوانند به تحصیل و کار و زندگی بپردازند.

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید  و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: سفارت فرانسه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *