اقامت, انگلستان, پناهندگی

اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

یکی از راه های مهاجرت به انگلستان اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی به این کشور اروپایی است. همه ساله تعداد زیادی از افراد علاقه مند هستند که از راه های گوناگون جهت دریافت امکان اقامت و مهاجرت به کشور انگلستان مبادرت ورزند. در بین شیوه های گوناگونی که پیش روی افراد متقاضی وجود دارد اخذ تابعیت کشور انگلستان از طریق پناهندگی را می توان برشمرد. گفتنی است اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی یکی از پرخطرترین و دشوارترین راه هایی می باشد که یک فرد می تواند به منظور اقامت در کشور انگلستان به آن متوسل شود. در این فرصت در نظر داریم به مسائلی که در رابطه با موضوع اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی مطرح است بپردازیم.

دلایل تقاضای اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

حقوقدانان بین المللی عقیده دارند اخذ تابعیت انگلستان به واسطه پناهندگی به این کشور کاری بسیار ریسک پذیر است. به این دلیل که ممکن است فردی که متقاضی پناهندگی است بعد از سپری نمودن مراحل دشوار و سخت موفق به کسب اقامت یا تابعیت کشور انگلستان نشود. در نتیجه تلاش های بسیاری که فرد متقاضی در این راه انجام داده و زحمات بسیاری که متحمل می گردد بی ثمر خواهد ماند.

اساسا کسانی که به دلایل گوناگون از جمله فعالیت های سیاسی، تبعیض های نژادی و مذهبی، جنگ و … از امنیت جانی لازم جهت ادامه زندگی در کشور خود برخوردار نیستند اقدام به پناهندگی به سایر کشورها می کنند. در چنین شرایطی فرد متقاضی تصمیم می گیرد جهت مهاجرت به کشورهای دیگر اقدام نموده و از این راه امکان اقامت و زندگی در کشور مربوطه با شرایط مناسب به لحاظ امنیتی، اقتصادی و اجتماعی را به دست آورد. افرادی که متقاضی پناهندگی به این کشور هستند می بایست درخواست خود را به وزارتخانه ای که در داخل کشور انگلستان قرار دارد ارائه نمایند.

در این خصوص اداره مرزبانی کشور انگلستان وظیفه دارد که بررسی های لازم را راجع به درخواست پناهندگی فرد متقاضی انجام دهد تا در نهایت مشخص شود که شخص واجد شرایط لازم جهت اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی می باشد یا خیر.

روش درخواست اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

آن دسته از متقاضیانی که در نظر دارند نسبت به اخذ تابعیت انگلستان درخواست دهند قادر خواهند بود به روش های زیر وارد عمل شوند:

فرد متقاضی پناهندگی می تواند درخواست خود را به افسر اداره مهاجرت که در محوطه های ورودی کشور انگلستان نظیر فرودگاه ها، مرزهای زمینی، بنادر دریایی و … حضور دارد ارائه دهد.

فرد متقاضی می تواند جهت ارائه درخواست خود مبنی بر اخذ تابعیت انگلستان به نزدیک ترین اداره مرزبانی که در کشور انگلستان وجود دارد مراجعه نموده و تقاضای خود را مطرح نماید.

کسانی که متقاضی پناهندگی به این کشور هستند این امکان را دارند که از طریق پست درخواست پناهندگی خود را ارائه نمایند. این مورد به کودکانی تعلق می گیرد که امکان مراجعه حضوری را ندارند.

لازم به ذکر است درخواست لازم جهت اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی باید به محض ورود به انگلستان ارائه شود.

روند پناهندگی در کشور انگلستان

کسانی که متقاضی اخذ تابعیت انگلستان به روش پناهندگی هستند در مراکز مخصوصی که به مردان و زنان پناهنده اختصاص داده شده است پناه داده می شوند. امکاناتی که در مراکز نگهداری پناهندگان وجود دارد در سطح بسیار پایینی قرار دارد. از آنجایی که تعداد افرادی که متقاضی اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی هستند بسیار زیاد می باشد روند کار جهت بررسی پرونده های پناهندگان به کندی صورت می پذیرد. آن دسته از افراد متقاضی که به زبان انگلیسی تسلط ندارند می توانند تقاضای مترجم کنند. طی مصاحبه ای که در اداره مهاجرت به منظور بررسی وضعیت متقاضیان انجام می گیرد سوالاتی از آنها پرسیده می شود که در رابطه با موارد زیر است:

زمان، مکان و نحوه ورود این افراد به خاک کشور انگلستان

دلایلی که افراد تقاضای پناهندگی در کشور انگلستان را دارند، دلایلی که به موجب آن از بازگشت فرد متقاضی پناهندگی به کشورش جلوگیری می شود از جمله اعدام، حبس ابد، شکنجه و … پناهندگان می بایست در رابطه با وضعیت کشورشان و پناهندگی خود به طور کامل توضیح دهند.

در صورتی که در مراحل گوناگون روند بررسی پناهندگی تناقضی مشاهده شود به طور قطع تقاضای افراد جهت پناهندگی در انگلستان مردود اعلام خواهد شد. در ضمن فرد پناهنده می بایست اسناد و مدارکی را که صحت دلایل پناهندگی او را تایید می کند ارائه دهد.

در مرحله بعد تمامی ادعاها و اظهاراتی که فرد پناهنده بیان کرده است در یک سند درج شده و یک نسخه از آن به پناهنده داده می شود. همچنین به منظور صدور کارت پناهندگی از کلیه پناهندگان عکس و اثر انگشت گرفته می شود.

برخی از پناهندگان نیز نامه ای دریافت می کنند که اجازه اقامت و زندگی به صورت موقت در کشور انگلستان را برای آنها فراهم می سازد. این گروه از پناهندگان موظفند در زمان های مشخصی از طریق مراجعه به مرکز مورد نظر حضور خود را اعلام کنند.

چنانچه مقامات مربوطه اسناد و مدارک دیگری را تقاضا کنند فرد متقاضی تنها ۵ روز مهلت دارد که نسبت به تهیه و ارائه به موقع آنها اقدام نماید. در صورتی که با درخواست پناهندگی فرد متقاضی موافقت گردد وی قادر خواهد بود به همراه بستگان خود به مدت ۵ سال در کشور انگلستان اقامت کند و بعد از اتمام ۵ سال نیز این امکان را خواهد داشت که جهت اخذ اقامت دائم کشور انگلستان اقدام کند. به کار در انگلستان و تحصیل در انگلستان و یا سرمایه گذاری در انگلستان بپردازند

رد درخواست اخذ تابعیت انگلستان

در اغلب موارد درخواست افراد جهت اخذ تابعیت کشور انگلستان از طریق پناهندگی مورد پذیرش دولت انگلستان قرار نگرفته و مردود اعلام می شود. از همین رو دولت انگلستان مهلتی را جهت تجدید نظر در پرونده پناهندگی متقاضیان تعیین می کند. زمانی که تقاضای افراد مبنی بر پناهندگی به کشور انگلستان رد می شود آن‌ها می توانند به طور داوطلبانه انگلستان را ترک کنند ولی تصمیم نهایی و صادر نمودن آن به منظور  اخذ پناهندگی در کشور انگلستان می بایست از طرف مقام مسئول تجدید نظر صورت پذیرد. چنانچه پذیرش پناهندگی رد شود فرد پناهنده موظف خواهد بود که از انگلستان خارج شود. در غیر این صورت فرد به هیچ شکلی مشمول کمک های مالی و یا حمایت های دولتی و اجتماعی نخواهد بود و در کشور انگلستان رها می شود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *