اقامت, ایتالیا

اخذ تابعیت کشور ایتالیا

تابعیت کشور ایتالیا

قوانین و مقررات مربوط به اخذ تابعیت کشور ایتالیا همانند بسیاری از کشورهای مختلف اروپایی در اصل مبتنی بر سیستم خون و در فرع مبتنی بر سیستم خاک است. به این صورت که در سیستم خون کودک به محض تولد از یک پدر و مادر ایتالیایی تابعیت کشور ایتالیا را به دست خواهد آورد. در واقع در سیستم خون تابعیت از طریق نسب به کودک منتقل می ­شود خواه این کودک در داخل خاک کشور ایتالیا به دنیا آمده باشد خواه خارج از آن.

در سیستم خاک چنانچه کودک از یک پدر و مادر خارجی در داخل کشور ایتالیابه دنیا آمده باشد می ­تواند تابعیت کشور ایتالیا را اخذ نماید. اما به غیر از تولد در خاک ایتالیا و یا تولد از یک پدر و مادر ایتالیایی روش های دیگری نیز برای اخذ تابعیت کشور ایتالیاوجود دارد که در این نوشتار به توضیح این روش ها پرداخته می­شود.

راه های اخذ تابعیت کشور ایتالیا

تابعیت کشور ایتالیا از طریق اعمال سیستم خون

همانگونه که بیان شد تولد یک کودک از پدر و مادر ایتالیایی در هر نقطه ­ای از دنیا تابعیت کشور ایتالیا را برای وی به دست خواهد آورد. این کودک چنانچه در خارج از قلمرو ایتالیا متولد شده باشد برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا علاوه بر آن که باید به سن 18 سالگی برسد، باید دو سال در این کشور اقامت داشته، به خدمت سربازی رفته و یا در یکی از مراکز خدمات عمومی در ایتالیا مشغول به کار شود.

از طرفی اگر کودکی در داخل خاک ایتالیا از پدر و مادری بدون تابعیت و یا پدر و مادری نامعلوم به دنیا آید تابعیت کشور ایتالیا را به دست خواهد آورد. لازم به ذکر است والدینی که تابعیت مشخصی به غیر از تابعیت کشور ایتالیا را دارند و فرزند خود را در کشور ایتالیا به دنیا می­ آورند به صورت خودکار تابعیت کشور ایتالیا را اخذ نمی­ نمایند.

از طریق ازدواج

طبق قانون جدید کشور ایتالیا مصوب سال 2009 میلادی زمانی که یک تبعه خارجی با یک تبعه ایتالیاییازدواج کند می­تواند بعد از دو سال اقامت برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا اقدام نماید و تابعیت از طریق ازدواج را بدست آورد. برای زوجی که دارای فرزند یا فرزند خوانده هستند مدت دو ساله اقامت به یک و نیم سال کاهش پیدا خواهد کرد.

البته ازدواج با یک تبعه ایتالیایی نیازمند درخواستی مبنی بر اخذ تابعیت کشور ایتالیا می­ باشد و تا زمانی که فرد درخواست خود و مدارک مورد نیاز را ارائه نکند به او تابعیت داده نخواهد.

از طریق تقاضا

ممکن است شخصی که از طریق تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، پناهندگی و … وارد کشور ایتالیا می شود با توجه به شرایط و امکاناتی که در این کشور در زمینه شغلی، تحصیلی، سرمایه گذاری، بهداشتی و درمانی و …  وجود دارد بعد از مدتی بخواهد اقامت و تابعیت این کشور را کسب نماید.

این فرد چنانچه به مدت 10 سال و به صورت قانونی در این کشور اقامت کرده باشد و در این مدت مرتکب هیچ جرم و جنایتی نشده باشد و از تمکن مالی مناسبی نیز برخوردار باشد می­ تواند برای کسب اقامت دائم ایتالیا و تابعیت کشور ایتالیا اقدام نماید.

لازم به ذکر است افراد خارجی که یکی از اجدادشان مانند: پدر بزرگ و یا مادربزرگشان در کشور ایتالیا متولد شده باشند می ­توانند برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا اقدام نمایند.

چه عواملی باعث از دست دادن تابعیت کشور ایتالیا می­ شود

معمولاً از دست دادن تابعیت کشور ایتالیا به دو طریق انجام می­ شود:

ترک ارادی و اختیاری تابعیت کشور ایتالیا

در صورتی که فرد خود بخواهد تابعیت کشور ایتالیا را از دست بدهد به محض تصمیم خود مبنی بر ترک تابعیت و یا تحصیل تابعیت کشوری دیگر تابعیت کشور مورد نظر را از دست خواهد داد. قانون تابعیت کشور ایتالیا اجازه این کار را صادر کرده است.

از دست دادن تابعیت کشور ایتالیا به صورت غیر ارادی (سلب تابعیت کشور ایتالیا)

این دسته افراد خود مایل نیستند که تابعیت کشور ایتالیا را از دست بدهند اما، با به وجود آوردن شرایط و یا انجام کاری مجبور به ترک تابعیت این کشور می­ شوند. ترک تابعیت در این روش بدون اراده و میل فرد انجام می ­پذیرد.

از جمله عواملی که باعث سلب تابعیت کشور ایتالیا می ­شود عبارتند از:

افرادی که با خواست و اراده خود به خصوص در زمان جنگ در ارتش کشوری دیگر استخدام می ­شوند.

افرادی که تابعیت کشوری را که با کشور ایتالیا در جنگ است کسب کرده باشند.

مزایای اخذ تابعیت کشور ایتالیا

کسانی که موفق به اخذ تابعیت کشور ایتالیا می­ شوند می ­توانند از حقوق شهروندی کشور ایتالیا مانند: برخورداری از حق تحصیل رایگان، برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی، اخذ پاسپورت کشور ایتالیا و … بهره مند شوند.

لازم به ذکر است متقاضیان تابعیت کشور ایتالیا می ­توانند علاوه بر روش های فوق با داشتن یکی از شرایط زیر برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا اقدام نمایند:

  • چنانچه در استخدام نیروهای مسلح حکومت ایتالیا باشند.
  • چنانچه در مشاغل دولتی ایتالیا مشغول به کار باشند.
  • قبل از رسیدن به سن 18 سالگی حداقل به مدت 2 سال در کشور ایتالیا اقامت داشته باشند. این افراد می ­توانند با ارائه یکی از مدارک زیر که ادعای اشتغال در مشاغل دولتی، استخدام در ارتش و یا اقامت دو ساله در ایتالیارا اثبات می­ کند تابعیت کشور ایتالیا را اخذ نمایند.
  • ارائه شناسنامه
  • ارائه گواهی اشتغال
  • ارائه گواهی که نشان دهنده اقامت دو ساله قبل از رسیدن به سن 18 سالگی است.

فردی که خواهان به دست آوردن تابعیت ایتالیایی است باید از طریق شهردار محل زندگی یا از طریق کنسولگری کشور ایتالیا به وزیر کشور مالیات امتیاز بپردازد. همچنین وفاداری این فرد باید از طریق مطالعه قانون اساسی این کشور و سوگند یاد کردن روشن شود. تابعیت کشور ایتالیا مستلزم صرف وقت فراوانی است و نیازمند شکیبایی و صبر فراوانی است.

مدارک مورد نیاز

برای اخذ تابعیت کشور ایتالیا ارائه 14 مدرک لازم است. این مدارک غالباً در روی کاغذ با ترجمه رسمی و به صورت قانونی ارائه می­ شوند. لیستی از مدارک مورد نیاز به صورت آنلاین به سایت وزارت کشور وارد می ­شود. این وزارت بعد از بررسی دقیق مدارک نتیجه را معمولاً پس از 18 ماه از زمان درخواست اعلام می­ نماید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *