تحصیلی, روسیه

دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو

دانشگاه فیزیک و فناوری مسکو

انستیتو فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) از جایگاه بسیار معتبری در داخل و خارج کشور مسکو برخوردار است. این دانشگاه که به نام موسسه PhysTech هم شناخته می شود یکی از دانشگاه های برتر این کشور در زمینه های فناوری و فیزیک است.

در موسسه فیزیک و فناوری مسکو متخصصان نظری و کاربردی رشته های فیزیک، ریاضی و سایر رشته های مرتبط در کنار هم جمع شده اند تا در یک محیط علمی بین رشته ای به طور کامل در زمینه های مختلف تحقیق کنند.
بدیهی است که علاقه مندان به فیزیک و فناوری این دانشگاه را به عنوان یک دانشگاه ایده آل برای تحصیل می دانند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله همه چیز را درباره انستیتو فیزیک و فناوری مسکو مورد بررسی قرار دهیم.

درباره انستیتو فیزیک و فناوری مسکو

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های برتر روسیه است که در سطح دنیا به عنوان یک دانشگاه پیشرو در حوزه فناوری مورد توجه قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ میلادی و در ابتدا در اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شده بود.

تعداد دانشجویان انستیتو فیزیک و فناوری مسکو در حال حاضر ۷ هزار و ۵۰۰ نفر و تعداد دانشجویان خارجی آن ۶ ۱۸۰ نفر است. تعداد رشته های اصلی که در این دانشگاه تدریس می شوند ۱۱ رشته و تعداد دانشکده‌های آن ۱۴۶ است. تعداد ۳۴۰۰ استاد مجرب هم از داخل کشور روسیه و همچنین کشورهای اروپایی در این موسسه مشغول به تدریس هستند.

این دانشگاه از سال ۲۰۱۲ که پروژه ۱۰۰۵ شروع شد، در این پروژه قرار داشته است. پروژه ۱۰۰۵ طرحی است که بر طبق آن دانشگاه روسیه باید در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد و انستیتو فیزیک و فناوری مسکو موفق شده است به این هدف برسد.

با شیب تندی که انستیتو MIPT در جهت پیشرفت خود گرفته است انتظار می‌رود که در چند سال آینده بتوانند جزو صد دانشگاه برتر جهان باشد. قابل توجه است که فارغ التحصیلان این دانشگاه نسبت به دانشگاههای دیگر بیشتر جذب بازار کار در حوزه تخصص خود می شوند.

این موسسه فارغ‌التحصیلان قدرتمند زیادی را تربیت کرده است که در همه جای جهان پخش شده اند. این افراد شامل بازرگانان، سیاستمداران، دانشمندان و هنرمندان مختلفی بوده است که جوایز معتبر بین المللی از جمله نوبل دریافت کرده اند.

درباره انستیتو فیزیک و فناوری مسکو

اصول انستیتو فیزیک و فناوری مسکو

کاپیتسا در سال 1946 در نامه خود اصولی برای سیستم موسسه Phystech آورده است. خلاصه این اصول به این شرح است:

 • افراد جوان، بااستعداد و خلاق باید به طور دقیق انتخاب شوند دانشمندان برجسته باید در آموزش دانشجویان درگیر باشند
 • شیوه آموزشی باید خلاقانه باشد دانشجویان باید ترغیب به پرورش انگیزه شوند و نباید تحت آموزش های غیرضروری قرار بگیرند.
 •  آموزش انستیتو فیزیک و فناوری مسکو باید در فضای مهندسی خلاق و تحقیق صورت گیرد و از بهترین آزمایشگاه های موجود در کشور استفاده شود.
 • موسسه Phystech در علم ریاضیات به آموزش بنیادی گسترده می پردازد. همچنین در سال های کارشناسی فیزیک نظری و تجربی به صورت بنیادی و گسترده آموزش داده می شود، کارهای تحقیقاتی موسسه فیزیک و فناوری مسکو در موسسات تحقیقاتی آکادمی علوم این کشور انجام می شود.

اصول انستیتو فیزیک و فناوری مسکو

دانشکده های موسسه Phystech

دانشکده های انستیتو فیزیک و فناوری مسکو عبارتند از:

 •  دانشکده الکترونیک کوانتومی و فیزیکی
 •  دانشکده عمومی و فیزیک کاربردی
 •  دانشکده هوا و مهندسی پرواز
 •  دانشکده فیزیک مولکولی و شیمیایی
 •  دانشکده مشکلات فیزیک و انرژی
 •  دانشکده هواشناسی و تحقیقات فضایی
 •  دانشکده کنترل و ریاضیات کاربردی
 •  دانشکده مهندسی سیستم ها
 •  دانشکده نوآوری و فناوری پیشرفته
 •  دانشکده بیولوژیک و فیزیک پزشکی
 •  دانشکده علوم زیستی و اجتماعی

پذیرش در انستیتو فیزیک و فناوری مسکو

دانش آموزانی که دوست دارند در این دانشگاه تحصیل کنند پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان زمانی که تنها ۱۷ سال دارند به آن مراجعه می کنند، به طور سنتی این دانش آموزان می بایست در امتحانات کتبی و شفاهی و در ریاضیات و فیزیک امتحان می‌دادند، مقاله می نوشتند و نیز با دانشکده مصاحبه می‌کردند.

مصاحبه مهمترین بخش روند انتخاب دانشجو در انستیتو فیزیک و فناوری مسکو بوده است، اما در سال‌های اخیر تغییراتی در نحوه پذیرش این دانشگاه به وجود آمده است. امتحان شفاهی حذف شده است، اما مصاحبه همچنان به قوت خود باقی است.

دانش آموزانی که در مسابقات ملی فیزیک و ریاضی خوب عمل کرده اند می توانند بدون امتحان وارد انستیتو MIPT شوند و تنها کاری که باید انجام دهند مصاحبه است. مطابق با سیستم آموزش اتحاد جماهیر شوروی این دانش آموزان به طور رایگان در این دانشگاه تحصیل می کنند. همچنین دانشجویان برتر می توانند از بورسیه های تحصیلی کوچک برخوردار شوند. این بورسیه‌ها از سال ۲۰۱۲ بین 80 تا ۱۰۰ دلار در ماه بوده است.

مسکن ارزان هم در دانشگاه به این دانشجویان اختصاص داده می شود تا آن‌ها بتوانند به طور تمام وقت در آن تحصیل کنند.
دانشجویان خارجی هم می توانند در آزمون ورودی انستیتوی فیزیک و فناوری مسکو شرکت کنند و توانایی خود را محک بزنند. این آزمون به صورت آنلاین برگزار می شود.

در این دانشگاه معمولاً ۶ سال طول می‌کشد تا دانشجو بتواند فارغ التحصیل شود. برنامه درسی سال اول معمولاً شامل دوره های اجباری است و روی ریاضیات فیزیک و انگلیسی تاکید دارد. در سه اول بین دانشکده‌های مختلف تفاوتی وجود ندارد. سه سال آخر دانشگاه رشته ها اختصاصی ارائه می شوند.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در این موسسه با توجه به رشته های روسی زبان و انگلیسی زبان متفاوت است. اگر می خواهید در دوره کارشناسی و در برنامه‌های روسی زبان شرکت کنید هزینه تحصیل شما حدود ۵ هزار دلار در سال و اگر بخواهید دوره کارشناسی را برای رشته های انگلیسی زبان بگذرانید ۶ هزار دلار در سال خواهد بود.

چنانچه می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد به زبان روسی تحصیل کنید همان هزینه ۵۰۰۰ دلار یا بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار را پرداخت خواهید کرد و چنانچه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تحصیل کنید حدود بین ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال هزینه نیاز صرف خواهید کرد.

لازم به ذکر است که انستیتو فیزیک و فناوری مسکو بورسیه های مختلفی را به دانشجویان داخبی و خارجی ارائه می ‌دهد. این بورسیه‌ها پتانسیل عملکرد انستیتو MIPT را نشان می‌دهد، اما توجه داشته باشید که بورسیه‌ها منوط به رقابت های سخت است، این دانشگاه حتی بورسیه دولتی هم به دانشجویان ارائه می‌دهد.

برای مطالعه بیشتر به مقاله ی شرایط تحصیل در دانشگاه ملی مسکو نگاهی بیاندازید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *