تحصیلی, روسیه

دانشگاه بائومان مسکو، از امکانات تا تحصیل

دانشگاه بائومان مسکو، از امکانات تا تحصیل

دانشگاه بائومان مسکو دانشمندان زیادی را در رشته های گوناگون از جمله: صنایع هواپیمایی و موشکی و صنایع سنگین جهان تربیت کرده است. این دانشگاه ۱۷۵ ساله با بیشتر از ۸۰ دانشگاه برتر در سراسر جهان رابطه بین المللی دارد. این موضوع باعث شده است تا دانشجویان خارجی زیادی علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه شوند. در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره دانشگاه بائومان مورد بررسی قرار دهیم.

درباره دانشگاه بائومان مسکو

دانشگاه فنی بائومان در سال 1899 میلادی توسط میخائیل واسیلویچ لومونسف و به دستور ژوزف استالین تاسیس شده و در آن زمان نخستین دانشگاه روسیه بوده است. این دانشگاه در شهر مسکو، پایتخت کشور روسیه، در بالای یک تپه قرار گرفته است. این تپه به نام تپه گنجشکان معروف است. دانشگاه بائومان مسکو از لحاظ معماری یکی از دانشگاه های با عظمت و بسیار زیبای جهان محسوب می شود این معماری به سبک گوتیک و باروک بنا شده است.

دانشجویان می توانند در این دانشگاه به مطالعه ۱۱ رشته اصلی فنی بپردازند. دانشگاه فنی بائومان ۱۲۴ دانشکده، حدودا 31772 دانشجو و 2600 استاد دارد. دانشگاه بائومان روسیه برای دانشجویان اختصاصی دوره پادفک برگزار می کند. دوره پادفک دوره ای برای مطالعه دروس تخصصی مانند: شیمی، ریاضی، فیزیک و زیست به زبان روسی است. هر رشته تحصیلی دوره پادفک خاص آن رشته را دارد.

البته اگر قرار باشد به زبان انگلیسی تحصیل کنید نیازی به دوره پادفک نخواهید داشت.

کسانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند در رشته های فنی، مهندسی، فضایی، تجارت و شغل های پرکاربرد دیگر به کار مشغول می شوند. این دانشگاه موفق شده است فارغ التحصیلان زیادی را تربیت کند که به کسب مقام های مختلف علمی در سطح جهانی رسیده اند.

از جمله این افراد می توان به نام های زیر اشاره کرد:

  •  سرگی پاولویچ کارالیف که سرپرست پروژه های فضایی و اولین رهبر سازمان هوا فضای اتحاد جماهیر شوروی بوده است
  • ولادیمیر سولوویف که در اولین ایستگاه فضایی جهان اولین فضانورد بوده است.
  •  آندری نیکولایویچ توپولف که سازنده جنگنده ها و هواپیمای مسافربری توپولوف و بنیانگذار سازمان هواپیمایی توپولوف بوده است.

در دانشگاه بائومان مسکو دوره های مختلف دکترا، کارشناسی ارشد و کارشناسی به دانشجویان ارائه می شود. اساتید این دانشگاه مجرب و اهل کشور روسیه یا کشورهای اروپایی دیگر هستند. دانشجویان خارجی می توانند مانند خود دانشجویان روسیه از بورسیه ها و انواع طرح های علمی این دانشگاه استفاده کنند.

آمار جالب درباره دانشگاه بائومان مسکو

دانشگاه بائومان مسکو، از امکانات تا تحصیل

دانشگاه بائومان مسکو، از امکانات تا تحصیل

این دانشگاه در رتبه بندی های QS بسیار خوب درخشیده است و در برخی رشته های فنی و فناوری مانند: سیستم های اطلاعاتی، ریاضیات، کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، فیزیک و نجوم در سال ۲۰۱۸ پیشتاز بوده است. دانشگاه بائومان صد و هشتاد و نهمین دانشگاه برتر جهان است.

دانشگاه بائومان مسکو در سال ۲۰۱۶ در رتبه بندی دانشگاه های ملی رتبه ۵ را از آن خود کرده است و در رتبه بندی دانشگاه های ملی در حوزه فعالیت آموزشی رتبه دوم را به دست آورده است. رتبه اول متعلق به دانشگاه لومونوسوف مسکو بوده است و رتبه سوم را دانشگاه دولتی نووسیبیرسک به دست آورده است.

دانشکده های فنی دانشگاه بائومان مسکو

دانشکده های فنی این دانشگاه عبارتند از:

1

دانشکده مواد و فناوری

2

دانشکده علوم پایه

3

دانشکده رباتیک

4

دانشکده مهندسی مکانیک

5

دانشکده حقوق

6

دانشکده مهندسی قدرت

7

دانشکده فناوری های زیست پزشکی

8

دانشکده زبان شناسی

9

دانشکده مهندسی کسب و کار و مدیریت

10

   دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

شعبه های علمی تحقیقاتی دانشگاه بائومان مسکو

این دانشگاه دو شعبه تحقیقاتی دارد:

1. شعبه علمی تحقیقاتی دیمیتروف

این شعبه مرکز آموزشی و علوم تجربی است و در سال ۱۹۶۵ کار خود را آغاز کرده است. رادیو تلسکوپ دانشگاه هم در این شعبه قراردارد.

2. شعبه کالوگا

این شعبه با هدف تحقیقات و آموزش برای تولید ماشین آلات صنعتی در سال ۱۹۵۹ افتتاح شده است. شعبه کالوگا بزرگترین و معتبر ترین شعبه دانشگاه بائومان روسیه است. این شعبه ۷ مرکز آموزشی و تحقیقاتی و پنج مرکز برای طراحی ماشین آلات صنعتی، الکترونیک، تکنولوژیک، مدیریت صنعتی، علوم پایه، مهندسی، مدیریت اقتصادی و تحقیقات نظامی دارد.

شرایط تحصیل و بورسیه دانشگاه بائومان مسکو

دانشگاه بائومان مسکو، از امکانات تا تحصیل

دانشگاه بائومان مسکو، از امکانات تا تحصیل

دولت روسیه هر سال در ماه ژانویه امتحانی را برگزار می‌کند تا از روی آن به دانشجویان داخلی و خارجی بورسیه تحصیلی دهد. بورسیه دولت روسیه شامل پرداخت هزینه دوران تحصیل و همچنین مقداری مقرری ماهیانه است. هزینه های جانبی دیگر مانند: مسافرت، بیمه و هزینه های زندگی شامل این بورسیه نمی شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی حتما باید در امتحان ماه ژانویه شرکت کنید و با دیگر دانشجویانی که در این امتحان شرکت می‌کنند رقابت کنید.

دقت داشته باشید که تعداد بورس تحصیلی و معیار آن بستگی به کشور فرد متقاضی دارد. مهلت ثبت نام برای این امتحان هم از ماه مارس تا ژوئن است.
اگر می خواهید در دانشگاه بائومان مسکو تحصیل کنید باید در امتحان فیزیک، ریاضی و زبان روسی قبول شوید.

این دانشگاه به یک نفر از هر ۱۰ نفر پذیرش می دهد و ورود به آن کار آسانی نیست، چرا که هر ساله بیشتر از ۳۰ هزار دانشجوی خارجی برای تحصیل در این دانشگاه متقاضی می شوند. بدیهی است که هزینه تحصیل در دانشگاه باومن مسکو نمی تواند یک هزینه ثابت باشد و برای رشته ها و دوره های آموزشی مختلف متفاوت خواهد بود.
سال تحصیلی در دانشگاه بائومان مسکو از اول ماه سپتامبر آغاز می شود و دو ترم برگزار می شود. هر ترم تحصیلی هم پنج ماه است. در آخر ترم امتحان برگزار می شود و سیستم ارزیابی نمرات این دانشگاه بر اساس استاندارد اروپا است.

یکی از قدیمی ترین کتابخانه های اروپا

یک نقطه بسیار برجسته درباره تحصیل در این دانشگاه کتابخانه آن است که یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه های اروپا است و بیش از دو میلیون و ششصد هزار کتاب دارد. این کتابخانه در سال 1756 تاسیس شده است و تا سال 1856 عنوان تنها کتابخانه عمومی مسکو را یدک کشیده است. تمام مقالات علمی تولید شده توسط اساتید در این دانشگاه موجود هستند و شما می توانید از آنها بهره مند شوید.

همچنین این کتابخانه مجهز به سالن کامپیوتر است که به شما کمک می کند بسیاری از کتاب‌ها و مقالات و تحقیقات علمی را به صورت الکترونیک مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر دانشگاه های روسیه به مقاله ی لیست دانشگاه های روسیه  نگاهی بیندازید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

سوالات متداول

1.امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی روسیه وجود دارد؟

  • بورسیه های تحصیلی معمولا برای مقاطع دکترا و ارشد بیشترین درخواست را دارد.

2.پس از تحصیل در روسیه می توان در این کشور اقامت داشت؟

  • بله. امکان اقامت پس از تحصیل در این کشور وجود دارد، اما دریافت اقامت این کشور بسیار دشوار است.

3.شرایط کار دانشجوی یدر روسیه چیست؟

  • دانشجویان متقاضی کار دانشجویی لازم است مجوز لازم کار را دریافت کنند و در ساعت تعیین شده به کار مشغول شوند.

4.با ویزای تحصیلی روسیه می توان درخواست ویزای همراه داد؟

5.پروسه ی کار پس از تحصیل در روسیه به چه صورت است؟

  •  متقاضی پس از پیدا کردن شغل مناسب باید نامه ای از طرف کارفرما به اداره ی مهاجرت تقدیم کند تا این اداره در مورد اقامت سه ماهه کاری وی تصمیم بگیرد و سپس میتواند برای اقامت بلند مدت درخواست دهد.

6.هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه چه میزان است؟

  • یک دانشجو در حالت معمولی برای هر ماه به مبلغی کمتر از 600 دلار بنیاز دارد تا زندگی خود را بگذراند. البته معیارهایی مثل سبک زندگی و شهر مورد سکونت می تواند بسیار در این موضوع تعیین کننده باشند.

7.زبان رسمی تدریس در دانشگاه های روسیه چیست؟

  • دانشگاه های روسیه بیشتر به زبان روسی تدریس می کنند، البته برخی دانشگاه ها رشته هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.

8.دوره ی پادفک چیست؟

  • دوره ی یکساله ی پیش از دانشگاه است که برای آمادگی بیشتر متقاضیان خارجی با دروس مورد نظر و زبان روسی ارائه می شود.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *