ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه

تحصیل پزشکی در آنکارا

امروزه دانشگاه های ترکیه بدلیل مزایای بسیاری که دارند مورد علاقه بسیاری از افراد واقع شده است. دانشگاه آنکارا یا Ankara University یک دانشگاه دولتی است. این دانشگاه در سال 1946 در شهر آنکارا تاسیس شده است و از این حیث یکی از قدیمی ترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود. دانشگاه پزشکی آنکارا دارای کمپ های متعددی در نقاط مختلف آنکارا می باشد. اگر به فکر تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا هستید در ادامه با ما همراه باشید.

دانشگاه آنکارا در حال حاضر بیش از 45000 دانشجو را در خود جای داده است. شهر آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر پرجمعیت ترکیه بعد از استانبول محسوب می شود. آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه دارای آب و هوایی نسبتا مدیترانه ای البته با زمستان های حدودا برفی می باشد.

امکانات دانشگاه و تحصیل پزشکی در آنکارا

دانشگاه پزشکی دولتی آنکارا دارای کتابخانه، خوابگاه های دانشجویی مجهز، سالن های متعدد ورزشی، رستوران، استخر، زمین فوتبال و تمامی امکانات رفاهی می باشد.

دانشگاه پزشکی آنکارا یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی می باشد.

این دانشگاه به لحاظ کیفیت علمی رتبه بالایی را در بین دانشگاه های دولتی ترکیه به خود اختصاص داده است. با اینکه در اغلب دانشگاه ها رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی عموما در یک دانشکده ارائه می شوند.

اما در دانشگاه آنکارا بعلت امکانات آموزشی و تخصصی بسیار بالا 3 دانشکده مجزا برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد.

شرایط تحصیل پزشکی در آنکارا

تحصیل پزشکی در آنکارا

 1. برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، دانشگاه آنکارا بر اساس نتایج آزمون دانشگاهی برای دانشجویان خارجی (2017-AYÖS / 2018-AYÖS) و سایر آزمون های معادل (SAT I ،ACT ،BA ،ABITUR) پذیرش صادر می کند.
 2. اگر شما تحصیلات متوسطه را با نمرات عالی دبیرستان به پایان رسانده اید و شرایط لازم را برای تحصیل در دانشگاه آنکارا را دارید در موارد محدودی می توانید بدون آزمون وارد دانشگاه شوید.
 3. فقط یکی از نتایج آزمون های مورد نیاز در ارزیابی مورد استفاده قرار می گیرد. 10٪ سهمیه کشور در ارزیابی اعمال می شود. شما باید کشور خود را به درستی پر کنید.
 4. پر کردن یک کشور دیگر منجر به لغو ثبت نام شما خواهد شد. حتی اگر حق ثبت نام را کسب کنید. نمرات AYÖS ،SAT و ACT که توسط شما ارائه شده است باید در سال های 2016 به بعد کسب شده باشد.
 5. فقط اسناد مجاز پذیرفته خواهد شد. کپی های گزارش نمره از سایت مدارس و یا دانشگاه به صورت آنلاین (به استثنایAYÖS ، SAT و ACT) پذیرفته نخواهد شد.
 6. اگر برای تحصیل در دانشگاه آنکارا ثبت نام می کنید باید حتما یک بیمه تامین اجتماعی یا یک بیمه بهداشت جهانی (Genel Sağlık Sigortası) داشته باشید.

اگر مایل هستید که در رشته پزشکی تحصیل کنید. برایتان تفاوتی ندارد لزوما کدام شهر باشد توصیه می کنیم مقاله ای با نام شرایط پزشکی در ترکیه را حتما مطالعه بفرمایید. در این مقاله تمامی موارد درباره رشته پزشکی در این کشور بیان شده است.

برای پذیرفته شدن شما در دانشگاه آنکارا شما باید یکی از نمرات و مدارک زیر را کسب نمایید:

 • SAT: متقاضیانی که حداقل 1100 امتیاز به صورت کلی و حداقل 650 امتیاز را در امتحان ریاضی بدست آورده اند.
 • ABITUR: متقاضیان باید درجه ای بین 1 تا 4 امتیاز کسب کنند.
 • Baccalaureate بین المللی: متقاضیانی که دیپلم بین المللی یا مدرک لیسانس دارند و باید حداقل 30 امتیاز کسب کنند.
 • دانشگاه آنکارا تنها آزمون YÖS ترکیه را قبول می کند. شما اگر حداقل 50 امتیاز استاندارد را از آزمون مهارت های یادگیری پایه AYÖS (امتحان دانشجوی خارجی دانشگاه آنکارا) را دریافت کرده باشید، پذیرفته خواهید شد.
 • ACT: متقاضیان باید حداقل 24 امتیاز به دست آوردند.

درخواست پذیرش برای تحصیل پزشکی در آنکارا

تحصیل پزشکی در آنکارا

اگر می خواهید برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه آنکارا درخواست دهید باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. فرم درخواست پذیرش که به صورت آنلاین قرار داده شده است.
 2. کپی مدرک دوره متوسطه و کپی مدرک دیپلم ترجمه شده به ترکی: اگر که دیپلم اصلی دوران متوسطه در ترکیه نیست، کپی مدرک دیپلم ترجمه شده توسط دفتر ترجمه SWORS و کپی مدارک دوره متوسطه باید ارائه شود.
 3. اگر دیپلم خود را دریافت نکرده اید باید مدرک رسمی(مدرک فارغ التحصیلی موقت) دریافت شده توسط دبیرستان را برای نشان دادن اینکه در یک زمان مشخص فارغ التحصیل شده اید را ارائه دهید.
 4. باید مدارک رسمی خود را که توسط دبیرستان تایید شده است برای نشان دادن اینکه در دوره های دبیرستان حضور داشته اید، ترجمه کنید.
 5. تمام نمره ها و دوره های آموزشی در طول سال های تحصیلی دبیرستان خود را باید ارائه کنید. اگر که رونوشت اصلی آن در ترکیه نیست باید یک نسخه ترجمه شده از دفاتر ترجمه SWORN با رونوشت ارسال شود.

مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در آنکارا

 • نتایج آزمون مورد نیاز برنامه تحصیلی (GCE،SAT،AYOS،BACCALAUREATE،IB) شما باید ارسال شود.
 • کپی پاسپورت: شما موظفید اطلاعات کارت شناسایی و صفحه عکس پاسپورت خود را در فایلی ارسال کنید.
 • افرادی که دو تابعیتی هستند موظفند مدارک ملیت اول خود را نشان دهند. کپی گواهی نشانه هویت نیست.
 • ارزیابی دوره ها و انتخاب داوطلبان تحت نظارت دانشگاه انکارا انجام می شود.
 • فقط یکی از نتایج امتحانات برای ارزیابی مورد استفاده است و نتایج بقیه امتحانات محو می شود.
 • %10 برای سهمیه کشورها در ارزیابی اعمال می شود. شما باید کشور خود را به درستی انتخاب کنید. اگر کشور دیگری را انتخاب کنید منجر به لغو ثبت نام شما می شود.
 • نمرات آزمون ورودی SAT ترکیه و ACS که توسط شما ارائه می شود باید سالیانه انجام شود.

زمان ثبت نام در آزمون ورودی ترکیه

مسئله مهم این است که بعد از قبولی در آزمون شما دانشجوی دانشگاه آنکارا می شوید. تا زمان ثبت نام قطعی در دانشگاه فرصت دارید تا مدرک زبان مدنظرتان که چه انگلیسی و چه ترکی ارائه نمائید.

زمان آزمون های دانشگاه آنکارا حدود آوریل (April) و می (May) میلادی هر سال مصادف با نیمه دوم فروردین تا اواخر اردیبهشت هر سال شمسی برگزار می شود.

هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های آنکارا

هزینه تحصیل در دانشگاه آنکارا بسته به برنامه تحصیلی، مقطع تحصیلی و زبان آموزش متفاوت است. در زیر هزینه و شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا و سایر رشته ها بیان شده است. شهریه ها برای یک سال تحصیلی است.

هزینه تحصیل در دانشکده پزشکی 20.500 لیر
، دانشکده دندانپزشکی 18.500 لیر
دانشکده داروسازی 16.500 لیر
دانشکده حقوق 9.000 لیر
دانشکده مهندسی 8.000 لیر
دانشکده هنر های زیبا 7.500 لیر
دانشگاه ارتباطات 8.250 لیر
دانشکده علوم بهداشت 8.250 لیر
دانشگاه علوم ورزشی 8.250 لیر

مقاله پیشنهادی:تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه آنکارا

شرایط اسکان دانشجویی در دانشگاه آنکارا

در دانشگاه آنکارا امکانات زیادی از جمله خوابگاه های دانشجویی هفت اتاقه ارزان قیمت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد؛
اتاق ها به صورت تک نفره یا دو، سه نفره مجهز به تلفن، تلوزیون و اینترنت بی سیم رایگان است. همچنین دانشگاه آنکارا خدمات بهداشتی برای همه دانشجویان در بیمارستان های دانشگاه فراهم می کند.

از امکانات ورزشی گسترده ای از جمله استخر، زمین تنیس، بسکتبال، والیبال و فوتبال برخوردار می شوید. همچنین می توانید در نمایشگاه ها، نمایشنامه ها، کنسرت ها که توسط دانشگاه ارائه می شود شرکت کنید.

همه این امکانات را به صورت رایگان یا با قیمت های پایین به تمامی دانشجویان ارائه می دهند. این امر باعث می شود که هزینه های زندگی شما بسیار کاهش پیدا کند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *