ایتالیا, تحصیلی

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا چه مزیت هایی را دارد؟

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا از جهت امکانات و داشتن کیفیت بالا و پرداخت شهریه کم در مقایسه با دیگر کشورها توجه متقاضیان بسیاری را از خارج از این کشور به سمت خود جلب کرده است.

دانشجویان با داشتن ویزای شینگن می‌توانند بدون داشتن هیچ مشکلی به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسافرت کنند. ایران و ایتالیا به دلیل داشتن اشتراکات تاریخی و فرهنگی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و شاید همین امر سبب ایجاد رغبت متقاضیان برای تحصیل در ایتالیا می‌شود.

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا از جهت امکانات و داشتن کیفیت بالا و پرداخت شهریه کم در مقایسه با دیگر کشورها توجه متقاضیان بسیاری را از خارج از این کشور به سمت خود جلب کرده است.

در ایتالیا در حدود 90 دانشگاه موجود است که با همراهی یکدیگر مراکز علمی و سیستم آموزشی این کشور را شکل می‌دهند. این دانشگاه‌ها از سطح بسیار خوبی برخوردار بوده و مطابق آمار سال 2022 در حدود 30 دانشگاه از این کشور در رتبه‌های جهانی قرار دارند.

مطابق آمارهای به دست آمده تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع بالاتر، متقاضیان بیشتری دارد. زیرا رشته‌های بیشتری به زبان انگلیسی در این مقاطع ارائه می‌شوند و تعداد این رشته‌ها نیز با رشد بیشتری همراه است.

دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌های علوم انسانی مثل:  معماری، هنر، تاریخ و علوم اجتماعی از شهرت بسیاری برخوردار بوده و در سطح جهانی هستند. از دانشگاه‌های مهم این کشور می‌توان به دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور است و دانشگاه پلی‌تکنیک که بزرگترین دانشگاه فنی و مهندسی در ایتالیاست در شهر میلان اشاره کرد.

دانشگاه ساپینزا در شهر رم از مهم‌ترین دانشگاه‌های اروپا و دانشگاه فلورانس نیز از دانشگاه‌های مهم در ایتالیا در رشته‌های معماری و طراحی هستند.

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به واسطه اعتبار بالای این دانشگاه‌ها سبب ایجاد دوره‌های مشترک آنها با دانشگاه‌های معتبر در دنیا شده است. تحصیل در این دوره‌ها سبب می‌شود که به طور هم‌زمان علاوه بر ایجاد تجربه زندگی و تحصیل در هر دو کشور، دانشجو از دو دانشگاه یا بیشتر بتواند مدرک تحصیلی دریافت کند. به دلیل ارائه دروس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های این کشور، متقاضی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در این مقاطع افزایش یافته است.

ایتالیا

ایتالیا کشوری اروپایی است که در حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور چهارمین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپاست. با این وجود ایتالیا کشور خوبی برای تحصیل بوده و به صورت دوزبانه، امکانات مجهزی برای دانشجویان خارجی که به زبان انگلیسی و هم ایتالیایی تحصیل می‌کنند فراهم کرده است.

ایتالیا عضوی از اتحادیه اروپاست. ایتالیا دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبری دارد از این رو دانشجویان می‌توانند از امکانات دولتی آن مثل تسهیلات مالی، خدمات رفاهی و اجتماعی و… برخوردار شوند.

مقالات مرتبط با تحصیل در ایتالیا:

  1. بورسیه تحصیلی در ایتالیا
  2. هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا
  3. شرایط و هزینه های مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
  4. تحصیل در ایتالیا  به همراه بورس تحصیلی
  5. تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا
  6. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های ایتالیا دارای سطوح مختلف در تحصیلات تکمیلی هستند. تکمیل مطالعات کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایتالیا در حدود 2 سال به طول می‌انجامد. این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و شهریه آن در حدود یک هزار الی ۴هزار یورو در دانشگاه‌های مختلف متفات است. برای تحصیل در این دوره باید مدرک آیلتس6 را ارائه کرد و امکان دریافت بورس تحصیلی سالانه در این رشته در حدود 5 هزار یورو است و پس از آن می‌توانید در دوره دکتری که 3 ساله است شرکت کنید.

دانشجویانی که دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند پس از اخذ پذیرش از یکی از این دانشگاه‌ها با ارائه مدارک مالی مرتبط با سرپرست خانواده خود می‌توانند از بورسیه استانی در ایتالیا بهره‌مند شده و از این طریق هزینه تحصیل و زندگی خود را تامین کنند.

دانشگاه‌های ایتالیا معمولا مدرک زبان نمی‌خواهند و بدون داشتن مدرک زبان می‌توان در آن‌ها پذیرش گرفت. تعداد محدودی از این دانشگاه‌ها، مثل دانشگاه پلی‌تکنیک و رشته‌های فنی بیشتر مدرک زبان درخواست می‌کنند.  برای این موارد نیز دانشگاه‌های ایتالیا به فرد زمان داده و تا درخواست ویزای تحصیلی و ارائه مدرک فرد زمان دارد تا مدرک آیلتس 5.5 به بالا یا تافل 78 را ارائه کند.

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکتری

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکتری یکی از عالی‌ترین اهدافی است که ممکن است برای یک دانشجوی این مقطع وجود داشته باشد. وجود رشته‌های متنوع در دانشگاه و انواع بورسیه‌های علمی و رقابتی و همچنین وجود دانشگاه‌های معتبر و مناسب و امکانات بی‌نظیر این دانشگاه‌ها از جمله مزایای تحصیل در این مقاطع در کشور ایتالیاست.

برای تحصیل در ایتالیا به راحتی می‌توان ویزا دریافت کرد. هزینه‌های تحصیل در این مقاطع نیز چندان گران نیستند. دانشگاه‌های ایتالیا افراد را بورس نیز می‌کنند. دریافت اقامت واشنگتن در زمان تحصیل و امکان گرفتن اقامت بعد از فارغ‌التحصیل شدن را می‌توان از دیگر مزایای تحصیل در مقطع دکتری دانست. اعطای پذیرش در مقطع دکتری پس از ارایه مدرک و جهت پذیرش و مصاحبه انجام می‌شود.

دانشجویان این مقطع می‌توانند از بورس تحصیلی نیز برخوردار شده و در صورت ارایه مدرک مناسب و کسب امتیاز علمی امکان دریافت بورسیه تا سقف 14 هزار یورو و یا 20هزار یورو در سال را مطابق رشته و شرایط خود داشته باشند.

برای درخواست تحصیل در مقطع دکتری باید یک پوروپوزال یا طرح پژوهشی مرتبط با مسایل روز بنویسید و آن را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. در صورت گرفتن جواب مثبت، سوابق علمی _ پژوهشی و رزومه پژوهشی مناسب و معدل دوره های پیشین، تخصص کاری و خلاصه تز کارشناسی ارشد، داشتن مدرک زبان و مصاحبه حضوری یا غیر حضوری شما می‌تواند در درخواست پذیرش شما برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا موثر واقع شود.

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا بر طبق رشته، توانایی، علاقه و سلیقه شما در این‌که در کدام دانشگاه تحصیل کنید متفاوت خواهد بود. برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های مختلف ایتالیا می توانید از فوریه هر ماه که مطابق با اسفند است درخواست خود را ارسال کنید که فرایند آن تقریبا در حدود 9 به طول می‌انجامد.

همچنین برای اقدام در زمینه ویزا نیز پس از دریافت پذیرش خود می‌توانید درخواست ویزای تحصیلی خود را به کشور مورد نظرتان ارایه کنید. تنها زمانی شما نیاز به دانستن زبان ایتالیایی پیدا می‌کنید که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در این دانشگاه را داشته باشید. در غیر این صورت از لحاظ تحصیلی در مقاطع بالاتر نیاز به دانستن زبان ایتالیایی نیست، اما دانستن این زبان و آشنایی با آن به طور کلی می‌تواند شرایط شما را برای دست یابی به هدفتان آسان‌تر کند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *