ایتالیا, تحصیلی

چگونه بورسیه تحصیلی ایتالیا را دریافت کنیم؟

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه‌های دانشگاه‌های ایتالیا به طور معمول، در مقاطع تحصیلی ارائه می‌شوند. این بورسیه‌ها در قالب تحقیق و پژوهش است. شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع تکمیلی بیشتر و بهتر از مقطع کارشناسی است. افرادی که درمقطع کارشناسی ارشد مدرک آیلتس 6 داشته باشند می‌توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا از جهت امکانات و داشتن کیفیت بالا و پرداخت شهریه کم در مقایسه با دیگر کشورها توجه متقاضیان بسیاری را از خارج از این کشور به سمت خود جلب کرده است.

در ایتالیا  در حدود 90 دانشگاه موجود است که با همراهی یکدیگر مراکز علمی و سیستم آموزشی این کشور را شکل می‌دهند. این دانشگاه‌ها از سطح بسیار خوبی برخوردار بوده و مطابق آمار سال 2022 در حدود 30 دانشگاه از این کشور در رتبه‌های جهانی قرار دارند. مطابق آمارهای به دست آمده تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا  در مقاطع بالاتر، متقاضیان بیشتری دارد. زیرا رشته‌های بیشتری به زبان انگلیسی در این مقاطع ارائه می‌شوند و تعداد این رشته‌ها نیز با رشد بیشتری همراه است.

دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌های علوم انسانی مثل معماری، هنر، تاریخ و علوم اجتماعی از شهرت بسیاری برخوردار بوده و در سطح جهانی هستند. از دانشگاه‌های مهم این کشور می‌توان به دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور است و دانشگاه پلی‌تکنیک که بزرگترین دانشگاه فنی و مهندسی در ایتالیا ست در شهر میلان اشاره کرد. دانشگاه ساپینزا در شهر رم از مهم‌ترین دانشگاه‌های اروپا و دانشگاه فلورانس نیز از دانشگاه‌های مهم در ایتالیا  در رشته‌های معماری و طراحی هستند.

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به واسطه اعتبار بالای این دانشگاه‌ها سبب ایجاد دوره‌های مشترک آنها با دانشگاه‌های معتبر در دنیا شده است. تحصیل در این دوره‌ها سبب می‌شود که به طور هم‌زمان علاوه بر ایجاد تجربه زندگی و تحصیل در هر دو کشور، دانشجو از دو دانشگاه یا بیشتر بتواند مدرک تحصیلی دریافت کند. به دلیل ارائه دروس در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های این کشور، متقاضی برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا  در این مقاطع افزایش یافته است.

ایتالیا

ایتالیا کشوری اروپایی است که در حدود 60 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور چهارمین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپاست. با این وجود ایتالیا  کشور خوبی برای تحصیل بوده و به صورت دوزبانه، امکانات مجهزی برای دانشجویان خارجی که به زبان انگلیسی و هم ایتالیا یی تحصیل می‌کنند فراهم کرده است.

ایتالیا  عضوی از اتحادیه اروپاست. ایتالیا  دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبری دارد از این رو دانشجویان می‌توانند از امکانات دولتی آن مثل تسهیلات مالی، خدمات رفاهی و اجتماعی و … برخوردار شوند. این دانشجویان با داشتن ویزای شینگن می‌توانند بدون داشتن هیچ مشکلی به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسافرت کنند. ایران و ایتالیا  به دلیل داشتن اشتراکات تاریخی و فرهنگی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و شاید همین امر سبب ایجاد رغبت متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا  می‌شود.

مقالات مرتبط با تحصیل در ایتالیا:

  1. پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا دارای چه شرایطی است؟ 
  2. چگونه در ایتالیا داروسازی بخوانیم؟
  3. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا
  4. تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا
  5. تحصیل در کشور ایتالیا

تحصیل در ایتالیا همراه بورس تحصیلی

بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقاطع پایین مثل مقطع کارشناسی صورت نمی پذیرد. ارائه بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا  به طور معمول مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند. در این مقاطع نیز ارائه بورسیه به طور مساوی نبوده بلکه در مقطع دکتری به نسبت دوره کارشناسی ارشد امکانات بورسیه تحصیلی بهتر بوده و کمیت آن برای ارائه نیز بیشتر است.

ایتالیا  از لحاظ سطح دانشگاه، بسیار بالا بوده و از لحاظ کیفیت، دانشگاه‌های آن در دسته برترین دانشگاه‌های اروپا قرار می‌گیرند و این متقاضیان در سراسر دنیا وجود دارند. افرادی که متقاضی تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا  در مقطع دکتری هستند شانس این را دارند که به صورت رایگان تحصیل کرده و بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنند. این افراد تمامی هزینه‌های زندگی خود را پوشش می‌دهند. برتری دیگر این دانشگاه‌ها نسبت به سایر دانشگاه‌های اروپا تحصیل به زبان انگلیسی است.

برای اخذ پذیرش در ایتالیا  در مقطع دکتری، نیازمند گذراندن دیپلم12 ساله و کارشناسی 4 ساله و همچنین کارشناسی ارشد 2ساله است.

دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

این بورسیه‌ها در قالب تحقیق و پژوهش است. شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع تکمیلی بیشتر و بهتر از مقطع کارشناسی است. افرادی که درمقطع کارشناسی ارشد مدرک آیلتس 6 داشته باشند می‌توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند.

این مقطع 2 سال است. دانشجویانی که در این مقطع بورسیه تحصیلی می‌گیرند می‌توانند به صورت پاره وقت 20 ساعت در هفته کار کنند. هزینه تحصیل در این مقطع در حدود7 هزار یورو است، ارزان بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بورسیه تحصیلی ایتالیا را نیز پرطرفدارتر می‌کند. بیشترین متقاضیان بورسیه در ایتالیا  و کشورهای اروپایی را دانشجویان دکتری تشکیل می‌دهند.

این افراد پس از پایان مقطع کارشناسی ارشد با داشتن مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 برای بورسیه اقدام می‌کنند. این دوره 4 سال به طول می‌انجامد. متقاضیان دریافت بورسیه در این مقطع باید از یک استاد راهنما و سوپروایزر پذیرش داشته باشند. این دانشجویان باید تالیفاتی مثل مقاله بین‌المللی و کتاب نیز به همراه مدرک زبان ارائه دهند. دانشجویان بورسیه این دوره، در هفته اجازه 30 ساعت کار را دارند و درآمد آنها در حدود 300 یورو است.

علاوه بر این، دانشجویان دکتری در این مقطع بر اساس رزومه و فعالیت خود در حدود 2000 دلار حقوق دریافت می‌کنند. با این بررسی به نظر می‌رسد بورسیه قرار دادن مقطع دکتری در این کشور بسیار به صرفه‌تر از مقاطع دیگر بوده و از شرایط و کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

در گذشته روابط ایران و ایتالیا چندان خوب نبود و سفارت ایتالیا در تهران از صدور ویزا برای دوره‌های دانشگاهی خودداری می‌کرد. این دروه‌ها قبلا به زبان انگلیسی ارائه می‌شدند. اخیرا با موافقت سفارت کشور ایتالیا امکان تحصیل در مقطع مورد نظر همراه با تسهیلات برای کمک به دانشجویان ایرانی مهیا شده است.

لازم به ذکر است که برخی رشته‌های ارائه شده در این کشور منوط به قبولی در آزمون سراسری هستند اما در برخی از رشته‌ها مثل رشته‌های مهندسی امکان تحصیل بدون آزمون نیز امکان‌پذیر بوده است. ایتالیا متقاضیانی بسیاری دارد که به دنبال اخذ پذیرش در این کشور هستند. شاید مهم‌ترین دلیل وجود این همه متقاضی، علاوه بر دانشگاه‌های معتبر و جهانی کشور ایتالیا، وجود هزینه‌های ارزان و به صرفه در این کشور باشد.

دست یابی به تحصیل در ایتالیا به همراه بورس تحصیلی این کشور می‌تواند شما را از لحاظ تامین هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشور مطمئن کرده و راه آسان‌تری را برای دست‌یابی به کار و شرایط بهتر مالی و آینده مطمئن در اختیار شما قرار دهد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *