آلمان, کاری

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

کسانی که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند، می­ توانند مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را برگزینند که راه مناسبی است. افرادی که در فکر مهاجرت به آلمان از طریق تخصص هستند باید شرایط آن را داشته باشند و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنند تا برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص اقدام کنند. مهاجرت به آلمان از طریق تخصص بهترین روش است.

بر طبق تشخیص اتحادیه اروپا که 27 کشور می ­باشند با بررسی اقتصاد آتی کشورهای اتحادیه و همچنین کمبود نیروی کار در سال 2007 تصمیم گرفتند طرحی تصویب کنند بنام طرح کارت آبی (blue card) که الهام گرفته از طرح گرین کارت آمریکا است. با استفاده از این طرح نیروهای کاری و متخصص غیر اروپایی بتوانند به واسطه ی این برنامه برای مهاجرت به همه کشورهای عضو اتحادیه به غیر از  چند کشور که از شرکت در این طرح خودداری نمودند مهاجرت از طریق تخصص را داشته باشند. تا به الان تنها کشور آلمان از این طرح استقبال کرده است.

کمبود نیروی کار و تسهیل مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

این کشور به کمبود نیروی کار در رشته های مهندسی (مکانیک، الکترونیک و ساخت و تولید)، فناوری اطلاعات، پزشکی و… مواجه است. فرد متقاضی فارغ التحصیل این رشته ها با سابقه کار حدود 3 سال مفید قادر به اخذ ویزا کار آلمان است.

افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت در کشوری دیگر را دارند می ­توانند مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را به عنوان یک راه مناسب در نظر بگیرند. برای متقاضیان ویزای کار آلمان که اشتغال کار در این کشور را هدف خود می­دانند، مهاجرت به آلمان از طریق تخصص می­تواند انتخابی بجا باشد. در سال 2007، 27 کشور عضو اتحادیه اروپا با هدف تأمین نیروی کاری که  با کمبود مواجه شده بود و برای پیشرفت شرایط اقتصادی در آینده، اقدام به تصویب طرحی با عنوان “کارت آبی” (blue card) کردند.

آلمان، پیشتاز در اجرای طرح کارت آبی

آلمان کشوری است که پیش از سایر کشورهای عضو اتحادیه، در به­ کارگیری این طرح فعالیت خود را آغاز کرده و شرایط را برای مهاجرانی که به ­وسیله کارت آبی قصد سفر به این کشور را داشته ­اند، مهیا نموده است. در واقع مهاجرت به آلمان از طریق تخصص با تصویب این طرح امکان­پذیر شد. لازم به ذکر است که آلمان را می­توان از لحاظ صنعتی، قدرتمندترین کشور جهان دانست.

اخذ ویزای بلو کارت یا همان کارت آبی، از سال 2012 و تقریبا 5 سال پس از تصویب طرح آن، تبدیل به روشی مناسب و کاربردی برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص شده است. با به اجرا درآمدن این طرح، افراد می­توانند با دریافت سریع و به نسبت آسان این نوع ویزا که در واقع ویزای کار است، به منظور اشتغال وارد این کشور شده و خانواده­های خود را نیز به همراه ببرند.

دو روش مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

 1. مهاجرت به وسیله ویزا جستجو کار.
 2.  مهاجرت با ویزا کار یا همان بلوکارت (blue card).

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص بواسطه ویزای جستجوی کار

ویزای جستجوی کار یک ویزای 6 ماهه است که به شخص اجازه می­دهد به مدت شش ماه در آلمان اقامت داشته باشد تا بتواند کار مناسب خود را جستجو کند. اگر در این مدت موفق به پیدا کردن شغل و بستن یک قرارداد کاری با شرکتی آلمانی گردد، می تواند ویزای 6 ماهه خود را به ویزای کاری تبدیل کند. افرادی که ویزای جستجوی کار دریافت می­ کنند اجازه ندارند خانواده خود را به همراه ببرند.

این روش مناسب افرادی است که در رشته ­های خاص مورد تأیید آلمان فارغ التحصیل شده باشند و در ارتباط با تحصیلات خود سابقه کاری مفیدی داشته باشند. همچنین لازم است فرد متقاضی این نوع ویزا از دانش زبان آلمانی یا انگلیسی نسبتاً خوبی برخوردار باشد تا برای برقراری ارتباط با دیگران در آلمان با مشکلی مواجه نباشد.

علاوه بر این باید با شرکت­‌ها و مؤسسات آلمانی و حیطه­ های کاری مختلف در آلمان آشنایی کافی و مؤثری داشته باشد تا بتواند در مدت اقامت موقت خود کار مورد علاقه­ اش را پیدا کند.

شما می توانید برای به مقاله ای با نام لیست مشاغل مورد نیاز آلمان مراجعه کنید و تمام اطلاعات کاری در این کشور را دریافت کنید.

مزایای ویزا جستجو کار

 • امکان جستجو کار در  یکی از بهترین کشور.
 •  الزام به مدرک زبان نیست.
 • امکان تبدیل این ویزا به ویزا کاری.
 •  زمان کوتاه برای دریافت این نوع ویزا.
 • هزینه نه چندان زیاد.

معایب ویزا جستجو کار

 • عدم امکان ادامه تحصیل حتی بعد از دریافت ویزا کاری.
 • زمان طولانی برای تبدیل به ویزا کاری و بعد اقامت.
 • تضمینی برای دریافت این ویزا از سفارت آلمان نیست.

نکته قابل توجه این است که افراد همراه شخص بدون آنکه زبان بدانند بلافاصله می­ توانند در آلمان مشغول به کار شوند.

مدارک و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای جستجوی کار

متقاضی ویزای جستجوی کار که مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را در نظر دارد، لازم است مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد را تهیه کند و برای شروع فرآیند اخذ ویزا توسط سامانه الکترونیکی از سفارت آلمان وقت بگیرد و در زمان تعیین شده مدارک خود را به سفارت ارائه دهد. در مدت حدوداً یک تا دو ماه، شرایط متقاضی برای قبول یا رد ویزا بررسی می­شود. مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت آلمان عبارت­ند از:

مدارک مورد نیاز

1

ترجمه شناسنامه (به زبان آلمانی یا انگلیسی)

2

پاسپورتی که بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.

3

ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلی که به تأیید وزارت خارجه دادگستری و سفارت آلمان برسد.

4

تأییدیه مدارک تحصیلی

5

مدرک رزرو محل اسکان یا هتل در آلمان

6

وجود حداقل مقدار 6000 یورو که بهتر است برای 3 ماه در حساب بوده باشد.

7

ترجمه مدارک مربوط به بیمه

8

مدرک زبان

9

انگیزه ­نامه

10

رزومه

مقاله پیشنهادی: ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص به واسطه ویزای کار

اخذ ویزای کار مرحله بعد از ویزای جستجوی کار است. افرادی که بعد از اخذ ویزای جستجوی کار موفق به یافتن شغل مناسب خود می­‌شوند، باید یک قرارداد یا پیشنهاد کاری معتبر از یکی از شرکت­های آلمانی داشته باشند که درآمد حاصل از آن در حدود 50800 یورو در سال باشد. در این صورت می­توانند برای دریافت ویزای کار اقدام نمایند.

افرادی که در پی مهاجرت به آلمان از طریق تخصص هستند، باید بدانند مشاغل مرتبط با آی تی، پزشکی، مهندسی، ریاضی و … در آلمان بیشتر مورد توجه هستند. برای گرفتن ویزای کار، فرد باید حتماً مدرک زبان مورد تأیید داشته باشد. ویزای کار، برای مدت 4 سال اعتبار دارد و به شخص اجازه اقامت در آلمان می­ دهد مگر این که مدت قرارداد کاری کمتر از 4 سال باشد که در این صورت مدت اعتبار ویزا نیز کاهش می­‌یابد.

هنگامی که 33 ماه از شروع به کار فرد در آلمان گذشت می‌­تواند برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کند. برای متقاضیانی که مدرک B1 زبان آلمانی دارند می ­توانند بعد از 21 ماه اقدام کنند. علاوه بر این پس از 18 ماه، فرد می­ تواند به سایر کشورهای اروپایی نیز سفر کند.

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue card)

در مارس سال 2000 شورای اروپا لیسبون هدف هایی را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا پایه گذاری کرد مبنی بر اینکه رقابتی ترین، پویاترین و دانش بنیان ترین اقتصاد در جهان را دارا باشند و بر این اساس بتوانند به رشد اقتصادی و بالندگی و ایجاد فرصت های شغلی بهتر و بیشتر و همچنین به جامعه ای با انسجام و قدرت بیشتر دست پیدا کنند.

در ماه اکتبر 2007 کمیسیون اتحادیه اروپا دو پیشنهاد ارائه شده را به تصویب رساند اولین پیشنهاد ایجاد یک دستورالعمل چارچوبی برای پذیرش مهاجران تحصیلکرده به اتحادیه اروپا بوده است که بعدها تحت نام کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته شده است دومین پیشنهاد در خصوص دستورالعملی برای ساده سازی مراحل مهاجرت از طریق راهنمایی متقاضیان مهاجر برای اجرای یک دستور واحد بوده است که به دستورالعمل مجوز واحد معرفی شده است.

تصویب کارت آبی

در ماه می سال 2009 شورای اتحادیه اروپا دستورالعمل کارت آبی اتحادیه اروپا را به تصویب رساند در ماه دسامبر سال 2011 دستورالعمل مجوز واحد به تصویب رسید بر اساس این دو پیشنهاد به صورت طرح کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته می شوند به همین دلیل مهاجرت نیروهای کار زبده و جوان و ایجاد بازار رقابتی کار باعث افزایش روز افزون رشد اقتصادی در جامعه اروپا می شود و با مسائلی نظیر پیری که در جامعه اروپا در حال افزایش است نیز می توان مقابله کرد بیست و پنج کشور از بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا در این طرح شرکت کرده اند به جزء بریتانیا، دانمارک و ایرلند.

اهداف کارت آبی

با توجه به اینکه سال هاست هدف اصلی کسانی که متقاضی مهاجرت هستند کشورهایی مانند؛ ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا بوده، بر این اساس با استفاده از طرح کارت آبی اتحادیه اروپا، هدفی جذاب تر برای افراد تحصیل کرده که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند خواهد بود. با استفاده از این روش ویژگی های متمایزی در نظر گرفته شده است که اروپا را به عنوان پرطرفدارترین مقصد برای مهاجران تحصیل کرده دنیا تبدیل کرده است.

شرایطی که برای کار و دستمزد تعیین شده است مانند کسانی است که تبعه اروپایی را دارا می باشند، آزادی رفت و آمد در منطقه شنگن، دارا بودن حقوق اقتصادی و اجتماعی در اروپا، شرایط مربوط به الحاق خانواده به متقاضی، شرایطی برای داشتن اقامت دائم.

آنچه که باید متقاضی دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا دارا باشد، متقاضی باید مدارکی مبنی بر داشتن تحصیلات علمی بالا را دارا باشد، متقاضی تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد و پیشنهادی برای کار در کشور مورد نظر داشته باشد.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی بلو کارت آلمان (Blue Card) نگاهی بیندازید.

مدارک و اقدامات لازم جهت اخذ کارت آبی

مدارکی که برای ارائه جهت اخذ ویزای کار آلمان مورد نیاز است عبارت است از:

 • ترجمه شناسنامه
 • فرم درخواست ویزا
 • 2 عدد عکس
 • مدارک مربوط به قرارداد کاری
 • مدارک تحصیلی
 • تأییدیه مدارک
 • رزومه و انگیزه ­نامه
 • بیمه درمانی 90 روزه
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی

در آخر لازم به ذکر است که افرادی که به دنبال مهاجرت به آلمان هستند با اخذ ویزای کار آلمان می­‌توانند در سایر کشورهای اتحادیه اروپا، شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوند.

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

لازم به ذکر است که افرادی که به دنبال مهاجرت به آلمان هستند می­ توانند با داشتن ویزا کاری آلمان در سایر کشورهای عضو اتحادیه کار مورد نظر خود را پیدا کنند و مشغول به کار شوند.

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند می توانند از روش مهاجرت به آلمان از طریق تخصص اقدام به اخذ ویزا نمایند و در صورتی که شرایط دریافت ویزا آلمان را داشته باشند با پیدا کردن کار مناسب می ­توانند اقامت دائم دریافت کنند.

ما در این مقاله دو راه مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را مفصل توضیح دادیم. در انتها به این مطلب اشاره کنیم که این روش  یکی از بهترین روش­ های اقامت است ولی راه­‌های دیگری نیز وجود دارد.

از جمله اقامت تحصیلی، اقامت به وسیله سرمایه گذاری، اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت از طریق تولد فرزند در آلمان، مهاجرت از طریق ازدواج. شما با در نظر گرفتن شرایط خود بهترین راه را برای اقامت در آلمان انتخاب کنید.

اگر به هر دلیلی نتوانستید از طریق ویزای کاری به آلمان مهاجرت کنید شانس خود را امتحان و  راههای دیگری را انتخاب کنید. توصیه می کنیم که به مقاله ای با نام راه های مهاجرت به آلمان مراجعه کنید.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می‌کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1. ویزای جستجوی کار چه مدت اعتبار دارد؟

 • اعتبار این ویزا 6 ماه است که در این 6 ماه باید به دنبال شغل مناسب بگردید.

2. اعتبار بلو کارت آلمان چه مدت است؟

 • اعتبار بلوکارت آلمان سه الی چهار سال است.

3. آیا ویزای جستجوی کار قابل تمدید است؟

 • خیر این ویزا را نمی توان تمدید کرد. پس از پایان اعتبار این ویزا باید به کشور خود برگردید و دوباره درخواست دهید.

4. آیا با ویزای جستجوی کار می توان همراه داشت؟

 • خیر. از اول و به محض ورد به آلمان نمی‌توان با ویزای جستجوی کار همراه داشت.

5. بلوکارت در کدام کشورهای اتحادیه اروپا اعتبار ندارد؟

 • تصویب این قانون و طرح جدید به متخصصان و نیروهای کار ماهر کشورهای غیراروپایی اجازه داد که به واسطه تخصص خود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به جز دانمارک، انگلستان و ایرلند که موافق این قانون نبودند) مهاجرت کنند.

6. ویزای جاب آفر چیست؟

 • در این ویزا با توجه به تخصصتان شغلی از طرف کارفرمایی در آلمان به شما پیشنهاد شده است و شما در خواست ویزا می دهید.

7. با بلوکارت می توان اقامت دائم گرفت؟

 • بلوکارت بین 3 الی 4 سال اعتبار داشته و پس از درصورت عدم تغییر کارفرما و یا شغل مورد نظر می‌توان جهت اقامت دائم مراحل قانونی را طی کرد. علاوه بر آن دارنده بلوکارت آلمان، می‌تواند به مدت یک سال بدون از دست دادن اقامت خود در کشور آلمان مستقر شده و پس از طی 18 ماه قادر به سفر به کشورهای دیگر اروپایی خواهد بود.

8. دلیل نامگذاری بلوکارت چیست؟

 • این برنامه از طرح “گرین کارت” آمریکا الهام گرفته شده بود و با توجه به آبی بودن رنگ پرچم اتحادیه اروپا، به این طریق نام­گذاری شد.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *