کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

خود اشتغالی کانادا یکی از روش‌هایی است برای کسانی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند گزینه‌ای پرمتقاضی و مورد توجه است. کانادا کشوری است که هدف مهاجرت و اقامت بسیاری از متقاضیان است که هریک بر اساس شرایط و نیازهای مورد نظر خود، در این زمینه اقدام می‌کنند. یکی از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا، داشتن تخصص در یک حرفه خاص است و روش دیگر اقدام برای مهاجرت کاری به این کشور، از طریق استفاده از برنامه‌های استانی در این کشور است که در این زمینه هر یک از استان‌های کانادا در هر سال، فهرستی از مشاغل مورد نیاز خود را با توجه به تخصص و مهارت خود ارائه می‌کنند.

خوداشتغالی در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

روش‌های خود اشتغالی کانادا چگونه است؟ در این روش فهرستی ارائه می‌شود که شخص متقاضی در یکی از مشاغل حرفه‌ای خود موفق به دریافت اجازه کار در کانادا و اقامت در این کشور می‌شود. روش مهاجرت فدرال به کانادا معمولا روشی است که مورد استفاده اهالی فن است. به این مفهوم که این روش مختص به کسانی چون هنرمندان، نویسندگان، کشاورزان و ورزشکارانی است که در سطوح حرفه‌ای در حال فعالیت هستند. برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی، نیاز به ارائه مدرک زبان نیست.

متقاضیان خوداشتغالی در درجه اول با متقاضیان کارگر ماهر تفاوت دارند. افراد خوداشتغال باید دو سال تجربه اجرایی و سرمایه شخصی 100000دلاری در کانادا داشته باشند. این متقاضیان باید با داشتن بودجه کافی شرایط ایجاد یک حرفه تعریف شده در طبقه‌بندی شغلی ملی در کانادا را داشته باشند.

کسانی که به دنبال این نوع مهاجرت به کانادا هستند باید بدانند که تمامی مشاغل نمی‌توانند با این شیوه وارد کانادا شوند. بنابراین قبل از هر اقدامی باید در این زمینه تحقیق کرده و اطلاعات لازم را به دست بیاورند تا دچار اشتباه نشوند.

مهاجرت خوداشتغالی شامل چه کسانی می‌شود؟

خوداشتغال به کسی می‌گویند که تجربه کاری مرتبط داشته و توانایی اشتغال‌زایی برای خود در کانادا را داشته باشد. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری باید امتیازهای لازم و فاکتورهای تجربی را در زمینه کاری خود داشته و در تست پزشکی سلامت وتست امنیتی کانادا پذیرش شود.

 • متقاضیان مهاجرت به کانادا همچنین باید تجربه خوداشتغالی در مدت 5 سال قبل از زمان ثبت پرونده را داشته و تا روزی که اداره مهاجرت فدرال در مورد پرونده تصمیم می‌گیرد آن را ارائه دهند.
 • متقاضیان فعال فرهنگی با داشتن سابقه 2 سال کار خوداشتغالی، داشتن 2 سال سابقه شرکت در فعالیت‌های فرهنگی در سطوح جهانی، و داشتن امتیاز 35 از 100 می‌توانند در زمینه مهاجرت از طریق خوداشتغالی اقدام کنند. لازم به ذکر است که امتیازبندی موجود بر اساس فاکتورهایی مثل تجربه، سن، تحصیل، مدرک زبان و انطباق‌پذیری صورت می‌گیرد.
 • ورزشکاران نیز با داشتن 2 سال سابقه کار خوداشتغالی و 2 سال سابقه شرکت در مسابقات جهانی و داشتن امتیاز 35از 100 می‌توانند در زمینه مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی اقدام کنند.
 • از دیگر متقاضیان اقدام در این زمینه، مزرعه‌داران هستند که با داشتن 2 سال سابقه کار در مالکیت و یا مدیریت مزرعه و دارا بودن امتیاز 35 تا 100 می‌توانند برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.
 • امتیاز تحصیلی برای این افراد متفاوت است. دیپلم 5 امتیاز، مدرک کارشناسی 15 امتیاز، مدرک کارشناسی ارشد 20 امتیاز برای فرد دارد.

امتیاز مدارک دیگر که به صورت کارآموزی هستند برای فرد به صورت متفاوت در نظر گرفته می‌شوند. مدرک دکتری نیز 25 امتیاز برای فرد دارد.

سابقه کار افراد متقاضی در زمینه حرفه خود با احتساب 2 ساله 20 امتیاز، 3 ساله 25امتیاز، سابقه کار 4 ساله فرد 30 امتیاز و داشتن سابقه کار 5 ساله 35 امتیاز است.

به طور کلی اگر بخواهیم یک لیست از مشاغلی که شامل مهاجرت از طریق خوداشتغالی در کانادا می‌شوند ارائه دهیم این مشاغل مواردی چون؛ متصدی کتابخانه، موزه‌داران، نویسندگان، ویراستاران، مولفین، خبرنگاران، روابط عمومی ارتباطات، مترجمین، کارگردانان، آهنگ‌سازها، تنظیم کنندگان، موسیقی‌دانان، خوانندگان، رقاصان، هنرپیشه‌ها، نقاشان، عکاسان، مجسمه‌سازها، اپراتورها، تکنسین پخش، گرافیک و صدا، تکنیسین ضبط، طراحان، هنرمندان صنایع دستی، گویندگان، ورزشکاران و نوازندگان را شامل می‌شود.

زمان لازم برای روند مهاجرت با روش خوداشتغالی فدرال

مدت زمانی که پروسه این روش مهاجرت به کانادا طول می کشد معمولاً 10 الی 12 ماه است. البته در گذشته بررسی پرونده ها و نتیجه گیری دو سال طول می کشید. به طور میانگین 16 ماه زمان در نظر گرفته می شود. این زمانی از آغاز تشکیل پرونده تا دریافت نامه انجام آزمایشات پزشکی را شامل می شود. بنابراین این روش از نظر زمان در سومین رتبه در میان سایر روش های مهاجرت به کانادا قرار دارد.

امتیاز پذیرفته شدن با روش خوداشتغالی فدرال

امتیازات این سیستم معیارهایی دارد که متقاضیان با بهره مندی از هر کدام از آن‌ها امتیازاتی را کسب می کنند. حداقل امتیاز لازم برای اقدام از طریق خود اشتغالی 35 و حداکثر آن 100 است. البته با توجه به بالا بودن تعداد متقاضیان، اولویت با کسانی که امتیازات بیشتری کسب نمایند.

در ادامه معیارهایی که مهم هستند و در میزان امتیاز شما نقش دارند معرفی می گردند:

 • میزان تحصیلات حداکثر امتیاز 25
 • سابقه کاری حداکثر امتیاز 35
 • سن فرد حداکثر امتیاز 10
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه حداکثر امتیاز 24
 • قابلیت انعطاف پذیری و انطباق حداکثر 6 امتیاز

در خصوص منابع مالی برای این روش مقدار مشخصی سرمایه در نظر گرفته نشده است. ولی هر چقدر که منابع مالی اعم از نقدی و منابع غیرنقدی فرد متقاضی بیشتر باشد. احتمال موفق شدن در کسب اقامت بالاتر است.

حداقل سرمایه برای هر کاری بستگی به نوع آن حرفه و فعالیت دارد. همچنین بستگی به طرحی که دارد که برای کسب و کار خود ارائه داده اید. قطعاً سرمایه لازم برای یک مترجم و یا نویسنده بسیار کمتر از هزینه فردی است که تصمیم به افتتاح یک آتلیه دارد.

برای آگاهی بیشتر: مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی فدرال

شرایط خود اشتغالی کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

فرد متقاضی مهاجرت به کانادا یک فرد خارجی محسوب می‌شود که دارای تجربه کاری بوده و با راه‌انداختن یک پیشه در کانادا، می‌تواند اقتصاد این کشور را یاری کرده و در آن دخیل شود.

خوداشتغالی شامل متقاضیانی می‌شود که تجربه کاری خوداشتغالی و توانایی کار و خدمت در فرهنگ،اجتماع و ورزش کانادا را دارند. ضرورت دارد که فرد متقاضی خوداشتغالی ارزش خالص مالی خود را برای کشور کانادا مشخص کند که مقدار این سرمایه باید تا حدودی با سرمایه یک کارآفرین در سطح محدود مطابقت داشته باشد. اگرچه قانون خاصی که مشخص کند حتما باید یک مبلغ مشخص در این زمینه ارائه شود وجود ندارد.

مقاله پیشنهادی: روش های مهاجرت به کانادا

مزایای خود اشتغالی کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی مزایایی دارد که شاید نسبت به نوع دیگر مهاجرت‌ها کار را برای فرد متقاضی آسان‌تر کند. نیاز نداشتن مدرک زبان و کوتاه بودن فرایند بررسی پرونده‌ها از مهم‌ترین موارد موجود در این زمینه است.

فرد متقاضی مهاجرت از طریق خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا باید توانایی ایجاد کار را برای خود به صورت مستقل داشته باشد. باید ثابت کند که می‌تواند شغلی ایجاد کند که درآمد آن برای تامین زندگی وی کفایت می‌کند.

خود اشتغالی کانادا گزینه‌ای است که افراد اهل فن و کسانی که در یک حرفه به جایگاه استادی رسیده‌اند به راحتی می‌توانند آن را دنبال کرده و در این زمینه موفقیت‌های بسیاری کسب کنند.

تنها موضوع مطرح شده در این زمینه این است که فرد تحقیق کند که حرفه وی با آنچه که در مورد این نوع از مهاجرت در کانادا در نظر گرفته شده است. همخوانی داشته باشد. بهتر است بدانید افرادی که دارای شغل رسمی هستند و یا حرفه‌ای می‌دانند. اما در زمینه جهانی شهرتی به دست نیاورده‌اند و در سطح جهانی شناخته شده نیستند. شرایط لازم را برای مهاجرت به کانادا را نداشته و ممکن است درخواست آن ها در این زمینه مورد توجه قرار نگرفته و مردود شناخته شوند. بنابراین مطرح کردن حرفه در سطح جهانی موضوعی است که افراد متقاضی باید به آن توجه کنند.

معیارهای لازم برای کسب امتیاز در روش خوداشتغالی کبک

در این بخش مواردی را که یک متقاضی باید در خصوص معیارهای لازم برای دریافت خود اشتغالی کبک بداند را مطالعه می کنید. وضعیت شما و اینکه یک فرد مستقل باشید و یا به عنوان یک کارمند برای فردی دیگر کار کنید کاملاً بستگی به شرایط خودتان دارد. عامل اصلی تعیین کننده این وضعیت بستگی به میزان سرمایه شما دارد.

قبل از تعیین وضعیت مالی خود سایر معیارها را نیز بررسی کنید زیرا ممکن است با بقیه برنامه ها متفاوت باشد. این معیارها به شرح ذیل هستند:

 • سن (10 امتیاز برای افراد مجرد و 13 امتیاز برای افراد متأهل)
 • میزان تحصیلات (12 امتیاز برای افراد مجرد و 15 امتیاز برای افراد متأهل)
 • تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه (22 امتیاز برای افراد مجرد و 28 امتیاز برای افراد متأهل)
 • میزان دارایی (6 امتیاز برای افراد مجرد و 6 امتیاز برای افراد متأهل)
 • دارا بودن خویشاوند در کبک (8 امتیاز برای افراد مجرد و 8 امتیاز برای افراد متأهل)
 • سازگاری با کبک (8 امتیاز برای افراد مجرد و 8 امتیاز برای افراد متأهل)

مجموع امتیازهای لازم برای پذیرفته شده در روش خود اشتغالی کبک افراد مجرد 44 امتیاز و افراد متأهل 51 امتیاز است.

به ازای تعهدات که متقاضیان مهاجرت خود اشتغالی کبک می دهند. این دولت متعهد می شود که خدماتی با بالاترین کیفیت برای افراد خوداشتغال ارائه دهد و استانداردها را در تمامی بخش ها رعایت کند.

برای آگاهی بیشتر: مهاجرت به کانادا از طریق روش خود اشتغالی کبک

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. چه کسی خوداشتغال در نظر گرفته می شود؟

 • فردی که در کشور خودش در یک کار خاص مشغول به فعالیت است. این تخصص مورد نیاز کشور کانادا است.

2. امکان دریافت اقامت دائم از طریق خوداشتغالی وجود دارد؟

 • از جمله روش های مهاجرتی که اقامت دائم را برای مهاجر خواهد داشت این روش می باشد.

3. پروسه ی این روش مهاجرتی چه مدت طول می کشد؟

 • مدت زمانی که پروسه این روش مهاجرت به کانادا طول می کشد معمولاً 10 الی 12 ماه است. البته در گذشته بررسی پرونده ها و نتیجه گیری 2 سال طول می کشید.

4. شرایط پذیرفته شدن در روش خوداشتغالی کبک به چه صورت است؟

 • در روش خوداشتغالی کبک علاوه بر فاکتورهایی مانند سن و میزان تحصیلات و داشتن نسبت خویشاوندی و تسلط به زبان، دارایی فاکتور مهمی است. دارایی فرد متقاضی باید حداقل میزان 100هزار دلار کانادا باشد که این دارای حتماً باید از راه قانونی به دست آمده باشد.

5. امتیاز مورد نیاز برای پذیرش روش خود اشتغالی فدرال چند است؟

 • حداقل امتیاز لازم برای اقدام از طریق خود اشتغالی 35 و حداکثر آن 100 است. البته با توجه به بالا بودن تعداد متقاضیان، اولویت با کسانی که امتیازات بیشتری کسب نمایند.

6. در روش خود اشتغالی حداقل سرمایه ی لازم چه میزان است؟

 • در ابتدا نیازی  به هیچگونه سرمایه گذاری اولیه نیست.

7. محدوده ی سنی مورد پذیرش در این روش چیست؟

 • سن فرد در امتیاز دهی مؤثر است زیر 21 سال و بالای 54 سال از امتیازی برخوردار نیستند.

8. کشاورزی از جمله مشاغل خوداشتغال محسوب می شود؟

 • از سال 2018 پذیرش برای رشته کشاورزی بسته شده است و دیگر مهاجری در این زمینه پذیرفته نمی شود.
4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *