آلمان, تحصیلی

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه های خارج از کشور بسیار مهم است و آلمان نیز به دلیل داشتن متقاضیان بسیار بالا و سطح کیفی آموزشی بالای خود، این شرایط را برای جذب دانشجویان جدید از خارج از کشور را کمی دشوارتر کرده است. در این بین رشته پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در سراسر جهان است که امنیت شغلی بالایی را با خود به همراه دارد.

اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان بر اساس معدل

آلمان با پاسپورت معتبر و اقتصاد قدرتمند خود پیشرو پذیرش بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی است. در این کشور به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی (در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا) باعث شده است تا دانشجویان زیادی را به سمت خود جذب کند.

از آنجایی که تحصیل در رشته های پزشکی در ایران نیازمند کسب رتبه های بسیار خوب علمی است، بسیاری از شرکت کنندگان پس از ناکامی در این آزمون، روانه مقاصد تحصیلی ارزان از جمله آلمان می‌شوند.

اگرچه تحصیل پزشکی در آلمان با زبان آلمانی ارائه می‌شود با این حال طرفداران فراوانی در میان ایرانیان علامند به این رشته وجود دارد. در مجموع تحصیل پزشکی در آلمان، شرایط و مزایای خوبی را برای فراهم می‌آورد.

معدل برای تحصیل پزشکی درآلمان

برای تحصیل پزشکی درآلمان می توانید مستقیما و از طریق دانشگاه های آلمان اقدام کنید. اگر تسلط شما بر یکی از زبان های انگلیسی یا آلمانی خوب باشد به راحتی می توانید به وب سایت دانشگاه های مدنظر خود وارد شده و شرایط و مدارک مورد نیاز را بررسی کنید.

برای تحصیل پزشکی در آلمان مدرک قبولی در کنکور سراسری یکی از دانشگاه های سراسری، می‌تواند برگ برنده شما برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در آلمان باشد. در صورت قبولی در این رشته کارنامه خود را به زبان آلمانی ترجمه کرده و به همراه سایر مدارک به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

نکته مهم : البته این موضوع را در نظر بگیرید که شرایط تحصیل پزشکی در آلمان در هر کدام از دانشگاه های آن متفاوت است و سیستم واحدی برای دریافت مدارک و در نهایت اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی در آلمان وجود ندارد.

در واقع برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان باید ابتدا فهرستی از دانشگاه های پزشکی این کشور فراهم کرده و بر اساس همان مقصد تحصیلی، مدارک خود به منظور اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان را آماده نمایید.

برای تحصیل پزشکی در آلمان، آزمون ورودی در این کشور وجود دارد که به زبان آلمانی برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون حداقل مدرک B1 زبان آلمانی ضرورت دارد. سوالات این آزمون زیر مجموعه ای از سوالات مرتبط با علوم تجربی هستند.

برای پاسخگویی به سوالات ادبیات زبان آلمانی لازم است که سطح زبان آلمانی شما معادل آیلتس یا تافل باشد. پس در صورت تمایل و دارا بودن شرایط تحصیل پزشکی درآلمان، حداقل ۶ ماه به یادگیری زبان آلمانی و از طریق آموزشگاه های معتبر و مورد تایید سفارت آلمان از جمله «گوته» اقدام نمایید تا در مراحل اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان با مشکل زبان مواجه نشوید.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان را دارید، نیاز به یک مدرک تحصیلی دارید که شرایط ورود به دانشگاه را به شما می دهد، یعنی یک دیپلم که به شما اجازه می دهد تا تحصیلات خود را در کشور آلمان انجام دهید.

در آلمان دیپلم شما تأیید می شود تا ببینند آیا این یک دیپلم مورد قبول آلمان است که به تحصیلات عالی دسترسی پیدا می کند یا خیر؟ بسیاری از دیپلم های خارجی اکنون معادل آن هستند.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

جهت اخذ پذیرش بر اساس معدل برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های آلمان معمولا دو راه وجود دارد:

راه های اخذ پذیرش
روش اول اگر دارای مدرک پیش دانشگاهی هستید باید شرایط زیر را دارا باشید تا شرط پذیرش برای شما محقق گردد :

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل 17 به بالا معدل هر دو مدرک شما باید بالای 17 باشد.
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B1 ( که باید حتما از موسسه گوته و یا انجمن فرهنگی ایران و اتریش اخذ شده باشد.)
 • اخذ پذیرش کالج یک ساله M-kurs و سپس فارغ التحصیلی از کالج M-kurs با معدل بالا ( اگر در مرحله اول و دوم ضعف معدل دارید.)

اگر در این مرحله معدل بالایی کسب کنید ضعف معدل شما جبران خواهد شد چرا که معدل 17 شانس قبولی خوبی ندارد بنابراین، کسب معدل بالا در این مرحله احتمال پذیرش را افزایش می دهد.

روش دوم در این روش از اخذ پذیرش اگر شما چه در ایران و چه در دیگر کشورها به دانشگاه رفته و یا کالج خاصی را گذرانده اید برای شما موثر است.

تقریبا شرایط ورود به دانشگاه این گروه نسبت به روش اول برای اخذ پذیرش سخت تر است زیرا نه تنها گذراندن این دوره ها مزیتی ندارد بلکه امکان اخذ کالج M-kurs را از دست می دهید و نمی توانید معدل خود را بهبود بخشید.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی کامل این مطلب به مقاله ی تحصیل پزشکی در آلمان مراجعه کنید.

شرایط لازم

برای ورود به رشته پزشکی باید دارای شرایط زیر باشید:

 1.  معدل دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل بالای 19 – 19.5
 2. مدرک زبان آلمانی، حداقل B1
 3. معدل بالای مدرک دانشگاهی که گذرانده اید.

باید تک تک شرایط ذکر شده را دارا باشید در صورت نقص در هر یک از موارد ذکر شده احتمال پذیرش شما کاهش می یابد.

محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در آلمان

بهتر است برای اقدام برای اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان، زیر 21 سال باشید تا راحت‌تر بتوانید مراحل اولیه تحصیل را طی کنید.

با این حال این بدان معنا نیست که برای افراد بالای 21 سال امکان تحصیل پزشکی در آلمان وجود نداشته باشد. این احتمال زمانی افزایش پیدا خواهد کرد که شما، یک مقطع کارشناسی را خصوصا در حوزه پزشکی و در ایران به پایان رسانده باشید تا بدین ترتیب احتمال دریافت پذیرش خود را در رشته پزشکی افزایش دهید.

زمان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به ترتیب حدود 6 و 5 سال است، در آلمان پزشکی عمومی هم سطح کارشناسی ارشد حساب می شود.

این در حالی است که این مدرک در ایران معادل دکترای حرفه ای است. با این حال فارغ التحصیلان پزشکی عمومی از دانشگاه های آلمان می توانند پس از طی مراحل قانونی، پروانه طبابت در ایران را کسب نمایند و دیگر نیازی به دریافت مدرک دکترای حرفه ای ندارند.

مقاله پیشنهادی: شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان
شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

بسته به دانشگاه مورد نظر شما، مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان نیز تفاوت دارد. می توان در مجموع استاندارد تقریبی را برای این مدارک و جهت اخذ تحصیل پزشکی در آلمان در نظر گرفت که شامل:

 • مدارک تحصیلی تایید شده
 • فرم پر شده تقاضای تحصیلی
 • رزومه متقاضی
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • مقاله
 • پوشش بیمه درمانی
 • انگیزه نامه
 • کپی پاسپورت
 • عکس پاسپورت
 • توصیه نامه

البته در برخی از موارد نیاز به مدارکی چون GMAT و یا GRE وجود دارد. داشتن رزومه خوب تحصیلی می تواند شانس دریافت پذیرش شما برای تحصیل پزشکی درآلمان را افزایش دهد.

تماس با ما

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1. آزمون GMAT چیست؟

 • یک آزمون استاندارد چند گزینه ایی که بعضی دانشگاه ها برای پذیرش تحصیلی مدرک آن را از دانشجویان طلب می کنند.

2. تفاویت آزمون GMAT با GRE در چیست؟

 • تفاوتهای زیادی وجود دارد و مدر ک هر کدام را نمی توان به جای دیگری استفاده کرد. برای مثال در GRE نمره ی ترکیبی از 800 به شما تعلق می گیرد.

3. آیا آلمان نیاز به پزشک دارد؟

 • بله، آلمان نیازمند پزشکان متخصص است و این یعنی شما می توانید امیدوار باشید بعد از فارغ التحصیلی در این رشته می توانید شغل مناسبی داشته باشید.

4. آیا دانستن زبان آلمانی برای تحصیل پزشکی لازم است؟

 • در اکثر دانشگاه های آلمان دروس دانشگاهی به زبان آلمانی تدریس می شود و این اهمیت بالای تسلط به این زبان را برای یک دانشجوی خارجی نشان می دهد.
4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من معدل ۳ سال دبیرستانم بالای ۱۷ هست و دیپلمم ۱۹ سنمم ۱۹ هست میتونم رشته پزشکی را در المان بخونم؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود و احترام
   در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه امکان اقدام دارید. برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.

 2. Sara گفت:

  سلام خسته نباشید ، من معدل دیپلمم ۱۸.۹۳ شده شانش قبولی دندون پزشکی از دانشگاه آلمان رو دارم ؟
  و آیا نمره آزمون خروجی کالج با توجه به معدلم باید حتما تا ۱.۲ بگیرم ک بتونم دندون قبول بشم ؟
  نیازی هست ک تست آز بدم برای افزایش معدل ایرانم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   متاسفانه با معدل 18.93 شانس بالایی برای دریافت پذیرش ندارید. البته برای کشورهای دیگر مانند روسیه، مجارستان، اسلواکی و آذربایجان می توانید اقدام کنید. برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید.

 3. Mehran گفت:

  با سلام. اگر کسی معدل کل دیپلمش حدود ۱۸ و کتبی نهایی(نظام جدید) حدود ۱۴.۵ باشه. و در کنکور سراسری با درصدهای بالا در دانشگاه های معتبر کشور پزشکی قبول شده باشه. میتونه پس از گذروندن۲ الی ۳ سال از دانشگاه در داخل کشور برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنه؟ یا معدل دیپلم دردسر ساز خواهد بود.ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   در این حالت شانس ویزای پایینی خواهید داشت. بهترین حالت این هست که از ابتدا برای کالج پیش پزشکی اقدام کنید یا اینکه در ایران مدرک پزشکی عمومی بگیرید و برای تخصص از آلمان پذیرش بگیرید.

 4. bahar گفت:

  سلام برای کسی که معدل بالایی نداره حدودا(دیپلم۱۹، پیش 16 )ایا رفتن به کالج میتونه این نقص معدل رو رفع کنه و پزشکی پذیرش بگیره
  یا خوندن چندترم پزشکی در ایران و اقدام اون موقع بهتره؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   سن و سایر شرایط خودتون رو نگفتید. لطفا برای راهنمایی بهتر با مشاوران موسسه تماس بگیرید.

 5. ساناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  من معدل دیپلمم ۱۹.۰۳ هست
  و میخوام دندانپزشکی در آلمان بخونم.
  چه آزمون هایی میتونم بدم که جبران معدل پایینم بشه و اینکه اون ازمون چقدر معدل رو بهبود میبخشه؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   معدل شما خوب است و نیازی به هیچگونه آزمونی ندارید فقط باید مدرک زبان آلمانی B1 را بگیرید. برای مشاوره کامل تماس بگیرید.

 6. محمد خدادادی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  آیا من با معدل 18.65 دوازدهم و 18.32 هر سه سال و مدرک b2 آلمانی میتونم رشته پزشکی را در آلمان بخونم؟

  1. با سلام
   با شرایطی که گفتید بله امکان تحصیل پزشکی در آلمان را دارید.

 7. بیتا گفت:

  سلام‌خدمت‌شما؛ بادیپلم انسانی چه مراحلی رو باید طی کرد تا بشه در آلمان پزشکی خوند؟
  برای ورود ب Mkursحتما باید دیپلم تجربی داشت؟

  1. با سلام
   با این شرایط خیر و ریسک کار شما خیلی بالاست. پیشنهاد ما به شما تحصیل پزشکی در روسیه یا آذربایجان است.

 8. بیتا گفت:

  عرض سلام وادب؛ با دیپلم انسانی چه مراحلی رو باید طی کرد تا بشه در آلمان پزشکی خوند؟
  حتما باید دیپلم تجربی داشت تا بشه واردMkursشد؟
  (معدلمم بالای۱۹/۵هست)

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   بله حتما باید دیپلم تجربی داشت. اگر هم بخواهید برای دیپلم تجربی اقدام کنید سن شما بالا خواهد رفت. اگر تمایل دارید می توانید برای آذربایجان اقدام کنید.

 9. آریا گفت:

  با سلام و درود خدمت شما ، من ۱۹ سالمه و معدل کل دیپلمم ۱۷.۳۴ هست و دو سوال ازتون داشتم ، یک اینکه اگه مدرک زبان B1 بگیرم ، می‌توانم از کالج های Mkours پذیرش بگیرم و اگه که نمره ی آخر کالجم بین ۱ الی ۱.۴ بشه ، میتوانم با این معدل دیپلمم دندان پزشکی در آلمان بخوانم ؟ ممنونم

 10. یاسمین گفت:

  سلام. آیا امکان تحصیل دامپزشکی با معدل پیش دانشگاهی 17.36 در دانشگاه دولتی در آلمان وجود داره؟ با مدرک b2 آلمانی. بقیه نمرات 18 و 19 هست. در کنکور تجربی قبول شدم ولی انتخاب رشته نکردم. اگه لازم باشه کالج هم شرکت می کنم. ممنون می شم راهنمایی کنید.

 11. رضا غفاری گفت:

  سلام من معدل جمع سه سالم ۱۷/۹۸ برای دیپلم معدلم ۱۷/۰۶ شد میتونم برای پزشکی در آلمان اقدام کنم ممنون میشم بگید.

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   درصورت داشتن مدرک زبان و شرایط سنی بله

 12. عرفان گفت:

  سلام من معدل ۱۶.۳۰دارم ایا با گرفتن مدرک زبان
  میتونم در کالج m_kurs شرکت کنم یا خیر ۱۸ سالم هست

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   تحت شرایطی بله میتوانید اقدام کنید.

 13. نگین گفت:

  با سلام .من با توجه به ۲۰ سالمه و اینکه معدل دیپلمم ۱۹.۹۴ هست ولی معدل پیش دانشگاهیم ۱۶.۶۴ هست واینکه الان دانشجوی رشته ی پرستاری هستم آیا میتونم برای پزشکی آلمان اقدام کنم؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   شما میتوانید برای دوره های ام کورس اقدام کنید

 14. الناز گفت:

  با سلام من مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رو سال ۷۸و ۷۹ گرفتم معدلم در هر دو مدرک ۱۴/۳۰ و ۱۴/۷۹ هستش .مدرک لیسانس حسابداری با معدل ۱۴و لیسانس مهندسی کشاورزی با معدل ۱۶/۳۰ دارم ایا میتونم برای فوق لیسانس تو رشته کشاورزی توالمان اقدام کنم یا شانسی ندارم

 15. داوود ملکی گفت:

  سلام
  من متولد 1380 هستم و دیپلم تجربی دارم و معدل کتبی نهایی من 15.90 و معدل دیپلم 17.74 هست
  آیا امکان تحصیل دندانپزشکی در المان را دارم؟
  و اگر امکان دارد، باید سطح زبان من چی باشد؟
  خیلی ممنون

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   اولا اینکه معدل شما برای تحصیل پزشکی در آلمان پایین هست
   دوما برای تحصیل پزشکی در آلمان باید مدرک زبان ب۲‌ داشته باشید

 16. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید من 19 سالمه
  معدل دیپلمم 16/5 هست..النم دارم زبان المانی میخونم ک مدرکشو بگیرم
  دوس دارم ک دندانپزشکی بخونم.
  ببخشید من میتونم برای پذیرش کالجM-KURSاقدام کنم یا خیر؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی بله میتوانید.

 17. Sahand گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه معدل دیپلمم شده ۱۸.۲۳ آیا و در حال به اتمام رسوندن زبان در سطح B1 هستم آیا شانسی برای قبولی پزشکی در آلمان رو دارم؟
  با تشکر.

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   بله امکان اخذ پذیرش و ویزا وجود دارد و در صورت عدم امکان راههای دیگر برای شرکت در این دوره نیز وجود خواهد داشت

   1. Cindy گفت:

    سلام من ۲۲ سالمه معدل کتبی دیپلم ۱۷.۴۲ و پیش هم همین حدود و b1المانی دارم میتونم برایmkurz اقدام کنم و سپس برای پزشکی؟

    1. مدیر وب سایت گفت:

     با درود
     برای سن بالای 20 سال هم امکان اقدام دارد ولی ریسک ویزا بالا خواهد بود.

 18. سعید فرامرزی گفت:

  با عرض سلام
  منظور از معدل ، معدل کتبی ست یا معدل کل؟
  آزمونی که قبل از ورود به پزشکی باید داد ، از چه دروس و منابعی ست؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   منظور معدل کل هست.
   آزمون از دروس دوره ی ام کورس گرفته میشود.

 19. محمد گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  این معدل دیپلم منظورش معدل کتبی نهایی یا معدل کل ؟
  بعد برای نظام جدید که پیش دانشگاهی ندارند معدل پیش دانشگاهی کدوم محسوب میشه؟

 20. مینا گفت:

  سلام من معدل کتبیم ۱۷ به بالا شده و معدل دیپلمم ۱۹/۱۲ میشه پزشکی خوند اونجا؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   شما شرط معدل رو دارید. بستگی به شروط دیگر نیز دارد

 21. AaIi گفت:

  اگر شخصی معدلش از ۱۷ پایین‌تر باشه، شانس جبران اون رو برای مهاجرت به آلمان و تحصیل پزشکی داره؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   مهم ترین فاکتور قبولی دانشگاه سراسری، مدرک زبان و سن میباشد

 22. سپیده قربانی گفت:

  سلام خسته نباشید
  معدل دیپلم همون کتبی نهاییه ؟؟ اگه اینجوریه مال من 19 شده ولی معدل سه سال دهم یازدهم و دوازدهمم به 17 نرسیده
  بازم میشه اقدام کرد ؟؟
  اگه میشه ازمون ورودی میخواد ؟؟
  اگه زبان انگلیسیم مدرک داشته باشیم بجای المان بازم قبول میکنن یا فقط باید المان باشه ؟؟
  هزینه اش چقدره ؟؟

 23. عسل گفت:

  سلام میانگین معدل سه سال باید بالای ۱۷باشه یا فقط معدل دیپلم؟
  چون من معدل سال دهم و یازدهم رو بالای ۱۸ شدم ولی سال اخر بخاطر دلایلی معدلم پایین اومد
  و شنیده بودم میانگین سه سال در نظر گرفته میشه که میانگین سه سالم ۱۷ و خورده ای شد ایا میتونم اقدام کنم برای پذیرش؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   بله میتونید اقدام کنید

   1. nastaran گفت:

    سلام خسته نباشید من معدل دیپلم ۱۹ شده و معدل پیش دانشگاهی۱۵.۹۷ ایا شانس تحصیل پزشکی رو دارم با داشتن مدرک زبان آلمانی
    سنم۲۱

    1. مدیر وب سایت گفت:

     با درود
     متاسفانه شانس پذیرش و ویزای شما برای آلمان پایین است. در صورتی که به رشته پزشکی علاقه مند هستید با مشاوران موسسه تماس بگیرید تا آفرهای مناسب رو به شما معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *