تحصیلی

مراحل گرفتن مدرک آیلتس در سریعترین زمان

در ابتدا برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که آیلتس چیست؟ و آزمون آیلتس (ielts) چیست در پاسخ به این سوال باید گفت که آیلتس (IELTS) مخفف این عبارت می باشد : he International English Language Testing system یعنی : “سامانه جهانی سنجش زبان انگلیسی”.امروزه، “آیلتس” در کنار تافل ibt یا اینترنتی، به سنجش توانایی و مهارت زبانی داوطلبان تمام کشور ها می پردازد، داوطلبانی که می خواهند در دانشگاه ها یا محیط هایی که زبان ارتباط و آموزش، انگلیسی می باشد، به ادامه آموزش و اشتغال بپردازند. در ادامه با شرایط گرفتن مدرک آیلتس برای مهاجرت آشنا خواهید شد.

گرفتن مدرک آیلتس

برای  مهاجرت یا ادامه تحصیل در خارج از کشور گرفتن مدرک زبان یکی از مهم ترین مسائل است. گاهی افراد برای دریافت مدرک آیلتس در کوتاهترین زمان به فکر راه میانبر و خرید مدرک آیلتس بمی افتند. قطعاً این راه غلط می باشد و باعث از بین رفتن سرمایه شما نیز می شود.

معمولا، آینده شما به کسب نمره‌ قابل قبول در آزمون آیلتس (IELTS) تان بستگی دارد، زیرا بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای مختلف، از شما مدرک آیلتس درخواست می‌کنند. این مدرک دو سال اعتبار دارد، اما واقعیت این است که با گرفتن این مدرک، مهارت شما در زبان انگلیسی به سطح پیشرفته‌ای می‌رسد و برای شما مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا گرفتن ویزای تحصیلی و برقرار کردن راحت تر ارتباط با استادانتان دانشجویان دیگر و… است.

در زمانی کمتر از سه ساعت، این آزمون مهارت‌های شما را در گوش دادن، خواندن، نوشتن و مکالمه می سنجد. بهترین روش برای سنجش مهارت‌های مکالمه، صحبت رو در رو است و آیلتس یکی از شناخته‌شده‌ترین آزمون‌هایی است که از روش مکالمه رو در رو برای سنجش مهارت‌های ارتباطی استفاده می کند.

مراحل گرفتن مدرک آیلتس

گرفتن مدرک آیلتس

گرفتن مدرک آیلتس

 

مراحل گرفتن مدرک آیلتس شامل:

 

1.ثبت نام و تصمیم‌گیری

کارکنان مراکز آزمون اطلاعات مربوط به فرآیند ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس را در اختیار شما قرار می‌دهند. شما فقط باید فرم درخواست را پر کنید و دو عکس رنگی با پس زمینه‌ی سفید و کپی گذرنامه یا کارت شناسایی ملی خود را ارائه کنید.

در برخی از مراکز می‌توانید از طریق سیستم ثبت نام آنلاین، برای آزمون آیلتس ثبت نام کنید. با در نظر گرفتن مدت زمانی که برای آمادگی آزمون لازم دارید، مناسب‌ترین تاریخ را برای آزمون خود تعیین کنید. در برخی کشورها، مانند بریتانیا آزمون‌های آیلتس دو بار در ماه برگزار می‌شود، در حالی که سایر مراکز در سراسر جهان، آزمون را حتی چهار بار در ماه نیز برگزار می‌کنند.

آزمون آیلتس عمومی (IELTS General Training)، سطح زبان انگلیسی شما را در زمینه‌های روزمره اندازه‌گیری می‌کند و شما را برای مهاجرت به کشور مورد نظرتان آماده می کند.

2.آماده شدن برای آزمون آیلتس

یکی دیگر از مراحل گرفتن مدرک آیلتس آماده شدن برای آزمون است. برای کسب آمادگی در آزمون آیلتس، روش‌های زیادی از منابع کتابخانه‌ای گرفته تا طیف وسیعی از منابع اینترنتی‌، وجود دارد. می‌توانید در یک موسسه زبان انگلیسی، که شما را برای تمام بخش‌های آزمون آیلتس آماده می‌کند، ثبت نام کنید یا اگر دوست ندارید می توانید خودتان مشغول به یادگیری آن شوید.

لازم است بدانید اینترنت پر از نمونه سوالات مربوط به یادگیری و آزمون آیلتس است که شما را با سوالات این بخش آشنایی می‌کند. مهارت‌های خواندن، صحبت کردن و نوشتن به زبان انگلیسی را تا می‌توانید در آن کمک با دوستان، همکاران یا با کمک اینترنت تمرین کنید.

3.روز آزمون

اصلا نگران روز آزمون نباشید، زیرا کارکنان مرکز آزمون تلاش می‌کنند که فضای آرام و راحتی را برای شما فراهم آورند و آزمون بین‌المللی را به شکل استاندارد پیاده کنند. مرکز آزمون، اطلاعات مربوط به محل، تاریخ و ساعت آزمون را همراه با برخی از قوانین کلی در اختیار شما برای آزمون قرار می‌دهد.

در روز آزمون فقط کارت شناسایی، خودکار، مداد و یک بطری آب را می‌توانید همراه خود به داخل سالن آزمون ببرید. شرکت‌کنندگان به ترتیب حروف الفبا وارد سالن آزمون می‌شوند و برگزارکنندگان از هر داوطلب یک عکس می‌گیرند که پس از آزمون به مدرک آیلتس هر داوطلب الصاق می‌شود.

4.پاسخگویی به سوالات آزمون

بخش گوش دادن حدود 30 دقیقه طول می‌کشد (به اضافه‌ی 10 دقیقه برای ورود پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه). ابتدا شما دستورالعمل و نمونه سوال را می‌شنوید. سوالات بخش اول را می‌خوانید، سپس به صدای بخش یک گوش می‌دهید و پاسخ خود را در دفترچه‌ی ‌سوالات انتخاب می‌کنید. برای بخش‌های 2، 3 و 4 نیز به همین روال است. سپس تمام پاسخ‌های خود را به پاسخ‌نامه انتقال می‌دهید.

 بخش گوش دادن از چهار سری سوال تشکیل می‌شود:

  1. در بخش اول، شما یک مکالمه دو نفره را که در مورد یک موضوع اجتماعی روزمره می‌شنوید.
  2. در بخش دوم، شامل گوش دادن به یک مجموعه مونولوگ با موضوعات اجتماعی روزمره است.
  3. در بخش سوم، یک مکالمه‌ چهار نفره درباره‌ی یک موضوع آموزشی یا تحصیلی صورت می‌گیرد.
  4. در بخش چهارم، شما به یک مونولوگ در مورد موضوع علمی گوش می‌دهید. از شما انتظار می‌رود که در مورد این مونولوگ نظر تخصصی دهید.

در طول این بخش‌ها خوب تمرکز کنید و گوش دهید، زیرا هر فایل صوتی تنها یک بار پخش می‌شود. می‌توانید یادداشت‌های کوتاهی بردارید، و سپس بر اساس آن‌ها پاسخ سوالات را در پاسخنامه وارد کنید.

نکات مربوط به بخش خواندن آزمون

در این بخش شما یک ساعت فرصت دارید و باید به سوالاتی که نیاز به پاسخ کوتاه دارند، سوالات چند گزینه‌ای و سوالات تکمیل جمله پاسخ دهید. سعی کنید پاسخ سوالات را مستقیما در پاسخ‌نامه وارد کنید و کمتر از پیش‌نویس استفاده کنید تا با کمبود زمان روبه‌رو نشوید.

5.خواندن از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

گرفتن مدرک آیلتس

گرفتن مدرک آیلتس

در این مرحله قسمت اول حاوی دو یا سه متن نسبتا کوتاه است که هر متن آن از 6 تا 8 پاراگراف مرتبط به هم تشکیل شده است. قسمت دوم شامل دو متن کوتاه است که بر مسائل مرتبط با شغل مانند تقاضا برای شغل، آموزش و غیره تمرکز دارد. بخش سوم شامل یک متن طولانی و پیچیده در مورد یک موضوع عمومی جذاب است.

بخش نوشتن شامل دو قسمت است و حدود یک ساعت طول می‌کشد. سوالات این بخش در آزمون آکادمیک با سوالات آزمون عمومی، تفاوت دارد. مهم‌ترین نکته در بخش نوشتن آزمون آیلتس، خودداری از نوشتن پیش‌نویس یا چرک‌نویس و سپس انتقال آنها به پاسخ‌نامه است. در این صورت، ممکن است زمان کافی برای انتقال متن به پاسخ‌نامه را نداشته باشید و نمره خود را از دست دهید.

نوشتن از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

در قسمت اول این مرحله، یک نمودار، جدول، نقشه یا طرح هندسی برای شما ارائه می‌شود و از شما می‌خواهند که اطلاعات مربوط به آن ها را خلاصه کرده یا توضیح دهید و نیز ممکن است درباره نحوه کار کردن جسمی یا در مورد کیفیت یک شی یا چگونگی یک رویداد خاص توضیح دهید.

در قسمت دوم باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. پاسخ این قسمت از آزمون آکادمیک باید به شکل نیمه‌رسمی و بی‌طرف نوشته شود.

بخش نوشتن در آزمون عمومی

در قسمت اول این مرحله، مسئله‌ای از زندگی واقعی را توصیف می‌کنند و از شما می‌خواهند نامه‌ای برای درخواست اطلاعات یا توضیح مسئله بنویسید. شما باید نامه را در قالب شخصی یا نیمه‌رسمی بنویسید. در قسمت دوم  این مرحبه نیز مانند مرحله قبل باید در پاسخ به یک استدلال، بحث یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید.

صحبت کردن یکی از مراحل گرفتن مدرک آیلتس

آزمون صحبت کردن 11 تا 14 دقیقه طول می‌کشد و به سه قسمت تقسیم می‌شود:

قسمت اول

معرفی است که حدود 4 تا 5 دقیقه طول می‌کشد، که طی آن مصاحبه‌گر خود را معرفی می‌کند و از شما نیز می‌خواهد خودتان را معرفی کنید. او از شما در مورد موضوعات عمومی مانند: محل زندگی، خانواده، کار، تحصیلات و علایق شخصی سوال خواهد کرد.

قسمت دوم

بیش از 3 تا 4 دقیقه طول نمی‌کشد. شما یک کارت حاوی موضوع دریافت خواهید کرد و مصاحبگر از شما می‌خواهد در مورد این موضوع خاص صحبت کنید. شما یک دقیقه برای آماده‌سازی فرصت دارید و باید نکات کلیدی را به بحث خود اضافه کنید.

قسمت آخر

آزمون صحبت کردن، یک بحث 4 تا 5 دقیقه‌ای است. مصاحبه‌گر از شما می‌خواهد جزئیات بیشتری را در مورد موضوع مورد نظر ارائه دهید. شما درباره‌ی مسائل و ایده‌های انتزاعی بحث می‌کنید. مصاحبه‌گر تمام صحبت‌های شما را ضبط می‌کند و نمونه‌ای از آن برای را بازبینی به مرکز آیلتس ارسال می‌کند. سپس اگر مراحل بالا مشکلی نداشت می توانید مدرک آیلتس خود را دریافت نمایید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *