آلمان, تحصیلی

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان و مهاجرت به آلمان آرزوی بسیاری می باشد چرا که دانشگاه های آلمان همگی از بهترین رتبه ها برخوردار بوده و از بهترین اساتید جهت آموزش کمک گرفته شده است. اخذ بورسیه تحصیل آلمان را نمی توان امری ساده در نظر گرفت چرا که تمامی دانشگاه های آلمان شرایط خاصی جهت ارائه بورسیه تحصیل در نظر گرفته اند که فرد متقاضی باید تمامی این شرایط را بدون کم و کاست داشته باشد. طبیعتا مهم ترین شرط جهت اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان داشتن نمرات قبولی بالا و قابل قبول در مقطع قبلی خواهد بود.

بورسیه تحصیلی در آلمان

 تحصیل در آلمان این امکان را فراهم خواهد نمود که در یکی از بهترین دانشگاه های اروپا به تحصیل بپردازید. بالا بودن رنک دانشگاه های آلمان این مزایا را خواهد داشت که مدرکی که از دانشگاه های آن دریافت می نمایید در تمامی کشور های جهان قابل قبول خواهد بود و ارزش خاصی به آن قائل خواهند بود. بورسیه تحصیلی در آلمان این امکان را به شما خواهد دااد که در حین تحصیل از دانشگاه فاند نیز دریافت نمایید که تاثیر بسزایی در زندگی شما خواهد داشت.

تحصیل رایگان در کشور آلمان

همانطور که می دانید دانشگاه های آلمان هیچگونه هزینه ای جهت تحصیل دریافت نمی کنند اما باید در نظر داشته باشید که با اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان می توانید مبلغی نیز از دانشگاه دریافت نمایید. بسیاری از دانشجویان فنی و مهندسی توانسته اند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت نمایند چرا که بعد از جنگ جهانی دوم نیاز آلمان به دانشجویان رشته های صنعتی بیش از پیش بوده است. دانشگاه های آلمان همچنین برخی از شرکت های نوپا را معرفی می نمایند که دانشجو می تواند با کار کردن در این شرکت ها هم به اقتصاد کشور کمک نموده و هم جیب خود را پر کند.

اراسموس پلاس

اراسموس پلاس به عنوان بزرگترین ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در اروپا فعالیت می نماید که دانشجویانی که تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان دارند می توانند مراتب را به این مرکز ارائه نموده و نسبت به درخواست اقدام نمایند. بورسیه های تحصیل دااد از دیگر مراکزی می باشد که بورسیه های تحصیل در آلمان را به عهده گرفته و بورسیه های بسیاری را ارائه می نماید.

ارائه ی نامه پذیرش

دانشجویان مقطع دکتری چنانچه قصد دریافت بورسیه دارند باید نامه پذیرش استاد راهنمای خود را ارائه نمایند که در صورت نداشتن نامه پذیرش بورسیه تحصیل در آلمان برای وی تعلق نخواهد گرفت.
هشت موسسه در سطح کشور آلمان فعالیت می کنند که بورسیه تحصیلی آلمان را تنها برای کسانی ارائه می دهند که حداقل یکی مقطع تحصیلی را در این کشور گذرانده باشند.
دانشجویان بین المللی می توانند از مرکز تبادلات آکادمیک آلمان اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان از همان ترم اول نمایند.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

همانطور که پیشتر گفتیم تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در کشور آلمان رایگان است، اما برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور باید شهریه پرداخت شود. بورسیه تحصیلی در آلمان اما دقیقا برای این 2 مقطع تحصیلی در نظر گرفته شده و امتیازات تحصیلی و اجتماعی بسیاری را برای متقاضی بورسیه تحصیلی در آلمان به همراه خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی درآلمان

  • بورسیه تحصیلی آلمان دولتی
  • بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی

بورسیه تحصیلی آلمان دولتی

دو نوع بورسیه تحصیلی دولتی در آلمان وجود دارد. بورسیه تحصیلی (DAAD) که در سطوح مختلف برای دانشجویان بین‌المللی کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد؛ و بورسیه تحصیلی اِراسموس (Erasmus) که توسط کمیسیون اروپا برای تحصیل در اتحادیه اروپا به دانشجویان خارجی واجد شرایط تخصیص داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی

بورسیه‌های غیر دولتی بسیار متنوعی برای تحصیل در آلمان وجود دارد که متقاضی دریافت کمک هزینه تحصیل در آلمان می‌بایست پیش از اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان نسبت به دریافت آن‌ها اقدام نماید.

از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی غیر دولتی در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: بورسیه تحصیلی هاینریش بل، بورسیه فرصت های مطالعاتی هومبولت، بورسیه کنراد آدناور، بورسیه فرصت های مطالعاتی بین المللی ماری کوری، بورسیه تحصیلی Stipendium، بورسیه انجمن هلمهولتز.

بورسیه تحصیلی مشروط آلمان

دانشگاه های آلمان به صورت رایگان فعالیت می نمایند اما برخی از دانشگاه های آلمان از دانشجویان خارجی شهریه نیز دریافت می نمایند به همین منظور افراد بسیاری جهت گریز از پرداخت شهریه تمایل به اخذ بورسیه تحصیلی آلمان می نمایند که دانشگاه های ایالت های آلمان با داشتن شرایطی به این افراد بورسیه تحصیلی ارائه می نماید. پس از دریافت بورسیه تحصیلی دانشجو شهریه ای پرداخت نخواهد کرد و متعهد خواهد شد که پس از پایان تحصیل کمک هزینه ای که برایش در نظر گرفته شده بوده را پرداخت نماید.

مقاله پیشنهادی: ویزای تحصیلی آلمان

تبادلات آکادمیک (daad) در آلمان

موسسه daad جهت ارائه بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا فعالیت می نماید که برای دانشجویان دکتری در هر مقطع تحصیلی بورسیه ارائه می نماید. برای گرفتن این بورسیه نمی توان محدودیت سنی در نظر گرفت و تقریبا تمامی دانشجویان می توانند از این بورسیه تحصیلی در آلمان بهره مند شوند.
دانشجو نمی تواند در خاک کشور آلمان درخواست این بورسیه را دهد و حتما باید در هنگام تقاضا در خاک کشور خود بوده باشد.
چنانچه فرد متقاضی دانشجویی باشد که در زمان درخواست در یکی از دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل دکتری می باشد نباید 15 ماه از زمان اقامت وی در آلمان گذشته باشد.

مدرک زبان

داشتن مدرک زبان از دیگر موارد ضروری می باشد و در صورتی که مدرک انگلیسی ارائه نمایید داشتن نمره 7 در هر چهار مهارت آیلتس و در صورت ارائه زبان آلمانی فرد متقاضی باید حداقل مدرک c1 را داشته باشد.
دانشجویان پس از اخذ این این بورسیه هر ماهه حدود 100 یورو دریافت خواهند نمود. همچنین در کنار این مبلغ کمک هزینه برای سمینارها، سفر های پژوهشی، خرید کتاب های درسی و کمک هزینه برای آموزش دیدن زبان آلمانی ارائه می شود.

فردریش ابرت

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان

برخی موسسات دیگر در زمینه های سیاسی بورسیه تحصیلی ارائه می نمایند که آنها نیز شرایط خاصی خواهند داشت:
تعهد اجتماعی و سیاسی یکی از مهمترین شروط اخذ این بورسیه تحصیلی می باشد. یکی از این مراکز فردریش ابرت می باشد.که عضو حزب سوسیالیست بوده .و هر ساله به حدود 40 دانشجو بورسیه تحصیل ارائه می نماید.
لازم به ذکر است که متقاضیان این بورسیه باید تسلط کامل به زبان آلمانی داشته باشند. زبان انگلیسی در این بورسیه ملاک نخواهد بود به طوری که دانشجو باید مدرک c1 آلمان را داشته باشد.

لازم به ذکر است که این نهاد به دانشجویان رشته پزشکی بورسیه ارائه نمی دهد.

برخی دیگر از موسسات را در جدول زیر مشاهده خواهید کرد:

1

بنیاد کرنارد ادناور

بنیاد کرنارد ادناور از دیگر بنیاد هایی می باشد که هر ساله به بیش از 70 دانشجو بورسیه ارائه می دهد. این نهاد مربوط به حزب دموکرات مسیحی آلمان می باشد.
یکی از مهمترین شروط اخذ این بورسیه عودت دادن دانشجو پس از تحصیل به کشور خودش می باشد. داشتن نمرات عالی و همچنین فعالیت در عرصه های اجتماعی از جمله شروط اخذ این بورسیه می باشد.

2

بنیاد هاینریش بل آلمان

 

بنیاد هاینریش بل آلمان از دیگر مراکزی می باشد. که می توانید بورسیه تحصیلی در آلمان را از این بنیاد اخذ نمایید. این بنیاد متعلق به حزب سبز ها در آلمان می باشد.
این بورسیه به دانشجو های دکتری ارائه می شود که دانشجو در زمان درخواست باید مدرک زبان b2 را داشته باشد.

3

بنیاد فیلیگست

 

بنیاد فیلیگست یکی دیگر از بنیاد های ارائه بورسیه تحصیلی در آلمان می باشد. که این بنیاد سالانه به بیش از 200 دانشجو بورسیه ارائه می نماید.
بنیاد ابن سینا از دیگر بنیاد هایی می باشد که می توانید بورسیه تحصیل در آلمان را از این بنیاد دریافت نمایید. این بنیاد به دانشجوهای دکتری بورسیه ارائه می نماید که شرط اصلی آن مذهبی بودن می باشد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی ازسوی دانشگاه‌های خصوصی آلمان:

دانشگاه بین المللی برمن BIGSSS

دانشگاه برمن فرصتی را برای دانشجویان دکتری و فوق دکتری جهت تحقیقات علمی و پژوهشی فراهم می‌کند که درحقیقت جهت تحصیلات تکمیلی علوم اجتماعی در سطح بین المللی انجام می‌شود.

کمک هزینه تحصیلی DRD

این نوع بورسیه مبنی بر توانایی‌های بالقوه متقاضی ارزشگذاری می‌شود. همچنین این کمک هزینه برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است.

دانشگاه فرانکفورت

دانشگاه فرانکفورت آلمان، کمک هزینه تحصیلی را ویژه شاخه‌های امور مالی و مدیریت در سطوح دکترا در نظر گرفته است. همچنین این کمک هزینه تحصیلی رشته‌های امور مالی، حسابداری، ریاضیات و گرایش‌های مدیریت اعم‌از مدیریت کسب و کار را دربر دارد.

کمک هزینه تحصیلی FRIAS Cofund

این نوع بورسیه ویژه محققان و پژوهشگران بین‌المللی در نظر گرفته شده است و به گونه‌ای شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان ایرانی را فراهم می‌کند.

دانشگاه هامبورگ

دانشگاه علوم کاربردی در شهر هامبورگ، بورسیه‌ای را برای مقاطع کارشناسی ارشد در رشته‌های طراحی، بهداشت عمومی، مدیریت دولتی وسایر گرایش‌های مدیریتی برای دانشجویان بین‌المللی لحاظ کرده است.

کمک هزینه تحصیلی HHL

این نوع بورسیه برای تحصیلات تکمیلی در شاخه‌های مدیریت و در سطوح کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است.

دانشگاه هومبولت

این دانشگاه کمک هزینه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی جهت تحقیق و پژوهش در زمینه‌های تاریخ، حقوق، انسان شناسی، فرهنگ، جامعه شناسی، علوم سیاسی، اقتصاد و رشته‌های اینچنینی، اختصاص داده است.

تماس با ما

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوال های متداول

1. آیا دانشجویان مقطع کارشناسی هم می توانند بورسیه دریافت کنند؟

  • تحصیل در این مقطع درآلمان رایگان است و نیازی به دریافت بورسیه نیست.

2. کدام دانشگاه های آلمان رایگان هستند؟

3. در چه صورتی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون بورسیه و رایگان خواهد بود؟

  • اگر مقطع کارشناسی را در آلمان گذرانده باشید برای مقطع کارشناسی ارشد نیاز به پرداخت هزینه ندارید.

4. برای تحصیل در دانشگاه های آلمان شرط معدل لازم است؟

  •  شرط معدل به این صورت است که هر دانشگاه بالاترین معدل درخواستی را پذیرش می کند.

5. آیا دریافت بورسیه تحصیلی شامل هزینه های زندگی در آلمان هم می شود؟

  • بستگی به نوع بورسیه دارد. بعضی از بورسیه ها فقط شامل شهریه می شوند. بعضی دیگر شامل بخشی از شهریه می شوند. بعضی از آن‌ها هزینه های زندگی را هم شامل می شوند

6. مبلغ بورسیه ی پرداختی برای مقطع کارشناسی ارشد چه مقدار است؟

  • دریافت بورسیه در این مقطع کمی سخت است و برای مقطع دکتری بسیار قوی تر است. مبلغ بورسیه به رزومه ی دانشجو و شرایط دیگری بستگی دارد.

7. بورسیه های تحصیلی دولتی بهتر است یا غیر دولتی؟

  • بسته به شرایط شما و مقطع تحصیلی که در آن هستید هر کدام مزایایی دارند.

8. تسلط به زبان آلمان برای دریافت بورسیه ضروری است؟

  • برای برخی موسسات تسلط به زبان آلمانی از جمله شرایط دریافت بورسیه است.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *