آلمان, ویزای کار

ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

آیا تا به حال اسم ویزای جستجوی کار یا job seeker آلمان را شنیده اید؟ ویزای جاب سیکر آلمان چیست؟ شرایط این ویزا چگونه است؟ برای دریافت ویزای job seeker  آلمان چه شرایطی باید رعایت شود؟ آیا می توان این ویزا را تمدید کرد؟ ویزای job seeker آلمان چه مزایایی دارد؟ این ها از جمله پرسش هایی است که وقتی اسم ویزای job seeker آلمان را می شنوید، در ذهن شما به وجود می آید. ویزای جستجوی کار آلمان یکی از پرطرفدار ترین ویزاهاست که نام دیگر آن ویزای job seeker آلمان است که در این مقاله تمامی موارد ذکر شده است.

بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که کسی شما را دعوت به کار نمی کند. این امکان وجود دارد که ویزای خود را از ویزای job seeker آلمان به ویزای کار آلمان تبدیل نموده و بعد از حدودا 3 سال اقامت دائم آلمان را دریافت نمایید.

طبق آمار بدست آمده رشد جمعیت کشور آلمان رو به منفی است. به همین دلیل این دولت سعی دارد که از طریق ویزای job seeker آلمان فقط نیروکار هایی که در زمینه های مختلف مهارت و متخصص هستند را جذب نمایند و بعد ویزای خود را به ویزای کار آلمان تغییر دهند.

آیا می دانید ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟ (job seeker visa)

ویزای job seeker آلمان که معنای آن ویزای جستجوی کار است به ویزایی گفته می شود که فرد با هدف کار کردن وارد آلمان می شود و به دنبال کار می گردد. این ویزا دارای بازه زمانی مشخص، شرایط خاص و قوانین مخصوص به خود است. دریافت ویزای جاب سیکر آلمان برای افرادی که پیشنهاد کاری مناسبی از آلمان ندارند بهترین گزینه محسوب می شود.

چرا آلمان را برای کاریابی انتخاب کنیم؟

بهتر است بدانیم که برلین پایتخت زیبای آلمان دارای مردمی آلمانی زبان است، واحد پول در این کشور یورو است و از نظر کاری به نسبت کشورهای دیگر بسیار پیشرفته است. آلمان یکی از قطب های صنعتی دنیا محسوب می شود که به جرأت می توان گفت که از ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا به شمار می رود. بنابراین اخذ ویزای جاب سیکر آلمان هرگز بی نتیجه نمی ماند.

به طور کلی در کشور آلمان دو نوع ویزای کار دیده می شود در نهایت هر دو گزینه می تواند تبدیل به bluecard شود.

افرادی که به دنبال ویزای جستجوی کار آلمان هستند به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول:

اگر شما شهروند اتحادیه اروپا هستید می توانید به سادگی و بدون درخواست ویزا برای شهروندان این اتحادیه مجوز کار بگیرید.

دسته دوم:

اگر فردی غیر از شهروندان اتحادیه اروپا باشید باید برای ورود به آلمان ویزای جستجوی کار آلمان را دریافت کنید. انگلیس، دانمارک و ایرلند از این گروه مستثی هستند.

کاریابی با ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker)

در این روش برای پیدا کردن کار در آلمان، ابتدا  باید با اخذ ویزای جستجوی کار (Job Seeker) وارد این کشور شوید. سپس، به شما مجوز اقامت 6 ماهه در این کشور داده می شود تا در این فرصت، به صورت حضوری به جستجوی کار در آلمان بپردازید. در صورتی که توانستید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و با کار فرمای آلمانی قرارداد ببندید، مجوز اقامت بلند مدت کاری برای شما صادر می شود.

نکته: ویزای جستجوی کار آلمان یک مجوز 6 ماهه برای اقامت در آلمان است تا فرد متقاضی بتواند در این مدت در جستجوی شغل مورد نظرش باشد.

مراحل دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

مرحله نهایی ویزای جاب سیکر آلمان (job seeker)

برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان باید یک سری اصول به طور دقیق دنبال شود. در ابتدای امر باید فرم اپلیکیشن از سفارت آلمان دریافت شود و تمامی بخش های فرم به طور دقیق تکمیل شود.

این فرم می بایست تحویل مقامات داده شود تا اجازه کار از سوی این افراد فراهم شود. در صورتی که این پروسه به درستی پیش رفت و شما وارد خاک آلمان شدید دیگر نیازی به مجوز کار ندارید. می توانید طبق زمانی که برای ویزای شما در نظر گرفته شده است به دنبال کار باشید. پس از پیدا کردن کار و عقد قرارداد، ویزای job seeker آلمان شما تبدیل به work visa می شود.

به طور کلی ویزای جستجوی کار آلمان یک ویزای نسبتاً طولانی مدت محسوب می شود که به فرد اجازه می دهد 6 ماه در کشور آلمان اقامت داشته و به دنبال شغل مناسب باشد. اگر در پایان 6 ماه شغل مناسب پیدا شد وی می تواند به سادگی ویزای جستجوی کار آلمان خود را تبدیل به ویزای کار کند.

نکته: در نظر داشته باشید که اگر فردی از طریق ویزای جستجوی کار آلمان به کار مورد نظر دست یافت اجازه ندارد که با این ویزا در این کشور کار کند و باید به سرعت ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کند.

مرحله نهایی ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker)

مرحله نهایی ویزای جاب سیکر آلمان (job seeker)

پس از آماده شدن اسناد و مدارک مورد نظر نوبت به تکمیل فرم و قرار ملاقات است. در نظر داشته باشید پس از ارسال فرم برای شما یک قرار ملاقات گذاشته می شود که باید خود را برای مصاحبه آماده کنید. در روز مصاحبه پس زمینه و مدارک شما به همراه فرم درخواست و پرسش و پاسخ های موجود تعیین می کند که آیا شما می توانید ویزای جاب سیکر آلمان را اخذ کنید یا خیر.

خوشبختانه آلمان از دسته کشورهایی است که با کمبود نیرو متخصص مواجه است. در این کشور رشته های مهندسی برق، کامپیوتر، صنایع و مکانیک بهترین وضعیت کاری را به خود اختصاص داده است. از طرفی گروه پزشکان، داروسازان و پرستاران نیز از وضعیت بالای درآمد برخوردار هستند.

برای دریافت آگاهی بیشتر: لیست مشاغل مورد نیاز آلمان

نمونه رزومه مناسب برای کار در آلمان

در این بخش می خواهیم یک آگهی ویزای job seeker آلمان را مورد بررسی قرار دهیم. در نظر داشته باشید افرادی که به دنبال ویزای job seeker آلمان هستند باید یک سری پیش نیازهای تحصیلی و تجربی را داشته باشند.

به عنوان مثال یک نمونه آگهی که سبب پذیرش متقاضی شده است به این صورت است که وی دارای یک مدرک لیسانس، یک مدرک کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه مهم دنیا است. معدل وی نیز در وضیعت قابل قبولی قرار دارد، از طرفی او حداقل ۵ سال تجربه کافی در زمینه تحصیلات مربوطه دارد. این موارد نشان می دهد که متقاضی شرایط و صلاحیت کار در آلمان را دارد و می تواند شرایط اقامت خود را پوشش دهد. در این وضعیت برای اقامت کاری در المان حتماً نیاز به بیمه مسافرتی و یا پزشکی دارید.

مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار آلمان

شما برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان باید یک سری اسناد آماده سازی کنید:

 1. اولین و مهم ترین مدرک گذرنامه معتبر است. این گذرنامه باید در طی 10 سال گذشته صادر شده باشد و به طور دقیق بازبینی شده باشد.
 2. شما نیاز به یک کپی از صفحه اول پاسپورت خود دارید.
 3. عکس گذرنامه باید بر اساس مشخصات بیومتریک دنبال شود.
 4. مورد بعدی ارائه یک نامه کتبی است که فرد حداقلی از سفر خود را توضیح می دهد.
 5. شما نیاز به ارائه مدارک دانشگاهی خود دارید. بنابراین مدرک لیسانس و فوق لیسانس باید به همراه مدارک زبان ضمیمه پرونده شود. برای ویزای جاب سیکر آلمان از شما خلاصه برنامه تحصیلی خواسته می شود.
 6. مدرک سکونت در آلمان یعنی مکانی که قرار است در آن زندگی کنید.
 7. اسنادی که نشان دهد از نظر مالی در وضعیت متوسطی قرار دارید. به اصطلاح می توانید از پس هزینه زندگی خود در طول 6 ماه بر بیایید.
 8. وضعیت شخصی شما باید به اثبات برسد. یعنی شما نیاز به ارائه گواهی تولد فرزندان و ازدواج دارید که باید ترجمه شده باشد.
 9. در نهایت نیز نوبت به ارائه بیمه درمانی می رسد که از دسته ی مدارک مهم ویزای جستجوی کار آلمان است.
 • الزام داشتن مدرک زبان

برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان دانستن زبان، چه انگلیسی و یا آلمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. از ابتدای نوامبر 2015، سفارت آلمان برای اعطای ویزاهای کاری آلمان، اهمیت داشتن مدرک زبان را بیشتر کرده است. شما برای دریافت ویزا الزامی به ارائه مدرک زبان ندارید اما نداشتن مدرک زبان شانس ویزا را بشدت پایین می آورد.

جاب سیکر برای افراد دارای دیپلم یا کمتر از دیپلم!

به طور کلی با اخذ ویزای جاب سیکر آلمان شانس شما برای پیدا کردن کار بالا خواهد بود. موضوعی که در این بین دیده می شود این است که آیا ویزای جاب سیکر آلمان برای افرادی است که دارای سطح سواد بالا هستند و افرادی که دیپلم و یا کمتر از دیپلم هستند در این گروه جایگاهی ندارند؟

پاسخ به این سوال شاید خوشحال کننده به نظر نرسد. به هر حال آلمان از دسته کشورهایی است که به دنبال نیروی متخصص است و افرادی که سطح تحصیلی پایین دارند باید از نظر تخصص و تجربه بالا باشند تا در مسیر کار آلمان قرار بگیرند.

شرایط همراهان شخص متقاضی

اگر شخصی که متقاضی اخذ اقامت کاری آلمان می‌باشد، به کار در آلمان دست یابد، پس از عقد قرارداد می‌تواند نسبت به اخذ ویزای پیوست به همسر یا aReunification Vis از سفارت آلمان اقدام نماید.

این امر برای همسر و فرزندان زیر18 سال متقاضی اصلی امکان‌پذیر می‌باشد. همراهان پس از تنظیم یک وقت مصاحبه و با در دست داشتن لیست معینی از مدارک فردی به همراه نسخه‌ای از قرارداد و مدارک شخص متقاضی به سفارت آلمان مراجعه کرده و درخواست الحاق نمایند.

شرایط سنی دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

شرایط سنی که در وب سایت رسمی سفارت آلمان بیان شده است کمتر از 40 سال می باشد. کارشناسان موسسه مهاجرتی آوات به شما توصیه می کنند که ترجیحا افراد با سن کمتر از 35 سال اقدام کنند. سن های نزدیک 40 سال ریسک ویزای بالایی خواهند داشت.

شرایط تمدید ویزای جاب سیکر آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان یکی از ویزاهای بدون قابلیت تمدید است. زمانی که شما این نوع ویزا را دریافت می کنید در صورتی که در مدت فرصت 6 ماهه در آلمان موفق به پیدا کردن کار و استخدام نشوید امکان تمدید این ویزا در خاک آلمان وجود ندارد. شما برای تمدید ویزای جاب سیکر باید به کشور خود بازگردید و مجددا برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنید.

پس برای جلوگیری از افزایش هزینه ها بهتر است قبل از هر چیزی شرایط خود را با شرایط کار در آلمان متناسب کنید و سپس اقدام به دریافت ویزای جستجوی کار نمایید. در این صورت امکان استخدام شما و تبدیل ویزای جاب سیکر به ویزای کار بالا خواهد رفت.

برای بررسی شرایط به مقاله شرایط کار در آلمان مراجعه کنید.

موارد قابل توجه در اخذ ویزای کار آلمان

مورد اول

از آنجایی که دولت آلمان در برخی از مشاغل نیازمند نیروی انسانی توانمند است، به راحتی آماده صدور ویزای کار در لیست مشاغل مورد نیازی که در دسترس دارد، می‌باشد. یکی از شرط های اصلی دریافت ویزای کار، تسلط بر یکی از زبان های آلمانی و یا انگلیسی است. ارائه مدرک در این رابطه اختیاری بوده و تنها کافی است که شما توانایی درک مطالب و صحبت به آن زبان را داشته باشید. البته ارائه مدرک معتبر زبان در پذیرش ویزای شما تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

مورد دوم

ازجمله سهمیه هایی که دولت آلمان برای افراد مشتاق به کار قائل شده، سهمیه ای خاص برای مهندسین است. همان طور که از پیش به آن اشاره شد، تخصص و فن عواملی است که برای دولت آلمان بسیار حائز اهمیت است. بدین جهت افرادی که در شاخه های مهندسی دارای تخصص هستند، از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار هستند.

مورد سوم

پس از کشورهای قدرتمندی مانند آمریکا و چین، آلمان دارنده بزرگترین اقتصاد صنعتی جهان است. ازسوی دیگر به دلیل رشد کم جمعیت، کمبود نیروی انسانی و کهولت سن شهروندان آلمانی، نیازمند نیروی انسانی جوان بوده و اغلب نیروی انسانی جوان خود را با به کار گماشتن مهاجران آسیایی جبران نموده است.

مورد چهارم

رشته های مهندسی مانند الکترونیک، مکانیک، برق، نرم افزار، کامپیوتر گرایش‌هایی هستند که بسیار مورد توجه دولت آلمان است. اگرچنانچه دارای مهارت در یکی‌از این فنون هستید به راحتی می توانید پروسه اخذ ویزای کار آلمان را با موفقیت طی کنید

مورد پنجم

همانطور که بدان اشاره شد، مدرک زبان جهت اخذ ویزای کار آلمان، مهم نبوده و تنها کافی است که شما قدرت تکلم و درک مفاهیم را داشته باشید، اما اگر چنانچه مدارکی مانند آیلتس و یا تافل را دارید می توانید آن‌ها را نیز ارائه دهید.

مورد ششم

اخیرا دولت آلمان مشاغل تازه‌ای را در زیر شاخه مهندسی عنوان کرده که نیاز فوری به نیروی انسانی در این زمینه‌ها را دارد. در سراسر اروپا، مهندسین بی شماری هستند که درصدد برعهده داشتن شغلی مناسب در آلمان هستند. از سوی دیگر چنانچه فردی دارای تخصص در گرایش های مهندسی را داشته باشد در کوتاه ترین مدت می توان کارفرما و شغلی متناسب با حیطه تحصیلی همراه با درآمد بسیار خوب برای فرد در آلمان حاصل کرد. فرایند کاری آن به سرعت در کمتر از 1 سال قابل انجام است.

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله ی ویزای کاری آلمان نگاهی بیندازید

بلو کارت آلمان

بلوکارت آلمان از گرین کارت آمریکا در سال 2012 الهام گرفته شده است با این تفاوت که بلوکارت تعهدی است میان کشورهای عضو اتحادی اروپا و پیمان شینگن که در حیطه کار و کاریابی صورت می پذیرد.

بلوکارت بین سه الی چهار سال اعتبار داشته و پس از در صورت عدم تغییر کارفرما و یا شغل مورد نظر می‌توان جهت اقامت دائم مراحل قانونی را طی کرد. علاوه بر آن دارنده بلوکارت آلمان، می‌تواند به مدت یک سال بدون از دست دادن اقامت خود در کشور آلمان مستقر شده و پس از طی 18 ماه قادر به سفر به کشورهای دیگر اروپایی خواهد بود.

برای دانستن همه چیز در مورد بلوکارت به مقاله ی بلوکارت آلمان (Blue Card) نگاهی بیندازید.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1. آیا مدرک تسلط به زبان برای ویزای جستجوی کار ضروری است؟

 • برای گرفتن این ویزا شما نیازی به مدرک آیلتس ندارید اما باید تا حدودی آلمانی بدانید.

2. آیا با هر تخصصی می توان درخواست جاب سیکر کرد؟

 • در نظر دشته باشید که حداقل باید 5 سال در زمینه ی رشته ی تخصصی تان سابقه ی کاری داشته باشید. قطعا رشته های مورد نیاز در آلمان احتمال بیشتری برای پذیرش دارند.

3. دریافت ویزای جاب سیکر چه مدت طول می کشد؟

 • به طور قطعی نمی توان گفت: اما شاید زمانی در حدود 2 تا 3 هفته متوسط برای این امر از زمان وقت سفارت باشد.

4. آیا دریافت جاب سیکر محدودیت سنی دارد؟

 • حداقل سن لازم برای درخواست این ویزا 18 سال است. شرایط دیگری هم دارد که در متن مقاله توضیح داده شد.

4.9/5 - (32 امتیاز)

نوشته های مرتبط