کانادا

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

این مقاله در رابطه با تحصیل رایگان پزشکی در کانادا می باشد. اکثریت دانشجویانی که در آمد سالانه آن ها زیر 50 هزار دلار باشد دولت کانادا اجازه تحصیل رایگان را به آن ها می دهد، اما در رشته پزشکی نمی توان گفت کاملا تحصیل رایگان باشد.

دوره پزشکی در کشور کانادا بین 3 تا 5 سال طول می کشد و شرایط هر دانشگاهی با یکدیگر متفاوت است. شما می توانید با دریافت بورسیه تحصیلی می توان کمی از هزینه های تحصیل در کانادا را کاهش داد.

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا چگونه می باشد؟

گزینه مهمی که برای تحصیل رایگان پزشکی در کانادا باید حتما آن را انجام دهید ثبت نام در آزمون MACT و قبولی در این آزمون است، اما دانشکده های پزشکی کبک، دانشکده اتاوا (یک دانشگاه دو زبانی) و دانشکده نورثرن انتاریو نیاز به آزمون MCAT ندارند.

زیرا MACT معادل فرانسوی ندارد. برخی از دانشکده های پزشکی همانند؛ دانشگاه تورنتو و و دانشگاه کوئین، از نمره ی MCAT به عنوان حدنصاب نمره استفاده می کنند متقاضیان با نمرات زیر نمره استاندارد ممکن است واجد شرایط پذیرش نباشند.

دانشکده پزشکی دیگر همانند: دانشگاه وسترن آنتاریو بیشتر به عملکرد بالا اولویت می دهند. دانشگاه مک مستر به طور اکید از بخش استدلال شفاهی آزمون MCAT برای تعیین واجد شرایط شدن برای مصاحبه و رتبه پذیرش استفاده می کند.

برای تحصیل در کانادا باید در یکی از رشته های علوم پایه دارای مدرک لیسانس باشید. استثناتی هم در این زمینه وجود دارد. دانشگاه کبک مدرک CEGEP را برای پذیرش در رشته پزشکی نیز قبول می کند.

شما برای آنکه پذیرش شوید باید تمام اطلاعات شخصی خود را به اضافه سوابق تمام آزمون ها و مدارک تحصیلی را برای کشور کانادا ارسال کنید.

می توانید برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در این کشور به مقاله ای با نام دانشگاه های دندانپزشکی در کاناداو دانشگاه های پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

نحوه پذیرش و تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

اولین مرحله: ثبت نام در آزمون MACT و قبولی در این آزمون است.

عموما دانشجویان پزشکی کانادا تحصیلات خود را بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته ی دیگری که اغلب یکی از رشته های علوم پایه است، شروع می کنند، اما همه ی دانشکده های پزشکی کانادا برای پذیرش الزاما نیاز به مدرک لیسانس ندارند. برای مثال: دانشکده های پزشکی کبک دانشجویان را بعد از دو سال تحصیل در دروه های دیپلم CEGEP که معادل با سال دوازدهم سایر استان ها به اضافه سال اول دانشگاه است، قبول می کنند.

اکثر دانشکده های پزشکی غرب کانادا نیازمند حداقل 2 سال تحصیلات دانشگاهی و اکثر دانشگاه های انتاریو نیازمند حداقل 3 سال تحصیلات دانشگاهی هستند. پیشنهادهای پذیرش در هر دانشکده ی پزشکی عموما بر اساس اظهارنامه شخصی، شرح حال، سوابق دوره ی کارشناسی (GPA)، امتیاز تست پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و مصاحبه ها ارائه می شوند.

شهریه رشته پزشکی در کانادا

نام دانشگاه شهریه سالانه
دانشگاه تورنتو 30000 دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا 17000
دانشگاه آلبرتا 13000
دانشگاه کلگری 18000
دانشگاه دالهاوزی 15000
دانشگاه لاوال 16000
دانشگاه ساسکاچوان 17000
دانشگاه شربروک 13000
دانشگاه کوئین 25000
دانشگاه وسترن آنتاریو 27000
دانشگاه اتاوا 23000
دانشگاه مک مستر 28000
دانشگاه مک گیل 38000
دانشگاه مموریال نیوفاندلند 8000
دانشگاه لیکهد 24000

توصیه می شود مقاله ای با نام هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مطالعه کنید.

تحصیل رشته ی دندانپزشکی در کانادا

رشته ی دندانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها، اختلالات و شرایط دهان، لثه، بافت ها و استخوان های مجاور و مرتبط با دندان مخصوصا در ناحیه ی فک و صورت می باشد.

اگرچه این رشته به طور کلی در حوزه ی مرتبط با دندان شناخته می شود، رشته ی دندانپزشکی فقط محدود به دندان نیست و جنبه های دیگر مجموعه ی سر و صورت از جمله ناحیه ی گیجگاهی، فک و سایر استخوان بندی های مربوطه را نیز در بر می گیرد.

برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در کانادا نیازمند 2 تا 4 سال تحصیلات دانشگاهی پیش از ورود به دانشکده ی دندانپزشکی کانادا می باشید. در مورد اینکه تحصیلات دانشگاهی شما پیش از دندانپزشکی در چه حوزه ای باشد، محدودیتی وجود ندارد.

دوره ها

اما دوره های کارشناسی علوم پایه، علوم اجتماعی، انسان شناسی پایه ی قویتری برای پذیرش در این رشته فراهم می کنند.گذراندن پیش نیازهای دروس علوم پایه و علوم اجتماعی (در هر دانشکده متغیر است). از شرایط دیگر پذیرش دوره های دندانپزشکی از دانشگاه های کانادا می باشد.

مدرک حرفه ای دندانپزشکی که می توان آن را دوره ی کارشناسی دندانپزشکی در نظر گرفت، یک دوره ی چهار ساله در یکی از رشته های دکترای جراحی دندان (DDS) یا دکترای دندان پزشکی (DMD) می باشد.

برای ورود به اکثر دانشکده های دندانپزشکی در کانادا شما باید در آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) شرکت کنید و نمره ی قبولی را کسب کنید.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی تحصیل رشته ی دندانپزشکی در کانادا مراجعه کنید.

شرایط و پذیرش رشته پزشکی در کانادا

تحصیل رایگان پزشکی درکانادا

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

افرادی که می‌خواهند در رشته پزشکی تحصیل کنند. در مرحله اول باید 2 تا 4 سال در یکی از دانشگاه‌های این کشور.  در رشته های مرتبط با پزشکی همچون علوم تجربی، زیست شناسی، روانشناسی و … تحصیل کرده و مدرک لیسانس این رشته‌ها را دریافت کنند و در مرحله بعدی باید در آزمونی تحت عنوان MCAT که اختصار شده عبارت آزمون سراسری پزشکی است شرکت کنند. زبان تحصیل در کانادا بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد.

بعداز آن در صورت قبولی در این آزمون قادر خواهند بود وارد دانشگاه‌ شوند. پزشکی در این کشور 4 تا 6 سال زمان می‌برد. و از جمله شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی داشتن معدل حداقل 15 برای مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 است.

آن دسته از متقاضیان که مدرک زبان انگلیسی ندارند. ابتدا باید در دوره های آموزشی زبان در دانشگاه‌ و یا کالج‌های زبان در کانادا شرکت کنند.

محدودیت پذیرش در تمامی دانشگاه های کانادا وجود دارد و آن دسته از داوطلبانی که رزومه تحصیلی قابل توجهی و همچنین مدرک زبان معتبر داشته باشند، از شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه مریوطه برخوردار می‌شوند.

تحصیل در رشته‌ی پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حدود 6 سال زمان می‌طلبد. دانشجویان این دوره، آموزش عملی را در یک کلینیک یا بیمارستان معتبر سپری طی می‌کنند.

می توانید برای اطلاعات بیشتر در زمینه پزشکی به مقاله ای با نام پذیرش رشته پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

در چه کشورهای می توان تحصیل رایگان پزشکی داشت؟

کشور آلمان

ایالت Baden-Württemberg در جنوب غربی آلمان اخیرا اعلام کرده است. که از پاییز 2017 تصمیم به بازگرداندن شهریه ی دانشگاهی برای دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه ی اروپا دارد. این به آن معنی است که تمام دانشجویان خارجی که کشور آنها عضو اتحادیه ی اروپا نیست. برای تحصیل در دانشگاه های درون این ایالت مثل Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg باید برای هر ترم شهریه ای حدود 1500 یورو (معادل 1600 دلار آمریکا) بپردازند.

اگر شما موفق به پیدا کردن یک دانشگاه آلمانی برای تحصیل رایگان شده اید. هنوز هم ناچار هستید هزینه های زندگی در آلمان را خودتان پرداخت کنید. اگر نیاز به ویزای دانشجویی آلمان دارید، باید بتوانید ثابت کنید که می توانید سالانه 8700 یورو (معادل 9230 دلار آمریکا) برای هزینه های زندگی خود بپردازید. البته گزینه تحصیل رایگان در اروپا بدون مدرک زبان هم وجود دارد.

همچنین در لیست QS برای بهترین شهرهای دنیا برای دانشجویان، دو شهر برتر آلمان برای تحصیل یعنی مونیخ و برلین در بین 20 شهر ارزان دنیا برای تحصیل بودند.

شرایط تحصیل پزشکی در این کشور

تحصیل دوره های پزشکی در آلمان به تدریس مبتنی بر آموزش های بیمارستانی، دانشگاه های پزشکی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی متصل می شود و تدریس، مراقبت از بیمار و تحقیق، یک چارچوب یکپارچه را تشکیل می دهد.

مانند دیگر کشورهای جهان آلمان فرصت های خوبی برای فارغ التحصیلان در پزشکی ارائه می دهد، مانند: اشتغال در یک بیمارستان یا به طور کلی در صنعت، در خدمات بهداشت عمومی یا در مشاوره مدیریت و… .

علاوه بر کیفیت عالی آموزش پزشکی در آلمان، روند پذیرش دانشگاه های پزشکی آن نسبتا آسان و سازمان یافته می باشد تحصیل در آلمان رایگان می باشد.

دوره های آمادگی پزشکی برای دانشجویان پزشکی بین المللی به صورت آکادمیک (دوره های کارشناسی) و یا آموزش های پزشکی (برنامه های بین المللی پس از فارغ التحصیلی) می باشد که همه مراکز آموزشی پزشکی در آلمان، به زبان آلمانی تدریس می شود .

محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در آلمان

بهتر است برای اقدام برای اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان، زیر 30 سال باشید تا راحت‌تر بتوانید مراحل اولیه تحصیل را طی کنید.

با این حال این بدان معنا نیست که برای افراد بالای 30 سال امکان تحصیل پزشکی در آلمان وجود نداشته باشد.
این احتمال زمانی افزایش پیدا خواهد کرد که شما، یک مقطع کارشناسی را خصوصا در حوزه پزشکی و در ایران به پایان رسانده باشید تا بدین ترتیب احتمال دریافت پذیرش خود را در رشته پزشکی افزایش دهید.

زمان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان به ترتیب حدود 6 و 5 سال است، در آلمان پزشکی عمومی هم سطح کارشناسی ارشد حساب می شود.

این در حالی است که این مدرک در ایران معادل دکترای حرفه ای است. با این حال فارغ التحصیلان پزشکی عمومی از دانشگاه های آلمان می توانند پس از طی مراحل قانونی، پروانه طبابت در ایران را کسب نمایند و دیگر نیازی به دریافت مدرک دکترای حرفه ای ندارند.

برای آگاهی بیشتر: شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

فرانسه

احتمالا فرانسه به اندازه ی آلمان برای تحصیلات ارزان قیمت شهرت ندارد. با این وجود ممکن است دانشجویان خارجی (از هر کشوری در جهان) از شنیدن این مساله که می توانند. در فرانسه هم به صورت رایگان( یا با هزینه ی خیلی کم) تحصیل کنند، متعجب شوند. در این باره و در باره تحصیل رایگان در اروپا بیشتر بخوانید.

با وجود اینکه عملا شهریه در دانشگاه های سراسری فرانسه همچنان برقرار است. این شهریه ها تنها درصدی از شهریه در اکثر کشورهای جهان هستند و به مبلغی حدود 184 یورو (معادل 195 دلار آمریکا). در سال برای دانشجویان مقطع لیسانس محدود و صرف هزینه های ثبت نام می شوند. هزینه های اضافی ممکن است. این مبلغ را افزایش دهند، مخصوصا برای برنامه های آموزشی تخصصی مثل پزشکی و مهندسی اما این افزایش هزینه چندان چشمگیر نیست. با این وجود اگر شما مایلید که در یک grande école (دانشگاه) برتر فرانسه تحصیل کنید، شهریه ها به شکل وسیعی افزایش خواهند یافت.

درست مثل آلمان، اکثر برنامه های آموزشی که امکان تحصیل در آن ها وجود دارد. به زبان بومی کشور تدریس می شوند. با این وجود روز به روز به تعداد دوره های آموزشی انگلیسی، مخصوصا در مقطع لیسانس افزوده می شود. در نهایت شما می توانید برای بالا بردن مهارت های خود در زبان فرانسوی، در یک موسسه ی آمادگی زبان ثبت نام کنید، اما هزینه ی این آموزش را باید بپردازید.

هزینه های زندگی در فرانسه هم کم و بیش پایین مناسبند و به حدود 9600 یورو (معادل 10180 دلار آمریکا) در سال می رسند. هرچند که اگر تصمیم به زندگی در پایتخت فرانسه، پاریس را دارید، هزینه ها از این بیشتر خواهد شد.

طبق گزارش Numbeo هزینه های زندگی در لندن از همه نظر از پاریس بیشترند. به طوری که هزینه ی پرداختی مشتری برای اجناس 25% و هزینه ی اجاره تا 69% بالاتر از پاریس است.

هزینه های تقریبا مناسب زندگی در پاریس در مقابل دیگر دانشگاه های برتر جهان، باعث شده است که این شهر همچنان در بین 5 شهر برتر QS برای دانشجویان باشد.

برای آگاهی بیشتر: تحصیل پزشکی در فرانسه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. آیا بورسیه های تحصیلی کانادا از طرف دولت پرداخت می شود؟

 • بورسیه های تحصیلی کانادا به دو صورت دولتی و غیر دولتی وجود دارن که غیر دولتی ها از طرف موسسات خصوصی پرداخت می شوند.

2. برای تحصیل در کانادا محدودیت سنی وجود دارد؟

 •  در کانادا با سن پایین تر و نداشتن گپ تحصیلی شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی خواهید داشت.

3. هزینه های تحصیلی کانادا چه میزان است؟

 • برای تحصیل در کانادا به طور میانگین بین 25000 تا 35000 دلار در سال نیاز دارید.

4. تحصیل پزشکی در کانادا چه مدت طول می کشد؟

 • بسته به دانشگاه و رشته ی تحصیلی که در آن مشغول به تحصیل خواهید بود بین 3 تا 5 سال طول می کشد.

5. تحصیل رشته ی علوم پایه که پیش نیاز رشته ی پزشکی در کانادا است چه مدت طول می کشد؟

 • زمان تحصیلی 4 ساله را باید در نظر بگیرید که گاهی می تواند 3 سال هم طول بکشد.

6. آیا میتوان در رشته های دندانپزشکی و داروسازی در کانادا رایگان تحصیل کرد؟

 • تحصیل در دانشگاه های کانادا رایگان نیست، اما دانشجویان ممتاز با داشتن شرایط لازم می توانند بورسیه ی تحصیلی دریافت کنند.

7. شرایط کمک ‌هزینه‌ی تحصیلی دانشگاه کارلتون به چه صورت است؟

 • بورسیه‌هایی است که برای تحصیل در دانشگاه کارلتون کانادا در نظر گرفته شده و همة دانشجویان تحصیلات تکمیلی با همان درخواستی که برای تحصیل در دانشگاه ارائه می‌کنند. در فهرست بررسی این کمک‌هزینه نیز قرار می‌گیرند. تا در صورت احراز صلاحیت‌های لازم، از این کمک‌هزینه بهره‌مند شود.

8. زبان تدریس در دانشگاه های پزشکی کانادا چیست؟

 • در دانشگاه های پزشکی کانادا زبان انگلیسی، زبان تدریس کلیه ی دروس است.
4.8/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. محمد رضا گفت:

  سلام میخاستم بدونم داشتن مدرک زبان فرانسوی هم تاثیر دارد؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   داشتن مدرک زبان فرانسوی برای دانشگاههای کبک‌ مورد نیاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *