ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در استانبول ترکیه

دندانپزشکی در استانبول

از محبوب ترین رشته های تحصیلی در ترکیه تحصیل رشته دندانپزشکی در استانبول می باشد. سالانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل در رشته دندانپزشکی در استانبول وارد دانشگاه های ترکیه می شوند.

دانشگاه های ترکیه در رشته دندانپزشکی و پزشکی از اعتبار جهانی برخوردار هستند به عنوان مثال دانشگاه حاجت تپه از لحاظ عملکرد دانشگاهی در جایگاه اول دانشگاه های ترکیه قرار دارد.

طبق گزارشات سیستم رتبه بندی جهانی یو.اس.نیوز (US News Global University Rankings) در سال ۲۰۱۸، دانشگاه حاجت تپه در رشته پزشکی در ترکیه رتبه نخست و در جهان رتبه ۲۰۸ را دارا می‌باشد.

دانشکده پزشکی این دانشگاه به عنوان بهترین در کشور شناخته می‌شود. با توجه ‌به حداقل نمرات مورد نیاز برای ثبت نام در دانشکده پزشکی، دانشگاه حاجت تپه در میان دانشگاه های دولتی بیش از یک دهه در صدر جدول قرار دارد.

مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

مدت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه همانند بسیاری از کشورهای دیگر ۵ سال به طول می انجامد. دوره دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره ۲ ساله و ۳ ساله تقسیم می شود که در دوره ۲ ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود. در دوره ۳ ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و به صورت عملی در محیط واقعی آموزش ها و مهارت های لازم را فرا می گیرند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در استانبول

 1. از مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توان به نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی اشاره کرد.
 2. از طرفی پزشکی در ترکیه به زبان های ترکی یا انگلیسی ارائه می شود. با توجه به ارائه دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی، شما از دانش و سطح علمی بین المللی برخوردار خواهید شد.
 3. به راحتی می توانید در کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان به ادامه تحصیل و یا کار بپردازید. از دیگر دلایل مهم تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان می باشد.
 4. امروزه تحصیل دندانپزشکی در استانبول مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. معتبر بودن مدارک پزشکی صادره از دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی می تواند یکی از این دلایل باشد.
 5.  ۷ دانشگاه پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران است. برای دانشجویانی که قصد برگشت به کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.
 6. نزدیکی مسافت و فاصلۀ کم ترکیه از ایران، زمان و هزینۀ رفت و آمد شما و خانواده‌ی شما را کاهش می‌دهد.
 7. همچنین امکان سفر به ترکیه بدون ویزا یکی از مهم ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می تواند باشد که شما پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایید.
 8. همچنین دانشگاه های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند و سطح علمی و کیفیت آموزش دانشگاه ها بسیار بالا است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در استانبول

دندانپزشکی در استانبول

برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در ترکیه باید دارای مدرک دیپلم باشید یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشید.

برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در آزمون YOS شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایید. آزمون یوس از ۲ بخش تشکیل شده است:

 • بخش اول آزمون YOS شامل:

سوالاتی از دروس ریاضی، هوش و هندسه می باشد.

 • بخش دوم آزمون YOS شامل:

جهت ارزیابی تسلط شما به زبان ترکی است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C داده خواهد شد.

اما اگر شما حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکنید:

باید دوره ۱ساله زبان ترکی TOMER‌را بگذرانید و نمره قبولی را در آزمون نهایی بدست آورید تا بتوانید در کلاس‌های پزشکی شرکت نمایید.

بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را بر آزمون دیگری تحت عنوان آزمون SAT قرار می دهند که به زبان انگلیسی برگزار می شود.

اگر قصد دارید به زبان انگلیسی تحصیل کنید می توانید با شرکت در آزمون SAT و کسب حداقل نمره مورد نظر دانشگاه ها وارد دانشگاه شوید.

نکته:

آزمون YOS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند. همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی شما پس از کسب قبولی در آزمون ورودی باید مدرک آیلتس حداقل ۶ را ارائه دهید.

اگر می خواهید در رشته ی دندان پزشکی در ترکیه تحصیل کنید به شما پیشنهاد می کنیم شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را مطالعه کنید. مقاله ی جامعی که تمام نکات و موارد در این رشته کاملا ذکر شده است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در استانبول

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بسته  به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی متفاوت است. در دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه تحصیل دندانپزشکی ۱۵۰۰ لیر در سال می باشد.

در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و ممکن است چیزی در حدود ۳۰۰۰۰ لیر در سال باشد. برای هزینه زندگی در ترکیه، دانشجویان هم باید ماهانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای تغذیه و ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای اسکان در خوابگاه های دانشجویی در نظر داشته باشند.

اگر شما قصد داشته باشید در بیرون از خوابگاه آپارتمانی را اجاره نمایید بسته و امکانات و محل مورد نظر ماهیانه به طور میانگین ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ لیر باید هزینه نمایید. همچنین با ارائه کارت دانشجویی می توانید از تخفیف در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهره مند شوید.

هزینه های درمانی شما با توجه به وجود بیمه دانشجویان رایگان بوده و در مراکز تعیین شده قابل استفاده است.

برای آگاهی بیشتر:هزینه های زندگی در ترکیه

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های دندانپزشکی در استانبول

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس)
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
 • پرداخت هزینه پذیرش

دندانپزشکی در استانبول

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه ۲۰۲۰

 1. دانشگاه حاجت تپه (رتبه ی Hacettepe University) ۵۰۱-۶۰۰
 2. دانشگاه کوچ (رتبه ی Koç University)۵۰۱-۶۰۰
 3. دانشگاه استانبول (رتبه ی Istanbul University)۸۰۱-۱۰۰۰
 4. دانشگاه کارابوک (رتبه ی Karabük University)۸۰۱-۱۰۰۰

مقاله پیشنهادی:لیست دانشگاه های ترکیه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *