آذربایجان

شرایط مهاجرت کاری به آذربایجان

مهاجرت کاری به آذربایجان

کشور آذربایجان کشوری است در منطقه قفقاز که هم مرز با کشور ارمنستان می باشد، این کشور در سال 1991 استقلال خود را از شوروی سابق اعلام کرد و به عنوان یک کشور مستقل دولت خود را پایه گذاری کرد؛ در سالهای اخیر شرایط کشور آذربایجان رو به پیشرفت بوده است به طوری که در سال 2023 نرخ بیکاری در کشور آذربایجان 5 درصد اعلام شد و این موضوع نشان دهنده بازارکار عالی در این کشور می باشد. این موضوع باعث شده است تا افراد زیادی برای مهاجرت کاری به آذربایجان اقدام کنند.

مهاجرت کاری به آذربایجان

از طرفی به دلیل قوانین مهاجرتی آذربایجان که اجازه می دهد افرادی که پنج سال به صورت متوالی در آن زندگی کرده اند و از کار و درآمد مناسب هم برخوردار هستند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند باعث شده تا تعداد افرادی که برای مهاجرت کاری به این کشور می روند افزایش پیدا کند.
در این مقاله قصد داریم به طور کلی شرایط و قوانین مهاجرت کاری به کشور آذربایجان را بررسی کنیم.

شرایط مهاجرت کاری به آذربایجان

 •  همه ی افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند باید بتوانند مجوز کار درآذربایجان را دریافت کنند و این مجوز در صورتی صادر می شود که متقاضیان از سوی کارفرمایی در آذربایجان دعوت نامه ای برای همکاری دریافت کنند.
 •  متقاضی کار در آذربایجان باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 •  دعوت نامه همکاری که از سوی کارفرما دریافت می شود باید دارای مدت زمان معین برای کار در آذربایجان باشد.
 •  شغلی که متقاضی برای آن دعوت نامه همکاری دریافت می کند باید به گونه ای باشد که هیچ گزینه مناسبی در خود کشور آذربایجان برای آن وجود نداشته باشد.
 •  پاسپورت متقاضی باید دارای حداقل شش ماه اعتبار باشد.
 •  متقاضی باید گواهی سلامت خود را که تنها در دو مرکز پزشکی در باکو صادر می شود را ارائه نماید.
 •  متقاضی باید مدارک تحصیلی و ترجمه شده آن را ارائه کند ( لازم به ذکر است در صورت جعلی بودن مدارک فرد متقاضی از کشور آذربایجان اخراج می شود)

مدارک مورد نیاز

"شرایط

 •  مدرک دیپلم, پیش دانشگاهی و لیسانس
 •  مجوز کاری که فرد مهاجر به واسطه دعوت کارفرما دریافت می کند
 •  دعوت نامه همکاری که که برای مهاجرت کاری به آذربایجان از سوی کارفرما دریافت شده است
 •  پاسپورت دارای حداقل شش ماه اعتبار

در چه صورتی متقاضیان نمی توانند به کار خود در آذربایجان ادامه دهند؟

 •  اگر بعد از مهاجرت کاری و گرفتن مجوز کار، متقاضی مجوز خود را گم کرده و یا به هردلیلی آن را از دست بدهد دیگر اجازه کار در آذربایجان را ندارد.
 •  در صورتی که متقاضی مدارک لازم را برای مهاجرت کاری به کشور آذربایجان را به سفارت ندهد و یا مدارکی که تحویل می دهد جعلی و ناقص باشد اجازه کار در این کشور را ندارد.
 •  اگر فرد به دلایل خاصی اجازه ورود به خاک آذربایجان را نداشته باشد اجازه کار در آذربایجان را هم نخواهد داشت.

شرایط بازار کار آذربایجان

دولت آذربایجان به خصوص در سالهای اخیر تلاش کرده است تا اقتصاد کشورش پیشرفت عظیمی داشته باشد تا جایی که تعداد افرادی که برای مهاجرت کاری در آذربایجان اقدام می کنند روز به روز در حال افزایش است.

بیشتر اتباع خارجی که برای کار به آذربایجان مهاجرت می کنند بیش تر در قسمت نفت و گاز مشغول هستند اما با پیشرفت طرح های اقتصادی در زمینه های کشاورزی، گردشگری، ارتباطاط و آموزش و پرورش نیز بستر کاری مناسبی در این زمینه ها نیز برای مهاجران ایجاد شده است.

به صورت کلی باید گفت شرایط بازار کار آذربایجان رو به پیشرفت است و هر سال تعداد افرادی که برای کار به این کشور جذب می شوند به خصوص از سال 2018 به بعد افزایش یافته است.

در حال حاضر کشور آلمان بهترین شرایط را برای جذب نیروی کار دارد. پیشنهاد ما این است که مقاله ویزای کار آلمان را هم مطالعه کنید.

متقاضیان مهاجرت کاری باید به چه زبانی مسلط باشند؟

زبان یکی از مهم ترین موضوعاتی است که هر مهاجری باید به آن توجه کافی داشته باشد، زبان متداول کشور آذربایجان زبان روسی و آذری است اگرچه عده ی کمی از افراد به خصوص کسانی که در بخش نفت و گاز این کشور مشغول هستند با زبان انگلیسی آشنایی نسبی دارند اما همه کسانی که برای مهاجرت کاری آذربایجان اقدام می کنند باید تسلط کافی به یکی از زبان های روسی یا آذری داشته باشند.

نکاتی که باید در مورد مهاجرت کاری به آذربایجان بدانید:

 1.  افرادی که برای مهاجرت کاری اقدام می کنند می توانند تا 5 سال متوالی کارت اقامت خود را تمدید کنند اما اگر قصد داشته باشند بیش از 5 سال در آذربایجان کار کنند باید یک سال این کشور را ترک کرده و بعد از گذشت آن یک سال اجازه دارند تا برای کار در آذربایجان دوباره به آن بازگردند.
 2.  اگر فردی مجوز کار در آذربایجان را دریافت کرده و قصد مهاجرت دارد دارای همسر و فرزند زیر 18 سال باشد می تواند خانواده خود را با ارائه مدارک هویتی و سند ازدواج به همراه خود به آذربایجان ببرد.
  ( تنها فرزندان زیر 18 سال که به سن قانونی نرسیده اند شامل این قانون می شوند)

مقاله ی پیشنهادی: اخذ ویزای کار جمهوری آذربایجان

چه افرادی نمی توانند برای کار اقدام کنند؟

"شرایط

 1.  فردی که در آذربایجان قصد ثبت شرکت و سرمایه گذاری داشته باشد نمی تواند برای کار در آذربایجان به آن مهاجرت کند
 2.  نمایندگان سازمان های بین المللی نیز حق اشتغال در آذربایجان را ندارند
 3.  افرادی که با ویزای توریستی و برای مسافرت و تفریح وارد آذربایجان می شوند نمی توانند ویزای کار آذربایجان را دریافت کنند
 4.  بازیگران و اشخاصی که کارمند سازمان های دولتی معتبر هستند نمی توانند برای مهاجرت کاری به آذربایجان اقدام کنند
 5.  افرادی که برای سمینارهای کاری به آذربایجان دعوت می شوند مثل اساتید دانشگاه, محققان علمی و… نمی توانند ویزای کار آذربایجان را دریافت کنند.

میزان درآمد

درآمد نیز یکی موضوعات مهمی است که مهاجرت کاری به اذربایجان را تحت تاثیر قرار می دهد به هرحال تمام افرادی که برای کار به کشور آذربایجان مهاجرت می کنند نیاز دارند تا از میزان درآمد خود آسوده خاطر باشند به طور کلی میزان درآمد افراد در آذربایجان به عواملی چون سطح تحصیل، نوع تخصص، میزان سابقه کاری مرتبط با تخصص و… بستگی دارد.

به همین دلیل برای مهاجرت کاری به این کشور باید به این مورد نیز توجه نمود تا در صورت زندگی در این کشور دچار مشکلات مالی نشوید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند. 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *