آلمان, تحصیلی

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها به سادگی قابل ذکر است. آلمان ازجمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده و تحصیل در کشورهای اروپایی دارای امتیازات بی‌شماری است. از این روی اکثر دانشجویان بین المللی جهت دریافت پذیرش تحصیلی به کشورهای اروپایی مراجعه می‌کنند. قابل ذکر است که کشورهای اروپایی دارای واحد پول یورو هستند. اغلب افراد بر این باورند که کشورهای اسکاندیناوی نیز جزء کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می‌شوند اما گفتنی است که کشوری مانند نروژ با داشتن واحد پول کرون خود را از سلطه اروپا بیرون کشیده و درواقع کشوری مستقل مانند دیگر کشورهای حوزه اسکاندیناوی است.

اگرچه تحصیل در کشورهای اسکاندیناوی نیز شامل بسیار مزایا و ویژگی‌های مرتبط با تحصیل است اما مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها را می‌توان از نظر رفاه تحصیلی و ارتقاء سطح دانش علمی، پژوهشی ارزیابی و بررسی کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم. بطور کلی مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورهای حوزه اروپا ازنظر سطح کیفی تحصیلی، مناسب‌تر و هزینه‌های زندگی در آلمان مقبول‌تر است که برای دانشجویان بین‌المللی نیز بستر امنی را فراهم کرده است

تحصیل در آلمان

همانطور که از پیش بدان اشاره شد، جهت مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها می‌توان به این نکته اشاره کرد که آلمان کشوری مرفه از نظر شرایط تحصیلی، اقتصادی، صنعت، علوم مختلف، شرایط اجتماعی و سیاسی بسیار کشور قابل توجهی برای تمامی افراد در سراسر جهان بالاخص مهاجران بوده است. آلمان دارای اقتصاد رو به پیشرفت بوده و در سال‌های اخیر با بحران‌های اقتصادی بسیار ناچیزی به نسبت کشورهای دیگر روبرو بوده است. تحصیل در کشور آلمان اگرچه به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود اما دانشجو اگر چنانچه بصورت پیوسته از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید، هزینه و شهریه دانشگاه برای اینگونه افراد رایگان خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های دولتی، مبلغی در حدود 250 یورو بابت هر ترم است که این مبلغ بسیار ناچیز بوده و درواقع رایگان محسوب می‌شود. دانشگاه‌های خصوصی شهریه‌ای در حدود 20.000 الی 30.000 یورو را در هر ترم شامل می‌شود. همچنین متقاضی می‌تواند باتوجه به انتخاب زبان اصلی آلمانی و یا انگلیسی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نماید. قابل ذکر است که تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان و شرایط مناسب آب و هوایی به نسبت سایر کشورها ازجمله کشورهای اسکاندیناوی باعث جذب متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی بی‌شماری شده است. گفتنی است که جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان منوط بر شرایطی است که بایستی متقاضی دارا باشد.

ازجمله شرایط پذیرش، تمکن مالی، تسلط بر زبان آلمانی سطحB1 و یا تسلط بر زبان انگلیسی و مدرک آیلتس آکادمیک به همراه ترجمه رزومه ی کامل تحصیلی می‌باشد. در ادامه مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها را از جنبه‌های کلی تحصیلی بازگو می‌کنیم.

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

همانطور که پیشتر گفتیم تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس در کشور آلمان رایگان است، اما برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور باید شهریه پرداخت شود. بورسیه تحصیلی در آلمان اما دقیقا برای این 2 مقطع تحصیلی در نظر گرفته شده و امتیازات تحصیلی و اجتماعی بسیاری را برای متقاضی بورسیه تحصیلی در آلمان به همراه خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی درآلمان

  • بورسیه تحصیلی آلمان دولتی
  • بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی

بورسیه تحصیلی آلمان دولتی

دو نوع بورسیه تحصیلی دولتی در آلمان وجود دارد. بورسیه تحصیلی (DAAD) که در سطوح مختلف برای دانشجویان بین‌المللی کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌دهد؛ و بورسیه تحصیلی اِراسموس (Erasmus) که توسط کمیسیون اروپا برای تحصیل در اتحادیه اروپا به دانشجویان خارجی واجد شرایط تخصیص داده می‌شود.

بورسیه تحصیلی آلمان غیر دولتی

بورسیه‌های غیر دولتی بسیار متنوعی برای تحصیل در آلمان وجود دارد که متقاضی دریافت کمک هزینه تحصیل در آلمان می‌بایست پیش از اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان نسبت به دریافت آنها اقدام نماید.

از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی غیر دولتی در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: بورسیه تحصیلی هاینریش بل، بورسیه فرصت های مطالعاتی هومبولت، بورسیه کنراد آدناور، بورسیه فرصت های مطالعاتی بین المللی ماری کوری، بورسیه تحصیلی Stipendium، بورسیه انجمن هلمهولتز.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله ی بورسیه تحصیلی آلمان نگاهی بیندازید.

تحصیل در اتریش

جهت مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها، اتریش تا حدود بسیاری شبیه به آلمان است و مانند آلمان از امکانات و امتیازات قابل توجهی برای دانشجویان برخوردار است. منتهای مراتب دانشجو بایستی تسلط کامل به زبان آلمانی داشته باشد چراکه زبان اصلی مردمان اتریش نیز آلمانی می‌باشد.

البته برای ورود و ثبت نام به کالج در رشته‌های هنری مانند موسیقی در ابتدای امر نیاز مبرم به تسلط زبان آلمانی نبوده و دانشجو می‌تواند در حین تحصیل در کلاس‌های آلمانی نیز ثبت‌نام کند. میزان شهریه دانشگاه‌های اتریش برای هر ترم حدود 400 الی 750 یورو درنظر گرفته شده است که مبلغی بسیار ناچیز بوده و بدین‌صورت تحصیل در دانشگاه‌های اتریش نیز بصورت رایگان قلمداد می‌شود. کشور اتریش دارای سطح رفاه بالای زندگی اجتماعی و اقتصادی است و امنیت شغلی در این کشور بسیار حائز اهمیت است. بنابراین دانشجویان پس از اتمام تحصیلات می‌توانند مستقیما وارد بازار کار شوند.

برای آگاهی بیشتر: شرایط تحصیل در اتریش

تحصیل در نروژ

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها

برای مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها می‌توان نروژ را در نظر داشت. نروژ یکی‌از کشورهای حوزه اسکاندیناوی با آب و هوای بسیار سرد و یخبندان است. تحصیل در نروژ رایگان بوده و با اینکه زبان مردمان کشور نروژ، نروژی است، اما در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا، متقاضی می‌تواند با ارائه مدرک آیلتس آکادمیک 6.5 موفق به اخذ پذیرش و تحصیل به زبان انگلیسی باشد.

گفتنی است که تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان نروژی بوده و علاوه بر آن دانشجو بایستی دارای مدرک آیلتس جنرال ۶ نیز باشد. ازدیگر امتیازاتی که دانشگاه‌های نروژ برای دانشجویان لحاظ می‌کنند، ارائه بلیط جهت استفاده از وسایل نقلیه عمومی و مسائلی از این نظر است که دانشجو می‌تواند به راحتی از آن بهره‌مند شود

برای آگاهی بیشتر: شرایط تحصیل در نروژ

تحصیل در فنلاند

تحصیل در فنلاند از نظر رفاه اجتماعی و تحصیلی با کشور نروژ یکسان بوده با این تفاوت که پذیرش در کشور فنلاند به مراتب دشوارتر است.

برای آگاهی بیشتر: شرایط تحصیل در فنلاند

تحصیل در فرانسه

جهت مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها، فرانسه بسیار ازنظر مقررات تحصیلی، دارای قوانین دشوارتری است. فرانسه ازجمله کشورهایی است که برترین و شاخص‌ترین دانشگاه‌ها را در خود گنجانده است.

هزینه‌های زندگی به نسبت دیگر کشورها بسیار بالا بوده اما تحصیل در دانشگاه‌هایش رایگان می‌باشد. تحصیل در فرانسه تنها با تسلط بر زبان فرانسوی امکانپذیر است. علاوه بر آن امکان کاریابی و اخذ اقامت ازطریق تحصیلی و یا ویزای کار در کشور فرانسه بسیار دشوار بوده و با توجه به قوانین کشور فرانسه اغلب افراد در این امر ناموفق هستند.

برای آگاهی بیشتر: شرایط تحصیل در فرانسه

تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های زندگی در ایتالیا با وجود مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها، بسیار بالا است. ازسوی دیگر شهروندان ایتالیایی با بحران بیکاری روبرو هستند و بنابراین پس از فارغ التحصیلی، دانشجو نبایستی انتظار ورود مستقیم به بازار کار را مرتبط و متناسب با تحصیلات خود داشته باشد. اما ازجمله مزیت‌های تحصیل در کشور ایتالیا آن است که می‌توان در مقطع ارشد در رشته‌های هنر، معماری و طراحی تحصیلات بسیار قابل قبول و درخشانی را کسب کرد. ایتالیا دارای 89 دانشگاه و موسسات آموزشی است. تحصیل در دانشگاه‌های آن به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی صورت می‌پذیرد

برای آگاهی بیشتر: شرایط تحصیل در ایتالیا

ویژگی‌های تحصیل در آلمان

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها

مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها

ازدیگر مشخصه‌هایی که می‌توان در رابطه با مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها بدان اشاره کرد مزیت‌های تحصیل در کشور آلمان است که بصورت خلاصه به آن می‌پردازیم؛

هزینه زندگی دانشجویان بطور متوسط در شهرهای بزرگ برای هرماه بین 800 الی 950یورو است. در شهرهای کوچک آلمان، هزینه زندگی دانشجویی به مراتب کمتر و در حدود 650 الی 800 یورو می‌باشد. آلمان شامل 380 دانشگاه است که بالغ بر 250.000 دانشجوی بین‌المللی را در خود گنجانده است. در سطوح کارشناسی ارشد، متقاضی می‌تواند به راحتی فنون دلخواه خود را در رشته‌های علوم تحقیقات، علوم مهندسی و علوم تجارت را کسب نماید. همچنین اقامت دانشجو بصورت مستقل ماهیانه در حدود 363یورو در نظر گرفته می‌شود و در خوابگاه‌های دانشجویی مبلغی در حدود 237 یورو در ماه معین شده است.

پیشنهاد می‌شود اگر زبان انگلیسی را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان انتخاب کرده‌اید، حتما در کلاس‌های زبان آلمانی و دریافت مدارک آن اعم‌ازB1 و B2 جهت اخذ اقامت و یافتن کار اقدام نمایید.

چراکه زبان مردمان کشور آلمان، آلمانی است و بایستی برای ادامه زندگی، اخذ اقامت، کاریابی، دریافت بلوکارت و هرآنچه که فکرش را کنید به زبان آلمانی تا حدودی مسلط باشید. مقایسه تحصیل در آلمان با سایر کشورها ازنظر نوع تحصیل، انتخاب دانشگاه، هزینه‌های زندگی شما را بر آن می‌دارد که انتخاب صحیح تری جهت انتخاب کشور مورد نظرتان جهت ادامه تحصیل، اخذ اقامت و دریافت ویزای کاری و مسائل مرتبط با آن داشته باشید.

لیستی از دانشگاه ­های رایگان در کشور آلمان

اگر به دنبال لیست دانشگاه های رایگان در آلمان هستید که خدمات تحصیلی را بدون نیاز به پرداخت هزینه ­های بالا در اختیار دانشجویان می­گذارند، می­توانید به موارد زیر نگاهی بیاندازید:

1

دانشگاه فرانکفورت

2

دانشگاه برلین (دولتی)

3

مدرسه رسانه هامبورگ

4

دانشگاه فردریش-الکساندر

5

دانشگاه فردریش شیلر در یینا

6

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

7

دانشگاه لودویگ ماکسلمینز

8

دانشگاه پزشکی لئوبک

9

دانشگاه بین المللی برمن

10

دانشگاه بین المللی مدیریت ISM دورتموند

11

دانشگاه اتو-فردریک بامبرگ

12

دانشگاه بامبرگ

13

دانشگاه بیلیفلد

14

دانشگاه فیلیپس ماربورگ

15

دانشگاه آگسبورگ

16

دانشگاه هومبولت برلین

17

دانشگاه برمن

18

دانشگاه دورتموند

19

دانشگاه بون

20

دانشگاه اسن

21

دانشگاه ارلانگن-نرنبرگ

22

دانشگاه ارفورت

23

دانشگاه گوتلنگن

24

دانشگاه فلنبورگ

25

دانشگاه هامبورگ

26

دانشگاه کاسل

27

دانشگاه کنستانس

28

دانشگاه روستوک

29

دانشگاه کلن

30

دانشگاه لایپزیگ

31

دانشگاه ماربورگ

32

دانشگاه روستوک

33

دانشگاه اولدنبورگ

34

دانشگاه اشتوتگارت

35

دانشگاه هانوور

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله یلیست دانشگاه های رایگان در آلمان  نگاهی بیندازید.

در پایان

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید  و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میک نند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوال های متداول

1. آیا در آلمان امکان داشتن شغل برای یک دانشجوی خارجی وجود دارد؟

  • بله. به عنوان دانشجو میتوانید کار نیمه وقت داشته باشید. ضمن اینکه بعد از فارغ التحصیلی و با توجه به تخصصتان  میتوانید کار مناسبی پیدا کنید.

2. چرا رتبه بندی بعضی دانشگاه های خوب المان پایین است؟

  • بودجه ی دانشگاههای آلمان به صورت عمومی تامین میشود و نه از شهریه های پرداختی, ضمن اینکه برای آن دانشگاه ها ، انجام هر کاری برای کسب رتبه های بالا در اولویت نیست.

3. کدام دانشگاه معروف به “هاروارد آلمان” است؟

  • دانشگاه Mannheim در جنوب فرانکفورت به دلیل شهرت خوبی که در اقتصاد و تجارت دارد به این نام مشهور شده است.

4. رتبه بندی QS چیست؟

  • معیاری است که براساس نظر سنجی از دانشگاهیان خبره و اندازه گیری عملکرد تحقیقی دانشگاه مورد نظر انجام می شود.

5. امکان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی وجود دارد؟

  • برخی دانشگاه‌ها در بعضی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می کنند.

6. آیا دانشگاه های ایتالیا رایگان هستند؟

  • خیر، دانشگاه‌های ایتالیا رایگان نیستند ولی با دریافت بورسیه می توانید رایگان تحصیل کنید.

7. آیا تحصیل در کشور فرانسه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

  • بله، شما می توانید در فرانسه به زبان انگلیسی تحصیل کنید ولی عموما تحصیل به زبان انگلیسی رایگان نیست.
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *