تولد, سوئد

تابعیت از طریق تولد در سوئد

تابعیت از طریق تولد در سوئد

تابعیت از طریق تولد در سوئد یکی از راه های اخذ اقامت در این کشور می ­باشد. قاعده های خاک و خون در کشورهای جهان برای ایجاد تابعیت به طور جداگانه و یا ترکیبی از این دو قاعده استفاده می­ شوند. قاعده خاک را معمولاً کشورهایی که مهاجر پذیر هستند اعمال می­ نمایند طبق این قاعده کودکی که در یک سرزمین متولد می ­شود بدون توجه به این­که والدینش تابعیت کدام کشور را دارند تابعیت کشور محل تولدش را به دست می ­آورد. در این نوشتار بر آن شدیم تا خوانندگان را با تابعیت از طریق تولد در سوئد آشنا کنیم.

معرفی کشور سوئد

سوئد به پایتختی شهر استکهلم، کشوری است که در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. سوئد دارای مساحتی به اندازه 449.964 کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از 10 میلیون نفر می­ باشد.

اقامت و تابعیت سوئد

شهروندی یا تابعیت به این معناست که فردی که شهروندی یا تابعیت کشوری را دارد یکی از اهالی آن کشور محسوب می­ شود. فردی که خواهان اقامت دائم در کشوری است باید مدت زمان معینی در کشور مورد نظر زندگی کند و با زبان و قانون آن کشور آشنایی داشته باشد.

در کل می ­توان گفت؛ تابعیت یک کشور عبارت است از یک رابطه حقوقی، معنوی و سیاسی که فرد را به دولتی معین مرتبط می­سازد.

مزایای تابعیت کشور سوئد

 • از جمله مزایای تابعیت این کشور می­ توان به مواردی همچون موارد زیر اشاره نمود:
 • فرد می­تواند در اداره پلیس و ارتش این کشور استخدام شود.
 • فرد حق کار کردن در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه را دارد.
 • حق رأی دادن در پارلمان کشور سوئد را دارد.
 • حق انتخاب شدن در انتخابات پارلمان و ورود به پارلمان این کشور را دارد.

راه های اخذ تابعیت در کشور سوئد

از راه های اخذ تابعیت در این کشور می­ توان به مواردی هم‌چون موارد زیر اشاره نمود:

 • اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئد
 • اخذ تابعیت از طریق فرزند خواندگی
 • اخذ تابعیت از طریق درخواست متقاضی در سوئد
 • اخذ تابعیت از طریق مهاجرت تحصیلی و یا کاری
 • اخذ تابعیت از طریق ازدواج
 • اخذ تابعیت از طریق پناهندگی در این کشور

تابعیت از طریق تولد در سوئد

تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین تابعیت­ ها محسوب می ­گردد که این نوع تابعیت از زمان تولد فرد آغاز شده و در طول زندگی وی نیز ادامه می ­یابد. می­ توان گفت: که این نوع تابعیت تحمیلی و غیر ارادی است. ترک این نوع تابعیت نیز مستلزم رعایت شرایط حقوقی خاصی می ­باشد.

در کشوری همچون سوئد اخذ تابعیت از طریق خون انجام می­ شود به این معنا که فرزندی که در این کشور متولد می ­شود تنها در صورتی ­تابعیت این کشور را به دست خواهد آورد که لااقل یکی از والدینش تبعه این کشور باشد.

اما اگر قرار باشد که این فرزند تازه متولد شده در این کشور بماند از طرق مختلف می ­تواند تابعیت این کشور را به دست آورد. با توجه به این­که قانون مربوط به تابعیت در کشور سوئد در سال 2001 اصلاح شده است، فرزندانی که پس از تاریخ 1 آوریل سال 2015 متولد شده اند در صورتی­ که یکی از والدینشان در زمان تولد آنان تابعیت کشور سوئد را داشته باشند و یا در زمان تولد، والدینشان فوت کرده ولی دارای تابعیت کشور سوئد بوده اند به صورت خودکار اقامت و تابعیت این کشور را اخذ می­ نمایند.

   تابعیت از طریق تولد در سوئد در موارد دیگری نیز به کودک تعلق می ­گیرد:

چنانچه مادر کودک دارای تابعیت کشور سوئد باشد تابعیت وی به صورت خودکار و بدون توجه به این­ که در کدام کشور متولد شده است به فرزندش می ­رسد.

چناچه مرد سوئدی با زن خارجی ازدواج کند فرزند آن­‌ها صرف نظر از این­ که در کدام کشور متولد شده است، دارای تابعیت کشور سوئد خواهد بود.

اگر فرزندی از یک مرد سوئدی و یک زن خارجی بدون این ­که این دو تن با هم ازدواج کرده باشند، متولد شود چنانچه پدر و مادر کودک تا قبل از رسیدن فرزندشان به سن 18 سالگی به طور رسمی با یکدیگر ازدواج کنند کودک تابعیت کشور سوئد را اخذ می نماید.

اخذ تابعیت کشور سوئد از طریق فرزند خواندگی

فرزند خواندگی یکی دیگر از راه های اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئد می ­باشد که در ادامه به توضیح مختصری در این خصوص می­ پردازیم:

چنانچه فردی کودکی را که در این کشور متولد شده است به فرزند خواندگی ­اش بپذیرد تا قبل از 5 سالگی وی می­ تواند تابعیت کودک را اخذ نماید.

چنانچه کودکی زیر 12 سال سن داشته باشد و توسط یک شهروند سوئدی تحت سرپرستی و فرزند خواندگی قرار گیرد تابعیت این کشور را به دست می­ آورد.

اخذ اقامت سوئد زمانی که والدین کودک مقیم اتحادیه اروپا باشند

چنانچه والدین کودک دارای حق تابعیت در کشور سوئد باشند، فرزند نیز تبعه اتحادیه اروپا بوده و نیازی نیست که والدینش برای گرفتن تابعیت وی با اداره مهاجرت مکاتبه نمایند.

دریافت مجوز برای تابعیت فرزندان در کشور سوئد

چنانچه فرد متقاضی، تابعیت کشور سوئد را نداشته باشد و یا مقیم یکی از کشورهای شنگن نباشد برای دریافت اقامت و تابعیت فرزندانش باید به صورت آنلاین درخواست دهد. اگر فرزند وی دارای پاسپورت باشد باید پاسپورت، مدارک شناسایی و کپی­ های پاسپورت فرزندش را در صورتی ­که وی اقامت کشور دیگری را دارد الصاق نماید.

ترک تابعیت کشور سوئد

تابعیت از طریق تولد در سوئد و یا تابعیت به روش­ های دیگر در این کشور بر اساس قانون قابل فسق می ­باشد. شخص متقاضی ترک تابعیت این کشور، باید یک درخواست کتبی تنظیم نماید که در این صورت بعد از طی مراحل قانونی فرد می­ تواند تابعیت این کشور را ترک نماید.

در ادامه­ی بحث اخذ تابعیت از طریق تولد در سوئد باید خاطر نشان کرد که ایجاد تابعیت از طریق قاعده خون که از سوی کشورهای فرستنده مهاجر مورد استفاده قرار می­ گیرد کودکی که هر دوی والدینش یا فقط پدرش دارای تابعیت کشوری باشد در هر نقطه ای از جهان متولد شود دارای تابعیت والدینش خواهد بود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *