کانادا

مهاجرت خوداشتغالی کانادا

مهاجرت از طریق خوداشتغالی به کانادا

خوداشتغالی کانادا ایجاد فضای کسب و کار به صورت مستقل به منظور کسب درآمد است. فرد خوداشتغال کارمند سازمان، شرکت و یا مؤسسه ­ای نیست و کارفرمایی ندارد. فرد خوداشتغال ریسک بالایی را متحمل می­ شود چرا که از صفر تا صد کار را خود بر عهده می ­گیرد.

اگر سودی نصیبش شود خود از آن بهره ­مند گشته و اگر زیانی متوجه­ اش شود خود به تنهایی درصدد جبرانش برمی­ آید. فرد خوداشتغال درآمد ثابتی ندارد و درآمدش به شرایط محیطی و ویژگی ­ها و خصوصیات خود و کسب و کارش همچون میزان خلاقیت، نوآوری و … بستگی دارد.

طریقه ­ی نظارت دولت بر این نوع کسب و کارها غالبا از طریق صدور مجوز است. پروانه کسب رایج­ ترین و معمول ­ترین نوع مجوز است که دریافت آن شرایط خاصی دارد و عمدتا̋ از طریق اتحادیه­ های اصناف صورت می­ پذیرد.

اقامت ار طریق روش خوداشتغالی کانادا

یکی از روش های مهاجرت به کانادا روش مهاجرت خوداشتغالی است که منجر به دریافت اقامت کانادا می شود.

مهاجرت خوداشتغالی کانادا برای سه گروه پیش­بینی شده است:

 • گروه هنرمندان و کسانی که در امور فرهنگی و هنری فعالیت دارند همچون مجسمه ­سازان، نقاشان، فیلم­سازان، نویسندگان، موسیقی­دانان، روزنامه­ نگاران، طراحان، مترجمان، متخصصان در امور فنی تصاویر متحرک و …
 • گروه ورزشکاران و کسانی که در زمینه ­ی امور ورزشی فعالیت دارند همچون مربیان، ورزشکاران حرفه ­ای، داوران مسابقات، مدیران برنامه­ های ورزشی و … .
 • و در نهایت گروه مزرعه داران و کشاورزان

البته ارائه­ ی تعریفی دقیق از فرد خوداشتغال به همین سادگی­ ها نیست. مثلا̋ مجسمه­ سازی را در نظر بگیرید که در کارگاه خود مشغول به کار است. وی طی برگزاری نمایشگاه­ های مختلف کارهای خود را به فروش می ­رساند.

مقاله پیشنهادی: دریافت اقامت کانادا

مهاجرت خوداشتغالی کانادا

مهاجرت خوداشتغالی کانادا

به راحتی می­ توان گفت که این فرد خوداشتغال است چرا که کارفرمایی ندارد، در استخدام سازمان یا مؤسسه ­ای نیست و به صورت مستقل کار می­ کند چرا که از صفر تا صد کار را خود بر عهده گرفته و سود و زیان حاصل از کارش نیز به طور صد در صدر متعلق به خودش است اما اگر همین فرد قراردادی مثلا̋ به مدت یکسال با شهرداری محل زندگی خود منعقد نماید و مسئولیت ساخت مجسمه­ های سفارشی شهرداری منطقه را بر عهده بگیرد دیگر از دایره شمول خوداشتغالی خارج می­ شود.

به علت وجود چنین مسائلی در قانون مهاجرت کانادا تعریفی از خوداشتغالی ارائه نشده است، در این صورت سوالی که پیش می ­آید این است که تکلیف کسانی که می­خواهند مهاجرت خوداشتغالی کانادا داشته باشند چیست؟

یکی از راه ­هایی که بتوان از طریق آن به متقاضیان مهاجرت خوداشتغالی کانادا کمک کرد فدراسیون کانادایی تجارت مستقل CFIB  است. طبق نظر این فدراسیون در بحث خوداشتغالی هفت مورد باید در نظر گرفته شود که در زیر به اختصار به توضیح هر یک پرداخته می­ شود:

موارد مورد توجه در بحث مهاجرت خوداشتغالی کانادا

 • میزان استقلال، توانایی و قدرت تصمیم­گیری فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی، چقدر است؟
 • آیا فرد مذکور توان انجام کار را بدون دخالت کارفرما دارد؟
 • آیا این فرد با انجام این کار ریسک مالی متحمل می­ شود؟
 • میزان سرمایه­گذاری این فرد چقدر است؟ آیا قسمت عظیمی از مدیریت را خود بر عهده می­ گیرد؟
 • آیا فرد مالک ابزارهایی است که در کار مورد استفاده قرار می­ گیرد؟
 • آیا انجام این کار مستلزم این است که متقاضی با افراد یا شرکت­ های دیگری همکاری نماید؟
 • آیا سود و زیان ناشی از کار متوجه فرد می­ شود؟

با پاسخگویی به سوالات فوق، می ­توان پی برد که فرد متقاضی ویژگی ­های یک فرد خوداشتغال را دارد یا خیر؟

از موارد دیگری هم که در بحث تشخیص فرد خود اشتغال برای مهاجرت کانادا وجود دارد آفیسر مهاجرت است. وی باید قانع شود که فرد متقاضی خوداشتغال است. آفیسر مهاجرت با پاسخ­ هایی که فرد متقاضی به سوال هایش می ­دهد، به این مسئله پی می­برد که فرد خوداشتغال است یا خیر. بدیهی است که به دلیل مبهم بودن قوانین مهاجرتی تصمیم نهایی با آفیسر مهاجرت است.

با توجه به تعاریف فوق، متقاضی خوداشتغال که قصد مهاجرت کانادا از طریق خوداشتغالی را دارد، در واقع نیروی کار خارجی است که شرایط مهاجرت خوداشتغال را دارد و علاوه بر آن موفق به متقاعد کردن آفیسر مهاجرت شده است.

روش هایی برای قانع کردن آفیسر مهاجرت

مهاجرت خوداشتغالی کانادا

مهاجرت خوداشتغالی کانادا

همان گونه که ذکر شد در مهاجرت خوداشتغالی کانادا به علت نبود قوانین شفاف و روشن تصمیم نهایی با آفیسر مهاجرت خواهد بود. فرد متقاضی باید تلاش نماید با به کار بستن ترفندهایی که در زیر آمده موفق به متقاعد کردن آفیسر مهاجرت بشود.

روش های قانع کردن آفیسر

1

فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی در حوزه­ ی فعالیت مورد نظرش دارای سابقه­ و تجربه­ ی لازم باشد.

2

در صورتی که سابقه مهاجرت کانادا را داشته مطرح نماید.

3

داشتن طرح تجاری قوی می­ تواند در این زمینه کارساز باشد.

4

سطح زبان انگلیسی و یا زبان فرانسه می ­تواند در این زمینه مثمر ثمر باشد.

5

اگر فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی بتواند درکانادا برای خود شریک یا شرکای تجاری پیدا کند، توانسته است گام مؤثری در قانع کردن آفیسر مهاجرت بردارد.

6

اگر فرد بتواند نشان دهد که شغل پیشنهادی­ می­ تواند به تولید درآمد کافی برای تأمین هزینه­ ی زندگی خود و خانواده ­اش بی انجامد، گام مؤثری برای اخذ ویزا برداشته است.

7

فرد متقاضی مهاجرت خوداشتغالی کانادا باید تلاش کند آفیسر مهاجرت را متقاعد کند که کاری که می­خواهد انجام دهد تأثیر قابل ملاحظه­ ای بر فرهنگ و هنرکانادا دارد.

شرایط سابقه­ ی کار برای متقاضی مهاجرت خود اشتغال کانادا

همان گونه که در بالا ذکر شد سه گروه هنرمندان و فعالان در عرصه­ ی هنر، ورزشکاران و فعالان در عرصه ­ی ورزشی و مزرعه داران و کشاورزان می­توانند مهاجرت خوداشتغالی کانادا داشته باشند. علاوه بر شرایط فوق، این افراد باید دارای سابقه­ ی کار متناسب با حیطه­ ی کاریشان باشند:

 • برای هنرمندان و ورزشکاران دو سابقه­ ی کار یکساله ­ی خوداشتغالانه در پنج سال اخیر و یا دو سابقه ­ی کار یکساله شرکت در فعالیت­ های هنری و ورزشی در سطح بین المللی در پنج سال اخیر و یا ترکیبی از دو حالات ذکر شده.
 • برای کشاورزان دو سابقه­ ی کار یک ساله در مدیریت مزرعه در پنج سال اخیر

کار برای کشاورزان در صورتی که برای خود مزرعه خریداری نمایند بسیار راحت­ تر خواهد بود.

امتیاز پذیرفته شدن با روش خوداشتغالی فدرال

امتیازات این سیستم معیارهایی دارد که متقاضیان با بهره مندی از هر کدام از آن ها امتیازاتی را کسب می کنند. حداقل امتیاز لازم برای اقدام از طریق خود اشتغالی 35 و حداکثر آن 100 است. البته با توجه به بالا بودن تعداد متقاضیان، اولویت با کسانی که امتیازات بیشتری کسب نمایند.

در ادامه معیارهایی که مهم هستند و در میزان امتیاز شما نقش دارند معرفی می گردند:

 • میزان تحصیلات حداکثر امتیاز 25
 • سابقه کاری حداکثر امتیاز 35
 • سن فرد حداکثر امتیاز 10
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه حداکثر امتیاز 24
 • قابلیت انعطاف پذیری و انطباق حداکثر 6 امتیاز

در خصوص منابع مالی برای این روش مقدار مشخصی سرمایه در نظر گرفته نشده است ولی هر چقدر که منابع مالی اعم از نقدی و منابع غیرنقدی فرد متقاضی بیشتر باشد احتمال موفق شدن در کسب اقامت بالاتر است.

حداقل سرمایه برای هر کاری بستگی به نوع آن حرفه و فعالیت دارد و همچنین بستگی به طرحی که دارد که برای کسب و کار خود ارائه داده اید. قطعاً سرمایه لازم برای یک مترجم و یا نویسنده بسیار کمتر از هزینه فردی است که تصمیم به افتتاح یک آتلیه دارد.

مقاله پیشنهادی: محاسبه امتیاز مهاجرت به کانادا

سایر شرایط روش خوداشتغالی فدرال کانادا

 • لزومی به داشتن سرمایه در ابتدای کار نیست.
 • سن فرد در امتیاز دهی مؤثر است. زیر 21 سال و بالای 54 سال از امتیازی برخوردار نیستند.
 • تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسه امتیاز خوبی دارد، اگر نمره آیلتس و تافل شما مناسب باشد می توانید 24 امتیاز از این مورد بگیرید.
 • انطباق پذیری برای دولت کانادا بسیار مهم است. می توانید قبل از اقدام به مهاجرت به این کشور سفری چند روزه به آن داشته باشید و در خصوص نحوه زندگی و کار در آنجا تحقیقات مفصلی انجام دهید. در صورت اثبات انطباق پذیری 6 امتیاز دریافت می کنید.
 • شغل های معرفی شده در کانادا فهرستی دارند به نام لیست طبقه بندی مشاغل، به هر یک از آن ها NOC کد تعلق می گیرد. تحقیق کنید و ببینید رشته شما جزو مشاغل اعلام شده دولت کانادا  هست و یا خیر و سپس آن کد را یادداشت کنید. هنگام تکمیل اطلاعات خود برای تقاضا به آن احتیاج پیدا خواهید کرد.
 • قبل از ثبت نام و آغار مراحل کار مهاجرت باید تحصیلات خود و سایر مدارک لازم را ترجمه کنید. این ترجمه باید در دارالترجمه های رسمی صورت بگیرد و به تأیید وزارت دادگستری برسد. رشته های دانشگاهی باید تأییده محل اخذ مدرک را داشته باشند.
 • از سال 2018 پذیرش برای رشته کشاورزی بسته شده است و دیگر مهاجری در این زمینه پذیرفته نمی شود.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی فدرال نگاهی بیندازید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. مدرک زبان مورد نیاز برای این روش مهاجرتی چیست؟

 • یکی  از مزیت های این روش این است که نیازی به تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست.

2. در روش خود اشتغالی آیا اقامت دائم دریافت می کنیم؟

 • از جمله روش های مهاجرتی که اقامت دائم را برای مهاجر خواهد داشت این روش می باشد.

3. شرایط هنرمندان برای این روش مهاجرتی چیست؟

 • هنرمندان که طیف وسیعی از مشاغل را در برمی گیرند باید در مدت پنج سال پیش از زمان اقدام به مهاجرت به کانادا حتماً یکی از موارد زیر را داشته باشند:
  • سابقه دو سال فعالیت در یکی از زمینه فرهنگی و هنری به صورت خود اشتغالی
  • سابقه دو سال فعالیت در یکی از زمینه های فرهنگی و هنری در سطح جهانی و بین المللی
  • و یا یک سال فعالیت فرهنگی و هنری به همراه یک سال انجام این فعالیت در سطح ملی و یا بین المللی

4. هزینه های روش خود اشتغالی چه میزان است؟

 • هزینه هایی برای انگشت نگاری، اخذ اقامت و هزینه ی درخواست را باید در نظر گرفت که  هر ترتیب چیزی حدود 80، 500 و 1000 دلار کانادا خواهد بود.

5. آیا مهاجرت خوداشتغالی استان کبک با خوداشتغالی فدرال متفاوت است؟

 • استان های کانادا مخصوصا استان کبک، شرایط متفاوتی نسبت به دولت فدرال برای جذب مهاجران دارند. لذا در صورت تمایل باید اعلام کنید که کدام استان را انتخاب می کنید.

6. زمان لازم برای طی روند مهاجرت با روش خوداشتغالی فدرال چه مدت است؟

 • مدت زمانی که پروسه این روش مهاجرت به کانادا  طول می کشد معمولاً 10 الی 12 ماه است. البته در گذشته بررسی پرونده ها و نتیجه گیری دو سال طول می کشید.

7. محدودیت سن متقاضی برای روش خوداشتغالی فدرال به چه صورت است؟

 • سن فرد در امتیاز دهی مؤثر است. زیر 21 سال و بالای 54 سال از امتیازی برخوردار نیستند.

8. شرایط کشاورزی در کانادا به چه صورت است؟

 •   خرید کردن یک مزرعه در کانادا کار بسیار دشواری است و سخت تر از آن مدیریت درست آن مزرعه است. شما باید تجربه مناسبی در کشاورزی داشته باشید و همچنین ثابت کنید که می توانید با این حرفه علاوه بر داشتن بودجه کافی برای سرمایه گذاری در کار، خود و خانواده تان را نیز از نظر مالی تأمین کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *