استرالیا, تحصیلی

دوره کارشناسی در استرالیا

دوره کارشناسی در استرالیا

کشور استرالیا با داشتن تعدادی از معتبرترین دانشگاه های دنیا که در جمع صد دانشگاه برتر قرار دارند. یکی از مقاصد مورد علاقه افرادی است که قصد دارند دوره کارشناسی در استرالیا کارشناسی ارشد و دکتری را در آنجا بگذرانند.

دانشگاه آدلاید، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه ملبورن، دانشگاه وسترن استرالیا، دانشگاه سیدنی، دانشگاه موناش، دانشگاه کویینزلند و دانشگاه نیو سوث ویلز هشت دانشگاه برتر استرالیا هستند که گروهی را موسوم به دانشگاه های گروه هشت تشکیل داده اند. این دانشگاه سهم بسیار زیادی در ارتقای علمی استرالیا دارند و به همین دلیل دولت استرالیا بدون محدودیت به آن‌ها کمک می کند.

مدارک ارائه شده در این دانشگاه ها در تمام دنیا قابل قول است و فارغ التحصیلان این دانشگاه ها در سطح جهانی مورد استقبال قرار می گیرند.

این هشت دانشگاه دارای بالاترین نرخ استخدام پژوهشگران و محققان هستند. همچنین بیشترین مقالت علمی و کتاب های تحقیقاتی را منتشر می کنند.

نام هر کدام از این دانشگاه ها در کنار مدرک علمی می تواند به شما اعتباری جهانی ببخشد. البته به همان میزان که این دانشگاه ها دارای اعتبار هستند، ورود به آن‌ها نیز دشوار است. داشتن نمرات عالی، کارهای تحقیقاتی، مقالات به چاپ رسیده و مطالعات پژوهشی قوی از عواملی اند که در پذیرش یک نفر در این دانشگاه ها موثر هستند.

البته دانشگاه های بسیار خوب دیگری نیز در استرالیا وجود دارد که هرچند از نظر اعتبار با این دانشگاه ها برابری نمی کنند، اما سطح علمی آنها بالاست و مدارک معتبری ارائه می کنند.

مقطع کارشناسی در استرالیا

تحصیلات کارشناسی کمی متفاوت با ایران است. دوره کارشناسی در استرالیا سه سال است و دانشجو با درخواست خود می تواند یک سال دیگر را نیز به تحصیل بپردازد و واحدهای اضافی را پاس کند. به این ترتیب به وی مدرک Honors داده می شود که یک درجه از کارشناسی عادی بالاتر است.

اما مزیت این گذراندن یک سال اضافی در کارشناسی این است که می توانید دوره کارشناسی ارشد را به صورت یک ساله طی کنید و در واقع آن یک سال اضافی، به عنوان یک سال از دوره کارشناسی شما محاسبه می شود.

تمام دانشگاه های استرالیا برای دانشجویان مقطع کارشناسی خود خوابگاه ارائه می کنند. در خصوص هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا برای دانشجویان جای نگرانی نخواهد بود. شهریه های مقطع کارشناسی نیز به نسبت پایین تعیین شده تا عموم مردم برای گذراندن این دوره مشکلی نداشته باشند و قشر جوان حداقل مدرک کارشناسی را دریافت کنند.

بورسیه دانشگاه های استرالیا به ندرت برای مقاطع کارشناسی صادر می شود. این بورسیه ها بیشتر صرف دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتر می شود. به همین دلیل نباید امید چندانی برای دریافت بورسیه در دوره کارشناسی نیست.

شرایط گذراندن دوره کارشناسی در استرالیا

دوره کارشناسی در استرالیا

دوره کارشناسی در استرالیا

دولت استرالیا چند شرط عمومی تعیین مانند حداقل معدل در دبیرستان تعیین کرده است که رعایت آنها برای ورود به تمام دانشگاه های این کشور الزامی است. به نوعی پیش شرط ورود به دانشگاه ها به شما می رود، اما دولت دست دانشگاه ها را برای ایجاد شرایط و ضوابط بر اساس معیارهای خود نیز باز گذاشته است. به همین دلیل صرف داشتن شرایط عمومی، دلیل بر قبول شدن متقاضی در دانشگاه و رشته مورد علاقه خودش نیست.

دانشجویانی که از خارج از استرالیا و کشوری که انگلیسی زبان نیست برای تحصیل به این کشور سفر می کنند. باید مدرک آیلتس با حداقل نمره شش را داشته باشند. داشتن این مدرک الزامی است و بدون آن مدارک شما مورد بررسی نخواهد گرفت. همچنین در صورتی که تحصیلات دبیرستان شما مورد قبول دانشگاه قرار نگرفته باشد. شما ملزم به گذراندن دوره پیش دانشگاهی در همان دانشگاه هستید.

به همین دلیل اکثر دانشگاه های استرالیا و به خصوص هشت دانشگاه برتر، دوره پیش دانشگاهی و کالج را درون خود ارائه می کنند. در واقع برای گرفتن پذیرش در یکی از هشت دانشگاه برتر استرالیا، صرف از نظر معتبر بودن مدارک دبیرستان، دانشجو ملزم به گذراندن دوره پیش دانشگاهی در همان دانشگاه است تا از کیفیت آموزش های قبل از دانشگاه وی اطمینان حاصل شود.

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

در سطح استرالیا چندین موسسه در حال فعالیت هستند که این موسسات در راستای حمایت مالی از دانشجویان نخبه راه اندازی شده اند. فرد متقاضی باید معدل کافی جهت پذیرش داشته باشد چرا که شرط اصلی در بورسیه تحصیلی استرالیا داشتن معدل کافی خواهد بود. همچنین باید دوره درسی خود را در مدت زمان تعیین شده به پایان رسانده باشید و چنانچه در مدت زمان کوتاه تری مدرک خود را اخذ کرده اید یک امتیاز مثبت برایتان به حساب خواهد آمد.

همچنین شرکت در سمینار های علمی از دیگر مواردی است که باید حتما به آنها توجه شود. بدون داشتن نامه پذیرش از استاد راهنما امکان اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا همراه فاند وجود نخواهد داشت و به خصوص برای دکترا امری ضروری می باشد. پیش از مراجعه به این مرکز می توانید با یک استاد که در این زمینه اطلاعات کافی دارد مشورت نمایید تا بهترین راه ها را به شما نشان دهد.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی بورسیه تحصیلی استرالیا نگاهی بیندازید.

هزینه های تحصیل در دوره کارشناسی در استرالیا

شهریه دانشگاه ها بسته به رشته انتخابی بین 15 هزار تا 55 هزار دلار استرالیا متغیر است. رشته هایی که تئوری هستند شهریه های کمتر و دروسی فنی و آزمایشگاهی و همچنین زیرگروه های پزشکی نیاز به تجهیزات دارند، شهریه های بیشتری دارند.

به عنوان یک دانشجو شما به صورت محدود حق کار کردن دارید اما با این حال، این مقدار کار جوابگوی هزینه های شما نخواهد بود. بنابراین داشتن تمکن مالی برای قبول شدن در دانشگاه ها استرالیا لازم است. همان طور که گفتیم، بورسیه برای مقطع کارشناسی استرالیا به ندرت صادر می شود و به خصوص در مورد ایرانی ها، دریافت بورسیه بسیار دشوار خواهد بود. حتی اگر فارغ التحصیل یکی از مدارس برتر ایران باشید.

بنابراین به شما توصیه می شود قبل از درخواست برای این ویزا هزینه شهریه رشته مورد نظر و همچنین هزینه های جاری دیگر مانند غذا و پوشاک را با دقت محاسبه کرده و به همراه داشته باشید.

کار دانشجویی

کار پاره وقت دانشجویی تنها برای جبران بخش کمی از هزینه های جاری شما کافی است و کشور استرالیا نیز یکی از گرانترین کشورهای دنیا به حساب می آید. به خصوص در شهرهای بزرگی مانند: ملبورن و سیدنی این گران بودن هزینه ها بیشتر به چشم خواهد آمد.

به صور کلی دریافت ویزا برای تحصیل در مقطع کارشناسی به مراتب از مقطع کاردانی آسان تر است، اما با این حال برای دانشجویان ایرانی کمی دشوار به نشر می رسد. البته افرادی هستند که در مقطع کارشناسی و بالاتر در استرالیا تحصیل کرده اند، اما تعداد آنها محدود است.

از طرف دیگر کشور استرالیا در مورد مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نرمش بیشتری از خود نشان می دهد. گرفتن بورسیه و پذیرش در این مقاطع به نسبت آسان تر است چراکه استرالیا به دنبال جذب محققان و پژوهشگران از سراسر دنیا است (مانند هر کشور توسعه یافته دیگری) و امکانات خوبی را در اختیار آن‌ها قرار می دهد.

ویزای تحصیلی برای کارشناسی سه ساله است که در صورت درخواست برای گرفتن مدرک Honors یک سال دیگر تمدید می شود. همچنین تا هر وقت که دانشجو قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشد. این ویزا قابل تمدید بوده و پس از مدتی مشخص، می توان برای دریافت ویزای دائم و تابعیت اقدام کرد.

شرایط ورود به دوره کارشناسی ارشد در استرالیا

دوره کارشناسی در استرالیا

دوره کارشناسی در استرالیا

ورود به دوره کارشناسی ارشد در استرالیا داشتن شرایط خاصی را می طلبد که حتما باید از این شرایط اطلاع داشته و پس از تکمیل بودن شرایط اقدام به اخذ پذیرش دانشگاهی نمائید. از مهم ترین مواردی که حتما باید دارا باشید داشتن نمره قبولی کافی دوره کارشناسی خواهد بود که نوع مدرک و نمره و همه اطلاعات مربوط به دوره کارشناسی از شما دریافت خواهد شد.

همچنین برخی دانشگاه های استرالیا اقدام به گرفتن آزمون اختصاصی از داوطلبان تحصیل در آن دانشگاه می نمایند. که نمره اخذ شده این امتحان سبب قبول و عدم قبول شدن شما خواهد شد. چنانچه سابقه کاری در رشته ای غیر مرتبط به مدرک کارشناسی خود داشتید می توانید به ادامه تحصیل رشته انتخابی خود بپردازید. این امر از مزایای تحصیل دوره کارشناسی ارشد در استرالیا به حساب می آید. همچنین داشتن مدارک کامل و ضمانت بازگشت امری ضروری است که باید به آن توجه کافی شود.

برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی دوره کارشناسی ارشد در استرالیا نگاهی بیندازید.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1.امکان داشتن همراه با ویزای تحصیلی استرالیا وجود دارد؟

  • با اخذ ویزای دانشجویی استرالیا فرد متقاضی می تواند همراه داشته باشد. به عنوان مثال: افراد خانواده او قادر خواهند بود در این کشور همراه او باشند.

2.تحصیل در دانشگاه های استرالیا چه مزیتی دارد؟

  • اولین مزیت تحصیل در این کشور این است که شما بعد از پایان تحصیلات و اشتغال به کار میزان درآمد و حقوق زیادی را نسبت به سایر کشور ها در یافت خواهید کرد. اجازه ی کار به مدت 20 ساعت در هفته برای شما در هنگام تحصیل وجود دارد و… .

3.امکان تحصیل در مقطع فوق دیپلم در استرالیا وجود دارد؟

  • درخواست برای تحصیل در این مقطع بسیار کم است، اما هستند داوطلبانی که برای تحصیل در این مقطع اقدام می کنند. طول این دوره در استرالیا دو سال است و دانش آموزان در طی آن، بیشتر پیش نیازهای لازم برای گذراندن دوره کارشناسی را فرا می گیرند.

4.شرایط تحصیل ارشد در دانشگاه های استرالیا چیست؟

  • از مهم ترین مواردی که حتما باید دارا باشید داشتن نمره قبولی کافی دوره کارشناسی خواهد بود .همچنین برخی دانشگاه های استرالیا اقدام به گرفتن آزمون اختصاصی از داوطلبان تحصیل در آن دانشگاه می نمایند.

5.دوره ی ارشد تحقیقاتی در استرالیا به چه معناست؟

  • تحقیقاتی بودن تحصیل به معنی تحقیق در خانه تلقی می شود و این امر به معنی پژوهشی بودن ارائه دروس خواهد بود که واحد های عملی بیشتر از واحد های آموزشی در نظر گرفته می شود.

6.هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی استرالیا چه میزان است؟

  • هزینه ی سالانه ی تحصیل در دانشگاه های استرالیا حدود 40000 دلار استرالیا می باشد.

7.نمره ی زبان مورد نیاز برای پذیرش رشته ی پزشکی در دانشگاه های استرالیا چند است؟

  • حداقل نمره ی مورد پذیرش برای مدرک آیلتس 7 است.

8.امکان تحصیل رایگان در استرالیا برای چه کسانی فراهم است؟

  • تحصیل رایگان برای افرادی است که بورسیه دریافت می کنند یا شهروند این کشور هستند و یا اقامت دائم دارند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *