اتریش, کاری

مؤسسات کاریابی اتریش

مؤسسات کاریابی اتریش

مؤسسات کاریابی اتریش مانند: مؤسسات کاری در هر کشور دیگر دنیا نقش مهمی در تنظیم بازار کار اتریش ایفا می‌کنند. این مؤسسات با ایجاد ارتباط و موازنه میان عرضه و تقاضای نیروی کار در حفظ تعادل بازار کار سهم قابل‌توجهی دارند. امرارمعاش در اتریش، مستلزم داشتن شغل مناسب است تا از طریق درآمد حاصله بتوانید هزینه‌های زندگی‌تان را پوشش دهید. برای یافتن شغل، روش‌های متفاوتی وجود دارد که مؤسسات کاریابی اتریش یکی از آن‌هاست. این مؤسسات با معرفی فرصت‌های شغلی مناسب می‌توانند به شما یافتن شغل دلخواهی که مرتبط با تخصص و تحصیلتان بوده و در عین حال، واجد معیارهای مالی موردنظرتان باشد، کمک کنند.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مؤسسات کاریابی اتریش و به طور کلی موضوع اشتغال در این کشور، برای آن دسته از افرادی که از طریق تمکن مالی در اتریش مقیم می‌شوند، مطرح نیست چرا که این افراد تا چند سال پس از اقامت در اتریش، اجازه کار و اِشغال مشاغل در بازار کار اتریش را نخواهند داشت. چون اساساً یکی از شروط اخذ ویزا از طریق تمکن مالی، برخورداری از درآمد ثابت و کافی و اثبات عدم نیاز به کار کردن در اتریش است.

روش‌های کاریابی در اتریش

پیش از ورود به بحث روش‌های کاریابی و مؤسسات کاریابی اتریش بد نیست نگاهی اجمالی به وضعیت بازار کار در این کشور داشته باشیم. کشور اتریش به لحاظ شاخص‌های اقتصادی و خصوصاً اقتصاد کلان مانند تورم و بیکاری، دائماً در میان 10 اقتصاد برتر دنیا قرار می‌گیرد. حتی بروز بحران‌های عظیم اقتصادی نیز که کشورهای سراسر دنیا را متأثر کرده، نتوانسته اخلال قابل‌توجهی در اقتصاد اتریش داشته باشد. البته این بدین معنا نیست که کاملاً بی‌تأثیر بوده اما این تأثیر و تأثر حداقلی بوده است. یک نکته مهم در مورد اقتصاد اتریش، وابستگی بیش از حد آن به اقتصاد شریک و همسایه‌ی نامدارش یعنی آلمان است و کیست که نداند آلمان‌ها از حیث اقتصادی، همواره پیشرو بوده‌اند؟

بنابراین این وابستگی را می‌توان نوعی خوش‌اقبالی برای اقتصاد اتریش تلقی کرد. با توجه به رونق مناسب بازار کار در این کشور، طبیعی است که مؤسسات کاریابی در اتریش نیز فعالیت چشمگیری در عرصه داشته باشند. البته این بدین معنا نیست که یافتن شغل، الزاماً از مسیر مؤسسات کاریابی اتریش بگذرد. برای یک فرد ایرانی که قصد مهاجرت کاری را دارد، عموماً دو روش و مسیر اصلی وجود دارد:

1- اعلام نیاز به مشاغل خاص

در این روش مؤسسات کاریابی اتریش برای خارجی ها کاربردی ندارند. کارفرما یا کارفرمایان اتریشی، نسبت به یک شغل، تخصص یا مهارت خاص اعلام نیاز می‌کنند. البته آن‌ها در ابتدا باید این اعلام نیاز را به مدت سه ماه در خودِ کشور اتریش آگهی کنند. چنانچه کسی برای احراز شغل موردنظر اعلام آمادگی نکند یا واجدین شرایط به حدنصاب نرسند، این شغل به مدت سه ماه دیگر و این بار در میان کشورهای محدوده‌ی شنگن مثل آلمان، یونان، دانمارک، بلژیک و … آگهی می‌شود. چنانچه این بار هم نیاز به نیروی کار در شغل موردنظر رفع نشد، آنگاه نوبت به سایر داوطلبین می‌رسد که شانس خود را برای تصدی آن شغل امتحان کنند. دلیل این روند زمانی 6 ماهه در آگهی مشاغل برای خودی‌ها کاملاً واضح است؛ آن‌ها موظف‌اند که ابتدا زمینه اشتغال برای مردم کشور خودشان را فراهم کنند. به‌عبارت‌دیگر آن‌ها هرگز چراغ روا به سمت خانه را در جای دیگری روشن نمی‌کنند!

2- ویزا برای جستجوی شغل

صدور یک ویزای کوتاه‌مدت 6 ماهه برای جستجوی شغل یکی از آپشن‌های خوب دولت اتریش برای متقاضیان کار و اقامت در این کشور است. یعنی شما با طی یک سری از مراحل اداری و قانونی اجازه پیدا می‌کنید برای مدت 6 ماه در اتریش ساکن شده و همان‌جا در جستجوی کار باشید. اینجاست که مؤسسات کاریابی اتریش می‌توانند برایتان اهمیت پیدا کنند. شما با مراجعه به این مؤسسات می‌توانید با ارائه رزومه و تشریح تخصص، مهارت یا تجربه‌ای که دارید، شانستان را برای یافتن شغل افزایش دهید.

در واقع مراجعه به مؤسسات کاریابی اتریش احتمالاً یک ضرورتِ اجتناب‌ناپذیر برای شماست چون زمانتان برای جستجوی کار در اتریش آن‌قدر زیاد نیست که بتوانید صرفاً با تکیه بر تلاش خودتان به فهرست کاملی از مشاغلی که نیازمند نیروی کار هستند، دسترسی پیدا کرده و فرصت‌های شغلی را کشف کنید. در عوض مؤسسات کاریابی اتریش با اِشراف کاملی که نسبت به بازار کار اتریش دارند، با آگاهی دقیق از عرضه و تقاضای نیروی کار، فرصت‌های شغلی را دائماً رصد کرده و در ازای دریافت حق‌العمل از شما و کارفرمایتان می‌توانند به شما در امر اشتغال کمک کنند.

مؤسسات کاریابی اتریش، فهرستی از مشاغل مناسب را که با وضعیت و نیازتان همخوانی داشته باشند، در معرض انتخابتان می‌گذارند تا در زمان مقرر جهت مصاحبه در شرکت موردنظر حاضر شوید و اگر همه چیز خوب پیش برود، در شغل پیشنهادی مشغول به کار شوید.

ضمناً فراموش نکنید که قانونی بودن، مهم‌ترین خصوصیتی است که یک موسسه کاریابی در اتریش باید واجد آن باشد. دقت کنید که همه مؤسسات کاریابی اتریش که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، باید دارای مجوز و شماره رسمی از وزارت کار این کشور بوده و ضمناً موقعیت مکانی مشخصی داشته باشند. انعقاد قرارداد چه با مؤسسات کاریابی اتریش و چه با کارفرمایتان، نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه کنید زیرا همه چیز در آنجا بر مبنای مفاد و بندهای قراردادتان پیش می‌رود. از این رو بهتر است با آگاهی کافی نسبت به بایدها و نبایدها، پای میز مذاکره بنشینید. به یاد داشته باشید که امنیت و رضایت شغلی شما تا حد زیادی در گرو کیفیت، قدرت و نحوه تنظیم قراردادتان است.

سایر منابع کاریابی در اتریش

مؤسسات کاریابی اتریش تنها مراجعی نیستند که در زمینه کاریابی به شما کمک می‌کنند. بهتر است برای یافتن شغل دلخواهتان، حتی‌الامکان از رسانه‌های مختلف عمومی مثل تلویزیون، روزنامه و علی‌الخصوص وب‌سایت‌های کاریابی غافل نشوید. در انتهای بحث مؤسسات کاریابی اتریش، متذکر می‌شویم که تقویت زبان انگلیسی و آلمانی را فراموش نکنید. اشتغال عرصه‌ایست که بدون برخورداری از مهارت کلامی برای ارتباط با همکاران و محیط اطراف، حتی با وجود عالی‌ترین سطح تخصص و علم نیز نمی‌توانید در آن توفیق چندانی پیدا کنید.

پس قویاً توصیه می‌کنیم که تقویت زبان انگلیسی و آلمانی را در دستور کار قرار دهید. البته از آنجا که قرار است در یک محیط آلمانی‌زبان به کار و زندگی مشغول شوید، شاید یادگیری زبان آلمانی، اولویت واجب‌تری در مقایسه با انگلیسی باشد.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *