ترکیه

معرفی دانشگاه آتاتورک شرایط تحصیل در آن

معرفی دانشگاه آتاتورک شرایط تحصیل در آن

افراد زیادی از نقاط مختلف جهان از جمله ایران ممکن است علاقمند به تحصیل در دانشگاه آتاتورک ارزروم ترکیه باشند و برای ورود به این کشور اقدام نمایند. هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه تا حدودی با کشور ایران یکسان است. کشورهای ایران و ترکیه از هر لحاظ با یکدیگر همخوانی دارند. به همین دلیل اکثریت ایرانیان دست به مهاجرت به کشور ترکیه می زنند. این کشور از لحاظ فرهنگی، آداب و رسوم، هزینه های زندگی و تحصیلی، دارا بودن مسافت کوتاه با کشور ایران می تواند گزینه ایده آلی برای تحصیل باشد.

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک ترکیه از جمله دانشگاه های دولتی ایالتی شهر ارزروم است که در سال 1957 میلادی تاسیس گردید. از آن زمان تا امروز، این دانشگاه به عنوان محور برگزیده آموزشی و فرهنگی در سطح منطقه شرقی شناخته شده است.

برای تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه مراکز آموزشی مختلفی وجود دارد که به شرح تعداد 17 دانشکده، تعداد 5 کالج، تعداد 15 کالج حرفه ای، تعداد 6 موسسه و تعداد 16 مرکز تحقیقاتی می باشد.

دانشجویان زیادی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. اصلی ترین پردیس این دانشگاه در بزرگترین شهر آناتولی شرقی یعنی شهر ارزروم قرار دارد.

برای مشاهده تمامی اطلاعات دانشگاه های ترکیه می توانید به مقاله ای بانام دانشگاه های ترکیه مراجعه کنید و از تمامی دانشگاه های که رتبه های خوبی را در جهان دارند مطلع شوید.

ویدئویی از دانشگاه آتاتورک

 

 

امکانات دانشگاه آتاتورک

این دانشگاه دارای امکانات فوق العاده ای نظیر: مراکز خرید، بانک ها، سالن های سینما، مسیر های پیاده روی و دوچرخه سواری، سالن ورزرشی سر بسته و زمین های بازی که مخصوص بازی های والیبال بسکتیال و فوتبال هستند.

در وسعتی معادل ۶.۵ میلیون متر مربع است. دانشگاه آتاتورک اولین دانشگاهی می باشد که از نظر خابگاه دانشجویی هیچ مشکلی ندارد.

این دانشگاه ۴ مهمان خانه با ظرفیت ۲۰۰ نفری دارد که دوتای آن را در محوطه دانشگاه و یکی را در مرکز شهر و دیگری را در آنکارا ساخته است.

رشته های تحصیلی دانشگاه آتاتورک

این دانشگاه دارای ‌دانشکده ‌های مختلفی است که رشته ‌های متنوعی برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه ارائه می‌نمایند. اسامی این رشته ها به ‌شرح زیر است:

دانشکده رشته مورد نظر
کشاورزی

 

رشته‌های مهندسی‌کشاورزی

تجهیزات کشاورزی

کشاورزی

علم زراعت و دامداری

دانشکده ادبیات باستان ‌شناسی، تاریخ هنر، انگلیسی، فرانسوی، جغرافیا، آلمانی، تاریخچه، مدیریت اطلاعات، زبان ‌های شرقی، فلسفه، جامعه ‌شناسی و ترکی
دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی رشته‌های حسابداری، امور اداری (مدیریت سیستم)، قانون تجاری و اقتصاد،دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان، دندانپزشکی، آسیب ‌شناسی دهان و ارتودنسی
دانشکده علوم زمین شناسی علوم زمین، مهندسی زمین شناسی، مهندسی معدن، دانشکده مهندسی و دانشکده الهیات
دانشکده هنرهای زیبا رشته‌های بازیگری، طراحی صحنه، سرامیک و تکنولوژی شیشه، نمایش و صنایع ‌دستی، دانشکده شیلات، دانشکده ارتباطات
دانشکده داروسازی رشته‌های شیمی تجزیه، بیوشیمی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، داروسازی و سم‌شناسی، دانشکده دامپزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم زمین اولتا
دانشکده علوم بهداشتی رشته‌های رژیم‌غذایی، تغذیه، پرستاری و مامایی، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده گردشگری

 

مقاله پیشنهادی: ویزای تحصیلی ترکیه

کالج های دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک

اگر علاقمند به تحصیل در دانشگاه آتاتورک هستید، همچنین می توانید با توجه به رشته انتخابی و مورد علاقه خود در یکی از کالج های ذیل ادامه تحصیل دهید.

این کالج ها رشته های مختلفی را در اختیار شما متقاضیان قرار می دهند

 •  کالج پرستاری
 • کالج تربیت بدنی و ورزش
 • کالج بهداشت ارزروم
 • کالج زبان های خارجی
 • کالج گردشگری و مدیریت هتل
 • کنسرت دولتی موسیقی ترکیه
 • کالج حرفه ای ارزوروم
 • کالج بهداشت حرفه ای ارزوروم
 • کالج حرفه ای Aşkale
 •  کالج حرفه ای Hınıs
 •  کالج حرفه ای نرمان
 • کالج حرفه ای اولتا
 •  کالج حرفه ای Şenkaya
 • کالج حرفه ای پینلر

تحقیقات در دانشگاه

از جمله سیاست های تحصیل در دانشگاه آتاتورک این است که شما به عنوان دانشجو تشویق به ارائه نظرات مستقل با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط تحصیلی می شوید. همچنین برای بیان و ارائه طرح های خلاقانه خود در زمینه های تولیدی انگیزه های لازم را دریافت می دارید.

روش های آموزشی این دانشگاه به گونه ای است که در راستای همکاری با موسسات علمی مختلف و در جهت ایجاد فرصت برای خود، انواع سمینارها، کنفرانس های ملی و بین المللی، همایش ها و کارگاه ها را برگزار می نمایند.

هدف اصلی این دانشگاه، موفقیت شما در تحقیقات در زمینه های علمی و… می باشد. دانشگاه آتاتورک بخش های تحقیقاتی مختلفی را شامل می گردد.

که از آن جمله می توان به بخش های نجاری، مطالعات زلزله شناسی، جوامع اقتصادی اروپا، علوم کامپیوتر، مطالعات محیط زیست، آموزش زبان و بهداشت اشاره نمود.

شرایط پذیرش دانشگاه آتاتورک

برای پذیرش و تحصیل در دانشگاه آتاتورک دو معیار اصلی و مهم وجود دارد. چنانچه شما بتوانید در این دو معیار موفق شوید. از سوی این دانشگاه مورد پذیرش قرار می گیرید.

در غیر این صورت پذیرش نمی شوید. اولین معیار دریافت نامه پذیرش از سوی این دانشگاه، شرکت در آزمون پذیرش اجباری توسط کلیه کاندیداهای محلی است که کسب نمره قبولی در این آزمون الزامی است.

دومین معیار، شرکت در آزمون های GMAT ،SAT و GRE می باشد.دانشجویان بین المللی بایستی در یکی از آزمون های فوق الذکر شرکت نموده و کسب نمره قبولی (نمره 1600 به بالا) نمایند تا بتوانند پذیرش تحصیلی این دانشگاه را دریافت کنند.

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه آتاتورک

 1. داوطلبانی که وارد آزمون ATAYÖS-2018 شده اند و دانشگاه آتاتورک را انتخاب کرده اند، اما پذیرفته نشده اند.
 2. داوطلبانی که در آزمون های دیگر مؤسسات آموزش عالی شرکت کرده اند و پذیرش نتیجه آزمون آنها در سایت اعلام شده باشد.
 3. داوطلبانی که در دیگر آزمون های بین المللی موفق به دریافت نمره قبولی شده باشند.

فهرست آزمون های بین المللی که دانشگاه آتاتورک آنها را می پذیرد:

 1. آزمون SAT 1: حداقل ۴۰۰ نمره کلی و حداقل ۲۰۰ نمره ریاضیات
 2. آزمون ABİTUR: حداقل ۴

نمره دوره متوسطه: معدل کل، حداقل ۶۰% (تنها در دانشکده آموزش های آزاد می توانند ثبت نام کنند.

دانشکده پزشکی آتاتورک

دانشگاه آتاتورک

تحصیل پزشکی در ترکیه از جمله رشته‌های بسیار مهم و پر متقاضی در این کشور است که هرساله شمار زیادی از علاقمندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی را به سمت و سوی خود می‌کشاند.

دانشکده پزشکی انواع رشته های پزشکی را برای دانشجویان علاقمند به پزشکی در نظر گرفته است. شما می توانید با انتخاب رشته مورد علاقه خود در این دانشکده مشغول تحصیل شوید و به مدارج علمی بالایی دست یابید.

شما می توانید برای تحصیل یکی از رشته های زیر را جهت تحصیل در دانشگاه آتاتورک انتخاب کنید:

رشته بیهوشی، آناتومی، بیوشیمی، قلب و عروق، پوست، زیست ‌شناسی، اپیدمیولوژی، پزشکی قانونی، ژنتیک، زنان ‌و زایمان، بافت ‌شناسی، تکنولوژی پزشکی، پزشکی، میکروب ‌شناسی، مغز و اعصاب

آنکولوژی، چشم ‌پزشکی، ارتوپدی، پزشکی گوش و حلق، پزشکی اطفال، پاتولوژی، آسیب ‌شناسی، فیزیولوژی، جراحی ‌پلاستیک، روانپزشکی و سلامت روان، بهداشت عمومی، رادیولوژی، جراحی.

مقاله پیشنهادی: شرایط تحصیل در ترکیه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *