پناهندگی, سوئد

پناهندگی در سوئد

پناهندگی در سوئد

قبل از هر چیزی باید عنوان کنیم که درخواست پناهندگی در سوئد اصلا مورد تایید ما نیست و این که این همه راه قانونی برای مهاجرت قانونی به کشور سوئد از جمله مهاجرت تحصیلی و کار و سرمایه گذاری وجود دارد و درخواست پناهندگی در کشور سوئد اصلا مورد تایید هیچ کدام از آژانس های حقوقی نیست و تقریبا یک راه غیر قانونی است. در این مقاله سعی می کنیم به شرایط درخواست پناهندگی در سوئد بپردازیم و هم چنین شرایطی که افراد باید سپری کنند تا به عنوان یک پناه جو در کشور سوئد پذیرفته شوند.

شرایط پناهندگی در سوئد

کشور سوئد با بهره گیری از قانون کنوانسیون سازمان ملل متحد شرایطی را ایجاد کرده که در آن افراد می توانند به خاک این کشور بروند و درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت این کشور برسانند. معمولا دولت سوئد تعیین کرده است که افرادی که در خاک کشور خود از امنیت جانی و روانی برخوردار نیستند می توانند برای درخواست پناهندگی اقدام کنند. معمولا گرایش های سیاسی و مذهبی، گرایش های جنسی و هم چنین هر عاملی که کشور مورد نظر شخص نتواند پاسخ گویی درستی در مقابل فرد داشته باشد را به عنوان یک پناهنده در نظر می گیریم.

اما گرفتن پناهندگی در سوئد خود شرایطی دارد که بایستی شخص تمامی این شرایط را رعایت کند.

بعد از این که شخص به هر دلیلی وارد خاک کشور سوئد شود بایستی به اداره مهاجرت این کشور برود و درخواست خود را پناهنده شدن ابلاغ کند. در این صورت مقامات این کشور تمامی مدارک شخص اعم از پاسپورت، کارت ملی و شناسایی شخص را دریافت کرده و هم چنین مدارکی که نشان دهد شخص به خاطر این مورد که در خاک کشور خود امنیت ندارد و وارد کشور سوئد شده است را نیز باید ارائه کند.

دولت سوئد مدارک را مورد بررسی قرار می دهد و این که این مدارک نشان دهد که شخص در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از وضعیت خوبی در کشور خود برخوردار نبوده می تواند به پناهنده شدن فرد کمک کند.

اما اگر اثبات شود که شخص این موارد را در کشور خود ندارد و شرایط لازم را برای پناهنده شدن ندارد، اداره مهاجرت کشور سوئد 4 هفته به شخص مهلت می دهد که از خاک کشور سوئد برود که در غیر این صورت وی را بازداشت می کند.

پناهندگی در سوئد از سوی مردم کشورهای جهان سوم روز به روز در حال افزایش است و این در حالی است که همگی این پناهندگان اگر شرایط لازم را طبق کنوانسیون سازمان ملل متحد داشته باشد مورد حمایت دولت کشور سوئد از نظر مالی و بهداشتی قرار خواهند گرفت.

هنگامی که فرد پناهنده برای گرفتن پناهندگی به اداره مهاجرت کشور سوئد می رود از وی انگشت نگاری گرفته می شود این انگشت نگاری برای این است که فرد در کشور دیگری درخواست پناهندگی نداده باشد و اگر این موضوع اثبات شود که فرد قبلا برای پناهنده شدن اقدام کرده است بلافاصله از خاک کشور سوئد رانده می شود و تا 4 سال حق ندارد که برای پناهندگی درخواست بدهد.

در صورتی که شخص مدارک لازم را برای اثبات هویت خود نداشته باشد ممکن است در راه پناهنده شدن با مشکلاتی مواجه شود به همین دلیل داشتن تمامی مدارک شناسایی برای اثبات هویت در هنگام پناهنده شدن الزامی است.

شرایط پناهندگان در سوئد

شرایط پناهندگان در کشور سوئد و تمامی کشورهای اروپایی بسیار سخت است به طوری که در کمپ هایی مورد سکونت قرار می گیرند که از نظر وضعیت بهداشتی و درمانی در سطح پایین قرار دارد و این که در یک هفته یک بار می توان به خارج از این کمپ رفت به هر حال به پناهندگان چون شهروندان عادی نگاه نمی شود مگر آنکه بعد از مدتی اقامت دائم به فرد داده شود و بتواند هم چون شهروندان عادی کار و زندگی کند.

داشته ایم که سال ها شخصی به عنوان پناهنده پذیرفته شده اما هنوز اقامت دائم به شخص داده نشده و این شرایط در کمپ های سوئد دیده می شود، به هر حال در ابتدای این متن عنوان کردیم که شرایط پناهندگی بسیار سخت است و اگر قصد مهاجرت به کشور سوئد را دارید از طریق راه های قانونی هم چون تحصیل و کار برای آن اقدام کنید.

اما گاهی اوقات به دلیل فشارهای زیادی که شخص ممکن است از طرف خانواده و دولت تحمل می کند چاره ای به جزء درخواست پناهندگی را ندارد به همین دلیل ما وظیفه خود را دانستیم که در ارتباط با شرایط پناهندگی در سوئد توضیحاتی ارائه کنیم.

اما زمانی که شخص به اداره مهاجرت دولت سوئد رفت و مدارک خود را تحویل داد و در این راستا تاییدیه انگشت نگاری وی به ثبت رسیده باشد اداره مهاجرت سوئد رسیدی به شخص تحویل می دهد که شخص بتواند در این راستا از این رسید در امور زندگی خود استفاده کند. پس از حدود یک ماه زمان و در صورت تایید پناهندگی شخص کارت پناهندگی به وی تحویل داده می شود و از این کارت می تواند به صورت دائم استفاده کند.

پناهندگی در سوئد نباید از یک سال کم تر باشد و در کار پناهندگی شخص این قضیه مشخص شده است. بعد از گذشت 4 سال از پناهنده شدن فرد احتمال دارد اقامت دائم به فرد داده شود، اما این قضیه قطعی نیست و بستگی به نظر اداره مهاجرت کشور سوئد دارد.

در طول مدت زمان پناهندگی در سوئد، اداره مهاجرت سوئد به شخص یک کارت بانکی می دهد و در این کارت هزینه های خرد و خوراک شخص واریز می گردد این میزان واریزی بستگی به سن شخص دارد برای افرارد زیر 14 سال این میزان واریزی 12 کرون و برای اشخاص بالای 14 سال این میزان به 23 کرون می رسد. هم چنین دولت سوئد متعهد می شود که بهداشت و درمان شخص را در موارد اورژانسی به صورت رایگان ارائه کند.

در این مقاله سعی شد که وضعیت پناهندگی در سوئد به صورت کامل مورد بررسی قرار گیرد. هم چنین شرایط پناهندگی در این کشور را بیان کردیم تا شما عزیزان بتوانید اطلاعاتی کامل و مفید را از وضعیت پناهندگی در این کشور اروپایی داشته باشید. اگر هر گونه سوال و یا ابهام در خصوص مهاجرت به کشور سوئد راه های قانونی مهاجرت همانند؛ مهاجرت کاری به سوئد  و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارید می توانید همین الان با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 راه های قانونی مهاجرت به سوئد:

  1. تابعیت از طریق تولد در سوئد
  2. تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد
  3. شرایط ویزای کار سوئد
  4. شرایط تحصیل در سوئد

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

یک دیدگاه برای “پناهندگی در سوئد

  1. اسماعیل سلیمانی گفت:

    اخذ ویزای سوید کانادا آلمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + هفده =