آلمان, پناهندگی

پناهندگی در آلمان

پناهندگی در آلمان

آیا قصد پناهندگی در آلمان را دارید؟ می توانید با همراهی ما اطلاعات مفیدی در این خصوص به دست اورید. آلمان بزرگترین کشور در اروپای مرکزی می باشد و از جمله پرجمعیت ترین کشورهای این منطقه است. از کشورهای همسایه این کشور می توان به لهستان، جمهوری چک، دانمارک، اتریش، فرانسه، بلژیک، سوئیس و هلند اشاره نمود. زبان رسمی این کشور آلمانی بوده و برلین پایتخت آلمان و از جمله زیباترین شهرهای قاره اروپا می باشد.

 

موسسه مهاجرتی آوات روش های غیرقانونی را به هیچ وجه توصیه نمی کند. مطالعه مقاله راه های مهاجرت به آلمان به صورت قانونی را قبل از مطالعه این مطلب پیشنهاد می کنیم.

شهر های مهم آلمان

از دیگر شهرهای مهم آلمان می توان به کلن، درسدن، برمن، فرانکفورت، مونیخ، هامبورگ، دوسلدرف و نورنبرگ اشاره نمود. کشور آلمان از شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیار مناسبی برخوردار بوده از این رو مهاجرت های بسیار زیادی سالانه به این کشور برگزار می شود. همچنین به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیار سالانه مقصد توریست ها و گردشگران انبوهی قرار می گیرد. از جاذبه های دیدنی آلمان نیز می توان ساحل دریای بالتیک، دره میانی راین، کوه های هارتس، جزایر فریزی شرقی و جنگل سیاه را معرفی کرد.

پناهندگی در آلمان

توجه داشته باشید که راه های بسیار متعددی برای مهاجرت و سفر به کشور آلمان وجود دارد. که پناهندگی در آلمان یکی از این روش ها می باشد. در حالت کلی می توان گفت پناهندگی در آلمان روشی بسیار سخت و دشوار بوده و در این مسیر دشواری ها بسیاری را بایست تحمل کرد. هم چنین بایست شرایط لازم را برای اخذ پناهندگی در این کشور را داشته باشید چرا که در غیر اینصورت درخواست شما رد شده و شما به کشور مبدا برگردانده خواهید شد.

توجه داشته باشید که پناهندگی در آلمان به افرادی تعلق می گیرد که توسط گروهی به دلایلی از جمله مذهب، نژاد، ملیت، عقاید سیاسی و غیره مورد اذیت و تحقیر شدن واقع می شوند. رسیدگی به درخواست و تقاضای پناهندگان در امور و مراکز مربوطه در این کشور انجام می شود و افراد بایست با دریافت اطلاعات در این خصوص در زمان سفر و ورود به این کشور درخواست پناهندگی را ارائه دهد و در صورت ورود غیر قانونی به این کشور مورد بازداشت مامورین و پلیس این کشور قرار خواهند گرفت.

در نظر داشته باشید که پناهندگان به هیچ وجه از موقعیت اجتماعی مناسبی برخوردار نخواهند بود و با توجه به سختی هایی که در این روش مهاجرت به کشور مقصد تحمل خواهند کرد به هیچ وجه روشی مورد پسند و مورد تایید نمی باشد. برای مثال از مشکلاتی که پناهندگان در کشور های اروپایی با آن مواجه خواهند بود زندگی در کمپ های پناهندگی با شرایط سخت و در کنار نژاد ها و ملیت های مختلف اشاره نمود که بایست شرایط طاقت فرسا را تحمل کنند.

مراحل پناهندگی در آلمان

پناهندگی در آلمان

پناهندگی در آلمان

تقاضای پناهندگی با وجود این که روش مورد تایید نمی باشد باز مورد انتخاب بسیاری از افراد واقع می باشد. پناهندگی در آلمان از جمله پرتقاضاترین پناهندگی در کشورهای اروپایی به شمار می آید. پناهجویان در 16 ایالت این کشور در مراکز مربوطه اقامت می کنند. پس از ارائه درخواست توسط مسئولین مربوطه با انبوهی از سوالات مواجه می شوند که بایست با جواب هایی صریح و ثابت به تمامی سوالات پاسخگو باشند. سپس از متقاضی اثر انگشت و عکس گرفته می شود تا بررسی شود در سایر کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی داده است یا نه؟ و در صورتی که فرد در کشور دیگری تقاضای پناهندگی داده باشد تقاضای پناهندگی در آلمان رد شده و فرد را به کشور مبدا بر می گردانند.

نکات مرتبط با مصاحبه جهت اقامت آلمان از طریق پناهندگی

نکات مورد توجه در مصاحبه

نکته اول

اگر چنانچه پی بردید که مترجم صحبت‌های شما را درک نمی‌کند و یا به خوبی نمی‌تواند صحبتهای شما را به کارمند بامف انتقال دهد سریعا این موضوع را مطرح کنید تا مترجم شما را تغییر دهند.

نکته دوم

در پایان مصاحبه به شما پیشنهاد می‌شود که نوشته مکتوب از صحبت‌هایتان را که ثبت شده است بخوانید و مرور کنید. حتما این پیشنهاد را قبول کرده و امتناع نکنید. چراکه اگر درصدد اضافه کردن صحبتی و یا نکته‌ای بودید بتوانید آن را اصلاح نمایید.

نکته سوم

اگر چنانچه از مدارکی اعم‌ از مدارک پزشکی، عکس، مطلب چاپ شده در روزنامه و یا هرگونه گواهی که بیانگر آن باشد که شما در کشور خود مورد آذار، تعقیب، عدم امنیت و یا موارد اینچنینی هستید، ارائه دهید.

نکته چهارم

به این نکته واقف باشید که روز مصاحبه کاملا در اختیار شما است، اگر چنانچه فکر کردید مترجم و یا مصاحبه کننده از شنیدن صحبت‌های شما خسته است از ادامه صحبت‌هایتان امتناع نکنید و گفتگویتان را خلاصه نکنید. چراکه شرح کامل دلایل و مستندات شما تنها راهی است که می‌تواند به روند بهتر پروسه پرونده شما کمک شایان توجهی کند.

نکته پنجم

پس از گذشت چند روز و یا چند هفته، گزارش مکتوبی که در روز مصاحبه از شما به عمل آمده برای شما و یا برای وکیلتان ارسال می‌شود .تا مجدد مطالبی که از شما ثبت شده و شما امضاء کردید مجدد مطالعه کنید. اگر چنانچه اشکال و یا نقصی در گزارش مشاهده کردید. بایستی جهت اصلاح آن اقدام نمایید. بدین منظور می‌توانید از اداره مشاوره و یا از یک وکیل درخواست کمک کنید.

نکته پایانی آنکه، زمان مصاحبه هر اندازه که زمان برای گفتمان و شرح زندگی‌تان بخواهید، در اختیار شما قرار می‌دهند. بنابراین بایستی در روز مصاحبه تمام تلاش خود را جهت شرح موضوعات و رویدادهای مهم زندگیتان استفاده کنید. ازسوی دیگر به دلیل کثرت پناهجویان احتمال آنکه مدتها در نوبت بمانید زیاد است، بنابراین با خود کمی آب و غذا همراه داشته باشید.

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقاله ی اقامت آلمان از طریق پناهندگی نگاهی بیندازید.

حقوق و وظایف پناهجویان طی پروسه پناهندگی

طی پروسه پناهندگی تامین هزینه های زندگی به عهده دولت این کشور بوده و یک پناهجو می تواند از مایحتاج ابتدای زندگی برخوردار باشد. هم چنین مبلغی نیز برای دیگر هزینه های زندگی برای افراد ارائه می شود. مبلغی که پرداخت می شود با توجه به متاهل و مجرد بودن افراد متغیر خواهد بود. بهره مند شدن در خدمات درمانی و پزشکی در 15 ماه اول اقامت در این کشور به صورت مجانی بوده و در صورت بیشتر شدن مدت اقامت می توانند از خدمات درمان گسترده تری نیز بهره مند شوند. محل سکونت پناهجویان نیز پس از ارائه درخواست با استفاده از سیستم کامپیوتری مشخص می شود. پناهجویان در ابتدا بایست در مراکز اولیه پذیرش اقامت داشته باشند و پس از گذشت 24 ماه می توانند به مراکز اقامتی دائمی و یا یک منزل شخصی در همان شهر و یا شهر دیگر انتقال یابند.

بررسی شرایط پناهندگان در آلمان

پناهندگی در آلمان

پناهندگی در آلمان

پناهدگان در آلمان می توانند در یکی از سه مراکز زیر اقامت داشته باشند:

  • مراکز پذیرش اولیه.
  • مراکز اقامت جمعی.
  • محل اقامت غیر متمرکز.

توجه داشته باشید که پناهندگان که هنوز از نظر حقوقی وضعیت شان مشخص نباشید حق و اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت و از هیچ نوع حق و حقوقی بهره مند نخواهند شد. پناهدگان بایست به مدت 6 ماه در مراکز پذیرش اولیه اقامت داشته باشند تا در آن مدت درخواست و تقاضا هایشان در مراکز مربوطه مورد بررسی قرار بگیرند. از مراکز پذیرش اولیه در کشور آلمان می توان به شهرهای بزرگ و معروف آن همچون برلین، مونیخ، دورتموند و برخی دیگر از شهرها و شهرستان های دیگر آلمان اشاره داد.

انواع پناهندگی

البته اکثر پناهندگان در آلمان در محل اقامت جمعی اسکان می کنند. از دیگر نکات در این زمینه می توان گفت پناهندگی در آلمان به انواع مختلفی درخواست داده می شود که از انواع پناهندگی در آلمان می توان به پناهندگی سیاسی، پناهندگی مذهبی و پناهندگی اجتماعی اشاره نمود. متقاضیان پناهندگی سیاسی بایست به مدت 7 ماه در انتظار باشند تا نتیجه نهایی درخواست شان مشخص شود. توجه داشته باشی که پناهندگی اجتماعی از شانس بسیار پایینی برخوردار بوده و اغلب تقاضای این نوع پناهندگی رد می شود.

موسسه ما هیچگونه اقدامی در حهت پناهندگی انجام نمی دهد و به هیچ وجه این راه پرخطر را پیشنهاد نمیدهد .شما میتوانید از راه های قانونی زیر اقامت آلمان را بدست آورید:

1

تحصیل در آلمان  

2

 کار در آلمان

3

 سرمایه گذاری در آلمان

4

ازدواج در آلمان

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت

 

سوالات متداول

1. معاهده دوبلین چیست؟

  • بر طبق قانون دوبلین قبل از اینکه به روند پرونده پناهندگی شما رسیدگی شود اداره مهاجرت فدرال آلمان بررسی می کند که آیا مسئول پذیرش شما برای کشور خود خواهد بود یا نه .در واقع  بر طبق  این قانون  شما تعیین نمی کنید چه کشوری شما را پذیرش کند .بر همین اساس از شما می خواهند که زمان و مکان ورود به اتحادیه اروپا را برای آنها مشخص کنید و همچنین بررسی می کنند که آیا شما قبلا برای کشوری در اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی کرده اید یا نه و اگر درخواست برای پناهندگی داشته اید چرا آن کشور درخواست شما را رد کرده است .

2. اگر برای بار سوم پرونده­ ی پناهندگی در آلمان رد شود چه باید کرد؟

  • اما اگر برای بار سوم پرونده­ ی پناهندگی در آلمان فرد رد شود.در صورتی می­تواند درخواست مجدد دهد که برای مثال قوانین تغییر کرده باشد.مثلا یک فرد افغان در مصاحبه ایی قبلا رد شده است اما بعد از آن مدت طالبان شهر وی را اشغال کرده اند. پس این فرد می­تواند درخواست مجدد بدهد.

3. هزینه ی پناهندگی چه میزان است؟

  • فرد پناهنده  از طریق ویزای توریستی و یا به صورت قاچاقی فرقی نمیکند,متحمل هزینه هایی خواهد شد که با همین مبالغ میتواند از راههای دیگر قانونی اقدام به مهاجرت کند.

4. چند نوع پناهندگی وجود دارد؟

  • پناهندگی در آلمان به انواع مختلفی درخواست داده می شود که از انواع پناهندگی در آلمان می توان به پناهندگی سیاسی، پناهندگی مذهبی و پناهندگی اجتماعی اشاره نمود.

5. چرا دریافت ویزای توریستی برای ایرانیان کمی سخت شده است؟

  • متاسفانه برخی از ایرانیان با دریافت ویزای توریستی وارد این کشور میشوند و درخواست پناهندگی می کنند و همین موضوع سبب شده تادریافت ویزای توریستی برای ایرانیان کمی دشوار باشد.

6. چرا آلمان مقصد محبوب مهاجران و پناهندگان است؟

  • این کشور یک قطب صنعتی است لذا دارای موقعیت های کاری بسیاری است. سطح زندگی اجتماعی خوبی برای مهاجران دارد.
به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *