اسپانیا, تولد

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولدیکی از راه های اخذ تابعیت در این کشور می­ باشند. کشور اسپانیا سیستم خون را برای اعطای تابعیت اعمال می ­کند. در این نوشتار بر آن شدیم خوانندگان را با اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد آشنا نمائیم.

معرفی کشور اسپانیا

کشور اسپانیا به پایتختی مادرید در جنوب غربی اروپا و در شبه جزیره ایبری واقع شده است. این کشور دارای مساحتی به اندازه 505990 کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از 45 میلیون نفر است. دارا بودن آب و هوای خوب، بالا بودن سطح رفاه مردم، بالا بودن سطح اقتصادی و … از جمله عواملی هستند که دست به دست هم داده اند تا این کشور را به کشوری محبوب جهت مهاجرت تبدیل نمایند.

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد یکی از اصلی‌­ترین راه های شناخته شده جهت مهاجرت به این کشور است. این نوع از تابعیت تحمیلی و غیر ارادی بوده که اخذ آن با تولد فرزند آغاز می­ شود.

به طور کلی کشورها برای اعطای تابعیت دو سیستم خاک و خون را اعمال می­ نمایند. کشور اسپانیا از جمله کشورهایی است که برای اعطای تابعیت، سیستم خون را اعمال می­ نماید. در اخذ تابعیت با سیستم خون فردی که از پدر و یا مادری که دارای تابعیت کشور اسپانیا هستند متولد شود با صرف نظر از این­که در کجا متولد شده است، دارای تابعیت اسپانیایی خواهد بود. همان گونه که در بالا نیز اشاره شد کشور اسپانیا سیستم خون را برای اعطای تابعیت به کار می­ برد بنابراین متولد شدن در کشور اسپانیا سبب اخذ تابعیت این کشور نمی ­شود مگر برای کودکانی از والدین نامعلوم و یا بدون تابعیت متولد شده باشند.

تابعیت مضاعف در اسپانیا

منظور از تابعیت مضاعف این است که فرد دارای تابعیت دو و یا چند کشور باشد. در کشور اسپانیا این نوع از تابعیت وجود ندارد به این معنی که فردی که تبعه­ ی کشور دیگری است در صورتی­که متقاضی اخذ تابعیت کشور اسپانیا باشد باید تابعیت قبلی خود را منحل نماید اما بر اساس معاهده ای که بین دولت این کشور و برخی از کشورها تنظیم شده است افراد متقاضی تابعیت مضاعف می­توانند بدون از دست دادن تابعیت اصلی خود، تابعیت کشور اسپانیا را اخذ نمایند. این کشورها عبارتند از: نیکاراگوئه، بولیوی، آرژانتین، پرو، شیلی، اکوادور، گواتمالا، پاراگوئه، کاستاریکا، هندوراس و جمهوری دومینکین.

شایان ذکر است که در مورد اتباع اسپانیاکه قصد اخذ تابعیت یکی از کشورهای ذکر شده را دارند می ­توانند در عین داشتن تابعیت اصلی خود تابعیت کشور اسپانیا را نیز اخذ نمایند. همچنین باید خاطر نشان کرد که چنانچه اتباع کشورهای دیگر به جز کشورهای نام برده شده قصد تابعیت کشور اسپانیا را داشته باشند باید تابعیت اصلی خود را از دست داده تا موفق به اخذ تابعیت اسپانیا شوند.

اخذ شهروندی و تابعیت اسپانیا از طریق تولد

برای اخذ شهروندی و تابعیت اسپانیا از طریق تولد، وجود گذرنامه اسپانیایی یکی از والدین کودک و گواهینامه تولد کودک ضروری بوده و باید این مدارک به یکی از دفاتر مدنی کشور اسپانیا ارسال گردد.

کنوانسیون حقوق کودک

بر طبق قوانین کنوانسیون حقوق کودک که در سال 1990 در کشور اسپانیا به تصویب رسیده است هیچ کودکی نباید در وضعیت بی تابعیتی قرار گیرد. به عبارتی دیگر هر کودکی که در اسپانیا متولد می­شود در هنگام تولد و یا در سریع­ترین زمان ممکن پس از تولد باید ملیت به دست آورد و مدت زمانی طولانی را در وضعیت بی تابعیتی به سر نبرد. این کنوانسیون سبب شده است که تعداد فرزندان بدون تابعیت کاهش یابد و به واسطه متولد شدن در کشور اسپانیا حق داشتن تابعیت در این کشور را داشته باشند.

فرزندان واجد شرایط برای اخذ تابعیت اسپانیا

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد به فرزندانی که واجد شرایط اخذ تابعیت باشند تعلق می­گیرد. فرزندان واجد شرایط عبارتند از:

  1. همه کودکانی که زیر 18 سال سن دارند چنانچه توسط ملیت اسپانیایی پذیرفته شوند اصالتاً اسپانیایی خواهند بود.
  2. فرزندانی که در اسپانیامتولد شده اند و هویت والدین آن­‌ها مشخص نمی­ باشد چون اولین محل اقامتشان کشور اسپانیامی­ باشد دارای تابعیت این کشور خواهند بود.
  3. فرزندانی که از پدر و مادری متولد شده اند که هر دو دارای تابعیت کشور اسپانیا هستند.
  4. فرزندانی که در خاک کشور اسپانیا، از پدر و مادری غیر اسپانیایی متولد شده اند چنانچه یکی از والدین­شان متولد اسپانیا باشد تابعیت این کشور را اخذ می­ کنند. فرزندان بی­ خانمانی که در خاک این کشور متولد شده اند مطابق با قوانینی که مربوط به شهروندی کودکان متولد اسپانیاست دارای تابعیت اسپانیایی خواهند بود.
  5. فرزندانی که تحت حمایت و سرپرستی فرد اسپانیایی قرار دارند.

مزایای اخذ تابعیت اسپانیا

  • اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولددارای مزایایی می ­باشد که در ادامه مختصراً به این موارد اشاره می ­نمائیم:
  • داشتن حق رأی
  • اجازه استفاده رایگان از خدمات تحصیل در اسپانیا و سایر خدمات اجتماعی
  • افراد دارای تابعیت در این کشور می ­توانند بدون هیچ گونه محدودیتی در این کشور و سایر کشورهای اتحادیه اروپا به کسب و کار در اسپانیا بپردازند.

معایب اخذ تابعیت اسپانیا از طریق تولد

قانون دو تابعیتی در کشور اسپانیا پذیرفته نمی­ باشد به این معنا که شخصی که تابعیت کشور دیگری را دارد و سپس تابعیت کشور اسپانیا را دریافت می­ نماید تابعیت دیگر خود را از دست می­ دهد و فقط دارای تابعیت کشور اسپانیا خواهد بود و همین موضوع یکی از معایبی است که اخذ اقامت و تابعیت در این کشور دارد.

از دست دادن تابعیت کشور اسپانیا

ترک ارادی تابعیت و سلب تابعیت اسپانیا دو روشی هستند که موجب از دست دادن تابعیت این کشور می­ شوند که در ادامه به توضیح مختصری در این خصوص می­ پردازیم:

ترک ارادی تابعیت: دولت اسپانیا به افرادی که دارای اقامت این کشور هستند اجازه داده است که تابعیت خود را ترک کنند. فرد متقاضی که خواهان ترک اقامت این کشور است برای ترک این تابعیت باید تقاضای خود را به دولت عرضه نموده و گذرنامه ­ی خود را تحویل مقامات دهد.

سلب تابعیت: تابعیت اسپانیا در صورتی از فرد سلب خواهد شد که فرد تابعیت یکی از کشورهایی را بگیرد که با دولت اسپانیا معاهده ای در خصوص تابعیت مضاعف امضا نکرده است.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *